February 3- 4, 2023
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 1:51.22 2:24.59
2 Kash Powell SO-2 Long Beach St. 1:51.41 2:13.70
3 David Timlin   Wannabeast 1:51.43 2:14.83
4 Fernando Morales JR-3 Oklahoma 1:51.59 1:24.81
5 Lloyd Frilot JR-3 Houston 1:52.35 2:00.22
6 Tyler Schierenberg FR-1 Arizona State 1:52.44 1:33.33
7 Adam Mason SO-2 Houston 1:52.71 1:54.97
8 Brian Martinez JR-3 Grand Canyon 1:53.07 2:13.43
9 Max Carmona SR-4 Grand Canyon 1:53.10 2:23.64
10 Ethan Carney SO-2 Arkansas 1:53.27 2:27.26
11 Osaze Williams   UNAT-New Mexico 1:53.30 2:02.37
12 Maxwell Kipkosgei SO-2 UTEP 1:54.19 2:22.74
13 Harrison Smith III   UNAT-New Mexico 1:54.45 1:53.31
14 Luke Canon JR-3 North Texas 1:54.85 1:24.99
15 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 1:54.97 1:54.97
16 Robby Foster JR-3 Grand Canyon 1:55.20 2:03.27
17 Michael Sherman SR-4 Adams State 1:55.30 2:28.74
18 Asher Leslie FR-1 Arizona State 1:55.80 2:09.70
19 Abdirizak Ibrahim JR-3 New Mexico 1:56.80 2:31.84
20 Vicente Huerta JR-3 Cal St. Fullerton 1:57.27 1:37.34
21 Jeremiah Castellano JR-3 Cal St. Fullerton 1:57.71 1:32.99
22 Noah Contreras SR-4 CSUN 1:58.40 2:09.06
23 Devis Cheruiyot SR-4 Eastern New Mexico 1:58.54 2:29.36
24 Joseph Kirwan Freshman Unattached 1:59.30 2:30.32
25 Daniel Rodriguez FR-1 CSUN 1:59.40 2:10.15
26 Joaquin Hererra FR-1 Adams State 1:59.79 2:09.38
27 Michael Sims SR-4 UTEP 2:00.74 1:52.29
28 Gilbert Valdez   UNAT-New Mexico 2:00.75 2:15.24
29 Joesph Hill SO-2 Arizona State 2:01.16 2:07.22
30 Luke Mosley SO-2 Lubbock Christian 2:02.24 2:32.80
31 Luis Holguin SO-2 Eastern New Mexico 2:02.31 2:21.88
32 Mason Garner SO-2 North Texas 2:02.68 2:37.03
33 Riley Webb SO-2 Lubbock Christian 2:02.77 2:01.55
34 Parker Waugh FR-1 Arizona State 2:03.12 1:39.73
35 Kien Cogley Freshman Unattached 2:03.84 2:29.85
36 Wyatt Hanson FR-1 Arizona State 2:03.89 2:07.61
37 Rowdy Menefee FR-1 Arizona State 2:05.39 2:22.95
38 Hagen Sage SO-2 Lubbock Christian 2:05.50 2:28.09
39 Johnathan Estrada FR-1 Arizona State 2:07.44 2:08.72
40 Daniel Jenkins JR-3 North Texas 2:09.45 2:05.57
41 Ricky Diaz JR-3 Eastern New Mexico 2:21.78 2:51.56
42 Jonathan Sims   Unattached 2:28.04 2:41.37
  Leroy Russell III JR-3 Arkansas DNF DNF
  Ricardo Banks SR-4 Arkansas DNF DNF
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yusuf Mohamud SR-4 UTEP 1:32.32 2:13.47 1:25.64 1:38.99 1:36.77 1:51.22 1:59.01
2 Kash Powell SO-2 Long Beach St. 1:21.33 2:08.13 2:23.72 1:51.41 2:08.13 1:51.41 1:31.36
3 David Timlin   Wannabeast 1:36.95 1:38.06 2:22.63 2:18.18 1:29.15 1:51.43 1:53.66
4 Fernando Morales JR-3 Oklahoma 1:50.48 1:18.12 2:08.33 2:11.68 1:58.29 1:51.59 2:04.98
6 Tyler Schierenberg FR-1 Arizona State 2:07.06 1:42.32 1:59.19 1:23.21 1:41.20 1:52.44 1:58.07
8 Brian Martinez JR-3 Grand Canyon 2:21.34 2:14.56 2:24.73 1:41.77 1:45.16 1:53.07 1:42.90
10 Ethan Carney SO-2 Arkansas 2:11.40 1:32.89 2:01.20 2:19.33 1:54.41 1:53.27 1:39.68
12 Maxwell Kipkosgei SO-2 UTEP 2:05.61 2:03.33 1:25.65 1:59.90 2:22.74 1:54.19 1:53.05
21 Jeremiah Castellano JR-3 Cal St. Fullerton 1:58.89 2:30.67 1:24.76 1:27.11 2:20.08 1:57.71 2:28.32
  Ricardo Banks SR-4 Arkansas DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Leroy Russell III JR-3 Arkansas DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Lloyd Frilot JR-3 Houston 1:43.37 1:52.35 2:23.81 1:34.38 1:51.23
7 Adam Mason SO-2 Houston 1:33.55 1:52.71 1:44.82 2:24.27 2:00.60
9 Max Carmona SR-4 Grand Canyon 1:56.50 1:53.10 1:41.79 2:11.20 1:22.57
11 Osaze Williams   UNAT-New Mexico 1:19.31 1:53.30 2:08.03 2:08.03 1:40.84
14 Luke Canon JR-3 North Texas 1:34.18 1:54.85 2:13.23 2:17.82 2:25.86
15 Jarron Stevens FR-1 Grand Canyon 2:20.27 1:54.97 1:53.82 1:54.97 2:23.72
16 Robby Foster JR-3 Grand Canyon 1:49.44 1:55.20 2:21.70 1:50.60 2:15.94
17 Michael Sherman SR-4 Adams State 2:14.90 1:55.30 2:17.21 1:38.01 2:14.90
19 Abdirizak Ibrahim JR-3 New Mexico 2:10.82 1:56.80 1:56.80 2:17.83 1:26.44
20 Vicente Huerta JR-3 Cal St. Fullerton 2:10.17 1:57.27 2:10.17 2:04.31 1:44.37
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Harrison Smith III   UNAT-New Mexico 1:20.12 1:54.45
18 Asher Leslie FR-1 Arizona State 1:58.12 1:55.80
22 Noah Contreras SR-4 CSUN 2:24.45 1:58.40
23 Devis Cheruiyot SR-4 Eastern New Mexico 2:31.74 1:58.54
24 Joseph Kirwan Freshman Unattached 1:28.29 1:59.30
25 Daniel Rodriguez FR-1 CSUN 2:00.60 1:59.40
26 Joaquin Hererra FR-1 Adams State 2:20.16 1:59.79
27 Michael Sims SR-4 UTEP 2:34.55 2:00.74
28 Gilbert Valdez   UNAT-New Mexico 2:05.58 2:00.75
29 Joesph Hill SO-2 Arizona State 2:32.67 2:01.16
32 Mason Garner SO-2 North Texas 1:40.60 2:02.68
35 Kien Cogley Freshman Unattached 2:01.37 2:03.84
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Luke Mosley SO-2 Lubbock Christian 1:51.24 2:02.24 2:01.02 1:41.46 2:26.69 2:26.69
31 Luis Holguin SO-2 Eastern New Mexico 1:50.08 2:02.31 1:32.96 2:20.66 1:25.62 1:52.53
33 Riley Webb SO-2 Lubbock Christian 1:44.36 2:02.77 1:29.63 1:51.72 1:45.59 1:41.90
34 Parker Waugh FR-1 Arizona State 1:58.20 2:03.12 2:00.66 2:16.67 2:32.67 1:53.27
36 Wyatt Hanson FR-1 Arizona State 1:51.51 2:03.89 2:16.28 2:15.04 2:21.24 1:44.07
37 Rowdy Menefee FR-1 Arizona State 2:40.50 2:05.39 1:45.33 2:30.47 1:31.54 2:09.16
38 Hagen Sage SO-2 Lubbock Christian 1:51.70 2:05.50 2:30.60 2:16.80 2:39.39 2:29.35
39 Johnathan Estrada FR-1 Arizona State 1:31.76 2:07.44 2:41.85 1:30.49 1:30.49 2:40.58
40 Daniel Jenkins JR-3 North Texas 2:23.69 2:09.45 2:48.29 2:14.63 2:19.81 2:14.63
41 Ricky Diaz JR-3 Eastern New Mexico 2:03.35 2:21.78 2:31.71 1:40.67 3:01.48 2:45.89
42 Jonathan Sims   Unattached 2:26.56 2:28.04 2:51.73 2:54.69 2:47.29 3:06.53