March 17, 2023
|
Bellarmine University - Louisville, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Gabriel McConville SO-2 Seton Hill 1:38.50 1:57.26 10
2 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 2:04.44 1:57.39 8
3 DeShawn Crowe JR-3 Cumberlands 1:43.81 1:57.96 6
4 Dalton Gleeson SO-2 Tiffin 2:26.10 1:59.75 5
5 Alex Hooten FR-1 Bellarmine 1:50.43 2:00.03 4
6 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 2:23.33 2:00.44 3
7 Jackson Gawarecki SO-2 Bellarmine 2:16.11 2:00.45 2
8 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 1:41.32 2:00.61 1
9 Lonnell Johnson JR-3 Cumberlands 1:53.80 2:01.06 -
10 Adam Oulgout SO-2 Evansville 1:50.57 2:01.50 -
11 Micah Gray SO-2 Morehead State 1:28.79 2:01.63 -
12 Andrew (AJ) Barker FR-1 Cumberlands 1:39.78 2:01.68 -
13 Rick Pflanz SO-2 Southern Indiana 1:47.08 2:01.68 -
14 Luke Droz FR-1 Lawrence Tech 2:31.20 2:01.93 -
15 Kaden Crump FR-1 Seton Hill 1:42.79 2:02.37 -
16 Josh Meiman SO-2 Bellarmine 2:03.64 2:02.41 -
17 Joey Taylor FR-1 Evansville 1:28.48 2:02.88 -
18 Noah Blandino FR-1 Lawrence Tech 1:33.77 2:03.38 -
19 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 2:32.30 2:03.82 -
20 Peter Dalmares SO-2 Bellarmine 1:47.90 2:04.02 -
21 Andrew Smith SO-2 Seton Hill 2:33.86 2:04.08 -
22 Max Oesterling   CKY Yetis 2:27.74 2:04.15 -
23 Hamzah Abo-Hashema JR-3 Trevecca Nazarene 1:51.93 2:04.36 -
24 Sam Lucas SO-2 Morehead State 2:11.83 2:04.36 -
25 Ben Carr SO-2 Trevecca Nazarene 2:21.38 2:05.11 -
26 Reyhan Muhammad FR-1 Tiffin 2:19.13 2:05.34 -
27 Ryan Burchett SO-2 Bellarmine 2:38.37 2:05.69 -
28 Dillan Melchiore FR-1 Cumberlands 2:43.45 2:05.73 -
29 Jordan Halliday JR-3 Trevecca Nazarene 1:47.10 2:06.00 -
30 Drew Belardo FR-1 Bellarmine 2:14.97 2:07.33 -
31 Clay Hogue FR-1 Cumberlands 1:35.52 2:07.36 -
32 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 2:16.70 2:07.75 -
33 Elliott Buechlein FR-1 Southern Indiana 1:34.64 2:07.89 -
34 Ivan Starkweather JR-3 Tiffin 2:46.49 2:09.06 -
35 Hunter Griffin SO-2 Bellarmine 2:42.90 2:09.28 -
36 Matthew Wantland SO-2 Bellarmine 2:06.24 2:10.14 -
37 Joshua Bishop JR-3 Tiffin 2:30.93 2:11.24 -
38 Chase Drange SO-2 Tiffin 1:45.62 2:12.02 -
39 Seontae Morris FR-1 Cumberlands 1:43.63 2:12.86 -
40 Wyatt Frye FR-1 Spalding 2:46.14 2:12.91 -
41 Evan Wheeler SO-2 Lawrence Tech 2:25.62 2:13.59 -
42 Joshua Striegel SO-2 Bellarmine 1:34.28 2:14.68 -
43 Carson Kline SR-4 Evansville 2:10.09 2:16.93 -
44 Jaylen White SO-2 Tiffin 2:53.00 2:19.51 -
45 Brian Nwachukwu FR-1 Cumberlands 2:15.56 2:19.75 -
46 Evan Starkweather JR-3 Tiffin 2:41.72 2:27.01 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Gabriel McConville SO-2 Seton Hill 1:57.26 10
2 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 1:57.39 8
3 DeShawn Crowe JR-3 Cumberlands 1:57.96 6
5 Alex Hooten FR-1 Bellarmine 2:00.03 4
9 Lonnell Johnson JR-3 Cumberlands 2:01.06 -
10 Adam Oulgout SO-2 Evansville 2:01.50 -
13 Rick Pflanz SO-2 Southern Indiana 2:01.68 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Dalton Gleeson SO-2 Tiffin 1:59.75 5
6 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 2:00.44 3
8 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 2:00.61 1
12 Andrew (AJ) Barker FR-1 Cumberlands 2:01.68 -
14 Luke Droz FR-1 Lawrence Tech 2:01.93 -
23 Hamzah Abo-Hashema JR-3 Trevecca Nazarene 2:04.36 -
32 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 2:07.75 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
7 Jackson Gawarecki SO-2 Bellarmine 1:44.80 2:00.45 2
16 Josh Meiman SO-2 Bellarmine 1:55.07 2:02.41 -
21 Andrew Smith SO-2 Seton Hill 1:49.19 2:04.08 -
27 Ryan Burchett SO-2 Bellarmine 1:56.90 2:05.69 -
28 Dillan Melchiore FR-1 Cumberlands 1:34.30 2:05.73 -
31 Clay Hogue FR-1 Cumberlands 2:44.30 2:07.36 -
33 Elliott Buechlein FR-1 Southern Indiana 2:38.59 2:07.89 -
39 Seontae Morris FR-1 Cumberlands 2:07.55 2:12.86 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Micah Gray SO-2 Morehead State 2:35.69 2:01.63 1:43.39 2:27.18 2:24.74 -
15 Kaden Crump FR-1 Seton Hill 2:06.05 2:02.37 2:18.28 1:51.36 2:03.60 -
18 Noah Blandino FR-1 Lawrence Tech 2:26.83 2:03.38 1:33.77 1:33.77 2:24.36 -
24 Sam Lucas SO-2 Morehead State 2:19.29 2:04.36 1:27.06 1:35.76 1:54.42 -
25 Ben Carr SO-2 Trevecca Nazarene 2:16.37 2:05.11 2:33.89 1:40.09 2:00.11 -
26 Reyhan Muhammad FR-1 Tiffin 2:10.36 2:05.34 2:19.13 2:17.88 1:56.57 -
30 Drew Belardo FR-1 Bellarmine 1:45.69 2:07.33 2:35.35 1:30.41 2:39.17 -
35 Hunter Griffin SO-2 Bellarmine 2:45.48 2:09.28 2:27.38 2:35.14 2:41.60 -
43 Carson Kline SR-4 Evansville 2:38.84 2:16.93 2:47.06 1:37.22 2:58.01 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
17 Joey Taylor FR-1 Evansville 1:29.71 2:02.88 1:59.20 2:02.88 2:05.34 -
19 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 2:17.44 2:03.82 2:31.06 2:38.49 2:02.59 -
20 Peter Dalmares SO-2 Bellarmine 2:13.95 2:04.02 1:44.18 2:36.27 2:15.19 -
22 Max Oesterling   CKY Yetis 1:55.46 2:04.15 1:35.60 1:31.88 2:17.81 -
29 Jordan Halliday JR-3 Trevecca Nazarene 2:43.80 2:06.00 2:23.64 2:24.90 1:50.88 -
34 Ivan Starkweather JR-3 Tiffin 2:24.55 2:09.06 2:00.03 2:34.88 2:05.19 -
36 Matthew Wantland SO-2 Bellarmine 2:21.86 2:10.14 1:44.12 2:43.98 1:42.81 -
42 Joshua Striegel SO-2 Bellarmine 2:29.50 2:14.68 1:54.48 2:13.34 1:57.18 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
37 Joshua Bishop JR-3 Tiffin 2:32.24 1:33.18 2:16.49 2:30.93 2:11.24 1:39.75 1:51.56 -
38 Chase Drange SO-2 Tiffin 2:31.83 1:45.62 1:39.02 1:42.98 2:12.02 2:47.67 1:41.66 -
40 Wyatt Frye FR-1 Spalding 2:42.15 2:07.60 1:46.33 2:14.24 2:12.91 2:52.79 2:48.80 -
41 Evan Wheeler SO-2 Lawrence Tech 2:40.31 1:58.90 2:04.24 2:13.59 2:13.59 2:28.29 2:34.97 -
44 Jaylen White SO-2 Tiffin 2:33.47 2:20.91 2:40.44 2:41.84 2:19.51 1:54.40 2:58.58 -
45 Brian Nwachukwu FR-1 Cumberlands 1:47.61 1:51.80 1:42.02 1:44.82 2:19.75 2:43.51 2:02.98 -
46 Evan Starkweather JR-3 Tiffin 2:00.55 1:50.26 2:34.36 3:06.71 2:27.01 2:13.78 2:19.66 -