February 3, 2023
|
Norton Healthcare SLC (Banked) - Louisville, KY
|
200m (Banked)

Men 3000m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nick Lewis SO-2 Bellarmine 9:22.91 9:52.80 7:13.39 8:18.15 6:18.60
2 Benjamin Bayless JR-3 Miami (Ohio) 7:16.20 7:11.18 10:11.68 8:21.37 5:55.98
3 Kevin Vanderkolk SO-2 Belmont 7:13.55 8:59.41 6:28.18 8:24.12 9:09.49
4 Patrick Wills FR-1 Miami (Ohio) 9:35.94 7:29.64 8:10.06 8:25.21 9:15.74
5 Cole Kimmel FR-1 Lipscomb 10:22.59 7:15.31 7:40.62 8:26.17 10:02.35
6 Chase Atkins FR-1 Bellarmine 8:31.65 9:57.77 7:30.86 8:26.58 7:20.73
7 Ben Butcher SO-2 Lipscomb 8:43.46 9:49.53 7:01.82 8:28.21 8:53.62
8 Jack Stansell   Unattached 10:10.02 9:34.44 8:28.35 8:28.35 8:23.27
9 Dylan Bland SO-2 Southern Indiana 6:57.34 9:24.94 9:14.76 8:28.95 10:05.65
10 Anton Martinez FR-1 Miami (Ohio) 9:15.28 7:48.68 7:13.02 8:29.43 7:53.77
11 Jacob Ricks SO-2 Belmont 9:05.24 6:52.76 8:04.10 8:29.57 7:38.62
12 Noah Little SO-2 SE Missouri 10:43.69 10:07.93 8:56.41 8:30.86 9:01.52
13 Zac Shaffer JR-3 Belmont 10:03.42 10:08.53 10:18.76 8:31.37 7:50.46
14 Ryan Burchett SO-2 Bellarmine 10:19.43 7:40.73 6:29.06 8:31.92 8:16.57
15 Jorge Ruiz JR-3 Murray State 10:50.82 7:30.96 10:40.57 8:32.45 8:27.33
16 William Goodrich FR-1 Miami (Ohio) 6:40.20 7:31.51 11:01.86 8:33.07 10:36.21
17 Brady Terry SO-2 Southern Indiana 10:38.07 9:51.76 10:27.78 8:34.57 10:07.20
18 Jackson Gawarecki SO-2 Bellarmine 9:11.05 6:52.00 6:41.70 8:35.00 6:31.40
19 Evan White JR-3 Marshall 6:32.00 9:58.32 10:24.11 8:35.79 6:11.37
20 Hunter Griffin SO-2 Bellarmine 6:17.16 10:04.48 8:26.32 8:36.65 10:35.48
21 Vicente Correia JR-3 Murray State 6:17.54 6:02.02 10:05.09 8:37.17 7:29.94
22 Alex Hooten FR-1 Bellarmine 11:12.52 7:45.59 9:39.40 8:37.32 10:00.10
23 Matthew Wantland SO-2 Bellarmine 11:08.68 8:31.96 9:39.87 8:42.40 9:39.87
24 Austin Hall FR-1 Purdue Fort Wayne 6:26.85 9:50.72 6:32.07 8:42.76 8:58.45
25 Mitchell Rans JR-3 IUPUI 8:53.99 9:09.70 9:04.46 8:43.52 9:51.58
26 Joshua Myers JR-3 Southern Indiana 9:05.05 7:14.99 6:06.86 8:44.08 7:14.99
27 Branden Wood SO-2 Marshall 8:03.48 9:22.31 9:22.31 8:45.52 9:22.31
28 Brian Risse JR-3 Lipscomb 10:46.89 7:37.55 6:29.18 8:45.92 7:32.30
29 Josh Meiman SO-2 Bellarmine 8:46.20 10:57.75 6:18.87 8:46.20 6:34.65
30 Spencer Hielkema JR-3 SIU Edwardsville 6:35.11 8:41.55 10:32.18 8:46.81 8:52.08
31 Peter Dalmares SO-2 Bellarmine 8:09.97 6:19.34 8:15.24 8:46.85 10:21.69
32 Kent Bee SO-2 Marshall 10:32.99 9:50.79 7:07.27 8:47.49 8:26.39
33 Nick Pulos FR-1 IUPUI 10:54.71 7:02.40 9:56.63 8:47.99 10:49.43
34 Andy Stohr SO-2 Lipscomb 9:09.50 7:50.24 10:55.17 8:48.36 7:44.96
35 Zach Brill FR-1 Belmont 9:57.41 9:41.55 7:02.95 8:48.68 9:41.55
36 Aaron Modrow JR-3 SE Missouri 8:02.60 9:06.23 6:43.05 8:50.32 8:39.72
37 Garrett Ardis JR-3 Southern Indiana 8:24.18 8:08.26 7:57.64 8:50.71 8:29.49
38 Zach Walters SO-2 SIU Edwardsville 8:56.35 6:43.59 6:48.90 8:51.04 11:25.05
39 Landen Swiney FR-1 Southern Indiana 8:56.43 10:26.71 7:36.76 8:51.11 8:29.87
40 Ethan Knight FR-1 Tennessee-Martin 6:28.27 11:10.16 6:38.91 8:51.87 9:02.51
41 Jacob Birurakis JR-3 Marshall 9:02.96 11:26.68 7:53.76 8:52.31 6:44.56
42 Jackson Edwards SO-2 SIU Edwardsville 10:18.27 10:34.26 10:18.27 8:52.99 10:12.94
43 Forest MacKenzie   Unattached 6:40.20 11:33.68 8:37.60 8:53.60 6:13.52
44 Ronnie Saunders JR-3 Marshall 8:17.25 6:19.62 8:11.90 8:54.67 10:20.22
45 Carson Kleinhelter SO-2 Southern Indiana 10:04.80 7:45.65 9:16.63 8:55.22 8:23.11
46 Jackson Snyder SO-2 Marshall 11:19.97 9:27.54 10:31.79 8:55.41 9:59.66
47 Matt Mitsch FR-1 IUPUI 9:06.24 9:54.44 10:42.64 8:55.53 8:07.34
48 Joey Santoro FR-1 Murray State 6:47.17 10:48.26 6:15.03 8:55.75 9:17.18
49 Nicholas Perkins JR-3 IUPUI 8:56.34 9:01.71 10:54.34 8:56.34 8:29.53
50 Deion Guise FR-1 IUPUI 10:22.20 11:05.12 7:30.56 8:56.38 7:35.93
51 Josh Smalley SO-2 Bellarmine 10:11.92 10:54.86 7:41.63 8:56.77 6:53.32
52 Connor Sarkovics FR-1 Lipscomb 8:15.54 11:34.84 11:24.06 8:58.63 8:37.09
53 Kevin Loftus   Unattached 10:25.80 6:23.03 10:47.38 8:59.48 7:06.19
54 Drew Belardo FR-1 Bellarmine 6:19.44 7:13.64 9:40.00 9:02.05 7:57.01
55 Joshua Striegel FR-1 Bellarmine 6:41.63 10:56.72 8:57.32 9:02.74 8:08.47
56 Summit Northrup FR-1 Northern Kentucky 10:57.71 9:09.00 8:14.64 9:03.56 7:42.03
57 Chance Craig FR-1 Tennessee-Martin 10:17.35 6:33.35 11:44.76 9:06.32 11:01.05
58 Nathan Quinn SO-2 Murray State 7:23.22 10:12.85 10:23.79 9:07.18 10:45.68
59 Ethan Goddard JR-3 Southern Indiana 9:12.74 10:01.99 7:28.76 9:07.26 11:18.61
60 Jarod Willis JR-3 Murray State 10:51.66 8:45.71 6:28.81 9:07.61 10:46.18
61 Justin Amburgy JR-3 IUPUI 10:47.51 8:13.86 9:52.63 9:08.73 8:52.27
62 Ben Crask FR-1 Murray State 8:03.51 6:30.11 11:21.31 9:09.44 9:53.40
63 Ryan Luitjohan   Unattached 7:43.03 11:51.08 9:55.32 9:11.22 10:28.39
64 Daniel Schalk FR-1 Murray State 8:35.56 9:25.45 8:52.19 9:14.36 11:16.32
65 Will Sims JR-3 Southern Indiana 7:12.84 9:14.92 11:33.65 9:14.92 9:20.47
66 Todd Baxter JR-3 Southern Indiana 10:32.97 10:55.18 7:29.74 9:15.23 10:21.86
67 Cameron Woodard JR-3 SIU Edwardsville 7:48.19 9:34.08 11:31.13 9:17.36 11:36.70
68 Wimachmorr Gilo SO-2 Southern Indiana 9:47.75 7:39.01 9:14.17 9:19.76 8:12.59
69 Christian Bradford SR-4 Marshall 11:00.80 8:57.60 8:57.60 9:20.00 7:44.80
70 Owen Mathews SO-2 Northern Kentucky 7:34.15 9:03.86 11:07.21 9:20.68 6:43.69
71 Luke Heinemann SO-2 Southern Indiana 7:39.02 9:15.36 11:31.37 9:26.69 7:16.36
72 Caleb Thomas JR-3 Southern Indiana 12:13.15 7:43.95 7:38.22 9:32.77 11:10.14
73 Jackson Custer FR-1 Murray State 7:39.33 12:09.19 10:08.61 9:34.16 7:04.88
74 Paul Sepulveda JR-3 Marshall 9:54.70 6:52.17 11:34.80 9:48.81 11:05.36
75 Lewis Kaufmann FR-1 Southern Indiana 7:37.44 9:39.43 9:45.53 10:09.92 12:24.11
76 Justin Nichols JR-3 Evansville 8:07.64 9:29.97 9:29.97 10:33.30 7:48.65
  Ethan Ennis SR-4 Northern Kentucky DNF DNF DNF DNF DNF
  Taylor Mills   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men 3000m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Nick Lewis SO-2 Bellarmine 9:47.82 8:18.15 6:13.62 9:32.88
2 Benjamin Bayless JR-3 Miami (Ohio) 9:06.50 8:21.37 9:01.48 9:06.50
3 Kevin Vanderkolk SO-2 Belmont 6:48.34 8:24.12 7:23.63 7:03.46
4 Patrick Wills FR-1 Miami (Ohio) 7:29.64 8:25.21 8:10.06 9:35.94
5 Cole Kimmel FR-1 Lipscomb 7:15.31 8:26.17 6:44.94 9:16.79
6 Chase Atkins FR-1 Bellarmine 9:17.24 8:26.58 8:31.65 10:23.10
7 Ben Butcher SO-2 Lipscomb 6:26.24 8:28.21 10:40.35 10:55.59
8 Jack Stansell   Unattached 6:26.35 8:28.35 9:24.27 9:49.69
9 Dylan Bland SO-2 Southern Indiana 7:12.61 8:28.95 9:30.03 10:41.28
10 Anton Martinez FR-1 Miami (Ohio) 8:29.43 8:29.43 10:21.51 10:16.41
17 Brady Terry SO-2 Southern Indiana 9:31.18 8:34.57 6:41.37 8:34.57
22 Alex Hooten FR-1 Bellarmine 10:46.65 8:37.32 8:11.46 7:40.42
28 Brian Risse JR-3 Lipscomb 10:57.40 8:45.92 9:12.22 9:54.29
  Taylor Mills   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men 3000m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Jacob Ricks SO-2 Belmont 7:28.43 7:02.95 8:29.57 9:56.20
12 Noah Little SO-2 SE Missouri 9:37.28 6:48.69 8:30.86 8:10.43
13 Zac Shaffer JR-3 Belmont 10:28.99 8:10.92 8:31.37 8:51.83
14 Ryan Burchett SO-2 Bellarmine 10:24.55 8:42.16 8:31.92 9:53.83
15 Jorge Ruiz JR-3 Murray State 8:58.08 8:01.71 8:32.45 10:25.19
16 William Goodrich FR-1 Miami (Ohio) 10:25.95 7:57.16 8:33.07 10:00.30
18 Jackson Gawarecki SO-2 Bellarmine 7:38.35 9:41.95 8:35.00 11:09.50
20 Hunter Griffin SO-2 Bellarmine 9:07.65 9:17.99 8:36.65 8:57.32
21 Vicente Correia JR-3 Murray State 10:10.26 8:26.83 8:37.17 10:51.64
24 Austin Hall FR-1 Purdue Fort Wayne 7:50.49 6:05.94 8:42.76 6:47.76
29 Josh Meiman SO-2 Bellarmine 10:20.92 9:49.35 8:46.20 9:38.82
35 Zach Brill FR-1 Belmont 8:16.96 7:02.95 8:48.68 6:20.65
49 Nicholas Perkins JR-3 IUPUI 7:35.89 6:15.44 8:56.34 9:33.89
Men 3000m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Evan White JR-3 Marshall 8:35.79 9:37.69 6:47.48 9:53.16 6:42.32 8:04.85
23 Matthew Wantland SO-2 Bellarmine 8:42.40 7:34.49 8:58.08 8:26.73 11:03.45 9:08.52
25 Mitchell Rans JR-3 IUPUI 8:43.52 10:12.52 10:59.64 10:28.23 8:27.82 8:27.82
26 Joshua Myers JR-3 Southern Indiana 8:44.08 7:20.23 7:09.75 6:43.55 7:25.47 7:35.95
27 Branden Wood SO-2 Marshall 8:45.52 6:13.12 8:19.25 7:58.23 6:39.40 10:14.86
34 Andy Stohr SO-2 Lipscomb 8:48.36 10:34.04 9:46.48 6:46.84 10:02.33 6:52.12
36 Aaron Modrow JR-3 SE Missouri 8:50.32 6:37.74 7:46.69 9:27.45 6:37.74 9:22.14
43 Forest MacKenzie   Unattached 8:53.60 8:42.93 8:26.92 10:40.32 10:13.64 10:51.00
44 Ronnie Saunders JR-3 Marshall 8:54.67 7:07.74 9:10.71 7:29.13 10:20.22 7:13.09
47 Matt Mitsch FR-1 IUPUI 8:55.53 6:41.65 11:25.48 7:29.85 7:29.85 9:49.09
54 Drew Belardo FR-1 Bellarmine 9:02.05 10:34.20 10:07.10 8:45.79 8:51.21 6:30.28
59 Ethan Goddard JR-3 Southern Indiana 9:07.26 7:17.81 11:35.02 11:40.50 11:24.08 10:23.88
Men 3000m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Kent Bee SO-2 Marshall 7:07.27 6:19.80 11:20.47 10:17.17 8:47.49 7:44.20
33 Nick Pulos FR-1 IUPUI 6:14.88 10:23.03 7:49.92 8:16.31 8:47.99 8:00.47
37 Garrett Ardis JR-3 Southern Indiana 9:11.94 9:06.64 11:19.31 9:54.40 8:50.71 11:29.93
38 Zach Walters SO-2 SIU Edwardsville 7:15.46 8:40.42 10:53.18 10:53.18 8:51.04 11:09.11
39 Landen Swiney FR-1 Southern Indiana 10:00.16 10:10.78 7:15.51 10:10.78 8:51.11 6:38.34
42 Jackson Edwards SO-2 SIU Edwardsville 9:03.65 10:28.93 7:54.37 11:22.23 8:52.99 9:19.64
45 Carson Kleinhelter SO-2 Southern Indiana 7:56.35 10:36.92 6:46.77 9:16.63 8:55.22 6:41.42
46 Jackson Snyder SO-2 Marshall 6:52.27 9:48.96 10:58.56 6:14.79 8:55.41 6:25.50
48 Joey Santoro FR-1 Murray State 6:20.39 6:52.53 11:36.48 6:57.89 8:55.75 10:58.98
50 Deion Guise FR-1 IUPUI 8:24.20 7:09.11 9:44.66 10:59.75 8:56.38 10:54.39
57 Chance Craig FR-1 Tennessee-Martin 9:33.64 7:11.60 7:33.45 8:17.16 9:06.32 8:00.77
63 Ryan Luitjohan   Unattached 9:00.20 9:11.22 9:00.20 11:06.98 9:11.22 11:40.05
68 Wimachmorr Gilo SO-2 Southern Indiana 7:11.02 6:59.82 7:11.02 10:21.34 9:19.76 6:59.82
70 Owen Mathews SO-2 Northern Kentucky 12:03.28 12:03.28 9:48.72 9:09.47 9:20.68 11:01.61
71 Luke Heinemann SO-2 Southern Indiana 11:31.37 8:24.36 7:56.02 6:42.35 9:26.69 7:16.36
Men 3000m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
30 Spencer Hielkema JR-3 SIU Edwardsville 8:20.47 8:46.81 11:03.78 7:27.79
31 Peter Dalmares SO-2 Bellarmine 7:54.17 8:46.85 10:32.22 7:43.63
40 Ethan Knight FR-1 Tennessee-Martin 9:18.47 8:51.87 10:32.93 10:54.20
41 Jacob Birurakis JR-3 Marshall 7:32.47 8:52.31 9:13.61 7:48.44
51 Josh Smalley SO-2 Bellarmine 7:20.16 8:56.77 10:54.86 11:10.97
52 Connor Sarkovics FR-1 Lipscomb 10:46.36 8:58.63 8:20.93 8:37.09
53 Kevin Loftus   Unattached 11:14.35 8:59.48 10:58.17 11:35.93
55 Joshua Striegel FR-1 Bellarmine 6:25.35 9:02.74 8:57.32 9:40.74
60 Jarod Willis JR-3 Murray State 9:40.47 9:07.61 11:40.94 8:34.76
61 Justin Amburgy JR-3 IUPUI 8:35.81 9:08.73 10:09.09 9:03.25
64 Daniel Schalk FR-1 Murray State 12:00.67 9:14.36 9:14.36 10:04.26
65 Will Sims JR-3 Southern Indiana 7:57.24 9:14.92 7:35.04 11:55.85
66 Todd Baxter JR-3 Southern Indiana 11:28.49 9:15.23 10:27.41 8:58.58
69 Christian Bradford SR-4 Marshall 11:28.80 9:20.00 8:18.40 10:32.80
Men 3000m Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
56 Summit Northrup FR-1 Northern Kentucky 9:03.56 8:09.21 11:24.89 11:03.15
58 Nathan Quinn SO-2 Murray State 9:07.18 10:40.20 6:39.45 7:12.28
62 Ben Crask FR-1 Murray State 9:09.44 9:31.42 9:42.41 8:58.46
67 Cameron Woodard JR-3 SIU Edwardsville 9:17.36 8:21.63 8:27.20 10:01.95
72 Caleb Thomas JR-3 Southern Indiana 9:32.77 11:15.87 6:52.40 10:01.41
73 Jackson Custer FR-1 Murray State 9:34.16 11:46.22 7:33.59 11:34.74
74 Paul Sepulveda JR-3 Marshall 9:48.81 11:28.91 7:15.72 11:58.35
75 Lewis Kaufmann FR-1 Southern Indiana 10:09.92 9:39.43 13:06.80 9:45.53
76 Justin Nichols JR-3 Evansville 10:33.30 7:48.65 13:11.63 13:11.63
  Ethan Ennis SR-4 Northern Kentucky DNF DNF DNF DNF