April 15, 2023
|
West Chester - West Chester, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI CACC PSAC MAC AARTFC IC4A/ECAC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Elliott Davis SO-2 Susquehanna 48.28 10
2 Chad Mowbray SR-4 West Chester 49.02 8
3 Zahir Chapman SR-4 West Chester 49.47 6
4 Jaden Foster FR-1 Jefferson (Pa.) 49.92 5
5 Colin Althoff SO-2 West Chester 50.12 4
6 Samael Milevoix SO-2 Montclair State 50.25 3
7 Jonathan Hill JR-3 Haverford 50.39 2
8 Josh Tupper   Moore Elite 50.51 1
9 Brian Dietz JR-3 Holy Family 50.86 -
10 Jalin Boger FR-1 CCBC Essex 50.98 -
11 Jade Acevedo SR-4 Holy Family 51.12 -
12 Eduardo Ruiz-Guiseppi FR-1 Stockton 51.26 -
13 David Burnshaw FR-1 West Chester 51.29 -
13 Emmanuel Otsyina JR-3 Goldey-Beacom 51.29 -
15 Nafis Zollicoffer JR-3 Holy Family 51.42 -
16 Santana Wittenburg FR-1 Stockton 51.47 -
17 DaNeal Williams SO-2 Eastern 51.51 -
18 Ori Fraizer JR-3 West Chester 51.56 -
19 Ryan Krantz FR-1 Mount St. Mary's 51.93 -
20 Juan Fountain FR-1 Wilmington (Del.) 51.95 -
21 Ian Adjangba JR-3 Stockton 51.98 -
22 Josh Schreiner JR-3 Widener 52.12 -
23 Obinna Okorie JR-3 Jefferson (Pa.) 52.21 -
24 Jackson Dalton FR-1 Montclair State 52.75 -
25 Matt Shea JR-3 Moravian 52.79 -
26 Kyle Chou Senior Unattached 52.89   
27 Tyrese Gilbert SO-2 TCNJ 52.96 -
28 Kedar Reid FR-1 Goldey-Beacom 53.20 -
29 Alexander Pawlowski JR-3 Holy Family 53.46 -
30 Peter Fragomeni FR-1 TCNJ 53.47 -
31 Nate Norris SO-2 St. Mary's (Md.) 53.57 -
32 Ernest Robertson FR-1 Holy Family 53.66 -
33 Francisco Tanez FR-1 FDU-Florham 53.89 -
34 Kirby Obi SO-2 St. Mary's (Md.) 54.12 -
35 David Kramer SR-4 West Chester 54.26 -
36 Colin Hueston SR-4 Stockton 54.47 -
37 Shane Moore FR-1 Stockton 54.68 -
38 Quentin Pastore JR-3 St. Mary's (Md.) 55.08 -
39 Reed Solomon SO-2 Haverford 55.26 -
40 Muhammed Qadri SR-4 Staten Island 55.33 -
41 Mosheh Udisi FR-1 PSU-Abington 56.16 -
42 Wyatt Poniktera SO-2 Moravian 56.51 -
43 Eli Henson FR-1 St. Mary's (Md.) 56.64 -
44 Ross Sherrod FR-1 PSU-Abington 57.13 -
45 Lance Burrier JR-3 Moravian 57.15 -
46 Jacob McDonald FR-1 PSU-Abington 58.79 -
47 Jonah Hoffman-Weitsman FR-1 Haverford 1:00.16 -
48 Raphael Alila FR-1 PSU-Abington 1:01.05 -
49 Shane Breedlove FR-1 FDU-Florham 1:02.98 -
50 Xiu Qiu FR-1 PSU-Abington 1:04.72 -
  Devyn Lewis JR-3 Mount St. Mary's NT   
  Chris Dasaro   Unattached NT   
  Ethan Roe SO-2 Susquehanna NT   
  York Miles SO-2 Goldey-Beacom NT   
  Sam Aiken Senior Unattached NT   
  Kevin Villafane JR-3 Haverford NT   
  DELVIN DINKINS Senior Greater Philadelphia TC NT   
  Kevin Hess FR-1 Moravian DNF   
  Ravi Eaton JR-3 Haverford DNS   
  Jeff Heinman FR-1 TCNJ DNS   
  Tyler Levons SO-2 Wilmington (Del.) DNS   
  Joshua Blackstone FR-1 CCBC Catonsville DNS   
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
32 Ernest Robertson FR-1 Holy Family 38.10 53.66 1:06.54 43.47 -
46 Jacob McDonald FR-1 PSU-Abington 44.10 58.79 51.74 48.21 -
47 Jonah Hoffman-Weitsman FR-1 Haverford 52.94 1:00.16 43.32 43.32 -
48 Raphael Alila FR-1 PSU-Abington 45.79 1:01.05 1:01.66 1:13.26 -
49 Shane Breedlove FR-1 FDU-Florham 55.43 1:02.98 1:12.43 1:11.17 -
50 Xiu Qiu FR-1 PSU-Abington 49.84 1:04.72 1:03.43 1:17.02 -
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
31 Nate Norris SO-2 St. Mary's (Md.) 53.57 51.43 -
38 Quentin Pastore JR-3 St. Mary's (Md.) 55.08 45.17 -
41 Mosheh Udisi FR-1 PSU-Abington 56.16 1:01.78 -
44 Ross Sherrod FR-1 PSU-Abington 57.13 1:04.56 -
  Kevin Villafane JR-3 Haverford NT NT   
  Ethan Roe SO-2 Susquehanna NT NT   
  DELVIN DINKINS Senior Greater Philadelphia TC NT NT   
  Sam Aiken Senior Unattached NT NT   
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
34 Kirby Obi SO-2 St. Mary's (Md.) 54.12 59.54 42.76 57.37 -
36 Colin Hueston SR-4 Stockton 54.47 44.12 1:03.73 56.65 -
40 Muhammed Qadri SR-4 Staten Island 55.33 1:10.27 48.69 1:10.27 -
43 Eli Henson FR-1 St. Mary's (Md.) 56.64 1:00.04 52.68 40.78 -
45 Lance Burrier JR-3 Moravian 57.15 1:04.58 1:06.30 52.01 -
  York Miles SO-2 Goldey-Beacom NT NT NT NT   
  Devyn Lewis JR-3 Mount St. Mary's NT NT NT NT   
  Chris Dasaro   Unattached NT NT NT NT   
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
12 Eduardo Ruiz-Guiseppi FR-1 Stockton 59.47 51.26 51.26 -
28 Kedar Reid FR-1 Goldey-Beacom 1:03.84 53.20 54.80 -
29 Alexander Pawlowski JR-3 Holy Family 59.34 53.46 51.86 -
30 Peter Fragomeni FR-1 TCNJ 57.22 53.47 43.31 -
33 Francisco Tanez FR-1 FDU-Florham 43.12 53.89 38.80 -
37 Shane Moore FR-1 Stockton 53.59 54.68 57.96 -
39 Reed Solomon SO-2 Haverford 56.37 55.26 39.79 -
42 Wyatt Poniktera SO-2 Moravian 1:12.34 56.51 59.90 -
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Emmanuel Otsyina JR-3 Goldey-Beacom 56.42 51.29 -
16 Santana Wittenburg FR-1 Stockton 1:05.37 51.47 -
20 Juan Fountain FR-1 Wilmington (Del.) 56.63 51.95 -
21 Ian Adjangba JR-3 Stockton 1:06.54 51.98 -
24 Jackson Dalton FR-1 Montclair State 40.09 52.75 -
25 Matt Shea JR-3 Moravian 55.96 52.79 -
26 Kyle Chou Senior Unattached 49.72 52.89   
35 David Kramer SR-4 West Chester 1:07.83 54.26 -
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
7 Jonathan Hill JR-3 Haverford 50.39 50.39 37.80 2
9 Brian Dietz JR-3 Holy Family 48.32 50.86 1:02.56 -
10 Jalin Boger FR-1 CCBC Essex 1:02.20 50.98 36.71 -
17 DaNeal Williams SO-2 Eastern 45.33 51.51 39.15 -
22 Josh Schreiner JR-3 Widener 51.60 52.12 52.65 -
23 Obinna Okorie JR-3 Jefferson (Pa.) 1:00.05 52.21 57.44 -
  Kevin Hess FR-1 Moravian DNF DNF DNF   
  Jeff Heinman FR-1 TCNJ DNS DNS DNS   
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
11 Jade Acevedo SR-4 Holy Family 1:06.46 41.92 51.12 -
13 David Burnshaw FR-1 West Chester 1:05.14 52.83 51.29 -
15 Nafis Zollicoffer JR-3 Holy Family 55.54 1:06.85 51.42 -
18 Ori Fraizer JR-3 West Chester 56.20 1:07.03 51.56 -
19 Ryan Krantz FR-1 Mount St. Mary's 43.63 41.55 51.93 -
27 Tyrese Gilbert SO-2 TCNJ 48.73 1:08.85 52.96 -
  Joshua Blackstone FR-1 CCBC Catonsville DNS DNS DNS   
  Ravi Eaton JR-3 Haverford DNS DNS DNS   
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Elliott Davis SO-2 Susquehanna 43.46 57.94 36.21 56.97 48.28 42.97 10
2 Chad Mowbray SR-4 West Chester 49.51 57.36 55.89 36.77 49.02 1:02.75 8
3 Zahir Chapman SR-4 West Chester 52.94 56.40 57.39 38.10 49.47 47.50 6
4 Jaden Foster FR-1 Jefferson (Pa.) 35.45 54.92 38.44 35.45 49.92 50.92 5
5 Colin Althoff SO-2 West Chester 50.63 36.59 43.11 41.60 50.12 1:01.15 4
6 Samael Milevoix SO-2 Montclair State 1:01.81 1:03.82 53.77 38.70 50.25 40.20 3
8 Josh Tupper   Moore Elite 47.48 38.90 52.53 1:04.15 50.51 1:05.16 1
  Tyler Levons SO-2 Wilmington (Del.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS