April 15, 2023
|
West Chester - West Chester, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov CACC PSAC MAC AARTFC IC4A/ECAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Nico Tripeny SR-4 Haverford 3:58.58 3:20.41 5:03.00 10
2 David Millar JR-3 Widener 3:59.26 3:18.59 5:08.65 8
3 Peter LaRochelle SO-2 Haverford 4:00.53 5:03.07 5:05.48 6
4 Thomas Flear SO-2 Widener 4:00.72 3:31.84 2:53.32 5
5 Patrick Carolan SR-4 Widener 4:00.82 3:53.60 4:15.27 4
6 Matt Denton JR-3 Haverford 4:00.95 4:34.69 4:15.41 3
7 Philip Smith JR-3 West Chester 4:01.02 4:29.95 3:08.00 2
8 Joseph Cardie SR-4 Widener 4:03.26 2:57.58 5:06.51 1
9 Noah McFoy   Unattached 4:03.95 3:24.92 3:05.41   
10 Daniel Wyshinski SO-2 Wilmington (Del.) 4:04.27 3:52.06 3:54.50 -
11 Matthew Granizo SO-2 TCNJ 4:04.44 4:16.67 4:19.11 -
12 Aaron Bratt SR-4 Haverford 4:06.63 2:55.11 3:27.17 -
13 Benjamin Fanta JR-3 TCNJ 4:07.28 3:47.50 3:57.39 -
14 TJ Grenda SO-2 Susquehanna 4:08.18 3:35.92 3:40.88 -
15 Roman Fabbricatore FR-1 TCNJ 4:08.96 3:36.60 4:41.33 -
16 Miles Colescott SO-2 Haverford 4:09.15 4:06.66 4:01.68 -
17 Zachary Landvik-Larsen FR-1 Goldey-Beacom 4:10.35 4:25.38 3:20.28 -
18 Jason Vogt FR-1 West Chester 4:12.69 3:47.43 4:58.18 -
19 Paul Petre JR-3 Moravian 4:13.33 5:26.80 5:01.47 -
20 Trent Taylor JR-3 Wilmington (Del.) 4:14.24 3:05.60 3:08.14 -
21 Geoffrey Kleinberg SO-2 Moravian 4:14.25 3:56.46 5:20.36 -
22 Joe Wolfe SO-2 Catholic 4:14.72 3:13.59 3:28.87 -
23 Jason Shumaker FR-1 West Chester 4:16.09 4:39.14 3:24.88 -
24 Shane McDevitt FR-1 Stockton 4:16.67 5:18.27 4:29.51 -
25 Brendon Ward JR-3 Moravian 4:16.98 4:52.96 4:19.55 -
26 Liam Duffy SR-4 Moravian 4:18.45 3:24.18 5:12.73 -
27 Mike Stec FR-1 Stockton 4:18.69 3:03.67 4:00.59 -
28 Sean Fisher SO-2 West Chester 4:20.74 4:36.39 5:15.50 -
29 Conor Gross SO-2 Catholic 4:23.87 4:31.79 4:42.34 -
30 Joseph Addeo FR-1 Stockton 4:24.24 3:15.54 4:37.46 -
31 Ryan Kopervos FR-1 Jefferson (Pa.) 4:24.45 4:16.52 3:50.08 -
32 Declan Griffin JR-3 Susquehanna 4:26.92 3:06.85 3:52.22 -
33 Blandin Conklin SO-2 Susquehanna 4:28.79 5:25.24 5:49.43 -
34 Chris Crossen JR-3 Goldey-Beacom 4:29.28 5:17.75 4:42.75 -
35 Kelly Bryne FR-1 St. Mary's (Md.) 4:30.82 4:44.37 3:23.12 -
36 Blaise Trapani SR-4 Catholic 4:35.30 3:48.50 3:51.26 -
37 Joseph Allegro FR-1 Moravian 4:36.43 3:13.51 3:54.97 -
38 Christan Calderaro JR-3 Susquehanna 4:36.83 5:07.29 5:12.82 -
39 Nick Falsone SO-2 West Chester 4:49.85 4:58.55 5:47.82 -
40 Tymir Ash-shaheed JR-3 Goldey-Beacom 4:50.26 4:38.65 4:58.97 -
41 Kyle Savannah SR-4 FDU-Florham 4:52.39 3:59.76 3:53.92 -
42 Matthew Amato FR-1 Staten Island 4:55.33 4:37.61 3:50.36 -
43 Brian Woodring JR-3 Jefferson (Pa.) 5:03.83 5:49.41 5:00.80 -
44 Billy Dykes SO-2 Eastern 5:05.25 4:34.73 3:36.73 -
45 Jacob McDonald FR-1 PSU-Abington 5:06.83 4:26.95 3:40.92 -
  Keynaud Randolph FR-1 CCBC Catonsville NT NT NT   
  Mike McGerry FR-1 Holy Family NT NT NT   
  Jacob Fletcher   Unattached NT NT NT   
  Moseley Driscoll FR-1 Mount St. Mary's NT NT NT   
  Adam Stetser JR-3 Mount St. Mary's NT NT NT   
  Andrew McDowell SO-2 Susquehanna NT NT NT   
  Emmanuel Torode FR-1 FDU-Florham NT NT NT   
  Tyler Daley SR-4 Jefferson (Pa.) NT NT NT   
  Leonard Bustos SR-4 Jefferson (Pa.) NT NT NT   
  Owen Bradley SR-4 Jefferson (Pa.) NT NT NT   
  Alan Bass JR-3 Staten Island NT NT NT   
  Pedro Astudillo FR-1 Staten Island NT NT NT   
  Victor Zhao FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Xiu Qiu FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Nicholas Worrall FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Boxiang Zhang FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Denis Njoroge FR-1 CCBC Essex NT NT NT   
  Ethan Bush FR-1 CCBC Catonsville NT NT NT   
  Calvin Schneck   PRTC DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
40 Tymir Ash-shaheed JR-3 Goldey-Beacom 4:50.26 3:40.60 5:51.22 -
41 Kyle Savannah SR-4 FDU-Florham 4:52.39 5:01.17 4:11.46 -
42 Matthew Amato FR-1 Staten Island 4:55.33 5:51.45 4:28.75 -
44 Billy Dykes SO-2 Eastern 5:05.25 6:06.30 4:25.57 -
45 Jacob McDonald FR-1 PSU-Abington 5:06.83 4:48.42 6:23.54 -
  Boxiang Zhang FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Nicholas Worrall FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Xiu Qiu FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Victor Zhao FR-1 PSU-Abington NT NT NT   
  Pedro Astudillo FR-1 Staten Island NT NT NT   
  Alan Bass JR-3 Staten Island NT NT NT   
  Moseley Driscoll FR-1 Mount St. Mary's NT NT NT   
  Jacob Fletcher   Unattached NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
30 Joseph Addeo FR-1 Stockton 4:24.24 3:41.97 4:53.31 -
32 Declan Griffin JR-3 Susquehanna 4:26.92 4:05.57 3:09.52 -
33 Blandin Conklin SO-2 Susquehanna 4:28.79 4:07.29 5:19.86 -
35 Kelly Bryne FR-1 St. Mary's (Md.) 4:30.82 4:36.24 5:19.57 -
36 Blaise Trapani SR-4 Catholic 4:35.30 3:18.22 4:43.56 -
38 Christan Calderaro JR-3 Susquehanna 4:36.83 3:22.09 4:39.60 -
39 Nick Falsone SO-2 West Chester 4:49.85 4:55.65 4:46.96 -
43 Brian Woodring JR-3 Jefferson (Pa.) 5:03.83 4:18.26 4:09.14 -
  Denis Njoroge FR-1 CCBC Essex NT NT NT   
  Emmanuel Torode FR-1 FDU-Florham NT NT NT   
  Andrew McDowell SO-2 Susquehanna NT NT NT   
  Adam Stetser JR-3 Mount St. Mary's NT NT NT   
  Mike McGerry FR-1 Holy Family NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
17 Zachary Landvik-Larsen FR-1 Goldey-Beacom 3:15.28 3:20.28 3:45.32 3:35.31 4:10.35 -
19 Paul Petre JR-3 Moravian 3:27.73 3:53.07 3:15.07 5:04.00 4:13.33 -
20 Trent Taylor JR-3 Wilmington (Del.) 3:08.14 4:29.50 3:25.94 3:38.65 4:14.24 -
22 Joe Wolfe SO-2 Catholic 5:26.05 3:03.40 3:54.35 3:28.87 4:14.72 -
23 Jason Shumaker FR-1 West Chester 3:47.92 3:55.61 4:57.07 3:45.36 4:16.09 -
24 Shane McDevitt FR-1 Stockton 3:20.21 5:28.54 3:38.17 4:39.77 4:16.67 -
25 Brendon Ward JR-3 Moravian 3:20.45 3:15.31 5:23.80 4:34.97 4:16.98 -
27 Mike Stec FR-1 Stockton 5:00.08 5:15.61 5:13.02 3:47.65 4:18.69 -
28 Sean Fisher SO-2 West Chester 4:54.64 4:28.57 3:33.81 4:20.74 4:20.74 -
31 Ryan Kopervos FR-1 Jefferson (Pa.) 4:58.83 4:16.52 4:05.94 3:15.70 4:24.45 -
34 Chris Crossen JR-3 Goldey-Beacom 4:50.83 4:58.90 3:11.19 4:58.90 4:29.28 -
  Owen Bradley SR-4 Jefferson (Pa.) NT NT NT NT NT   
  Tyler Daley SR-4 Jefferson (Pa.) NT NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Noah McFoy   Unattached 4:03.95 3:54.20 4:55.18 4:13.71 3:59.08 3:20.04 5:14.70   
11 Matthew Granizo SO-2 TCNJ 4:04.44 3:27.78 3:57.11 3:18.00 3:54.67 4:43.55 4:28.89 -
13 Benjamin Fanta JR-3 TCNJ 4:07.28 3:35.14 5:11.58 3:40.08 3:05.46 2:58.05 3:59.87 -
14 TJ Grenda SO-2 Susquehanna 4:08.18 3:30.96 4:03.22 3:28.48 5:15.19 4:45.41 4:37.97 -
15 Roman Fabbricatore FR-1 TCNJ 4:08.96 4:18.92 4:33.86 3:54.03 4:33.86 3:54.03 3:26.64 -
18 Jason Vogt FR-1 West Chester 4:12.69 3:52.48 3:52.48 3:17.10 3:24.68 4:05.11 3:22.16 -
21 Geoffrey Kleinberg SO-2 Moravian 4:14.25 3:48.83 3:53.91 4:47.31 3:43.74 4:57.48 4:49.85 -
26 Liam Duffy SR-4 Moravian 4:18.45 5:04.97 3:11.26 5:17.90 4:44.30 4:59.81 4:05.53 -
29 Conor Gross SO-2 Catholic 4:23.87 5:35.12 5:29.84 3:17.91 5:08.73 5:43.04 5:29.84 -
37 Joseph Allegro FR-1 Moravian 4:36.43 5:48.31 5:20.66 4:33.67 4:44.73 4:36.43 3:52.21 -
  Keynaud Randolph FR-1 CCBC Catonsville NT NT NT NT NT NT NT   
  Ethan Bush FR-1 CCBC Catonsville NT NT NT NT NT NT NT   
  Leonard Bustos SR-4 Jefferson (Pa.) NT NT NT NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Nico Tripeny SR-4 Haverford 3:58.58 4:31.99 3:53.81 10
2 David Millar JR-3 Widener 3:59.26 3:25.77 3:09.02 8
3 Peter LaRochelle SO-2 Haverford 4:00.53 4:12.56 4:36.61 6
4 Thomas Flear SO-2 Widener 4:00.72 3:05.36 4:41.65 5
5 Patrick Carolan SR-4 Widener 4:00.82 4:41.76 3:29.52 4
6 Matt Denton JR-3 Haverford 4:00.95 3:22.40 3:05.54 3
7 Philip Smith JR-3 West Chester 4:01.02 4:20.31 4:39.59 2
8 Joseph Cardie SR-4 Widener 4:03.26 3:09.75 3:21.91 1
10 Daniel Wyshinski SO-2 Wilmington (Del.) 4:04.27 3:22.75 3:08.09 -
12 Aaron Bratt SR-4 Haverford 4:06.63 3:32.11 2:55.11 -
16 Miles Colescott SO-2 Haverford 4:09.15 4:06.66 4:16.63 -
  Calvin Schneck   PRTC DNS DNS DNS