April 8, 2023
|
West Chester - West Chester, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI CACC PSAC MAC AARTFC IC4A/ECAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kelly Barr FR-1 Widener 59.79 49.63 44.25 41.86 52.02 44.85 10
2 Amanda Marquis FR-1 West Chester 1:00.07 1:09.08 1:06.68 1:09.69 1:16.29 46.26 8
3 Angel Adams FR-1 Lincoln (Pa.) 1:01.40 1:05.09 54.04 56.49 47.28 1:13.07 6
4 Jade Jones SO-2 Holy Family 1:01.78 1:18.46 55.61 47.57 1:11.67 1:05.49 5
5 Mary Weis FR-1 Millersville 1:02.38 1:11.74 1:05.50 1:16.11 1:11.74 49.91 3.5
5 Claire Coons FR-1 Millersville 1:02.38 1:07.37 1:03.01 56.77 56.15 1:12.36 3.5
7 Genelle Heyward SO-2 Holy Family 1:02.60 51.96 1:07.61 52.59 1:19.51 56.97 2
8 Tara Ford SR-4 Widener 1:02.74 56.47 1:20.94 53.33 53.96 52.08 1
9 Julia Fallows SO-2 Millersville 1:02.97 51.01 1:04.86 49.75 1:21.24 54.16 -
10 Brianna Coates FR-1 Holy Family 1:03.73 1:09.47 51.63 1:12.66 48.44 1:19.67 -
11 Emma Schultz SO-2 Widener 1:03.92 1:01.37 1:07.76 52.42 1:06.48 1:22.46 -
12 Nyjashia Smith FR-1 Goldey-Beacom 1:04.83 1:21.04 1:03.54 1:21.69 49.27 1:11.32 -
13 Kiana Hunter FR-1 CCBC Essex 1:05.88 1:23.01 1:25.65 1:19.72 55.34 1:10.50 -
14 Erin O'Brien FR-1 Widener 1:06.25 57.64 1:06.92 1:19.50 56.32 1:13.54 -
15 Carly Lownes SO-2 Widener 1:06.52 1:20.49 1:15.84 47.90 59.87 1:15.84 -
16 Jaycie Miller FR-1 Ursinus 1:07.12 1:13.16 57.73 54.37 49.67 1:21.89 -
17 Zane Mcneil SO-2 Holy Family 1:07.48 1:03.44 54.66 50.61 1:16.26 1:12.21 -
18 Juniper Bauroth-Sherman FR-1 Ursinus 1:07.72 1:13.14 1:00.27 1:25.33 51.47 50.12 -
19 Jade Williams FR-1 West Chester 1:07.79 59.66 1:26.10 47.46 1:10.51 1:06.44 -
20 Sophia Furman FR-1 Haverford 1:10.37 1:06.15 1:25.15 1:07.56 1:02.63 56.30 -
21 Brianna Feifer FR-1 Haverford 1:12.88 51.75 51.02 1:23.82 1:05.60 1:19.44 -
22 Quratulann Ahmed FR-1 CCBC Essex 1:24.62 1:22.09 1:39.86 1:23.78 1:48.32 1:11.93 -
  Hailey Crawford JR-3 Goldey-Beacom DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Camilla Flagg JR-3 Goldey-Beacom DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
10 Brianna Coates FR-1 Holy Family 1:03.73 1:13.93 59.27 1:05.01 -
18 Juniper Bauroth-Sherman FR-1 Ursinus 1:07.72 1:09.08 1:26.69 1:02.31 -
19 Jade Williams FR-1 West Chester 1:07.79 1:20.67 54.91 56.95 -
20 Sophia Furman FR-1 Haverford 1:10.37 1:08.97 1:16.00 1:23.04 -
21 Brianna Feifer FR-1 Haverford 1:12.88 57.58 1:12.16 1:28.19 -
22 Quratulann Ahmed FR-1 CCBC Essex 1:24.62 1:33.93 1:11.08 1:27.16 -
  Camilla Flagg JR-3 Goldey-Beacom DNS DNS DNS DNS   
  Hailey Crawford JR-3 Goldey-Beacom DNS DNS DNS DNS   
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
5 Claire Coons FR-1 Millersville 1:12.36 57.39 55.52 1:02.38 1:04.88 3.5
9 Julia Fallows SO-2 Millersville 1:20.61 1:19.35 58.57 1:02.97 44.71 -
12 Nyjashia Smith FR-1 Goldey-Beacom 1:13.91 51.22 1:15.86 1:04.83 1:06.78 -
13 Kiana Hunter FR-1 CCBC Essex 1:07.20 1:23.01 52.05 1:05.88 1:11.81 -
14 Erin O'Brien FR-1 Widener 47.70 1:12.22 46.38 1:06.25 58.30 -
15 Carly Lownes SO-2 Widener 1:21.82 53.22 1:09.85 1:06.52 1:08.52 -
16 Jaycie Miller FR-1 Ursinus 1:20.55 1:26.59 1:22.56 1:07.12 1:15.85 -
17 Zane Mcneil SO-2 Holy Family 1:14.23 56.69 47.24 1:07.48 1:06.13 -
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Kelly Barr FR-1 Widener 57.40 59.79 1:06.37 10
2 Amanda Marquis FR-1 West Chester 1:00.07 1:00.07 50.46 8
3 Angel Adams FR-1 Lincoln (Pa.) 49.12 1:01.40 52.81 6
4 Jade Jones SO-2 Holy Family 57.46 1:01.78 54.99 5
5 Mary Weis FR-1 Millersville 1:00.51 1:02.38 55.52 3.5
7 Genelle Heyward SO-2 Holy Family 1:10.12 1:02.60 1:08.24 2
8 Tara Ford SR-4 Widener 53.33 1:02.74 1:05.25 1
11 Emma Schultz SO-2 Widener 1:17.99 1:03.92 1:04.56 -