April 8, 2023
|
West Chester - West Chester, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI CACC PSAC MAC AARTFC IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jamie Moreland SR-4 Haverford 1:34.10 1:53.37 2:10.38 1:19.36 1:37.50 2:12.65 1:19.36 10
2 Matt Denton JR-3 Haverford 1:50.27 1:56.07 1:23.57 1:28.22 1:49.11 2:07.68 1:54.91 8
3 Reza Eshghi SO-2 Haverford 1:51.90 1:56.56 2:05.89 1:57.73 2:28.04 1:30.92 2:21.04 6
4 Tucker McGrath JR-3 Ursinus 1:39.66 1:57.24 1:47.86 2:12.49 2:17.17 2:03.11 1:26.76 5
5 Michael Amaker FR-1 Lincoln (Pa.) 1:29.14 1:57.29 1:46.74 1:27.97 2:06.68 1:40.87 2:13.71 4
6 Philip Smith JR-3 West Chester 1:55.07 1:59.86 2:27.43 2:07.06 2:17.84 2:23.84 2:17.84 3
7 Christian Rosado SO-2 Ursinus 1:49.58 2:01.75 2:16.36 2:16.36 1:30.10 2:13.93 2:33.41 2
8 Paul Faggioli SO-2 Ursinus 1:52.53 2:02.31 2:36.56 1:29.29 1:29.29 1:30.51 1:51.31 1
9 Thomas Plunkett JR-3 Widener 2:29.60 2:02.62 1:50.36 1:40.55 1:45.46 1:39.33 2:12.43 -
10 Tyler Wesley FR-1 Holy Family 2:10.46 2:03.07 1:53.23 1:43.38 2:33.84 1:54.46 1:39.69 -
11 Reed Solomon SO-2 Haverford 2:03.48 2:03.48 1:49.90 1:33.85 2:13.36 2:34.35 1:58.54 -
12 David Kramer SR-4 West Chester 2:34.15 2:05.32 1:32.74 2:04.07 2:14.10 2:35.40 1:39.01 -
13 Amir Cubbage SO-2 West Chester 2:06.81 2:05.55 2:15.60 2:34.43 2:41.96 2:20.62 2:21.88 -
14 Sean Fisher SO-2 West Chester 2:07.28 2:06.02 1:58.46 2:36.27 2:06.02 1:37.04 2:16.11 -
15 Sam Diaz SO-2 Haverford 1:58.06 2:06.94 1:50.44 2:25.99 2:17.10 2:22.18 2:43.76 -
16 Clayton Mclaren SO-2 Lincoln (Pa.) 1:40.95 2:09.42 1:53.89 1:57.78 2:35.31 2:26.25 2:37.90 -
17 Michael Carolan FR-1 Widener 2:15.26 2:11.32 1:37.18 1:58.19 2:41.53 1:35.87 2:24.46 -
18 Ethan Chambers SO-2 Ursinus 2:42.29 2:11.94 2:21.18 2:43.61 2:18.54 2:30.42 2:35.69 -
19 Denis Njoroge FR-1 CCBC Essex 1:59.77 2:13.07 2:27.71 2:01.10 1:41.14 2:07.75 1:34.48 -
20 Seawon Park SO-2 Haverford 2:26.40 2:13.09 1:43.81 1:57.12 1:34.50 2:53.02 2:50.36 -
21 Jason Shumaker FR-1 West Chester 2:28.00 2:13.33 1:50.67 1:34.67 1:46.67 2:16.00 2:34.67 -
22 Tymir Ash-shaheed JR-3 Goldey-Beacom 2:09.03 2:14.40 2:17.09 2:09.03 1:47.52 2:27.84 2:21.12 -
23 Nick Falsone SO-2 West Chester 1:41.07 2:16.57 1:42.43 2:17.94 1:49.26 1:39.70 2:01.55 -
24 Patrick Bennett SO-2 CCBC Essex 1:57.68 2:32.82 2:49.63 2:49.63 1:51.56 2:09.90 2:58.80 -
25 Nathan Mourar SO-2 PSU-Berks 2:50.32 3:01.19 3:08.44 3:15.69 3:51.93 3:48.30 2:48.51 -
  Brian Dietz JR-3 Holy Family DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Mike McGerry FR-1 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Vicente Velez JR-3 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alexander Pawlowski JR-3 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Sean Fisher SO-2 West Chester 2:06.02 1:37.04 2:16.11 2:06.02 2:38.79 2:00.98 -
16 Clayton Mclaren SO-2 Lincoln (Pa.) 1:43.54 1:30.60 2:01.66 2:09.42 2:40.48 2:26.25 -
19 Denis Njoroge FR-1 CCBC Essex 2:42.35 2:50.33 1:46.46 2:13.07 1:47.79 2:35.70 -
21 Jason Shumaker FR-1 West Chester 2:18.67 2:37.33 2:14.67 2:13.33 2:42.67 1:40.00 -
22 Tymir Ash-shaheed JR-3 Goldey-Beacom 2:26.50 1:50.21 2:37.25 2:14.40 1:40.80 2:03.65 -
23 Nick Falsone SO-2 West Chester 2:41.16 2:15.21 1:54.72 2:16.57 2:19.31 2:04.28 -
24 Patrick Bennett SO-2 CCBC Essex 3:06.44 2:14.49 1:54.62 2:32.82 2:06.84 2:32.82 -
25 Nathan Mourar SO-2 PSU-Berks 2:17.71 3:32.00 2:10.46 3:01.19 3:50.12 2:37.64 -
  Mike McGerry FR-1 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Vicente Velez JR-3 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Philip Smith JR-3 West Chester 1:28.70 1:39.49 1:59.86 2:21.44 1:26.30 3
9 Thomas Plunkett JR-3 Widener 2:36.96 2:27.15 2:02.62 2:28.37 1:44.23 -
10 Tyler Wesley FR-1 Holy Family 1:31.08 2:20.30 2:03.07 2:16.61 1:52.00 -
12 David Kramer SR-4 West Chester 2:17.86 2:35.40 2:05.32 2:25.38 2:42.92 -
13 Amir Cubbage SO-2 West Chester 2:30.66 2:43.22 2:05.55 1:35.42 2:35.69 -
15 Sam Diaz SO-2 Haverford 2:06.94 2:24.72 2:06.94 2:27.25 1:47.90 -
17 Michael Carolan FR-1 Widener 1:39.81 2:15.26 2:11.32 1:55.57 1:37.18 -
18 Ethan Chambers SO-2 Ursinus 2:31.74 2:04.03 2:11.94 1:49.51 2:09.31 -
20 Seawon Park SO-2 Haverford 2:41.04 2:13.09 2:13.09 2:33.06 2:46.37 -
  Alexander Pawlowski JR-3 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jamie Moreland SR-4 Haverford 1:53.37 1:59.04 2:22.85 2:03.58 10
2 Matt Denton JR-3 Haverford 1:56.07 1:45.63 1:45.63 2:16.97 8
3 Reza Eshghi SO-2 Haverford 1:56.56 2:24.54 1:39.08 1:35.58 6
4 Tucker McGrath JR-3 Ursinus 1:57.24 1:27.93 1:52.55 1:56.07 5
5 Michael Amaker FR-1 Lincoln (Pa.) 1:57.29 2:26.62 2:00.81 1:31.49 4
7 Christian Rosado SO-2 Ursinus 2:01.75 2:29.76 1:30.10 1:34.97 2
8 Paul Faggioli SO-2 Ursinus 2:02.31 2:15.77 1:53.75 2:16.99 1
11 Reed Solomon SO-2 Haverford 2:03.48 2:15.83 2:02.25 1:41.26 -
  Brian Dietz JR-3 Holy Family DNF DNF DNF DNF