January 27-28, 2023
|
Washington-Dempsey Indoor - Seattle, WA
|
307m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isaac Updike   NIKE 6:08.54 8:44.46 8:44.46 7:52.48 6:27.44
2 Zach Stallings   Unattached 9:48.71 8:46.99 9:05.98 7:54.76 9:20.22
3 Wil Smith SO-2 Gonzaga 8:29.30 5:33.19 6:30.31 7:55.98 10:09.26
4 Ahmed Ibrahim SO-2 Boise State 9:26.72 10:19.10 10:19.10 7:56.23 10:19.10
5 Zak Kirk SR-4 Portland 7:09.75 7:57.49 8:40.47 7:57.49 9:28.22
6 Cameron Proceviat   Unattached 9:44.85 6:52.27 8:08.97 7:59.38 6:57.06
7 Cole Nash SO-2 Alaska Anchorage 8:51.76 8:03.41 7:44.08 8:03.41 8:27.58
8 Estanis Ruiz SO-2 Portland 6:56.03 9:30.83 8:52.13 8:03.75 7:05.70
9 Turner Wiley   Club Northwest/Tracksmith 6:22.59 6:17.74 7:59.44 8:04.28 8:57.55
10 Ian Sanchez Lopez SO-2 Arizona 10:10.31 9:46.09 6:03.28 8:04.37 7:20.78
11 Ahmed Sado SO-2 Portland 6:08.48 9:22.42 8:29.09 8:04.84 5:44.24
12 Caleb Garnica SR-4 Utah State 9:46.79 7:50.41 7:11.61 8:04.95 7:31.01
13 Aidan Palmer SO-2 Boise State 7:21.81 7:16.95 8:44.34 8:05.50 10:06.88
14 Jonas Gertsen JR-3 Portland 10:31.38 8:44.53 8:44.53 8:05.67 8:25.10
15 Teddy Buckley JR-3 Portland 8:44.95 10:27.02 9:14.11 8:06.06 10:27.02
16 Daniel Abdala SO-2 Portland 7:42.42 9:14.90 6:48.87 8:06.75 9:39.24
17 John Bennett SR-4 Cal Poly 7:08.60 10:08.80 10:13.67 8:07.04 7:23.21
18 Murdoch McIntyre SO-2 Boise State 8:55.83 5:40.98 9:44.54 8:07.11 10:18.63
19 Isaiah Labra SO-2 Southern Utah 9:25.59 9:54.84 9:10.96 8:07.57 10:04.59
20 Xian Shively JR-3 Cal Poly 6:30.09 9:20.76 9:20.76 8:07.61 10:29.02
21 Santiago Gaitan SO-2 Southern Utah 9:01.41 6:54.59 8:51.65 8:07.75 7:43.37
22 Nathan Dunn JR-3 Boise State 7:33.88 10:19.81 8:27.57 8:08.04 10:10.05
23 Jacob Pyeatt SO-2 Arkansas State 5:41.74 8:13.08 9:11.66 8:08.19 9:26.30
24 Tyrone Gorze   Unattached 9:31.37 6:20.92 6:45.33 8:08.35 10:29.98
25 Sam Affolder SO-2 Washington 9:17.37 8:33.37 8:23.59 8:08.92 10:11.15
26 Brian Barsaiya JR-3 Washington St. 10:07.44 7:15.99 9:13.56 8:09.87 8:00.08
27 Mohammed Jouhari FR-1 Boise State 9:48.77 6:03.08 6:57.05 8:10.64 8:20.46
28 Mark Crandall SR-4 Utah State 6:42.53 6:52.35 7:31.62 8:10.89 9:04.89
29 Travis Feeny SO-2 Southern Utah 9:41.22 6:19.28 7:47.94 8:12.56 6:14.35
30 Aidan Dimick FR-1 Cal Poly 7:57.98 6:09.57 7:03.78 8:12.76 8:47.26
31 Chris Anderson SO-2 Portland 8:14.58 6:10.94 6:01.05 8:14.58 9:18.88
32 Spencer Thurman JR-3 Cal Poly 6:55.79 8:44.68 9:53.98 8:14.98 10:43.48
33 Chase Howard   BTC Elite 6:41.57 7:46.02 9:54.92 8:15.76 8:30.64
34 Cooper Laird SO-2 Gonzaga 7:06.37 9:45.01 8:30.65 8:15.77 7:55.94
35 Harvey Chilcott JR-3 Santa Clara 7:46.37 8:40.94 7:21.56 8:16.13 8:01.25
36 Ben Drew SR-4 Portland State 8:46.29 8:31.40 7:36.78 8:16.50 8:41.33
37 Riley Moore JR-3 Gonzaga 5:52.66 7:51.87 6:52.26 8:16.70 9:06.37
38 Cullen McEachern   Unattached 10:11.06 8:36.67 9:31.31 8:16.79 5:57.69
39 Ollie Newman JR-3 Boise State 9:26.40 10:45.90 9:06.53 8:16.84 9:31.37
40 Ishaan Singh SO-2 Santa Clara 8:56.68 6:27.60 9:06.62 8:16.92 10:26.12
41 Daniel Damian Sophomore U. of Victoria 9:01.82 5:52.93 7:32.35 8:17.08 8:46.91
42 Nolan Hosbein FR-1 Portland 6:17.92 9:06.99 6:07.98 8:17.26 7:27.54
43 Abesolom Teffra SO-2 Fresno Pacific 6:37.95 9:07.18 7:22.72 8:17.43 6:03.13
44 Coleman Cragun SO-2 Southern Utah 8:02.71 8:57.46 9:52.20 8:17.64 8:47.50
45 Anton Kuipers Junior U. of Victoria 8:37.92 7:18.24 10:02.58 8:18.00 8:37.92
46 James Crabtree   Unattached 7:43.54 5:58.87 6:33.76 8:18.43 9:38.18
47 Josh Jarpey JR-3 Portland State 6:28.78 6:13.83 6:03.86 8:18.43 9:18.25
48 Leif Swanson SO-2 Washington St. 7:18.64 10:28.05 8:48.36 8:18.45 8:28.42
49 Nicola DiMartino SO-2 Gonzaga 6:40.00 6:30.00 8:15.00 8:20.00 10:20.00
50 Aidan Baughan SO-2 Gonzaga 6:35.11 7:35.13 8:25.15 8:20.14 8:00.14
51 Grayson Young SO-2 Arkansas State 9:30.82 9:15.80 8:10.71 8:20.72 8:10.71
52 Alex Durant FR-1 Boise State 10:51.17 6:30.71 8:40.94 8:20.90 7:30.81
53 Dalton Kaines FR-1 Portland 9:36.12 7:05.83 8:00.94 8:20.97 6:45.79
54 Leo Donlea SR-4 Portland 6:51.10 7:46.25 9:31.53 8:21.34 10:06.63
55 Bryce Cerkowniak SO-2 Gonzaga 6:26.28 7:56.58 10:37.11 8:21.66 6:31.30
56 Abdi Ibrahim JR-3 Portland State 6:57.25 9:12.99 10:28.39 8:22.71 8:32.77
57 Sam Griffith JR-3 Washington St. 6:17.04 7:37.48 6:47.21 8:22.72 10:23.38
58 Jaxon Kuchar Freshman U. of Victoria 9:44.10 6:22.69 6:07.58 8:23.53 10:09.28
59 Paul Talens SO-2 Gonzaga 10:50.49 6:08.11 10:25.27 8:24.25 9:04.59
60 Jeremiah Mackie SO-2 Gonzaga 9:30.21 10:45.90 9:04.98 8:24.61 8:49.84
61 Mason Kissell FR-1 Gonzaga 9:52.33 6:29.82 9:11.83 8:26.26 7:35.64
62 Daniel Sealand   BTC Elite 7:20.47 6:24.78 6:24.78 8:26.28 10:07.54
63 Kelvin Limo SO-2 Washington St. 10:28.57 6:50.60 8:37.05 8:26.91 10:18.43
64 Ansel Tucker SO-2 Gonzaga 10:14.56 9:18.69 7:11.72 8:27.90 6:15.85
65 Ty Davis SO-2 Weber State 7:22.37 6:36.61 8:13.22 8:28.47 8:13.22
66 Michael Chambers FR-1 Cal Poly 8:29.59 7:53.92 6:47.68 8:29.59 8:29.59
67 Samuel Lingwall JR-3 Portland State 10:48.81 9:27.07 7:19.35 8:30.87 8:05.33
68 Jackson Lyne JR-3 Gonzaga 10:46.28 7:46.76 10:36.02 8:32.92 10:56.54
69 Gabe VanHezewijk Senior U. of Victoria 7:01.74 6:41.17 8:03.46 8:34.31 10:17.18
70 Will Thorsett SO-2 Gonzaga 8:29.53 8:39.82 6:10.57 8:34.67 6:36.30
71 Jacob Lawrence SO-2 Washington St. 10:21.47 10:42.19 9:08.97 8:37.89 7:51.28
72 Carp Mukai SO-2 Gonzaga 8:34.02 7:00.56 7:00.56 8:39.21 10:17.86
73 Micah Goff   BTC Elite 9:59.76 8:10.24 8:51.96 8:41.53 10:41.49
74 Ben Sherman JR-3 Boise State 9:52.79 7:52.14 10:19.02 8:44.59 11:06.23
75 Grayson Wilcott FR-1 Washington St. 10:56.79 8:23.19 6:16.07 8:49.67 7:14.33
76 Andrew Ho FR-1 Santa Clara 8:26.29 11:40.18 9:36.31 8:58.60 9:41.69
77 Ares Reading JR-3 Santa Clara 7:27.47 11:30.06 7:05.90 8:59.11 8:10.59
78 Jesus Avalos SR-4 Alaska Anchorage 11:32.42 11:27.01 9:44.23 9:00.95 6:51.13
  Bridger Altice JR-3 Utah State DNF DNF DNF DNF DNF
  Spencer Nelson SO-2 Utah State DNF DNF DNF DNF DNF
  Max Wehrli SO-2 Utah State DNF DNF DNF DNF DNF
  Grant Grosvenor   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Harvey Chilcott JR-3 Santa Clara 6:17.06 8:16.13 7:31.48 10:05.28 7:01.71 9:30.55
45 Anton Kuipers Junior U. of Victoria 7:18.24 8:18.00 8:52.86 6:43.38 10:32.46 10:37.44
49 Nicola DiMartino SO-2 Gonzaga 6:15.00 8:20.00 8:50.00 6:00.00 7:25.00 9:30.00
50 Aidan Baughan SO-2 Gonzaga 9:20.16 8:20.14 9:00.16 10:15.18 9:25.16 6:00.10
51 Grayson Young SO-2 Arkansas State 7:55.69 8:20.72 8:20.72 7:45.67 10:30.91 8:05.70
53 Dalton Kaines FR-1 Portland 9:51.15 8:20.97 9:06.06 8:05.94 10:46.26 9:06.06
58 Jaxon Kuchar Freshman U. of Victoria 7:48.29 8:23.53 8:48.71 7:53.32 9:03.82 8:58.78
59 Paul Talens SO-2 Gonzaga 6:13.15 8:24.25 7:33.83 6:23.23 8:19.21 6:48.45
60 Jeremiah Mackie SO-2 Gonzaga 10:15.63 8:24.61 6:33.60 7:39.20 6:53.78 8:14.52
61 Mason Kissell FR-1 Gonzaga 8:51.58 8:26.26 9:21.95 6:04.51 10:22.70 10:02.45
64 Ansel Tucker SO-2 Gonzaga 10:29.80 8:27.90 10:04.41 8:58.38 6:56.48 9:44.09
68 Jackson Lyne JR-3 Gonzaga 8:43.18 8:32.92 6:19.56 10:00.12 9:03.70 8:12.41
69 Gabe VanHezewijk Senior U. of Victoria 6:05.16 8:34.31 7:37.74 9:41.17 10:32.61 10:12.03
70 Will Thorsett SO-2 Gonzaga 6:56.89 8:34.67 7:22.62 9:57.02 9:00.41 10:53.63
71 Jacob Lawrence SO-2 Washington St. 9:55.58 8:37.89 10:05.94 6:59.49 7:35.75 7:40.93
72 Carp Mukai SO-2 Gonzaga 7:05.76 8:39.21 6:34.60 10:28.25 10:33.44 10:23.06
75 Grayson Wilcott FR-1 Washington St. 6:10.77 8:49.67 7:51.41 6:21.37 6:53.15 6:53.15
76 Andrew Ho FR-1 Santa Clara 8:26.29 8:58.60 6:27.80 10:51.71 7:00.11 10:57.10
78 Jesus Avalos SR-4 Alaska Anchorage 8:50.14 9:00.95 8:17.68 7:01.95 6:18.67 10:22.10
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Jacob Pyeatt SO-2 Arkansas State 7:09.61 6:30.56 8:08.19 9:06.78
26 Brian Barsaiya JR-3 Washington St. 6:17.20 6:36.80 8:09.87 6:02.51
28 Mark Crandall SR-4 Utah State 6:52.35 8:10.89 8:10.89 6:22.90
34 Cooper Laird SO-2 Gonzaga 6:16.79 8:05.86 8:15.77 6:11.83
39 Ollie Newman JR-3 Boise State 10:26.02 10:30.99 8:16.84 6:32.51
40 Ishaan Singh SO-2 Santa Clara 7:42.14 7:42.14 8:16.92 7:17.29
41 Daniel Damian Sophomore U. of Victoria 6:12.81 9:56.50 8:17.08 9:26.68
42 Nolan Hosbein FR-1 Portland 6:52.73 9:26.88 8:17.26 7:27.54
43 Abesolom Teffra SO-2 Fresno Pacific 7:37.64 7:57.54 8:17.43 8:17.43
44 Coleman Cragun SO-2 Southern Utah 8:37.55 7:03.00 8:17.64 7:47.79
46 James Crabtree   Unattached 10:47.96 6:28.78 8:18.43 8:58.31
48 Leif Swanson SO-2 Washington St. 10:47.99 7:33.59 8:18.45 8:18.45
52 Alex Durant FR-1 Boise State 8:45.95 7:05.77 8:20.90 8:10.89
54 Leo Donlea SR-4 Portland 6:11.00 6:21.02 8:21.34 9:21.50
55 Bryce Cerkowniak SO-2 Gonzaga 9:21.86 10:37.11 8:21.66 6:26.28
62 Daniel Sealand   BTC Elite 7:55.91 8:00.97 8:26.28 7:15.40
63 Kelvin Limo SO-2 Washington St. 7:10.88 6:55.67 8:26.91 8:16.78
73 Micah Goff   BTC Elite 10:04.98 9:28.47 8:41.53 7:44.17
74 Ben Sherman JR-3 Boise State 9:21.32 10:45.25 8:44.59 10:03.28
  Max Wehrli SO-2 Utah State DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Ahmed Sado SO-2 Portland 9:56.36 8:04.84 8:24.24 6:47.27 7:55.15
13 Aidan Palmer SO-2 Boise State 8:24.92 8:05.50 5:44.71 9:42.60 10:16.59
15 Teddy Buckley JR-3 Portland 6:38.57 8:06.06 10:17.30 8:15.79 6:53.16
16 Daniel Abdala SO-2 Portland 9:00.30 8:06.75 9:05.16 8:01.89 9:19.77
17 John Bennett SR-4 Cal Poly 9:34.71 8:07.04 8:55.75 6:44.25 6:58.86
18 Murdoch McIntyre SO-2 Boise State 10:23.50 8:07.11 5:45.85 7:52.50 7:28.15
21 Santiago Gaitan SO-2 Southern Utah 8:22.39 8:07.75 10:09.69 9:16.04 6:15.57
22 Nathan Dunn JR-3 Boise State 6:25.56 8:08.04 8:37.33 10:05.17 10:34.46
29 Travis Feeny SO-2 Southern Utah 8:07.64 8:12.56 6:04.50 8:32.27 6:43.90
30 Aidan Dimick FR-1 Cal Poly 6:29.28 8:12.76 6:48.99 7:43.20 9:56.24
31 Chris Anderson SO-2 Portland 6:50.51 8:14.58 7:44.91 9:28.77 8:34.37
33 Chase Howard   BTC Elite 7:36.10 8:15.76 9:45.00 10:04.83 7:46.02
36 Ben Drew SR-4 Portland State 7:21.89 8:16.50 6:47.13 9:16.08 9:40.91
37 Riley Moore JR-3 Gonzaga 6:57.23 8:16.70 8:51.47 6:02.60 6:22.46
47 Josh Jarpey JR-3 Portland State 7:28.59 8:18.43 9:08.28 10:47.96 6:43.73
56 Abdi Ibrahim JR-3 Portland State 7:27.42 8:22.71 9:53.20 6:12.01 8:42.82
57 Sam Griffith JR-3 Washington St. 9:33.10 8:22.72 7:22.40 7:27.42 6:37.15
65 Ty Davis SO-2 Weber State 9:29.49 8:28.47 9:29.49 6:41.70 5:55.93
67 Samuel Lingwall JR-3 Portland State 9:32.18 8:30.87 7:24.46 7:50.00 8:51.31
  Spencer Nelson SO-2 Utah State DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Cole Nash SO-2 Alaska Anchorage 9:30.43 6:55.74 8:51.76 8:03.41 7:00.57
9 Turner Wiley   Club Northwest/Tracksmith 7:35.23 7:25.54 9:02.40 8:04.28 10:00.51
12 Caleb Garnica SR-4 Utah State 6:47.36 9:32.25 7:21.31 8:04.95 5:54.02
19 Isaiah Labra SO-2 Southern Utah 7:18.82 9:49.96 6:25.18 8:07.57 8:17.33
27 Mohammed Jouhari FR-1 Boise State 9:58.58 9:09.52 6:22.70 8:10.64 6:17.80
32 Spencer Thurman JR-3 Cal Poly 6:55.79 10:13.78 7:05.69 8:14.98 10:13.78
38 Cullen McEachern   Unattached 10:16.02 10:16.02 7:32.08 8:16.79 7:32.08
66 Michael Chambers FR-1 Cal Poly 9:05.27 7:53.92 7:38.64 8:29.59 6:47.68
77 Ares Reading JR-3 Santa Clara 6:28.16 7:38.25 7:32.86 8:59.11 9:09.90
  Bridger Altice JR-3 Utah State DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Isaac Updike   NIKE 9:55.33 10:14.23 7:52.48
2 Zach Stallings   Unattached 8:32.74 7:02.54 7:54.76
3 Wil Smith SO-2 Gonzaga 6:16.03 6:54.11 7:55.98
4 Ahmed Ibrahim SO-2 Boise State 8:20.05 8:20.05 7:56.23
5 Zak Kirk SR-4 Portland 7:19.29 7:14.52 7:57.49
6 Cameron Proceviat   Unattached 7:35.42 9:35.26 7:59.38
8 Estanis Ruiz SO-2 Portland 9:25.99 8:42.45 8:03.75
10 Ian Sanchez Lopez SO-2 Arizona 7:20.78 9:41.25 8:04.37
14 Jonas Gertsen JR-3 Portland 10:16.80 6:47.97 8:05.67
20 Xian Shively JR-3 Cal Poly 7:57.86 6:59.35 8:07.61
24 Tyrone Gorze   Unattached 7:14.64 10:15.33 8:08.35
25 Sam Affolder SO-2 Washington 9:36.93 7:34.70 8:08.92
  Grant Grosvenor   Unattached DNF DNF DNF