April 27-29, 2023
|
Macalester - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Reece McKee SO-2 Macalester 15:03.06 18:12.71 14:54.03 13:23.73 18:57.86 10
2 Gabe Nichols FR-1 Carleton 15:06.91 17:59.23 19:38.99 15:25.05 13:45.29 8
3 Roy Llewellyn FR-1 Carleton 15:07.61 11:02.56 13:55.01 14:22.23 12:51.47 6
4 Ben Crotteau SO-2 Macalester 15:21.60 16:53.76 19:39.65 13:21.80 17:39.84 5
5 Logan McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 15:25.87 19:08.08 15:16.62 16:30.68 19:45.12 4
6 Elijah Jones JR-3 Carleton 15:28.57 11:55.00 16:05.72 17:47.86 16:42.86 3
7 Nick Ihrke SO-2 Macalester 15:32.62 14:36.67 18:48.47 12:54.08 13:50.04 2
8 David Lynn JR-3 St. Olaf 15:33.53 15:42.87 10:53.47 13:50.85 11:49.49 1
9 Tyler Edwards FR-1 Macalester 15:33.61 17:44.32 16:38.97 15:05.61 17:25.65 -
10 Reese Thompson SO-2 Bethel (Minn.) 15:35.28 18:32.99 15:35.28 14:11.11 11:13.41 -
11 Parker Max FR-1 St. Olaf 15:35.66 17:18.59 19:01.51 12:19.18 19:10.87 -
12 Aric Brodie SR-4 Hamline 15:44.97 13:23.23 16:41.67 20:19.02 14:48.28 -
13 Grant Graber SO-2 Bethel (Minn.) 15:45.99 17:01.67 18:17.35 20:01.41 11:40.04 -
14 Cole Peske SR-4 Macalester 15:46.57 14:49.78 16:43.37 17:49.63 19:43.22 -
15 Malachi Thompson JR-3 Luther 15:48.96 16:17.43 15:20.50 14:52.03 13:45.60 -
16 Brett Hanley SO-2 Carleton 15:52.03 11:25.47 15:04.43 17:17.72 12:22.59 -
17 Henry Hinchcliffe SO-2 Gustavus Adolphus 15:52.81 14:36.59 12:42.25 16:21.40 15:43.29 -
18 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 15:53.36 20:01.24 11:07.36 13:39.89 19:23.10 -
19 Lucas LiaBraaten FR-1 Hamline 15:54.09 12:43.28 13:59.60 13:40.52 11:36.49 -
20 Aidan Appel SO-2 Macalester 15:58.62 16:56.14 19:29.52 16:46.56 17:24.90 -
21 Ben Aoki-Sherwood JR-3 Carleton 16:01.69 17:37.86 14:54.38 18:25.95 20:21.35 -
22 Jordan Galloway FR-1 Macalester 16:03.92 20:24.18 19:45.63 15:25.37 18:38.15 -
23 Jonathan Pattie FR-1 St. Olaf 16:11.76 14:44.31 13:07.13 19:35.83 17:29.50 -
24 Andrew Jamison FR-1 Carleton 16:13.47 12:19.84 11:31.17 16:03.74 16:42.68 -
25 Trevor LaVigne SO-2 Gustavus Adolphus 16:13.89 12:10.42 16:43.11 16:04.16 11:31.47 -
26 Angelo Fiataruolo FR-1 St. Olaf 16:17.07 12:12.81 15:08.68 20:31.11 17:15.70 -
27 Soren Sackreiter FR-1 Gustavus Adolphus 16:20.46 14:13.00 16:59.68 11:26.33 11:36.13 -
28 Avery Watts JR-3 Carleton 16:26.28 14:47.66 18:24.64 14:27.93 19:33.68 -
29 Ethan Kober JR-3 Luther 16:31.22 16:21.31 14:02.54 12:23.42 19:39.56 -
30 Brock Adams SO-2 Macalester 16:32.04 11:34.43 16:41.96 13:53.32 17:01.81 -
31 Marcus Hansen SO-2 Gustavus Adolphus 16:32.81 14:03.89 14:13.82 19:01.74 18:02.17 -
32 Jonah Kalsnes SO-2 Gustavus Adolphus 16:34.16 20:42.70 20:32.76 17:53.70 16:44.11 -
33 Caleb Lash SR-4 Martin Luther 16:34.32 14:25.06 15:14.78 15:14.78 15:44.61 -
34 Ryan Bernstein FR-1 Carleton 16:38.38 12:48.76 20:28.01 13:28.69 14:08.63 -
35 Habetamu Abide FR-1 Bethel (Minn.) 16:40.15 16:30.15 18:00.17 21:00.19 16:00.15 -
36 Jonah Johnson SO-2 Gustavus Adolphus 16:51.94 13:59.91 17:42.54 12:49.08 20:24.45 -
37 James Frigstad JR-3 Concordia-St. Paul 16:58.42 21:13.03 14:35.85 14:25.66 11:52.90 -
38 Will Janzen FR-1 Gustavus Adolphus 17:07.21 18:39.66 15:45.04 15:55.31 16:05.58 -
39 Camden Sulzle JR-3 Martin Luther 17:25.31 21:57.09 18:38.49 12:43.08 20:23.02 -
40 David Price SO-2 Bethel (Minn.) 17:34.53 18:16.72 18:37.81 21:58.17 20:12.71 -
41 Joshua Zander JR-3 Martin Luther 17:46.71 14:34.71 15:28.04 22:24.06 22:02.72 -
42 Ike Hatlevig SO-2 Macalester 17:52.53 21:59.22 14:18.03 16:37.46 14:28.75 -
43 Sam Brenner FR-1 Gustavus Adolphus 18:26.69 19:10.96 17:09.23 15:07.49 14:23.22 -
44 Evan Dallas FR-1 Bethel (Minn.) 18:37.51 16:23.41 24:12.77 22:32.19 15:49.89 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
16 Brett Hanley SO-2 Carleton 15:52.03 14:54.91 14:54.91 18:24.36 -
23 Jonathan Pattie FR-1 St. Olaf 16:11.76 19:16.40 17:58.66 14:05.44 -
24 Andrew Jamison FR-1 Carleton 16:13.47 11:21.43 14:36.13 15:15.07 -
26 Angelo Fiataruolo FR-1 St. Olaf 16:17.07 17:54.78 17:25.47 11:23.95 -
27 Soren Sackreiter FR-1 Gustavus Adolphus 16:20.46 20:35.38 13:14.18 17:19.29 -
28 Avery Watts JR-3 Carleton 16:26.28 19:23.81 19:33.68 21:12.31 -
29 Ethan Kober JR-3 Luther 16:31.22 21:18.68 19:39.56 18:30.17 -
30 Brock Adams SO-2 Macalester 16:32.04 16:12.20 21:19.74 14:52.84 -
31 Marcus Hansen SO-2 Gustavus Adolphus 16:32.81 13:53.96 18:12.10 14:23.75 -
33 Caleb Lash SR-4 Martin Luther 16:34.32 20:03.13 11:55.91 17:04.15 -
34 Ryan Bernstein FR-1 Carleton 16:38.38 17:38.29 16:28.40 15:58.45 -
35 Habetamu Abide FR-1 Bethel (Minn.) 16:40.15 17:00.16 15:20.14 16:50.16 -
36 Jonah Johnson SO-2 Gustavus Adolphus 16:51.94 13:49.79 11:58.48 11:48.36 -
37 James Frigstad JR-3 Concordia-St. Paul 16:58.42 16:48.24 21:13.03 16:58.42 -
38 Will Janzen FR-1 Gustavus Adolphus 17:07.21 17:48.30 18:19.12 14:33.13 -
39 Camden Sulzle JR-3 Martin Luther 17:25.31 19:20.30 16:43.50 15:40.78 -
40 David Price SO-2 Bethel (Minn.) 17:34.53 21:37.08 12:49.81 20:54.89 -
41 Joshua Zander JR-3 Martin Luther 17:46.71 13:52.04 12:58.70 13:20.04 -
42 Ike Hatlevig SO-2 Macalester 17:52.53 15:54.56 13:24.40 17:20.36 -
43 Sam Brenner FR-1 Gustavus Adolphus 18:26.69 15:18.56 21:34.83 17:20.29 -
44 Evan Dallas FR-1 Bethel (Minn.) 18:37.51 19:11.04 15:49.89 15:05.19 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Reece McKee SO-2 Macalester 15:03.06 10
2 Gabe Nichols FR-1 Carleton 15:06.91 8
3 Roy Llewellyn FR-1 Carleton 15:07.61 6
4 Ben Crotteau SO-2 Macalester 15:21.60 5
5 Logan McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 15:25.87 4
6 Elijah Jones JR-3 Carleton 15:28.57 3
7 Nick Ihrke SO-2 Macalester 15:32.62 2
8 David Lynn JR-3 St. Olaf 15:33.53 1
9 Tyler Edwards FR-1 Macalester 15:33.61 -
10 Reese Thompson SO-2 Bethel (Minn.) 15:35.28 -
11 Parker Max FR-1 St. Olaf 15:35.66 -
12 Aric Brodie SR-4 Hamline 15:44.97 -
13 Grant Graber SO-2 Bethel (Minn.) 15:45.99 -
14 Cole Peske SR-4 Macalester 15:46.57 -
15 Malachi Thompson JR-3 Luther 15:48.96 -
17 Henry Hinchcliffe SO-2 Gustavus Adolphus 15:52.81 -
18 Kaeden Fellingham JR-3 Luther 15:53.36 -
19 Lucas LiaBraaten FR-1 Hamline 15:54.09 -
20 Aidan Appel SO-2 Macalester 15:58.62 -
21 Ben Aoki-Sherwood JR-3 Carleton 16:01.69 -
22 Jordan Galloway FR-1 Macalester 16:03.92 -
25 Trevor LaVigne SO-2 Gustavus Adolphus 16:13.89 -
32 Jonah Kalsnes SO-2 Gustavus Adolphus 16:34.16 -