April 21-22, 2023
|
Eastern Kentucky - Richmond, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI NCCAA HCAC

Men 1500m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jake Pyles FR-1 Eastern Kentucky 3:58.75
2 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 3:59.73
3 Collines Chelak FR-1 Chicago State 4:00.19
4 Zach Avenel FR-1 Xavier (Ohio) 4:00.88
5 Colton O'Hara FR-1 Northern Kentucky 4:03.48
6 Ryan Rasco SO-2 Hagerstown CC 4:03.75
7 William Durrance SO-2 Asbury 4:03.75
8 Meshack Kimutai FR-1 Chicago State 4:04.35
9 Ethan Wever   Unattached 4:04.43
10 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 4:05.07
11 Rolando Ortiz SO-2 Eastern Kentucky 4:05.93
12 Dakota Brady SO-2 Campbellsville 4:06.70
13 Drew Allen JR-3 Xavier (Ohio) 4:07.54
14 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 4:07.85
15 Shawn Little JR-3 Campbellsville 4:09.38
16 Jacob Line FR-1 Northern Kentucky 4:10.06
17 Alex Paliga FR-1 Xavier (Ohio) 4:10.31
18 Cole Stetson FR-1 Lincoln Memorial 4:11.09
19 Charles Coomer   Antelope Children Track C 4:11.64
20 Peter Dalmares SO-2 Bellarmine 4:11.66
21 Summit Northrup FR-1 Northern Kentucky 4:13.16
22 John Cason JR-3 Bellarmine 4:13.40
23 Grant Wilson SR-4 Xavier (Ohio) 4:14.06
24 Josh Smalley JR-3 Bellarmine 4:15.92
25 Alex Steen JR-3 Campbellsville 4:16.72
26 Bryan Stoltzfus SO-2 Northern Kentucky 4:16.95
27 Wesley Preston JR-3 Asbury 4:17.01
28 Gavin Thompson   UNAT-Southern Indiana 4:17.10
29 Allan Kipruto FR-1 Chicago State 4:17.30
30 Andrew (AJ) Barker FR-1 Cumberlands 4:17.94
31 Cameron Tapp FR-1 Asbury 4:18.78
32 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 4:20.28
33 Will Sims JR-3 Southern Indiana 4:20.44
34 Sam Lucas SO-2 Morehead State 4:20.90
35 Ross Ellis SR-4 Southern Indiana 4:22.09
36 Lukas Smithson JR-3 Campbellsville 4:24.74
37 Cooper Chandler SO-2 Transylvania 4:24.92
38 Clay Hogue FR-1 Cumberlands 4:26.24
39 Myles Smithson FR-1 Campbellsville 4:26.39
40 Jack Matics SO-2 Transylvania 4:27.95
41 Lewis Kaufmann FR-1 Southern Indiana 4:28.49
42 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 4:29.48
43 Jackson Davis FR-1 Southern Indiana 4:29.71
44 Daniel Kersey FR-1 Asbury 4:30.47
45 Nolan Flispart FR-1 Campbellsville 4:31.14
46 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 4:32.85
47 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 4:33.22
48 Trevor Baker FR-1 Georgetown (Ky.) 4:34.04
49 Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan 4:34.29
50 Seth Meader JR-3 Transylvania 4:34.66
51 Trevor Hansen FR-1 Campbellsville 4:34.94
52 Isaiah Winter   Unattached 4:35.95
53 Sam Bennett SO-2 Campbellsville 4:36.32
54 Isaac Madding SR-4 Georgetown (Ky.) 4:38.43
55 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 4:41.13
56 Eli Fortman FR-1 Pikeville 4:43.10
57 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 4:44.39
58 Zachary Weiss FR-1 Campbellsville 4:45.42
59 Sam Peoples JR-3 Georgetown (Ky.) 4:48.47
60 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 4:50.70
61 Ethan Tomasso FR-1 Midway 4:54.94
62 Austin Rice FR-1 Asbury 5:05.06
63 Sirr Sprowles FR-1 Kentucky State 5:05.15
64 Jackson Bogel SO-2 Transylvania 5:36.59
Men 1500m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jake Pyles FR-1 Eastern Kentucky 3:32.49 3:11.00 3:46.82 3:58.75
2 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 3:18.98 3:11.79 4:35.69 3:59.73
3 Collines Chelak FR-1 Chicago State 4:43.43 5:00.24 4:19.41 4:00.19
4 Zach Avenel FR-1 Xavier (Ohio) 3:24.75 4:22.56 3:36.80 4:00.88
8 Meshack Kimutai FR-1 Chicago State 5:00.55 3:17.93 4:16.57 4:04.35
10 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 4:54.09 3:06.26 5:06.34 4:05.07
11 Rolando Ortiz SO-2 Eastern Kentucky 3:51.18 3:21.67 3:26.59 4:05.93
Men 1500m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Ryan Rasco SO-2 Hagerstown CC 4:15.94 4:03.75
7 William Durrance SO-2 Asbury 3:44.25 4:03.75
9 Ethan Wever   Unattached 3:54.66 4:04.43
12 Dakota Brady SO-2 Campbellsville 4:26.44 4:06.70
13 Drew Allen JR-3 Xavier (Ohio) 3:15.56 4:07.54
14 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 3:43.07 4:07.85
16 Jacob Line FR-1 Northern Kentucky 3:22.55 4:10.06
19 Charles Coomer   Antelope Children Track C 5:07.00 4:11.64
29 Allan Kipruto FR-1 Chicago State 4:17.30 4:17.30
Men 1500m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Colton O'Hara FR-1 Northern Kentucky 3:24.53 4:03.48 5:09.22
15 Shawn Little JR-3 Campbellsville 3:59.41 4:09.38 3:34.47
17 Alex Paliga FR-1 Xavier (Ohio) 3:37.77 4:10.31 5:25.41
18 Cole Stetson FR-1 Lincoln Memorial 4:56.29 4:11.09 4:21.14
20 Peter Dalmares SO-2 Bellarmine 3:21.33 4:11.66 3:49.01
22 John Cason JR-3 Bellarmine 4:41.28 4:13.40 3:15.12
23 Grant Wilson SR-4 Xavier (Ohio) 3:20.71 4:14.06 3:15.63
27 Wesley Preston JR-3 Asbury 5:23.84 4:17.01 5:28.98
28 Gavin Thompson   UNAT-Southern Indiana 4:42.81 4:17.10 5:18.81
31 Cameron Tapp FR-1 Asbury 3:45.14 4:18.78 3:37.38
36 Lukas Smithson JR-3 Campbellsville 3:21.21 4:24.74 4:40.63
Men 1500m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
21 Summit Northrup FR-1 Northern Kentucky 4:43.54 3:37.72 4:51.14 4:38.48 4:13.16
24 Josh Smalley JR-3 Bellarmine 3:04.27 4:33.84 4:05.69 3:27.30 4:15.92
25 Alex Steen JR-3 Campbellsville 4:47.53 3:15.11 5:08.07 4:57.80 4:16.72
26 Bryan Stoltzfus SO-2 Northern Kentucky 3:25.56 3:58.97 4:06.68 4:06.68 4:16.95
30 Andrew (AJ) Barker FR-1 Cumberlands 4:15.36 3:46.99 5:06.95 4:30.84 4:17.94
33 Will Sims JR-3 Southern Indiana 3:59.61 4:10.03 3:23.15 5:07.32 4:20.44
34 Sam Lucas SO-2 Morehead State 4:57.43 4:28.73 3:23.51 3:57.42 4:20.90
35 Ross Ellis SR-4 Southern Indiana 3:11.33 5:27.62 5:25.00 4:29.96 4:22.09
39 Myles Smithson FR-1 Campbellsville 4:18.40 5:30.33 4:39.71 5:40.98 4:26.39
40 Jack Matics SO-2 Transylvania 5:29.58 3:31.68 4:06.52 5:18.86 4:27.95
46 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 4:19.21 4:46.50 3:32.83 4:30.13 4:32.85
Men 1500m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 3:33.43 3:38.64 3:33.43 5:33.16 4:20.28 4:22.89
37 Cooper Chandler SO-2 Transylvania 4:16.98 4:40.82 3:21.34 3:31.94 4:24.92 4:16.98
38 Clay Hogue FR-1 Cumberlands 5:43.45 4:23.58 4:36.89 4:26.24 4:26.24 3:38.32
41 Lewis Kaufmann FR-1 Southern Indiana 5:11.45 5:43.67 3:10.63 5:43.67 4:28.49 5:49.04
42 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 3:35.59 5:28.77 5:01.82 4:56.43 4:29.48 3:49.06
44 Daniel Kersey FR-1 Asbury 4:19.66 3:14.74 3:55.31 5:19.16 4:30.47 4:08.84
48 Trevor Baker FR-1 Georgetown (Ky.) 3:41.98 3:47.46 4:34.04 4:31.30 4:34.04 5:56.26
49 Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan 3:44.92 4:45.27 3:44.92 5:20.92 4:34.29 3:39.44
50 Seth Meader JR-3 Transylvania 4:31.92 3:26.00 3:20.51 4:34.66 4:34.66 4:12.69
51 Trevor Hansen FR-1 Campbellsville 3:42.71 5:57.43 3:45.45 5:38.18 4:34.94 3:20.71
52 Isaiah Winter   Unattached 3:32.49 5:17.35 5:25.63 4:02.84 4:35.95 5:17.35
53 Sam Bennett SO-2 Campbellsville 5:31.59 5:39.88 4:16.98 3:24.48 4:36.32 4:52.90
Men 1500m Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
43 Jackson Davis FR-1 Southern Indiana 4:18.93 3:27.68 5:04.78 5:04.78 3:49.26 4:29.71
45 Nolan Flispart FR-1 Campbellsville 5:11.82 5:14.53 3:53.18 4:31.14 3:58.61 4:31.14
47 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 4:11.37 5:41.53 3:16.72 4:55.08 3:52.24 4:33.22
54 Isaac Madding SR-4 Georgetown (Ky.) 5:06.28 3:31.61 3:56.67 4:07.81 3:34.40 4:38.43
55 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 3:28.04 4:35.51 4:38.32 5:12.06 4:55.19 4:41.13
56 Eli Fortman FR-1 Pikeville 4:26.12 4:20.46 4:09.13 4:40.27 4:26.12 4:43.10
57 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 4:27.33 5:52.65 5:49.80 6:09.71 4:47.24 4:44.39
58 Zachary Weiss FR-1 Campbellsville 3:36.92 4:59.70 5:05.40 5:31.09 3:36.92 4:45.42
59 Sam Peoples JR-3 Georgetown (Ky.) 4:19.63 5:23.09 5:17.32 4:34.05 6:00.59 4:48.47
60 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 4:18.73 3:40.94 3:26.40 4:44.89 6:03.38 4:50.70
61 Ethan Tomasso FR-1 Midway 4:10.70 4:13.65 5:12.64 3:44.16 4:13.65 4:54.94
62 Austin Rice FR-1 Asbury 3:51.85 4:19.31 5:32.52 4:46.76 5:14.22 5:05.06
63 Sirr Sprowles FR-1 Kentucky State 4:56.00 5:57.03 5:57.03 4:56.00 4:37.69 5:05.15
64 Jackson Bogel SO-2 Transylvania 5:09.67 6:40.55 6:40.55 4:12.45 4:49.47 5:36.59