April 21-22, 2023
|
Eastern Kentucky - Richmond, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA HCAC

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Gabriel Robinson FR-1 Kentucky 1:58.54 2:07.84 1:29.49 1:56.21
2 Jacob Messer FR-1 Northern Kentucky 2:06.81 2:17.29 2:23.10 1:56.34
3 Thomas Gray-Torsell FR-1 Northern Kentucky 1:33.20 1:34.37 1:21.55 1:56.50
4 Meshack Kimutai FR-1 Chicago State 1:56.26 1:49.21 1:29.25 1:57.43
5 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 1:58.65 1:24.58 2:24.49 1:57.47
6 Nate Very SO-2 Transylvania 2:01.09 1:28.17 1:52.86 1:57.56
7 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 1:43.54 1:47.07 1:34.12 1:57.65
8 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 1:22.67 2:29.99 1:33.30 1:58.10
9 Sam Fulton FR-1 Lincoln Memorial 2:01.85 1:57.12 2:32.61 1:58.30
10 Dalton Nunn SO-2 Transylvania 1:52.98 2:17.95 1:39.90 1:58.92
11 Logan Bullock JR-3 Lindsey Wilson 2:18.01 2:08.49 1:47.08 1:58.97
12 Triston Backer SR-4 Bellarmine 2:05.08 2:09.84 1:51.98 1:59.12
13 Rick Pflanz SO-2 Southern Indiana 1:41.51 1:36.73 2:19.73 1:59.42
14 Auguste Tichenor FR-1 Eastern Kentucky 1:40.80 1:32.40 2:08.40 2:00.00
15 Micah Gray SO-2 Morehead State 1:46.83 1:27.63 2:07.24 2:00.03
16 Alex Steen JR-3 Campbellsville 2:25.41 2:26.61 1:34.94 2:00.17
17 Michael Kersting SR-4 Transylvania 1:26.57 1:54.22 1:51.82 2:00.23
18 Luke Wheatley JR-3 Asbury 2:27.90 2:27.90 2:30.30 2:00.24
19 Andrew (AJ) Barker FR-1 Cumberlands 2:03.99 2:22.04 1:50.74 2:00.37
20 Clay Hogue FR-1 Cumberlands 2:10.70 1:47.50 1:57.27 2:02.15
21 Reeve VanDemark FR-1 Centre 2:23.01 2:37.68 2:23.01 2:02.23
22 Sam Lucas SO-2 Morehead State 2:30.48 2:35.38 2:35.38 2:02.34
23 Gavin Thompson   UNAT-Southern Indiana 1:46.47 1:37.91 2:18.29 2:02.38
24 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 2:12.20 1:47.72 2:37.90 2:02.40
25 Roderic Walls SR-4 Kentucky State 2:07.54 2:18.58 1:46.69 2:02.63
26 Noah George FR-1 Centre 2:24.73 2:34.54 2:12.47 2:02.65
27 Dillan Melchiore FR-1 Cumberlands 1:34.11 1:44.02 1:58.88 2:03.83
28 Hunter Preston FR-1 Lincoln Memorial 2:14.22 1:51.85 1:59.30 2:04.27
29 Noah Rogers FR-1 Campbellsville 1:49.46 1:44.48 1:50.70 2:04.38
30 Jackson Davis FR-1 Southern Indiana 2:04.75 2:04.75 1:49.78 2:04.75
31 Daniel Kiptoo FR-1 Chicago State 2:29.88 1:39.92 1:59.91 2:04.90
32 Nate Rogers FR-1 Transylvania 1:59.06 1:37.75 2:42.92 2:05.32
33 Zachary Hardin SO-2 Kentucky Wesleyan 1:34.19 2:20.65 2:34.47 2:05.58
34 Ben Sonnenschein FR-1 Lindsey Wilson 2:39.86 2:05.87 2:32.31 2:05.87
35 Elliott Buechlein FR-1 Southern Indiana 1:44.53 1:42.01 1:55.86 2:05.93
36 Ross Ellis SR-4 Southern Indiana 2:12.30 1:50.88 2:26.16 2:06.00
37 Kevin Cuin FR-1 Lindsey Wilson 2:36.86 1:50.06 2:36.86 2:06.50
38 Nolan Flispart FR-1 Campbellsville 1:44.14 1:32.71 1:58.11 2:07.00
39 Evan McCrickard SO-2 Cumberlands 2:13.90 2:02.42 1:50.95 2:07.52
40 Jacob Lloyd FR-1 Centre 2:33.45 1:39.74 2:19.38 2:07.87
41 Garrett Hadaway SR-4 Cumberlands 1:34.91 2:14.67 1:49.02 2:08.25
42 Noah Slone SO-2 Northern Kentucky 2:32.92 2:05.93 2:41.91 2:08.50
43 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 1:32.52 1:54.37 2:00.79 2:08.50
44 Brian Nwachukwu FR-1 Cumberlands 2:38.55 1:53.44 1:40.55 2:08.90
45 Luke Holton SO-2 Asbury 1:58.63 1:58.63 1:35.42 2:08.94
46 Bryan Stoltzfus SO-2 Northern Kentucky 2:04.09 2:35.12 2:41.58 2:09.26
47 Chase Sweger FR-1 Centre 1:30.70 2:04.38 2:08.27 2:09.56
48 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 1:54.50 1:37.59 1:34.98 2:10.11
49 Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan 2:37.69 1:33.83 2:49.42 2:10.32
50 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 1:44.37 2:51.27 1:45.71 2:13.80
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 1:33.85 2:02.00 2:44.90 2:14.06
52 Luke Wittmann   University of Dayton Run Club 2:27.55 1:43.28 2:18.16 2:14.13
53 Aaron Ginsburg   University of Dayton Run Club 2:38.77 2:07.83 1:42.26 2:14.55
54 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 1:50.42 2:13.31 2:10.61 2:14.65
55 Peter Bonasso   University of Dayton Run Club 2:38.04 1:37.25 2:39.39 2:15.07
56 Jace Cowman SO-2 Lindsey Wilson 1:54.25 2:50.02 2:37.78 2:16.01
57 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 2:54.63 1:55.97 1:54.61 2:16.43
58 Ethan Heitkamp   University of Dayton Run Club 2:54.98 1:50.73 2:50.88 2:16.70
59 Ethan Tomasso FR-1 Midway 1:48.29 2:59.09 1:58.01 2:18.83
60 Andrew Schroth   University of Dayton Run Club 1:41.81 2:52.93 2:38.99 2:19.46
61 Ryan Chluda   University of Dayton Run Club 2:48.90 1:46.08 2:12.61 2:19.58
62 Jeremy Bonafini   University of Dayton Run Club 2:14.34 2:46.52 2:24.13 2:19.93
63 Joeseph Cioffi   University of Dayton Run Club 2:48.29 2:58.11 1:57.81 2:20.24
64 Sirr Sprowles FR-1 Kentucky State 2:52.19 2:52.19 2:36.53 2:22.30
65 Patrick Sableski   University of Dayton Run Club 2:47.71 2:16.18 2:59.18 2:23.34
66 Bowen Workman SO-2 Midway 2:01.40 2:24.52 2:47.65 2:24.52
67 Daniel Leahy   University of Dayton Run Club 2:36.72 2:12.05 2:06.25 2:25.11
68 Samuel Comune   University of Dayton Run Club 3:08.06 1:57.54 2:22.52 2:26.92
69 Jacey Grabeel SR-4 Lincoln Memorial 2:39.66 2:57.40 3:03.31 2:27.83
70 Samuel Martine   University of Dayton Run Club 2:00.31 3:17.88 2:20.89 2:38.30
71 Luke Barnes   University of Dayton Run Club 3:27.61 2:16.24 3:27.61 2:42.19
  AJ Maxey JR-3 Centre DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Gabriel Robinson FR-1 Kentucky 1:56.21 1:45.76 1:37.62
2 Jacob Messer FR-1 Northern Kentucky 1:56.34 1:58.67 2:18.45
3 Thomas Gray-Torsell FR-1 Northern Kentucky 1:56.50 1:35.53 1:34.37
4 Meshack Kimutai FR-1 Chicago State 1:57.43 2:19.75 2:15.05
5 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 1:57.47 2:18.62 1:28.11
8 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 1:58.10 2:29.99 1:38.03
12 Triston Backer SR-4 Bellarmine 1:59.12 1:53.17 1:44.83
14 Auguste Tichenor FR-1 Eastern Kentucky 2:00.00 2:22.80 2:04.80
18 Luke Wheatley JR-3 Asbury 2:00.24 1:48.22 2:27.90
21 Reeve VanDemark FR-1 Centre 2:02.23 1:42.68 2:03.46
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Nate Very SO-2 Transylvania 2:11.67 1:57.56 2:26.95
7 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 2:24.71 1:57.65 2:30.60
9 Sam Fulton FR-1 Lincoln Memorial 2:25.51 1:58.30 1:51.21
10 Dalton Nunn SO-2 Transylvania 1:48.22 1:58.92 2:02.49
11 Logan Bullock JR-3 Lindsey Wilson 1:41.13 1:58.97 1:29.23
13 Rick Pflanz SO-2 Southern Indiana 1:35.54 1:59.42 2:30.47
16 Alex Steen JR-3 Campbellsville 2:24.21 2:00.17 2:29.01
17 Michael Kersting SR-4 Transylvania 1:41.00 2:00.23 1:32.58
19 Andrew (AJ) Barker FR-1 Cumberlands 1:47.13 2:00.37 1:50.74
20 Clay Hogue FR-1 Cumberlands 1:53.60 2:02.15 2:18.03
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Micah Gray SO-2 Morehead State 1:37.23 2:00.03
23 Gavin Thompson   UNAT-Southern Indiana 1:47.70 2:02.38
25 Roderic Walls SR-4 Kentucky State 1:47.92 2:02.63
26 Noah George FR-1 Centre 2:38.22 2:02.65
27 Dillan Melchiore FR-1 Cumberlands 2:28.60 2:03.83
31 Daniel Kiptoo FR-1 Chicago State 2:02.41 2:04.90
35 Elliott Buechlein FR-1 Southern Indiana 1:53.34 2:05.93
48 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 2:32.23 2:10.11
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Sam Lucas SO-2 Morehead State 2:13.35 2:25.59 1:48.89 2:06.01 1:29.31 2:02.34 1:59.90
24 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 1:50.16 1:36.70 2:13.42 1:42.82 1:45.27 2:02.40 1:53.84
28 Hunter Preston FR-1 Lincoln Memorial 2:37.83 2:21.67 1:53.09 1:31.96 2:01.79 2:04.27 1:54.33
34 Ben Sonnenschein FR-1 Lindsey Wilson 2:08.39 2:41.12 2:04.62 2:02.10 2:18.46 2:05.87 1:48.25
36 Ross Ellis SR-4 Southern Indiana 2:41.28 2:19.86 1:50.88 1:37.02 2:36.24 2:06.00 2:13.56
40 Jacob Lloyd FR-1 Centre 2:02.76 1:37.19 2:42.40 2:41.12 2:37.28 2:07.87 1:52.53
41 Garrett Hadaway SR-4 Cumberlands 2:12.10 2:30.06 1:52.86 2:30.06 1:55.43 2:08.25 2:32.62
45 Luke Holton SO-2 Asbury 2:02.50 2:19.26 1:52.18 2:06.37 1:35.42 2:08.94 1:49.60
46 Bryan Stoltzfus SO-2 Northern Kentucky 2:13.14 1:51.17 1:49.88 2:48.04 2:11.85 2:09.26 2:28.65
  AJ Maxey JR-3 Centre DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Noah Rogers FR-1 Campbellsville 1:59.41 2:08.12 2:25.53 1:37.02 2:05.63 2:04.38 1:46.97
30 Jackson Davis FR-1 Southern Indiana 1:57.27 1:37.31 2:24.71 1:27.33 2:18.48 2:04.75 2:27.21
32 Nate Rogers FR-1 Transylvania 1:44.02 2:25.38 2:35.40 2:19.11 1:52.79 2:05.32 2:29.13
33 Zachary Hardin SO-2 Kentucky Wesleyan 2:03.07 1:30.42 1:54.28 2:21.91 2:08.10 2:05.58 2:24.42
37 Kevin Cuin FR-1 Lindsey Wilson 2:29.27 1:32.35 1:58.91 1:51.32 2:36.86 2:06.50 2:14.09
38 Nolan Flispart FR-1 Campbellsville 2:36.21 2:36.21 1:39.06 1:41.60 2:31.13 2:07.00 1:46.68
42 Noah Slone SO-2 Northern Kentucky 2:21.35 1:58.22 1:36.38 2:38.06 2:17.50 2:08.50 2:22.64
44 Brian Nwachukwu FR-1 Cumberlands 2:01.17 1:56.01 1:52.15 2:37.26 1:40.55 2:08.90 1:43.12
47 Chase Sweger FR-1 Centre 2:21.22 1:59.20 2:43.25 1:39.77 1:33.29 2:09.56 2:03.09
49 Landon Harper SO-2 Kentucky Wesleyan 2:37.69 2:05.11 2:06.41 2:31.18 1:39.05 2:10.32 1:55.99
54 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 2:07.92 1:53.11 1:34.26 2:01.19 2:40.24 2:14.65 2:38.89
Men 800m Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
39 Evan McCrickard SO-2 Cumberlands 2:07.52 1:58.60 1:43.30
43 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 2:08.50 1:29.95 2:39.34
50 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 2:13.80 1:43.03 2:19.16
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 2:14.06 2:27.47 2:36.85
52 Luke Wittmann   University of Dayton Run Club 2:14.13 1:37.92 1:39.26
53 Aaron Ginsburg   University of Dayton Run Club 2:14.55 2:32.05 2:28.01
56 Jace Cowman SO-2 Lindsey Wilson 2:16.01 2:30.98 1:35.21
57 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 2:16.43 2:42.36 2:38.26
58 Ethan Heitkamp   University of Dayton Run Club 2:16.70 2:01.67 2:00.30
66 Bowen Workman SO-2 Midway 2:24.52 2:11.52 2:15.85
Men 800m Run Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
55 Peter Bonasso   University of Dayton Run Club 2:04.27 2:15.07
59 Ethan Tomasso FR-1 Midway 2:46.60 2:18.83
60 Andrew Schroth   University of Dayton Run Club 2:12.49 2:19.46
61 Ryan Chluda   University of Dayton Run Club 3:01.46 2:19.58
62 Jeremy Bonafini   University of Dayton Run Club 2:26.93 2:19.93
63 Joeseph Cioffi   University of Dayton Run Club 2:27.26 2:20.24
64 Sirr Sprowles FR-1 Kentucky State 2:26.57 2:22.30
65 Patrick Sableski   University of Dayton Run Club 2:17.61 2:23.34
67 Daniel Leahy   University of Dayton Run Club 2:41.08 2:25.11
68 Samuel Comune   University of Dayton Run Club 2:10.76 2:26.92
69 Jacey Grabeel SR-4 Lincoln Memorial 2:05.66 2:27.83
70 Samuel Martine   University of Dayton Run Club 2:11.39 2:38.30
71 Luke Barnes   University of Dayton Run Club 2:40.57 2:42.19