January 27-28, 2023
|
Minnesota-Minnesota FH - Minneapolis, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Abrielle Jirele SO-2 South Dakota 12:04.08 9:43.93 7:35.47 9:14.74 10:07.29
2 Ali Weimer   UNAT-Minnesota 6:54.65 9:44.01 8:28.09 7:47.21 8:16.41
3 Kamryn Ensley FR-1 Omaha 8:07.91 10:09.88 8:50.60 7:49.61 9:27.19
4 Lauren Metzger SR-4 Omaha 13:07.33 10:10.33 10:16.44 12:42.92 9:03.20
5 Meg Swietlik SR-4 Milwaukee 7:44.65 10:11.37 9:16.35 12:01.42 12:50.33
6 Julia Nielsen SR-4 Minnesota-Duluth 7:32.83 10:11.93 7:57.31 10:42.53 9:59.70
7 Ava Pankratz SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:28.20 10:28.20 10:03.08 11:56.15 9:19.10
8 Abbie Schmidt SO-2 South Dakota 10:30.53 10:30.53 11:52.50 9:40.09 13:20.78
9 Haley Miller JR-3 South Dakota 12:11.58 10:30.67 11:46.35 7:46.70 11:46.35
10 Ananya Vegesna JR-3 Minnesota 13:03.01 10:36.59 12:37.55 12:24.81 8:48.37
11 Elsa Bergman   UNAT-Minnesota 13:23.92 10:38.03 10:50.79 12:32.88 8:36.81
12 Morgan Radel SR-4 Minnesota-Duluth 9:55.70 10:40.53 10:46.94 8:19.62 9:17.27
13 Eve Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 12:49.79 10:41.49 7:29.05 9:24.52 11:45.64
14 Maret Elgren SR-4 Omaha 12:11.37 10:47.23 13:54.93 12:56.68 9:16.62
15 Elizabeth Gregory FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:01.77 10:51.03 12:35.20 7:42.24 13:40.30
16 Morgan Ede SO-2 St. Thomas (Minn.) 9:20.81 10:52.10 9:40.37 8:15.60 11:31.23
17 Hannah Dumansky FR-1 St. Thomas (Minn.) 11:19.43 10:59.64 9:14.10 13:31.36 10:39.85
18 Anna Palodichuk JR-3 Minnesota-Duluth 14:19.27 11:06.10 8:46.22 14:25.93 9:46.17
19 Lillian Boge FR-1 Wartburg 12:24.05 11:10.31 12:44.16 11:50.53 10:03.28
20 Kathryn Wraspir FR-1 Minnesota-Duluth 8:30.18 11:11.29 11:38.15 14:05.83 9:37.31
21 Gabby Witschen SO-2 St. Thomas (Minn.) 14:32.15 11:16.08 12:43.97 12:23.69 8:13.54
22 Karle Kramer FR-1 Wartburg 13:41.48 11:24.56 8:53.96 11:17.72 9:00.81
23 Jaidyn McAlpine FR-1 Wis.-River Falls 8:00.01 11:25.72 14:37.73 9:29.15 13:42.87
24 Peyton Opsahl FR-1 Wis.-River Falls 14:02.59 11:36.35 9:24.05 12:25.10 12:11.17
25 Lily Peterson FR-1 Wartburg 14:00.92 11:40.76 8:17.54 12:15.80 8:45.57
26 Maddie Greelis JR-3 Wis.-River Falls 14:58.86 11:42.23 14:16.72 9:49.88 10:17.97
27 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 14:52.89 11:43.06 8:33.24 9:57.60 9:50.57
28 Zinash Valen SO-2 Iowa Central CC 11:51.71 11:44.66 14:12.64 12:05.80 14:19.69
29 Erin Borash FR-1 Wis.-River Falls 11:26.88 12:03.03 10:00.12 15:25.48 14:13.18
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Abrielle Jirele SO-2 South Dakota 8:33.86 11:11.52 11:05.68 9:08.90 9:43.93 8:39.70 12:09.92
2 Ali Weimer   UNAT-Minnesota 7:00.49 6:48.81 11:40.82 10:54.10 9:44.01 10:54.10 10:48.26
3 Kamryn Ensley FR-1 Omaha 12:36.26 9:02.80 13:06.75 10:03.79 10:09.88 7:25.22 11:23.07
4 Lauren Metzger SR-4 Omaha 8:02.16 11:11.37 9:09.30 12:12.40 10:10.33 7:43.85 8:44.89
5 Meg Swietlik SR-4 Milwaukee 7:26.30 11:00.28 12:56.44 11:30.85 10:11.37 9:04.12 13:14.79
6 Julia Nielsen SR-4 Minnesota-Duluth 7:14.47 8:21.79 9:47.46 7:38.95 10:11.93 7:14.47 7:26.71
7 Ava Pankratz SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:21.92 8:10.00 10:09.36 12:21.28 10:28.20 13:30.38 8:16.28
8 Abbie Schmidt SO-2 South Dakota 12:24.03 7:59.21 9:14.87 11:33.59 10:30.53 7:46.60 9:40.09
10 Ananya Vegesna JR-3 Minnesota 7:38.35 10:17.50 13:28.47 7:25.62 10:36.59 9:39.30 11:40.25
12 Morgan Radel SR-4 Minnesota-Duluth 12:42.23 12:23.02 13:33.48 13:39.88 10:40.53 8:58.05 12:10.21
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Haley Miller JR-3 South Dakota 12:11.58 10:30.67 12:05.27
11 Elsa Bergman   UNAT-Minnesota 11:16.32 10:38.03 10:31.65
13 Eve Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 12:49.79 10:41.49 8:20.37
14 Maret Elgren SR-4 Omaha 13:54.93 10:47.23 10:14.87
15 Elizabeth Gregory FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:19.89 10:51.03 9:00.36
16 Morgan Ede SO-2 St. Thomas (Minn.) 11:31.23 10:52.10 7:49.52
17 Hannah Dumansky FR-1 St. Thomas (Minn.) 12:58.38 10:59.64 11:32.63
18 Anna Palodichuk JR-3 Minnesota-Duluth 12:52.68 11:06.10 9:46.17
19 Lillian Boge FR-1 Wartburg 9:49.88 11:10.31 11:30.42
20 Kathryn Wraspir FR-1 Minnesota-Duluth 14:25.97 11:11.29 10:57.87
21 Gabby Witschen SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:28.76 11:16.08 14:18.63
22 Karle Kramer FR-1 Wartburg 8:26.58 11:24.56 14:49.93
23 Jaidyn McAlpine FR-1 Wis.-River Falls 10:44.58 11:25.72 8:00.01
24 Peyton Opsahl FR-1 Wis.-River Falls 11:29.39 11:36.35 12:04.21
25 Lily Peterson FR-1 Wartburg 11:26.75 11:40.76 8:17.54
26 Maddie Greelis JR-3 Wis.-River Falls 14:16.72 11:42.23 9:28.81
27 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 12:25.25 11:43.06 14:03.68
28 Zinash Valen SO-2 Iowa Central CC 14:12.64 11:44.66 12:26.94
29 Erin Borash FR-1 Wis.-River Falls 11:41.34 12:03.03 10:21.81