January 27-28, 2023
|
Minnesota-Minnesota FH - Minneapolis, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Eli Hoeft   UNAT-Minnesota 1:53.19 2:01.12 1:24.90 1:54.33
2 Luke Olson SO-2 South Dakota 1:53.32 1:45.39 1:31.79 2:25.05
3 Lance Sobaski FR-1 Wartburg 1:56.52 1:32.05 1:57.69 1:41.38
4 Leo Goodman   UNAT-Minnesota 1:56.72 2:00.23 1:24.04 2:06.06
5 Jordan Gruenes SR-4 Minnesota-Duluth 1:56.84 1:38.15 2:14.37 2:03.85
6 Nate Griepentrog JR-3 Milwaukee 1:57.63 1:25.87 1:35.28 2:11.75
7 Joseph Asahi Wright FR-1 Iowa Central CC 1:58.59 1:50.29 2:27.06 2:08.08
8 Brendan Scott SO-2 South Dakota 1:58.72 1:44.48 2:20.09 1:59.91
9 Jett Dobson Sophomore Lakehead University 1:58.90 1:23.23 1:26.80 1:43.45
10 William McDonough Senior Lakehead University 1:59.20 1:59.20 1:35.36 1:46.09
11 Mikey Kvaal JR-3 Minnesota-Duluth 1:59.32 1:52.16 1:45.01 1:28.30
12 Seth Bailey FR-1 Wartburg 1:59.99 2:04.79 2:21.59 1:46.80
13 Baylor Bergren FR-1 Iowa Central CC 2:00.40 1:54.38 2:08.83 2:31.71
14 Colin Warwick Senior Lakehead University 2:00.78 1:41.46 1:28.17 1:41.46
15 Aiden Housman SO-2 Wartburg 2:01.46 1:34.74 1:31.10 1:52.96
16 Kyle McCullough SO-2 Wis.-River Falls 2:01.52 2:01.52 2:00.31 2:16.11
17 Joe Hasken SO-2 Wartburg 2:03.20 1:59.51 2:36.47 1:54.58
18 Donavan Mattson   UNAT-Michigan Tech 2:03.28 1:28.77 1:39.86 1:59.59
19 Jacob VanderWilt JR-3 Wartburg 2:03.83 1:26.69 1:32.88 2:23.65
20 Michael Schmitz JR-3 Wartburg 2:04.20 1:50.54 2:34.01 1:45.57
21 Brennan Amundson SO-2 Minnesota-Duluth 2:04.42 2:38.02 2:38.02 1:58.20
22 Carson Rygh SO-2 Wartburg 2:04.57 1:55.85 1:57.10 2:35.72
23 Adam Blazino   UNAT-Lakehead University 2:04.93 1:44.95 2:13.68 2:24.92
24 Rocharn Wilson SO-2 Iowa Central CC 2:08.63 2:04.78 2:15.07 1:59.63
25 Owen Pries FR-1 Wartburg 2:13.21 1:51.90 2:31.86 2:37.19
  Jack Kinzer SO-2 Wartburg DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Eli Hoeft   UNAT-Minnesota 1:44.14 1:26.03 1:53.19
2 Luke Olson SO-2 South Dakota 1:48.79 2:10.32 1:53.32
3 Lance Sobaski FR-1 Wartburg 2:20.99 2:19.83 1:56.52
4 Leo Goodman   UNAT-Minnesota 1:38.05 2:02.56 1:56.72
8 Brendan Scott SO-2 South Dakota 1:48.04 1:45.66 1:58.72
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Jordan Gruenes SR-4 Minnesota-Duluth 1:56.84 1:58.01 2:10.86 1:38.15 1:47.50
6 Nate Griepentrog JR-3 Milwaukee 1:57.63 2:23.51 1:51.75 2:12.93 2:12.93
9 Jett Dobson Sophomore Lakehead University 1:58.90 1:25.61 2:04.85 1:54.15 1:29.18
10 William McDonough Senior Lakehead University 1:59.20 1:58.01 1:37.75 1:34.17 1:35.36
11 Mikey Kvaal JR-3 Minnesota-Duluth 1:59.32 1:52.16 2:01.71 1:23.53 1:42.62
12 Seth Bailey FR-1 Wartburg 1:59.99 1:59.99 1:56.39 2:08.39 2:32.39
14 Colin Warwick Senior Lakehead University 2:00.78 1:47.50 1:53.54 2:21.32 1:54.75
19 Jacob VanderWilt JR-3 Wartburg 2:03.83 2:28.60 1:56.40 2:02.60 2:40.98
  Jack Kinzer SO-2 Wartburg DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Joseph Asahi Wright FR-1 Iowa Central CC 1:58.59 2:17.57 1:37.25
13 Baylor Bergren FR-1 Iowa Central CC 2:00.40 2:14.85 1:47.16
15 Aiden Housman SO-2 Wartburg 2:01.46 2:33.04 1:42.03
16 Kyle McCullough SO-2 Wis.-River Falls 2:01.52 1:57.88 2:22.18
17 Joe Hasken SO-2 Wartburg 2:03.20 1:39.80 2:09.36
18 Donavan Mattson   UNAT-Michigan Tech 2:03.28 1:41.09 2:30.41
20 Michael Schmitz JR-3 Wartburg 2:04.20 2:20.35 2:29.04
23 Adam Blazino   UNAT-Lakehead University 2:04.93 2:18.68 2:02.44
24 Rocharn Wilson SO-2 Iowa Central CC 2:08.63 1:41.62 2:11.21
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Brennan Amundson SO-2 Minnesota-Duluth 1:45.76 2:04.42
22 Carson Rygh SO-2 Wartburg 1:48.38 2:04.57
25 Owen Pries FR-1 Wartburg 2:06.55 2:13.21