April 26, 2023
|
Minnesota - Minneapolis, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 4:39.41 5:35.86 6:01.26 5:52.79 4:42.23
2 Francine Seidel JR-3 Minnesota-Duluth 4:32.90 6:10.57 4:12.79 4:50.14 4:47.26
3 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 4:42.79 5:02.99 6:09.36 4:37.02 4:48.56
4 Ava Hill SO UNAT-Minnesota 4:30.22 3:32.11 5:39.95 5:28.33 4:50.55
5 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 5:10.21 3:42.42 4:40.95 4:11.68 4:52.65
6 Maj-Lis Helmer JR-3 St. Scholastica 5:02.18 4:53.29 6:10.32 4:20.70 4:56.25
7 Elizabeth Gregory FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:14.96 4:50.53 4:26.82 6:19.47 4:56.46
8 Kennedy Speer FR-1 Minnesota State 4:23.34 4:59.24 6:02.08 4:26.33 4:59.24
9 Madison Matzek FR-1 Minnesota State 5:21.09 6:12.10 5:12.09 4:24.07 5:00.08
10 Marissa Ellenbecker JR-3 Minnesota State 4:10.12 4:10.12 5:07.38 5:07.38 5:01.35
11 Kira Almsberger FR-1 Minnesota-Duluth 3:47.17 4:08.37 5:33.18 5:54.39 5:02.89
12 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 6:06.89 3:41.99 3:35.82 5:26.81 5:08.31
13 Rhynn Paulsen FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:41.01 3:45.43 5:36.60 4:37.92 5:08.80
14 Paige White JR-3 Minnesota State 5:02.67 3:36.19 5:18.11 6:35.32 5:08.84
15 Alexi MacDonald FR-1 Minnesota State 4:18.76 3:50.70 4:06.29 5:58.52 5:11.75
16 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:35.00 6:39.99 4:35.00 3:51.25 5:12.49
17 Alex Cook SR-4 St. Benedict 5:25.72 3:47.69 5:35.21 4:16.15 5:16.23
18 Olivia Anderson FR-1 Minnesota State 4:45.21 5:10.56 4:16.68 6:04.43 5:16.89
19 Sammy Braunlich FR-1 Wis.-River Falls 5:29.86 5:52.06 3:45.19 3:48.37 5:17.17
20 Miranda Kerndt SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:04.82 5:38.23 6:13.66 4:56.35 5:22.12
21 Erin Borash FR-1 Wis.-River Falls 4:34.58 3:52.59 4:21.66 4:57.19 5:23.03
22 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 6:06.79 7:01.97 4:29.41 6:23.02 5:24.59
23 Tatum Leibke FR-1 St. Benedict 5:57.26 3:59.27 4:22.21 6:49.70 5:27.76
24 Hannah Burns SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:49.00 6:53.80 6:17.68 4:32.58 5:28.41
25 Olivia Cole FR-1 Concordia-St. Paul 5:18.51 6:11.60 4:38.70 7:08.00 5:31.78
26 Rachel Olinger FR-1 St. Benedict 5:14.48 6:49.17 4:06.85 4:03.47 5:38.15
27 Camilla Millett FR-1 Minnesota-Duluth 7:03.35 5:25.14 6:09.17 6:39.65 5:38.68
28 Emily Tess SO-2 St. Benedict 6:10.43 6:38.12 4:05.80 5:04.65 5:46.19
29 Brittany Breed FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:12.11 7:20.41 5:46.78 5:15.57 5:46.78
30 Emma Gudahl FR-1 Wis.-River Falls 7:02.97 5:10.18 5:10.18 4:38.46 5:52.47
31 Taylor Prieve SR-4 Minnesota-Morris 6:17.37 4:59.05 4:34.13 4:12.77 5:56.01
32 Isabel Kraabel FR-1 St. Benedict 5:39.14 7:40.52 7:33.38 6:57.68 5:56.99
33 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 5:16.05 4:46.99 7:05.03 6:57.76 6:03.27
34 Ayva Burshem FR-1 St. Benedict 7:30.50 6:42.50 7:15.73 7:45.27 6:09.26
35 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 5:14.43 6:32.11 7:23.90 7:31.29 6:09.91
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 4:02.72 4:53.52 4:42.23 5:21.75
2 Francine Seidel JR-3 Minnesota-Duluth 5:59.08 5:33.23 4:47.26 5:50.46
3 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 5:34.73 5:46.28 4:48.56 6:03.59
4 Ava Hill SO UNAT-Minnesota 3:52.44 3:35.01 4:50.55 5:42.85
5 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 6:08.74 5:48.26 4:52.65 3:24.86
6 Maj-Lis Helmer JR-3 St. Scholastica 6:13.28 3:39.23 4:56.25 5:11.07
7 Elizabeth Gregory FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:55.76 4:20.89 4:56.46 6:07.61
10 Marissa Ellenbecker JR-3 Minnesota State 4:07.11 3:52.04 5:01.35 5:01.35
11 Kira Almsberger FR-1 Minnesota-Duluth 4:50.78 4:17.46 5:02.89 5:57.41
13 Rhynn Paulsen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:02.63 5:08.80 5:08.80 5:58.21
16 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:16.25 4:41.25 5:12.49 4:00.62
20 Miranda Kerndt SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:07.22 4:37.03 5:22.12 4:46.69
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Kennedy Speer FR-1 Minnesota State 3:56.40 4:14.36 5:41.14 5:38.15 6:05.08 6:14.05 4:59.24
9 Madison Matzek FR-1 Minnesota State 6:03.10 4:39.08 3:30.06 6:18.10 3:39.06 6:03.10 5:00.08
12 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 5:17.56 5:11.40 5:23.73 4:31.32 5:36.06 5:26.81 5:08.31
14 Paige White JR-3 Minnesota State 6:07.52 5:11.93 4:19.43 4:53.40 3:51.63 3:39.28 5:08.84
15 Alexi MacDonald FR-1 Minnesota State 5:02.40 4:46.81 6:32.81 4:59.28 5:49.16 4:24.99 5:11.75
17 Alex Cook SR-4 St. Benedict 4:41.45 6:32.13 6:25.80 6:16.32 4:22.47 6:13.16 5:16.23
18 Olivia Anderson FR-1 Minnesota State 6:01.26 6:48.79 4:54.71 4:07.18 5:51.75 4:13.52 5:16.89
19 Sammy Braunlich FR-1 Wis.-River Falls 5:45.72 4:01.05 6:39.64 3:51.54 4:35.94 5:26.69 5:17.17
21 Erin Borash FR-1 Wis.-River Falls 6:47.02 5:23.03 6:56.71 3:49.36 4:41.04 5:32.72 5:23.03
22 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 3:47.22 3:56.95 6:13.28 4:13.18 5:21.35 6:10.04 5:24.59
23 Tatum Leibke FR-1 St. Benedict 5:53.98 5:08.10 5:04.82 6:26.76 6:03.82 5:31.04 5:27.76
24 Hannah Burns SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:19.45 4:45.72 5:51.40 3:53.18 6:53.80 6:50.52 5:28.41
25 Olivia Cole FR-1 Concordia-St. Paul 5:28.47 6:38.14 6:01.64 3:58.89 4:42.02 4:45.33 5:31.78
26 Rachel Olinger FR-1 St. Benedict 6:05.21 5:21.25 7:16.22 7:09.45 5:11.10 5:00.96 5:38.15
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
27 Camilla Millett FR-1 Minnesota-Duluth 5:38.68 6:59.97
28 Emily Tess SO-2 St. Benedict 5:46.19 7:09.28
29 Brittany Breed FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:46.78 5:36.38
30 Emma Gudahl FR-1 Wis.-River Falls 5:52.47 6:59.44
31 Taylor Prieve SR-4 Minnesota-Morris 5:56.01 4:48.37
32 Isabel Kraabel FR-1 St. Benedict 5:56.99 5:17.73
33 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 6:03.27 6:03.27
34 Ayva Burshem FR-1 St. Benedict 6:09.26 5:02.80
35 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 6:09.91 6:54.30