February 4, 2023
|
Minnesota-Minnesota FH - Minneapolis, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 John Quigley   UNAT-Minnesota 5:18.86 5:06.21 4:05.47 4:13.06 4:53.55 4:40.90 3:27.51
2 Alek Wormuth   Minnesota Running Club 5:14.27 4:46.39 4:43.86 4:13.44 4:41.32 3:50.63 3:27.82
3 Daniel VanAcker   UNAT-Minnesota 4:21.06 3:05.02 4:23.59 4:13.45 2:57.42 5:19.35 3:35.44
4 Shane Greipentrog   UNAT-Minnesota 4:41.87 4:54.56 4:11.39 4:13.93 4:52.02 3:53.62 5:07.26
5 Matthew Lepine   UNAT-Minnesota 3:08.25 3:00.62 5:30.71 4:14.39 4:52.55 5:25.62 3:59.13
6 Emmet Anderson   UNAT-Minnesota 4:38.88 3:45.15 4:18.41 4:15.85 5:04.47 5:09.58 5:32.61
7 Aaron Easker 8 Unattached 5:35.27 3:08.27 4:25.64 4:17.90 3:13.43 4:56.59 5:35.27
8 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 3:54.81 4:07.85 4:39.16 4:20.89 3:20.89 4:00.02 4:20.89
9 Griffin Ward   UNAT-Minnesota 5:32.48 3:50.38 4:37.50 4:21.79 5:19.39 5:08.92 5:22.01
10 Nick Ihrke SO-2 Macalester 3:20.50 5:42.96 4:50.20 4:23.81 3:41.60 4:39.64 5:27.13
11 Henrik Gilbertson   Unattached 4:03.34 3:28.96 4:16.57 4:24.50 3:47.47 4:32.44 3:28.96
12 Dillon Diekmann SR-4 St. John's (Minn.) 3:31.16 4:43.33 4:16.60 4:27.29 5:36.79 3:52.55 5:34.12
13 Reece McKee SO-2 Macalester 4:21.53 5:20.84 5:37.02 4:29.61 4:51.18 4:24.22 4:56.58
14 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 4:59.46 3:16.94 5:34.53 4:29.78 4:18.99 4:00.11 4:21.69
15 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 4:27.19 4:19.09 4:40.68 4:29.88 4:24.49 3:25.11 4:05.59
16 Nathan Clausing JR-3 St. John's (Minn.) 4:27.96 4:27.96 5:05.85 4:30.66 5:32.92 4:14.42 5:11.26
17 Eli Doran FR-1 St. Olaf 4:39.32 5:49.83 3:58.64 4:31.18 5:49.83 4:14.91 5:44.40
18 Matt Krzmarzick   Minnesota Running Club 3:52.77 4:33.84 4:00.98 4:33.84 4:31.11 3:33.60 5:34.09
19 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 4:42.10 3:52.80 4:06.50 4:33.88 5:28.66 3:17.20 5:39.62
20 David Nogle   Minnesota Running Club 5:42.39 3:11.74 5:53.35 4:33.91 3:33.65 3:11.74 3:36.39
21 Brock Adams SO-2 Macalester 3:56.98 4:21.78 4:02.49 4:35.55 5:36.18 3:21.16 5:16.89
22 Daniel Kloeppner JR-3 St. John's (Minn.) 4:09.65 4:20.75 5:05.13 4:37.39 3:55.79 3:19.72 5:52.29
23 Mateo Useche JR-3 Macalester 6:00.86 3:28.19 3:14.31 4:37.58 4:15.38 4:43.14 3:28.19
24 Aiden Chalmers FR-1 St. John's (Minn.) 3:23.78 5:51.72 4:47.52 4:39.14 5:54.51 4:22.40 5:46.14
25 Aidan Appel SO-2 Macalester 4:50.36 5:54.58 4:19.65 4:39.19 4:39.19 4:39.19 5:46.20
26 Rory Shackelford SR-4 Minnesota-Morris 4:14.23 4:19.82 4:03.06 4:39.37 4:58.93 4:19.82 3:54.67
27 Ethan Leonard SO-2 St. John's (Minn.) 5:53.42 5:02.93 4:29.27 4:40.49 4:01.23 3:47.20 4:09.64
28 Tyler Edwards FR-1 Macalester 6:02.95 5:20.42 3:29.83 4:43.55 5:45.94 3:38.34 3:27.00
29 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 5:10.27 4:01.96 4:01.96 4:44.65 4:07.65 6:04.36 3:30.65
30 Joseph Gathje SO-2 St. John's (Minn.) 3:33.53 5:13.17 5:18.87 4:44.70 5:58.73 3:56.31 4:50.40
31 Jacob Malecha FR-1 St. John's (Minn.) 4:15.45 4:26.93 6:04.52 4:47.02 5:38.69 4:26.93 6:04.52
32 Matt Oehler   Minnesota Running Club 4:44.72 4:33.21 4:04.46 4:47.59 5:13.48 4:33.21 4:24.59
33 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 3:24.84 3:39.26 3:42.15 4:48.50 3:47.92 5:43.32 4:31.19
34 William Lambert   Minnesota Running Club 4:11.63 5:49.97 5:35.51 4:49.23 4:52.13 4:11.63 3:45.60
35 Brian Balquist   Minnesota Running Club 5:38.40 3:34.03 5:35.51 4:49.23 4:52.13 6:04.43 3:22.47
36 Carter Braun FR-1 Buena Vista 3:32.49 4:19.07 4:21.98 4:51.08 3:55.78 4:01.60 4:01.60
37 Nicholas Merickel SO-2 St. John's (Minn.) 6:01.08 4:16.25 6:12.73 4:51.19 3:23.84 3:23.84 5:23.22
38 Alexander Steele FR-1 Buena Vista 5:18.11 4:34.33 3:33.05 4:51.84 5:38.54 3:47.64 6:16.48
39 Alex Fendig JR-3 Macalester 4:40.83 6:11.52 3:36.48 4:52.53 4:20.36 4:46.68 4:55.46
40 Gregory Peterson SR-4 Minnesota-Morris 5:22.40 4:52.83 6:12.69 4:55.78 5:43.11 5:19.45 3:41.84
41 Joseph Kubly FR-1 Augsburg 6:07.28 4:14.73 5:22.85 4:56.19 5:11.00 5:34.70 4:50.27
42 Grayson Harris SO-2 Augsburg 4:17.72 3:48.09 5:16.96 4:56.22 5:22.88 5:11.04 4:50.30
43 Khadar Muhumed FR-1 Hamline 6:12.77 5:42.95 3:46.64 4:58.21 6:06.80 5:19.09 4:34.36
44 James Frigstad SO-2 Concordia-St. Paul 3:44.05 6:13.42 4:13.92 4:58.73 3:41.06 4:25.87 4:28.86
45 Jack McFetridge FR-1 St. Olaf 5:31.72 4:08.04 4:11.03 4:58.84 4:19.99 6:13.55 5:10.80
46 Charlie Ernst   Minnesota Running Club 4:05.66 4:41.61 5:41.53 4:59.58 5:56.50 5:47.52 4:02.66
47 Ike Hatlevig SO-2 Macalester 5:40.01 6:07.09 4:33.81 5:00.89 5:40.01 3:51.69 4:39.83
48 Zach Thompson FR-1 Buena Vista 4:04.78 3:37.24 5:05.97 5:05.97 6:25.53 6:31.65 6:37.77
49 Aaron Puent SR-4 Augsburg 5:44.60 5:10.45 5:29.08 5:10.45 4:11.47 4:48.72 4:45.62
50 Calvin Nelson SO-2 Minnesota-Morris 4:09.83 4:44.62 4:54.11 5:16.24 4:16.16 5:28.89 6:03.68
51 William Stahl   Minnesota Running Club 3:41.89 4:32.61 3:41.89 5:16.98 6:36.23 4:13.59 6:07.70
52 Joseph Coffey FR-1 St. John's (Minn.) 4:17.54 5:12.27 6:26.31 5:21.92 5:05.83 5:15.49 5:15.49
53 Ian Ahlberg   Minnesota Running Club 5:42.37 6:28.46 6:41.63 5:29.20 4:59.58 6:31.75 5:48.96
54 Pollei Ali FR-1 Augsburg 5:06.84 4:40.44 7:05.61 5:29.93 5:06.84 7:05.61 4:56.94
  Cameron Regan SR-4 Hamline DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Leo Goodman   UNAT-Minnesota DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Noah Kohut-Jackson   UNAT-Minnesota DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Seth Eliason   UNAT-Minnesota DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 John Quigley   UNAT-Minnesota 3:45.23 4:13.06
2 Alek Wormuth   Minnesota Running Club 3:05.02 4:13.44
3 Daniel VanAcker   UNAT-Minnesota 4:59.07 4:13.45
4 Shane Greipentrog   UNAT-Minnesota 3:05.37 4:13.93
5 Matthew Lepine   UNAT-Minnesota 5:17.99 4:14.39
6 Emmet Anderson   UNAT-Minnesota 3:40.04 4:15.85
7 Aaron Easker 8 Unattached 4:51.43 4:17.90
9 Griffin Ward   UNAT-Minnesota 4:16.56 4:21.79
  Leo Goodman   UNAT-Minnesota DNF DNF
  Noah Kohut-Jackson   UNAT-Minnesota DNF DNF
  Seth Eliason   UNAT-Minnesota DNF DNF
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 4:07.85 4:49.59 4:20.89 4:33.94 5:26.12
10 Nick Ihrke SO-2 Macalester 4:34.37 4:21.18 4:23.81 5:19.21 5:37.68
11 Henrik Gilbertson   Unattached 4:40.37 3:18.38 4:24.50 4:50.95 3:55.41
12 Dillon Diekmann SR-4 St. John's (Minn.) 4:51.35 3:23.14 4:27.29 5:10.06 5:18.08
13 Reece McKee SO-2 Macalester 5:04.66 4:53.88 4:29.61 4:24.22 3:57.26
14 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 4:40.58 3:11.55 4:29.78 4:32.48 3:35.83
15 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 3:35.91 5:13.06 4:29.88 4:43.38 5:07.67
16 Nathan Clausing JR-3 St. John's (Minn.) 5:13.97 4:55.02 4:30.66 3:14.88 4:46.90
17 Eli Doran FR-1 St. Olaf 5:09.15 3:23.39 4:31.18 4:25.76 4:36.61
18 Matt Krzmarzick   Minnesota Running Club 5:31.35 5:09.44 4:33.84 5:56.00 4:20.15
22 Daniel Kloeppner JR-3 St. John's (Minn.) 3:53.01 3:14.18 4:37.39 5:30.10 5:46.74
24 Aiden Chalmers FR-1 St. John's (Minn.) 3:26.57 4:05.65 4:39.14 5:26.60 4:47.52
29 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 3:36.34 4:56.04 4:44.65 5:01.73 5:10.27
34 William Lambert   Minnesota Running Club 4:49.23 5:06.59 4:49.23 5:35.51 3:36.93
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 4:33.88
20 David Nogle   Minnesota Running Club 4:33.91
21 Brock Adams SO-2 Macalester 4:35.55
23 Mateo Useche JR-3 Macalester 4:37.58
25 Aidan Appel SO-2 Macalester 4:39.19
26 Rory Shackelford SR-4 Minnesota-Morris 4:39.37
27 Ethan Leonard SO-2 St. John's (Minn.) 4:40.49
28 Tyler Edwards FR-1 Macalester 4:43.55
30 Joseph Gathje SO-2 St. John's (Minn.) 4:44.70
31 Jacob Malecha FR-1 St. John's (Minn.) 4:47.02
33 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 4:48.50
35 Brian Balquist   Minnesota Running Club 4:49.23
36 Carter Braun FR-1 Buena Vista 4:51.08
39 Alex Fendig JR-3 Macalester 4:52.53
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
32 Matt Oehler   Minnesota Running Club 4:36.09 5:27.86 4:47.59 4:21.71
37 Nicholas Merickel SO-2 St. John's (Minn.) 4:51.19 5:55.26 4:51.19 4:36.63
38 Alexander Steele FR-1 Buena Vista 4:10.99 4:46.01 4:51.84 5:41.46
40 Gregory Peterson SR-4 Minnesota-Morris 5:25.36 3:35.92 4:55.78 4:52.83
41 Joseph Kubly FR-1 Augsburg 6:19.13 6:22.09 4:56.19 5:25.81
42 Grayson Harris SO-2 Augsburg 6:01.39 6:10.28 4:56.22 5:52.51
43 Khadar Muhumed FR-1 Hamline 4:04.54 5:51.89 4:58.21 3:58.57
44 James Frigstad SO-2 Concordia-St. Paul 6:22.38 4:49.77 4:58.73 5:22.63
45 Jack McFetridge FR-1 St. Olaf 5:10.80 3:47.12 4:58.84 3:53.10
46 Charlie Ernst   Minnesota Running Club 5:11.57 6:14.48 4:59.58 4:56.59
47 Ike Hatlevig SO-2 Macalester 6:10.10 6:04.08 5:00.89 4:33.81
48 Zach Thompson FR-1 Buena Vista 5:45.75 6:25.53 5:05.97 6:07.17
49 Aaron Puent SR-4 Augsburg 5:19.77 6:15.65 5:10.45 5:07.35
50 Calvin Nelson SO-2 Minnesota-Morris 4:25.65 4:09.83 5:16.24 6:44.79
51 William Stahl   Minnesota Running Club 4:19.93 6:45.74 5:16.98 5:26.49
52 Joseph Coffey FR-1 St. John's (Minn.) 5:44.46 5:02.61 5:21.92 3:55.01
53 Ian Ahlberg   Minnesota Running Club 5:45.66 4:52.99 5:29.20 4:06.90
54 Pollei Ali FR-1 Augsburg 4:37.15 4:40.44 5:29.93 6:09.53
  Cameron Regan SR-4 Hamline DNF DNF DNF DNF