February 4, 2023
|
Minnesota-Minnesota FH - Minneapolis, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Christine Albrecht JR-3 St. Olaf 2:39.04 2:15.93 2:33.60 2:30.89
2 Emi Trost   Minnesota Distance Elite 1:46.97 2:17.13 2:29.48 2:19.88
3 Bobbi Patrick   Unattached 2:29.86 2:17.48 2:40.86 2:57.35
4 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 2:58.69 2:18.52 2:21.29 2:58.69
5 Fiona Smith JR-3 St. Benedict 2:41.57 2:19.28 1:45.86 1:45.86
6 Clara Welhouse SR-4 St. Cloud State 2:27.03 2:22.74 2:18.46 2:49.86
7 Ella Landis FR-1 St. Olaf 2:46.36 2:25.93 2:36.15 3:02.42
8 Kalli Smith SO-2 St. Benedict 2:05.86 2:28.06 2:07.34 2:42.87
9 Sophie Abernethy SO-2 St. Olaf 2:32.75 2:28.30 1:58.64 2:49.07
10 Jules Fromm SO-2 St. Olaf 2:10.54 2:28.34 2:31.31 2:26.86
11 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 2:42.38 2:28.97 2:02.16 3:13.67
12 Hadley Wilkins FR-1 Macalester 2:18.71 2:29.15 2:48.54 3:12.41
13 Madeline Rodriguez SR-4 Macalester 1:48.38 2:30.52 1:46.87 2:30.52
14 Lucy Lyngen JR-3 St. Benedict 2:22.09 2:31.16 1:53.37 2:41.75
15 Alicia Maddux FR-1 Hamline 2:55.42 2:31.22 2:23.66 1:48.88
16 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 1:46.34 2:31.91 3:15.97 3:14.45
17 Karley Thurston SO-2 Macalester 2:44.39 2:32.21 1:51.12 2:48.96
18 Brooklyn Conrad FR-1 Augsburg 3:16.97 2:33.88 2:43.12 2:50.81
19 Jaileen Medina FR-1 St. Cloud State 3:23.72 2:37.92 2:11.08 2:36.34
20 Anna Warren SO-2 Macalester 2:41.53 2:38.36 2:06.69 3:00.53
21 Ella Krumm SO-2 Macalester 1:59.11 2:38.81 3:07.40 2:53.11
22 Meaghan McDonald FR-1 St. Benedict 3:09.68 2:40.74 2:23.06 2:39.14
23 Megan Perkins SR-4 St. Catherine (Minn.) 3:18.01 2:40.98 2:20.06 1:55.91
24 Olivia Cole FR-1 Concordia-St. Paul 3:05.03 2:42.30 2:58.53 2:43.93
25 Olivia Beck FR-1 St. Benedict 2:30.07 2:43.12 2:33.34 2:03.98
26 Rachel Edidin   Minnesota Running Club 2:41.70 2:45.00 2:53.25 2:30.15
27 Ana Espeleta JR-3 Macalester 2:53.30 2:45.04 3:03.20 2:56.60
28 Grace Lin SR-4 Macalester 3:01.22 2:46.25 3:27.82 3:01.22
29 Abby Tapajna FR-1 Hamline 2:41.69 2:46.69 2:50.03 2:06.69
30 Kristina Meiners   Minnesota Running Club 2:13.33 2:48.77 2:08.27 3:25.90
31 Lily Hatrick FR-1 Macalester 2:49.32 2:52.77 2:19.95 2:09.58
32 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 2:56.84 3:02.31 2:51.38 3:26.01
33 MacKenzie Flug   Minnesota Running Club 2:30.42 3:03.44 2:46.93 3:16.28
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Christine Albrecht JR-3 St. Olaf 2:15.93
2 Emi Trost   Minnesota Distance Elite 2:17.13
3 Bobbi Patrick   Unattached 2:17.48
4 Alexandra Maddux SR-4 Hamline 2:18.52
5 Fiona Smith JR-3 St. Benedict 2:19.28
6 Clara Welhouse SR-4 St. Cloud State 2:22.74
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Ella Landis FR-1 St. Olaf 3:06.79 2:25.93 1:47.99 2:08.42 2:18.64
8 Kalli Smith SO-2 St. Benedict 2:02.89 2:28.06 2:13.26 2:59.16 2:35.47
9 Sophie Abernethy SO-2 St. Olaf 2:04.58 2:28.30 3:09.83 2:53.52 2:22.37
10 Jules Fromm SO-2 St. Olaf 3:09.88 2:28.34 2:07.58 3:00.98 2:58.01
11 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 2:17.06 2:28.97 2:43.87 2:17.06 2:05.14
12 Hadley Wilkins FR-1 Macalester 3:07.93 2:29.15 3:03.46 2:32.14 1:57.83
13 Madeline Rodriguez SR-4 Macalester 3:06.65 2:30.52 1:49.88 2:10.96 3:12.67
15 Alicia Maddux FR-1 Hamline 3:13.57 2:31.22 1:48.88 2:38.79 1:47.37
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Lucy Lyngen JR-3 St. Benedict 2:35.70 2:52.33 2:28.14 1:53.37 2:28.14 2:31.16
16 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 2:44.07 3:11.41 2:36.47 1:53.94 2:48.62 2:31.91
17 Karley Thurston SO-2 Macalester 3:17.88 2:29.17 2:18.52 2:53.52 2:52.00 2:32.21
18 Brooklyn Conrad FR-1 Augsburg 2:36.96 2:21.57 2:50.81 2:56.97 2:52.35 2:33.88
19 Jaileen Medina FR-1 St. Cloud State 2:52.14 2:56.87 2:50.56 1:58.44 3:20.56 2:37.92
20 Anna Warren SO-2 Macalester 2:16.19 2:41.53 2:03.52 2:06.69 2:32.03 2:38.36
21 Ella Krumm SO-2 Macalester 3:02.64 2:30.87 2:59.46 1:59.11 2:46.75 2:38.81
23 Megan Perkins SR-4 St. Catherine (Minn.) 3:03.52 1:52.69 2:34.54 2:55.47 2:07.18 2:40.98
29 Abby Tapajna FR-1 Hamline 2:10.02 3:33.37 2:43.36 3:03.36 3:25.03 2:46.69
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
22 Meaghan McDonald FR-1 St. Benedict 2:40.74 2:16.63 2:03.77
24 Olivia Cole FR-1 Concordia-St. Paul 2:42.30 2:37.44 2:01.73
25 Olivia Beck FR-1 St. Benedict 2:43.12 3:12.49 2:48.02
26 Rachel Edidin   Minnesota Running Club 2:45.00 3:01.50 2:20.25
27 Ana Espeleta JR-3 Macalester 2:45.04 2:02.13 3:06.50
28 Grace Lin SR-4 Macalester 2:46.25 3:12.85 2:16.33
30 Kristina Meiners   Minnesota Running Club 2:48.77 2:15.02 2:36.96
31 Lily Hatrick FR-1 Macalester 2:52.77 2:49.32 3:44.61
32 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 3:02.31 3:04.14 2:33.14
33 MacKenzie Flug   Minnesota Running Club 3:03.44 2:45.10 2:32.26