April 1, 2023
|
Muhlenberg - Allentown, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov MAC AARTFC Liberty League

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Tabor JR-3 Ursinus 37.38 55.58 57.05 49.18 39.35 36.40
2 Andrew Novrocki SO-2 King's (Pa.) 59.30 54.36 40.52 49.41 53.37 40.52
3 Aiden Tobin FR-1 Ursinus 1:05.12 1:00.61 38.57 50.09 58.61 35.57
4 Collin Ney JR-3 Ursinus 40.46 40.97 1:04.73 50.57 56.14 51.08
5 Ason Rutledge SR-4 DeSales 40.28 48.55 57.84 51.64 48.55 1:00.94
6 Carl Tyce SR-4 DeSales 1:03.48 1:06.60 1:06.60 52.03 54.12 1:04.52
7 Ian Gormley SO-2 Dickinson 41.81 38.15 49.65 52.26 38.68 50.70
8 Geoffrey Kleinberg SO-2 Moravian 50.75 36.63 1:05.40 52.32 40.29 46.57
9 Brett Mathis SO-2 Ursinus 1:00.93 43.07 47.27 52.52 1:04.60 55.68
10 Dolan Cox JR-3 Ursinus 1:07.52 41.68 41.15 52.75 37.46 1:05.41
11 Nate Bowen SR-4 Scranton 43.37 38.08 1:06.63 52.88 48.65 43.89
12 Paul Petre JR-3 Moravian 1:09.32 55.88 38.15 53.73 40.84 1:00.72
13 Luke Sternick SR-4 Dickinson 1:07.36 55.41 1:00.30 54.32 59.21 53.24
14 Charlie Miske SR-4 Dickinson 43.25 42.15 54.20 54.74 1:02.96 53.65
15 Nathanael Walker FR-1 Scranton 59.19 39.27 1:03.06 55.31 55.31 48.68
16 Kevin McNamara SO-2 Ithaca 51.79 51.23 56.24 55.68 1:00.14 1:08.49
17 Wyatt Poniktera SO-2 Moravian 55.89 58.69 55.89 55.89 1:10.43 1:04.84
18 Evan Pawlik   Delaware TC 59.87 1:01.00 1:07.78 56.48 58.18 57.61
19 Joshua Pawlik   Delaware TC 56.20 1:09.39 54.48 57.34 53.33 54.48
20 DANIEL WASHBURN SR-4 Seton Hall 47.99 40.47 52.61 57.81 1:10.53 1:11.69
21 Matt Scarpelli   Delaware TC 51.47 57.53 1:16.30 1:00.55 50.26 58.13
22 Melvin Mathew SO-2 Gwynedd-Mercy 1:20.71 43.46 45.32 1:02.08 55.88 54.63
23 Tyler Erdmann SO-2 Dickinson 1:08.46 57.88 56.01 1:02.23 54.77 1:12.81
24 Andrew Garcia   Delaware TC 52.45 48.03 53.08 1:03.19 47.40 1:04.46
25 Jamel Reynolds FR-1 Staten Island 53.27 1:21.31 1:23.41 1:10.09 1:05.89 1:26.21
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Tabor JR-3 Ursinus 1:01.48 49.18 55.09 1:01.97 38.86
2 Andrew Novrocki SO-2 King's (Pa.) 35.58 49.41 46.94 57.81 42.50
3 Aiden Tobin FR-1 Ursinus 44.08 50.09 56.61 1:02.62 1:01.61
4 Collin Ney JR-3 Ursinus 46.53 50.57 59.17 47.54 55.13
6 Carl Tyce SR-4 DeSales 59.84 52.03 1:05.04 54.64 58.80
10 Dolan Cox JR-3 Ursinus 42.73 52.75 46.42 39.04 1:02.78
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Ason Rutledge SR-4 DeSales 51.64
7 Ian Gormley SO-2 Dickinson 52.26
8 Geoffrey Kleinberg SO-2 Moravian 52.32
9 Brett Mathis SO-2 Ursinus 52.52
11 Nate Bowen SR-4 Scranton 52.88
12 Paul Petre JR-3 Moravian 53.73
19 Joshua Pawlik   Delaware TC 57.34
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Luke Sternick SR-4 Dickinson 54.32 1:00.30 52.69 55.41
14 Charlie Miske SR-4 Dickinson 54.74 1:01.86 53.10 53.65
16 Kevin McNamara SO-2 Ithaca 55.68 56.80 1:11.27 47.33
20 DANIEL WASHBURN SR-4 Seton Hall 57.81 1:13.42 1:13.42 54.92
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Nathanael Walker FR-1 Scranton 1:08.59 1:05.82 55.31 40.38
17 Wyatt Poniktera SO-2 Moravian 1:07.63 57.01 55.89 40.80
18 Evan Pawlik   Delaware TC 48.01 46.88 56.48 51.40
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Matt Scarpelli   Delaware TC 1:06.00 1:00.55
22 Melvin Mathew SO-2 Gwynedd-Mercy 1:07.67 1:02.08
23 Tyler Erdmann SO-2 Dickinson 49.17 1:02.23
24 Andrew Garcia   Delaware TC 50.56 1:03.19
25 Jamel Reynolds FR-1 Staten Island 1:26.21 1:10.09