January 26-27, 2023
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Keishon Franklin SR-4 Southeastern U. 58.47 48.15 49.13
2 Jaden Barker JR-3 SC State 42.82 38.88 49.21
3 Brandon Baker SR-4 Keiser 52.45 47.46 49.95
4 Joey Coulter FR-1 Tampa 55.71 48.19 50.19
5 Samuel Gardner SR-4 Florida A&M 49.99 58.07 50.49
6 John Trombley FR-1 Tampa 1:00.28 45.08 50.65
7 Barrington Walker SR-4 SC State 57.05 57.05 50.93
8 Jonathan Moulton SR-4 Southeastern U. 47.02 43.95 51.10
9 Bradon Black JR-3 Embry-Riddle 58.43 42.54 51.25
10 Warren Hollis SO-2 Brewton-Parker 55.08 56.11 51.47
11 Darrien Smith FR-1 Webber 37.63 55.67 51.54
12 Waddell Rembert-Jett SR-4 SC State 1:07.19 48.07 51.68
13 Dawson Baker FR-1 Florida A&M 56.97 1:01.12 51.79
14 Carlos Quarles Freshman Team B.L.U.E. 39.36 1:07.33 51.79
15 Ajani McPherson SR-4 Embry-Riddle 1:04.84 39.74 52.29
16 LaShawn Powell FR-1 Warner 1:05.63 1:07.73 52.50
17 Darrell Thomas JR-3 Embry-Riddle 1:05.15 53.07 52.54
18 Omar Key FR-1 Newberry 1:04.80 1:07.43 52.68
19 Sebastian Lebron FR-1 Southeastern U. 58.12 1:00.76 52.83
20 Clayton Scheetz SO-2 Keiser 50.69 54.95 53.35
21 Josiah Williams FR-1 Webber 47.02 44.89 53.43
22 Garrett Ross FR-1 Brewton-Parker 59.04 46.16 53.67
23 Cameron Dill SR-4 Keiser 43.03 58.62 53.78
24 Tavarian Thompson FR-1 Newberry 46.81 59.72 53.80
25 Larry Scott SO-2 Newberry 53.28 58.12 53.81
26 Stephen Baird II FR-1 Embry-Riddle 42.19 39.48 54.08
27 Caleb Hawkes SO-2 Newberry 1:01.19 50.36 54.15
28 Benjamin Lamothe FR-1 Keiser 38.46 1:00.98 54.93
29 Marcus Higgins FR-1 Webber 45.91 40.38 55.31
30 Casey Brown SO-2 Newberry 41.54 1:05.91 55.38
31 Kristopher Brown SR-4 SC State 43.33 53.32 55.54
32 Revendy Paul JR-3 Embry-Riddle 45.10 1:05.71 55.68
33 Demetrius Headley FR-1 Keiser 59.91 56.55 55.99
34 Connor Page JR-3 Embry-Riddle 53.49 41.10 56.30
35 Johnny Felder FR-1 Newberry 55.62 1:10.94 56.75
36 Tereon Francis SO-2 Keiser 1:07.12 1:04.25 57.36
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Jaden Barker JR-3 SC State 35.44 49.21
5 Samuel Gardner SR-4 Florida A&M 57.06 50.49
12 Waddell Rembert-Jett SR-4 SC State 42.90 51.68
31 Kristopher Brown SR-4 SC State 59.43 55.54
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Keishon Franklin SR-4 Southeastern U. 37.34 49.13
3 Brandon Baker SR-4 Keiser 37.47 49.95
4 Joey Coulter FR-1 Tampa 56.22 50.19
17 Darrell Thomas JR-3 Embry-Riddle 42.56 52.54
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Barrington Walker SR-4 SC State 44.31 1:00.61 41.26 37.69 44.82 50.93
8 Jonathan Moulton SR-4 Southeastern U. 52.64 40.37 58.26 45.99 43.95 51.10
9 Bradon Black JR-3 Embry-Riddle 47.67 35.88 1:02.53 53.30 35.88 51.25
10 Warren Hollis SO-2 Brewton-Parker 37.06 47.87 38.61 1:05.37 38.61 51.47
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 John Trombley FR-1 Tampa 51.67 50.65
16 LaShawn Powell FR-1 Warner 1:03.00 52.50
28 Benjamin Lamothe FR-1 Keiser 56.58 54.93
32 Revendy Paul JR-3 Embry-Riddle 1:09.05 55.68
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Dawson Baker FR-1 Florida A&M 38.33 1:05.26 51.79
14 Carlos Quarles Freshman Team B.L.U.E. 1:04.22 1:00.60 51.79
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Darrien Smith FR-1 Webber 42.78 37.63 51.54 51.03 49.48 1:00.31
15 Ajani McPherson SR-4 Embry-Riddle 52.82 40.79 52.29 1:02.75 59.09 43.40
20 Clayton Scheetz SO-2 Keiser 1:09.36 37.88 53.35 1:02.42 1:05.62 51.75
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Sebastian Lebron FR-1 Southeastern U. 40.15 50.19 52.83 1:01.29 1:01.82 41.21
22 Garrett Ross FR-1 Brewton-Parker 1:09.78 58.50 53.67 1:01.72 56.89 52.60
23 Cameron Dill SR-4 Keiser 47.87 1:08.30 53.78 52.17 1:08.30 50.02
26 Stephen Baird II FR-1 Embry-Riddle 52.46 47.59 54.08 43.81 44.89 38.40
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Josiah Williams FR-1 Webber 47.02 44.35 49.16 53.43 41.15 1:04.65 1:00.91
27 Caleb Hawkes SO-2 Newberry 42.24 51.99 51.99 54.15 55.24 1:07.15 40.62
29 Marcus Higgins FR-1 Webber 45.36 1:06.93 54.76 55.31 58.63 1:04.16 58.08
34 Connor Page JR-3 Embry-Riddle 39.98 1:06.44 47.30 56.30 43.92 1:05.31 1:08.13
Men's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
33 Demetrius Headley FR-1 Keiser 55.99 58.23 1:08.31
35 Johnny Felder FR-1 Newberry 56.75 53.35 1:09.24
36 Tereon Francis SO-2 Keiser 57.36 1:07.12 1:03.67
Men's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Omar Key FR-1 Newberry 52.68 1:06.91
24 Tavarian Thompson FR-1 Newberry 53.80 57.03
25 Larry Scott SO-2 Newberry 53.81 44.13
30 Casey Brown SO-2 Newberry 55.38 54.28