January 26-27, 2023
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Davonte Vanterpool SR-4 Southeastern U. 5.81 7.16 7.95 5.89 7.40
2 Darion Carter SR-4 Southeastern U. 6.61 9.83 8.05 9.02 5.80
3 Glenn Rodgers JR-3 Southeastern U. 8.37 6.58 8.12 9.42 10.07
4 Darian Mills FR-1 Thomas (Ga.) 6.99 7.98 8.22 6.25 10.44
5 Jaydon Sanford SR-4 Florida A&M 8.94 7.65 8.59 7.91 7.74
6 Bradley Taylor JR-3 Brewton-Parker 8.95 8.86 8.60 9.46 9.55
7 Christian Washington SO-2 Bethune-Cookman 6.92 9.51 8.64 6.57 9.08
8 Jamon Tymes SR-4 Brewton-Parker 7.24 9.56 8.93 6.34 9.92

Men's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Davonte Vanterpool SR-4 Southeastern U. 7.81 9.06
2 Glenn Rodgers JR-3 Southeastern U. 8.09 7.04
3 Darion Carter SR-4 Southeastern U. 8.15 7.99
4 Darian Mills FR-1 Thomas (Ga.) 8.37 10.13
5 Jamon Tymes SR-4 Brewton-Parker 8.54 9.91
6 Jaydon Sanford SR-4 Florida A&M 8.58 6.27
7 Christian Washington SO-2 Bethune-Cookman 8.68 9.90
8 Bradley Taylor JR-3 Brewton-Parker 8.82 6.44
9 Chris Abell JR-3 Embry-Riddle 8.89 8.36
10 Taylor Gulley SO-2 Warner 8.91 7.22
11 Raziel Smith SO-2 Southeastern U. 8.95 11.64
12 Connor Page JR-3 Embry-Riddle 8.99 7.38
13 Garrett Ross FR-1 Brewton-Parker 9.02 11.28
14 Me'khi Gibson FR-1 Brewton-Parker 9.07 8.71
15 Calab Williams JR-3 Brewton-Parker 9.08 7.63
16 Jacob Buatu FR-1 Keiser 9.17 8.07
17 Brandon Taylor SO-2 Embry-Riddle 9.37 7.03
18 Tereon Francis SO-2 Keiser 9.38 7.32
19 Jaquim Evans SO-2 Thomas (Ga.) 9.39 10.90
20 Elijah Baston   IMG Elite 9.40 10.72
21 Aaron Strauber SO-2 Embry-Riddle 9.43 8.11
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Jamon Tymes SR-4 Brewton-Parker 8.54
6 Jaydon Sanford SR-4 Florida A&M 8.58
7 Christian Washington SO-2 Bethune-Cookman 8.68
9 Chris Abell JR-3 Embry-Riddle 8.89
11 Raziel Smith SO-2 Southeastern U. 8.95
12 Connor Page JR-3 Embry-Riddle 8.99
21 Aaron Strauber SO-2 Embry-Riddle 9.43
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Davonte Vanterpool SR-4 Southeastern U. 7.27 9.77 7.81 9.92 8.83 6.02 6.56
4 Darian Mills FR-1 Thomas (Ga.) 8.79 10.63 8.37 10.63 8.21 10.22 6.62
8 Bradley Taylor JR-3 Brewton-Parker 7.50 10.32 8.82 11.47 7.59 11.29 9.00
13 Garrett Ross FR-1 Brewton-Parker 6.95 7.85 9.02 8.66 7.85 8.03 11.19
14 Me'khi Gibson FR-1 Brewton-Parker 7.89 7.35 9.07 10.98 9.16 11.07 8.98
18 Tereon Francis SO-2 Keiser 9.95 8.73 9.38 11.07 7.88 9.29 7.60
19 Jaquim Evans SO-2 Thomas (Ga.) 8.27 7.14 9.39 8.83 9.68 8.55 7.61
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Glenn Rodgers JR-3 Southeastern U. 8.09 10.52 10.20
3 Darion Carter SR-4 Southeastern U. 8.15 7.75 6.04
10 Taylor Gulley SO-2 Warner 8.91 7.67 9.63
15 Calab Williams JR-3 Brewton-Parker 9.08 7.00 7.09
16 Jacob Buatu FR-1 Keiser 9.17 6.88 8.53
17 Brandon Taylor SO-2 Embry-Riddle 9.37 7.78 9.00
20 Elijah Baston   IMG Elite 9.40 8.93 9.31