March 25, 2023
|
Bridgewater (Va.) - Bridgewater, VA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI PSAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Juan Amann SO-2 Davis & Elkins 4:04.30 4:14.08 5:02.94 3:49.65
2 Martin Lucas FR-1 Davis & Elkins 4:04.37 4:09.26 3:05.73 3:35.05
3 Henry Schmidt JR-3 Davis & Elkins 4:05.28 3:45.66 3:45.66 4:12.64
4 Ryan Rasco SO-2 Hagerstown CC 4:07.43 4:56.92 5:04.34 5:16.71
5 Jansen Miller JR-3 Eastern Mennonite 4:07.65 4:15.08 5:04.61 4:27.47
6 Bastian Luthmann FR-1 Davis & Elkins 4:08.06 4:15.51 4:37.83 4:27.91
7 Gabe Conder SO-2 Davis & Elkins 4:08.41 4:40.71 4:38.22 5:03.06
8 Zach Moore SO-2 Washington and Lee 4:09.48 5:19.34 4:34.43 3:54.52
9 Bowen Varney JR-3 Bridgewater (Va.) 4:10.24 4:50.28 5:07.80 4:20.25
10 Noah Hurd FR-1 Shenandoah 4:11.78 3:51.64 4:44.52 3:13.87
11 Dawson Woodruff JR-3 Eastern Mennonite 4:12.08 4:39.81 5:10.06 4:02.00
12 Conor Gross SO-2 Catholic 4:13.75 3:10.32 4:18.83 3:58.53
13 Thijs Terlouw JR-3 Davis & Elkins 4:15.30 3:54.88 3:49.77 4:20.41
14 Thomas Bildheiser FR-1 Hagerstown CC 4:18.03 3:31.59 4:10.29 3:26.43
15 Elias McGhie JR-3 Shenandoah 4:18.56 3:21.68 4:59.93 3:08.75
16 Devin Kohout SO-2 Shenandoah 4:21.45 5:24.20 3:29.16 5:11.13
17 Matt Garis SO-2 Roanoke 4:22.00 5:17.02 4:14.14 4:14.14
18 Keaton Rush FR-1 Washington and Lee 4:22.78 4:17.53 5:38.99 5:36.36
19 Jack Donovan JR-3 Bridgewater (Va.) 4:25.67 3:24.57 5:00.21 4:20.36
20 Gabe Miller FR-1 Bridgewater (Va.) 4:25.82 4:28.48 4:47.09 5:24.30
21 Franklin Reid SO-2 Roanoke 4:26.38 5:06.34 4:13.06 5:32.98
22 Tim Hoffstaetter JR-3 Roanoke 4:27.56 4:46.29 4:14.19 5:15.72
23 Xavier Chlebowski FR-1 Roanoke 4:32.67 5:29.93 5:43.57 5:43.57
24 Nathan Lee FR-1 Shenandoah 4:33.03 4:49.42 5:35.83 5:00.34
25 Levi Counts FR-1 Roanoke 4:34.85 4:34.85 4:29.36 3:12.40
26 Kellen Bishop FR-1 Roanoke 4:36.57 5:26.36 3:41.26 4:00.62
27 James Burdock SO-2 Shepherd 4:37.22 3:16.83 3:33.46 4:53.86
28 Joshua Canavan FR-1 Shenandoah 4:39.37 4:30.99 4:44.96 5:43.63
29 Aidan Harrigan FR-1 Catholic 4:39.51 5:32.62 4:56.28 5:07.47
30 Jake Greenstein FR-1 Roanoke 4:46.56 6:03.94 6:09.67 5:58.20
31 Blaise Trapani SR-4 Catholic 4:47.95 4:45.07 4:42.20 5:34.03
32 Andrew Gregorits SO-2 Roanoke 4:56.57 4:09.12 5:32.16 5:55.89
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Juan Amann SO-2 Davis & Elkins 4:04.30
2 Martin Lucas FR-1 Davis & Elkins 4:04.37
3 Henry Schmidt JR-3 Davis & Elkins 4:05.28
4 Ryan Rasco SO-2 Hagerstown CC 4:07.43
7 Gabe Conder SO-2 Davis & Elkins 4:08.41
9 Bowen Varney JR-3 Bridgewater (Va.) 4:10.24
10 Noah Hurd FR-1 Shenandoah 4:11.78
12 Conor Gross SO-2 Catholic 4:13.75
14 Thomas Bildheiser FR-1 Hagerstown CC 4:18.03
15 Elias McGhie JR-3 Shenandoah 4:18.56
16 Devin Kohout SO-2 Shenandoah 4:21.45
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Jansen Miller JR-3 Eastern Mennonite 5:21.95 4:07.65 3:20.60
6 Bastian Luthmann FR-1 Davis & Elkins 5:17.52 4:08.06 5:20.00
8 Zach Moore SO-2 Washington and Lee 3:52.02 4:09.48 4:09.48
11 Dawson Woodruff JR-3 Eastern Mennonite 3:01.50 4:12.08 4:44.85
13 Thijs Terlouw JR-3 Davis & Elkins 5:24.24 4:15.30 2:58.71
18 Keaton Rush FR-1 Washington and Lee 3:51.25 4:22.78 4:22.78
19 Jack Donovan JR-3 Bridgewater (Va.) 5:26.78 4:25.67 4:52.24
20 Gabe Miller FR-1 Bridgewater (Va.) 5:34.94 4:25.82 3:27.34
24 Nathan Lee FR-1 Shenandoah 4:33.03 4:33.03 3:16.59
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Matt Garis SO-2 Roanoke 4:22.00
21 Franklin Reid SO-2 Roanoke 4:26.38
22 Tim Hoffstaetter JR-3 Roanoke 4:27.56
23 Xavier Chlebowski FR-1 Roanoke 4:32.67
25 Levi Counts FR-1 Roanoke 4:34.85
26 Kellen Bishop FR-1 Roanoke 4:36.57
27 James Burdock SO-2 Shepherd 4:37.22
28 Joshua Canavan FR-1 Shenandoah 4:39.37
29 Aidan Harrigan FR-1 Catholic 4:39.51
30 Jake Greenstein FR-1 Roanoke 4:46.56
31 Blaise Trapani SR-4 Catholic 4:47.95
32 Andrew Gregorits SO-2 Roanoke 4:56.57