January 13, 2023
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mac Franks SR-4 North Florida 5:15.31 4:02.54
2 Aidan O'Gorman JR-3 North Florida 3:31.71 4:09.06
3 Timothy Doyle SR-4 North Florida 4:40.94 4:10.84
4 Jared Vazquez SR-4 North Florida 2:58.74 4:11.74
5 Aiden Arnold SO-2 North Florida 5:24.93 4:11.88
6 Robert Pedroza JR-3 North Florida 5:21.94 4:13.49
7 Alex Guy JR-3 Florida Southern 4:19.62 4:14.53
8 Ryan Douihech FR-1 North Florida 4:41.74 4:16.12
9 Gavin O'Brien SO-2 North Florida 4:11.99 4:19.78
10 Onix Ortiz SO-2 North Florida 4:50.17 4:21.41
11 Bryson Yamnitz JR-3 Florida Southern 5:29.66 4:21.63
12 Joseph Visconti Junior Unattached 4:08.31 4:24.16
13 Anthony Matthew FR-1 Florida Southern 5:31.56 4:27.38
14 DaMauri Little JR-3 Bethune-Cookman 4:59.84 4:30.12
15 Christopher Colavita FR-1 Florida Southern 3:30.80 4:30.25
16 Seth Augustynowski FR-1 Florida Southern 5:17.03 4:30.96
17 Caleb Brady FR-1 Florida Southern 4:33.23 4:33.23
18 Justin Hernandez FR-1 Thomas (Ga.) 5:01.71 4:34.28
19 Christian Giller FR-1 Florida Southern 3:34.04 4:34.41
20 Ezekiel Shore SR-4 South Florida 3:45.86 4:35.44
21 Luke Dickinson SO-2 Florida Southern 4:44.47 4:36.18
22 Gian Valentin FR-1 Fort Lauderdale 5:14.19 4:38.04
23 Seth Humphries FR-1 Thomas (Ga.) 4:21.75 4:38.45
24 Michael Holden Senior Unattached 4:13.45 4:38.51
25 John Rowsell   Florida Running Club 3:26.70 4:39.32
26 Giuliano Gencarelli Junior Unattached 5:29.64 4:39.35
27 Erik Albin FR-1 Keiser 4:32.42 4:40.84
28 Justin Tomison JR-3 Thomas (Ga.) 5:02.40 4:42.61
29 Karl Glick Freshman Unattached 4:53.50 4:44.95
30 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 4:59.42 4:45.16
31 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 5:20.42 4:51.29
32 Jaylen Caneus FR-1 Florida Southern 5:23.72 4:54.29
33 Vijay Weedon FR-1 Thomas (Ga.) 5:34.05 4:55.62
34 Gage Rassmussen JR-3 Keiser 4:46.89 4:55.76
35 Diego Diaz SO-2 Keiser 6:02.51 4:57.14
36 Wyatt Friend FR-1 Webber 5:51.62 4:57.98
37 Emmanuel Tovar-Negrete SO-2 Thomas (Ga.) 4:55.55 4:58.53
38 Dwayne Edwards   Unattached 3:53.69 5:03.49
39 Andrew Rodriguez FR-1 Webber 4:36.72 5:07.46
40 Landon Watts FR-1 Thomas (Ga.) 5:23.74 5:11.28
41 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 6:07.09 5:16.45
42 Mandlalele Cabey FR-1 Keiser 4:44.71 5:38.93
43 Fodney Mertilus FR-1 Fort Lauderdale 7:21.95 5:42.59
44 Colin Duncan   Florida Running Club 5:49.52 5:53.05
45 Carter Reynolds JR-3 Webber 5:02.49 6:22.89
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mac Franks SR-4 North Florida 3:47.99 4:38.93 2:54.63 4:55.90 5:15.31 4:02.54
2 Aidan O'Gorman JR-3 North Florida 4:24.01 4:01.59 5:13.82 3:21.74 4:33.97 4:09.06
3 Timothy Doyle SR-4 North Florida 3:23.18 3:33.22 3:00.61 4:23.39 4:25.89 4:10.84
4 Jared Vazquez SR-4 North Florida 3:51.60 5:27.27 3:13.84 5:17.20 4:44.47 4:11.74
5 Aiden Arnold SO-2 North Florida 3:13.95 4:49.67 4:34.55 4:32.03 2:58.84 4:11.88
6 Robert Pedroza JR-3 North Florida 5:27.01 4:48.98 4:16.03 4:41.38 3:50.68 4:13.49
7 Alex Guy JR-3 Florida Southern 5:30.89 4:04.35 3:15.99 4:09.44 4:57.80 4:14.53
8 Ryan Douihech FR-1 North Florida 4:13.56 5:09.91 4:57.10 5:07.35 3:01.85 4:16.12
9 Gavin O'Brien SO-2 North Florida 3:12.24 3:17.44 3:17.44 3:38.22 3:04.45 4:19.78
10 Onix Ortiz SO-2 North Florida 3:13.45 5:29.38 4:10.96 4:24.03 3:23.90 4:21.41
22 Gian Valentin FR-1 Fort Lauderdale 5:16.97 3:22.97 3:14.63 5:36.43 3:59.12 4:38.04
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Bryson Yamnitz JR-3 Florida Southern 4:21.63
12 Joseph Visconti Junior Unattached 4:24.16
13 Anthony Matthew FR-1 Florida Southern 4:27.38
15 Christopher Colavita FR-1 Florida Southern 4:30.25
16 Seth Augustynowski FR-1 Florida Southern 4:30.96
17 Caleb Brady FR-1 Florida Southern 4:33.23
18 Justin Hernandez FR-1 Thomas (Ga.) 4:34.28
19 Christian Giller FR-1 Florida Southern 4:34.41
21 Luke Dickinson SO-2 Florida Southern 4:36.18
25 John Rowsell   Florida Running Club 4:39.32
32 Jaylen Caneus FR-1 Florida Southern 4:54.29
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 DaMauri Little JR-3 Bethune-Cookman 4:30.12 5:13.34
20 Ezekiel Shore SR-4 South Florida 4:35.44 3:37.60
23 Seth Humphries FR-1 Thomas (Ga.) 4:38.45 4:55.16
24 Michael Holden Senior Unattached 4:38.51 5:59.28
26 Giuliano Gencarelli Junior Unattached 4:39.35 4:25.39
28 Justin Tomison JR-3 Thomas (Ga.) 4:42.61 5:41.96
29 Karl Glick Freshman Unattached 4:44.95 5:24.85
33 Vijay Weedon FR-1 Thomas (Ga.) 4:55.62 3:53.54
37 Emmanuel Tovar-Negrete SO-2 Thomas (Ga.) 4:58.53 5:58.24
38 Dwayne Edwards   Unattached 5:03.49 5:49.02
40 Landon Watts FR-1 Thomas (Ga.) 5:11.28 5:20.62
43 Fodney Mertilus FR-1 Fort Lauderdale 5:42.59 5:52.87
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Erik Albin FR-1 Keiser 4:09.95 6:05.10 3:58.72 5:31.40 4:40.84 4:26.80 5:42.63
30 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 3:31.02 4:08.09 3:19.62 5:33.64 4:45.16 4:48.02 4:59.42
31 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 5:49.55 4:39.64 5:37.90 3:58.86 4:51.29 6:18.68 5:14.60
34 Gage Rassmussen JR-3 Keiser 4:05.48 4:17.32 5:25.34 3:47.74 4:55.76 3:50.70 4:49.85
35 Diego Diaz SO-2 Keiser 3:48.80 5:35.77 3:45.83 5:12.00 4:57.14 4:33.37 3:42.86
36 Wyatt Friend FR-1 Webber 3:46.47 5:54.60 6:09.50 5:15.86 4:57.98 5:30.76 5:12.88
39 Andrew Rodriguez FR-1 Webber 5:35.14 5:44.36 6:02.81 3:50.60 5:07.46 5:59.73 3:35.23
41 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 4:44.81 6:00.76 5:41.77 6:26.07 5:16.45 6:35.57 3:51.01
42 Mandlalele Cabey FR-1 Keiser 6:29.77 5:45.71 4:27.76 4:54.87 5:38.93 5:01.65 6:16.22
44 Colin Duncan   Florida Running Club 5:49.52 4:35.38 7:38.97 7:31.91 5:53.05 7:03.66 4:28.32
45 Carter Reynolds JR-3 Webber 7:31.81 7:08.84 6:42.04 5:59.92 6:22.89 7:43.30 6:07.58