January 13, 2023
|
Alachua County Events Center at Celebration Pointe - Gainesville, FL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mac Franks SR-4 North Florida 1:51.62 2:22.88
2 Ladarius Tellis SO-2 North Florida 1:53.94 2:16.73
3 Alex Guy JR-3 Florida Southern 2:00.99 1:44.06
4 DaMauri Little JR-3 Bethune-Cookman 2:01.73 1:43.47
5 Ezekiel Shore SR-4 South Florida 2:02.40 2:08.52
6 Michael Holden Senior Unattached 2:03.19 2:29.06
7 Seth Humphries FR-1 Thomas (Ga.) 2:03.23 1:55.84
8 Dwayne Edwards   Unattached 2:03.81 1:52.67
9 Luis Cortes   Florida Running Club 2:04.65 2:24.60
10 Vijay Weedon FR-1 Thomas (Ga.) 2:04.78 2:04.78
11 Justin Hernandez FR-1 Thomas (Ga.) 2:04.95 1:33.72
12 Paul McKenzie   Florida Running Club 2:05.00 2:30.00
13 Erik Albin FR-1 Keiser 2:05.76 2:22.11
14 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 2:08.39 2:17.38
15 Jaylen Caneus FR-1 Florida Southern 2:08.85 2:46.22
16 Justin Tomison JR-3 Thomas (Ga.) 2:09.01 2:33.53
17 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 2:12.64 2:41.82
18 Daniel Manzella Sophomore Unattached 2:12.86 2:04.89
19 Emmanuel Tovar-Negrete SO-2 Thomas (Ga.) 2:12.94 2:12.94
20 Christian Taylor JR-3 Bethune-Cookman 2:13.85 2:23.22
21 Ny-Kel Dennery FR-1 Fort Lauderdale 2:17.43 2:05.07
22 Jeimy Rosales   Florida Running Club 2:19.98 1:58.99
23 Fodney Mertilus FR-1 Fort Lauderdale 2:23.41 2:27.72
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mac Franks SR-4 North Florida 1:51.62 2:10.60
2 Ladarius Tellis SO-2 North Florida 1:53.94 1:49.39
3 Alex Guy JR-3 Florida Southern 2:00.99 2:02.20
8 Dwayne Edwards   Unattached 2:03.81 2:40.96
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Michael Holden Senior Unattached 1:31.16 2:32.76 2:16.74 2:03.19 1:28.70 2:40.15 2:03.19
7 Seth Humphries FR-1 Thomas (Ga.) 2:31.58 2:02.00 2:02.00 2:08.16 2:10.63 2:22.95 2:03.23
9 Luis Cortes   Florida Running Club 1:54.68 1:49.70 2:02.16 1:32.25 1:37.23 2:07.15 2:04.65
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 DaMauri Little JR-3 Bethune-Cookman 2:35.82 2:12.69 1:45.91 2:16.34 2:27.30 2:01.73
10 Vijay Weedon FR-1 Thomas (Ga.) 2:02.29 2:39.72 2:03.54 1:31.09 2:24.75 2:04.78
11 Justin Hernandez FR-1 Thomas (Ga.) 1:57.46 2:01.21 1:49.96 1:33.72 1:54.96 2:04.95
15 Jaylen Caneus FR-1 Florida Southern 2:20.45 1:54.68 2:12.72 2:15.30 2:06.28 2:08.85
20 Christian Taylor JR-3 Bethune-Cookman 1:52.44 2:37.95 2:36.61 2:00.47 1:43.07 2:13.85
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Ezekiel Shore SR-4 South Florida 2:02.40
14 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 2:08.39
16 Justin Tomison JR-3 Thomas (Ga.) 2:09.01
18 Daniel Manzella Sophomore Unattached 2:12.86
23 Fodney Mertilus FR-1 Fort Lauderdale 2:23.41
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Paul McKenzie   Florida Running Club 2:05.00 2:38.75
13 Erik Albin FR-1 Keiser 2:05.76 1:34.32
17 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 2:12.64 2:28.56
19 Emmanuel Tovar-Negrete SO-2 Thomas (Ga.) 2:12.94 2:20.92
21 Ny-Kel Dennery FR-1 Fort Lauderdale 2:17.43 2:25.68
22 Jeimy Rosales   Florida Running Club 2:19.98 2:36.78