March 16-18, 2023
|
Doug Shaw Memorial Stadium - Myrtle Beach, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA DI Appalachian AC PSAC AARTFC NEICAAA NCAC Liberty League IC4A/ECAC

Men's 400ms [Open]

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Alie Jalloh SO-2 Bryant & Stratton (WI) 51.73
2 Randy Johnson SR-4 St. Norbert 51.89
3 Zachary Jeggo   Ottawa Lions 51.92
4 Tim Jacques JR-3 Vassar 52.19
5 Hayden Myers FR-1 Salisbury 52.20
6 Caleb Bailey FR-1 Columbia (S.C.) 52.71
7 Zach Theodore   Ottawa Lions 53.32
8 Jalil Ssenyonga SO-2 Bryant & Stratton (WI) 53.45
9 Neco Johnson SR-4 N.C. Central 53.53
10 Sam Lytel JR-3 Vassar 53.84
11 Clay Brubaker SR-4 Indiana Kokomo 53.99
12 Isaiah Belcher JR-3 Indiana Kokomo 54.23
13 John McKinney SR-4 Mount St. Mary's 54.27
14 Diego Gomes JR-3 Rutgers-Newark 54.57
15 Charles Vakos FR-1 Shenandoah 54.71
16 Cody Sadikoff SO-2 Bryant & Stratton (WI) 54.73
17 Gavan Cuthbertson SR-4 Mount Olive 54.82
18 Kyron Odon FR-1 Central State 54.91
19 Owen Molis SO-2 Bryant 54.99
20 Nathaniel McNeil   Ottawa Lions 55.00
21 Joshua Akinsolu SO-2 Rutgers-Newark 55.33
22 William Helmicki   UofSC Club Cross Country 55.36
23 Ahmasi Martin SR-4 Beloit 55.68
24 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 55.68
25 Eric Dixon SO-2 Lock Haven 55.72
26 Cameron Picard SR-4 New Haven 55.95
27 Zavien Cottonham SO-2 Shenandoah 56.10
28 Alex Smith SO-2 Morehouse 56.14
29 Alexander Solares FR-1 New Haven 56.15
30 Omar White-Evans FR-1 Morehouse 56.37
31 Kyle Waldrum   Ottawa Lions 56.42
32 Nathan Johnson Freshman Unattached 56.60
33 Nick Nunnally SR-4 Mount St. Mary's 57.03
34 Patrick Benedict SO-2 Westminster (Pa.) 57.44
35 Mykeal Okwudibonye SO-2 Rutgers-Newark 57.52
36 Keegan Smith SR-4 Wooster 57.57
37 Jacob George FR-1 Wooster 58.02
38 Nathan Rindfuss SO-2 Colgate 58.03
39 Braydon Lake SO-2 Indiana Kokomo 58.09
40 Thomas Haase JR-3 Mount St. Mary's 58.14
41 Dawson Yocum SO-2 Westminster (Pa.) 58.90
42 William Kramer SO-2 Shenandoah 59.26
43 Jeremiah Freeman FR-1 Methodist 59.76
44 Patrick Coffron FR-1 Shenandoah 1:01.94
45 Mason Brennan   Ottawa Lions 1:02.09
46 Tony Cicchino FR-1 Westminster (Pa.) 1:03.65
47 Zachariah Muyingo FR-1 Rutgers-Newark 1:04.29
48 Ike Ariri SO-2 Wooster 1:05.11
49 Prince Upadhyay FR-1 Beloit 1:11.04
  Joyeux Ndabagoye FR-1 Oakland City DQ
  Jaysen Angulo FR-1 Methodist DNF
  Tyler Roach FR-1 Columbia (S.C.) DNS
  Etaijen Easter SO-2 Bryant & Stratton (WI) DNS
  Jemal Burton FR-1 Bryant & Stratton (WI) DNS
  Khamani Scott SO-2 Columbia (S.C.) DNS
  Dimitri Barnes FR-1 New Haven DNS
  John Schultz   UofSC Club Cross Country DNS
  Nekolas Raya JR-3 Lynchburg DNS
  Adrian Nwakalor FR-1 Coastal Carolina DNS
  Nick Redstone SO-2 Vassar DNS
  Israel Zewdie FR-1 Beloit DNS
  James Amodei SO-2 Slippery Rock DNS
  Remorreyan Lynn FR-1 Oakland City DNS
Men's 400ms [Open] Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alie Jalloh SO-2 Bryant & Stratton (WI) 51.73 36.22 1:04.67 1:03.63 1:05.70
3 Zachary Jeggo   Ottawa Lions 51.92 55.56 44.66 36.87 1:05.94
4 Tim Jacques JR-3 Vassar 52.19 49.58 43.84 38.62 54.80
5 Hayden Myers FR-1 Salisbury 52.20 39.15 43.33 48.55 44.37
12 Isaiah Belcher JR-3 Indiana Kokomo 54.23 42.85 1:03.45 1:02.91 41.76
13 John McKinney SR-4 Mount St. Mary's 54.27 45.59 1:04.04 1:01.87 1:08.38
  Adrian Nwakalor FR-1 Coastal Carolina DNS DNS DNS DNS DNS
  John Schultz   UofSC Club Cross Country DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 400ms [Open] Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Randy Johnson SR-4 St. Norbert 51.89 47.74 1:07.46 59.68
6 Caleb Bailey FR-1 Columbia (S.C.) 52.71 42.70 49.55 43.75
9 Neco Johnson SR-4 N.C. Central 53.53 47.11 52.46 1:07.45
14 Diego Gomes JR-3 Rutgers-Newark 54.57 45.30 1:07.13 40.93
19 Owen Molis SO-2 Bryant 54.99 42.90 39.60 42.90
22 William Helmicki   UofSC Club Cross Country 55.36 47.06 49.83 39.86
32 Nathan Johnson Freshman Unattached 56.60 1:13.02 1:11.32 1:07.36
  Nekolas Raya JR-3 Lynchburg DNS DNS DNS DNS
Men's 400ms [Open] Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Sam Lytel JR-3 Vassar 47.38 1:00.30 1:08.38 53.84 1:10.00
11 Clay Brubaker SR-4 Indiana Kokomo 45.90 49.13 52.37 53.99 39.96
15 Charles Vakos FR-1 Shenandoah 1:01.28 41.58 57.45 54.71 1:00.73
20 Nathaniel McNeil   Ottawa Lions 1:09.85 47.30 52.80 55.00 1:09.85
33 Nick Nunnally SR-4 Mount St. Mary's 41.07 56.46 1:13.00 57.03 42.21
42 William Kramer SO-2 Shenandoah 54.52 1:15.26 53.34 59.26 1:14.08
47 Zachariah Muyingo FR-1 Rutgers-Newark 1:06.22 1:05.58 1:08.79 1:04.29 1:07.51
  Jemal Burton FR-1 Bryant & Stratton (WI) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 400ms [Open] Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Zach Theodore   Ottawa Lions 1:05.59 1:08.25 53.32
8 Jalil Ssenyonga SO-2 Bryant & Stratton (WI) 1:09.49 49.18 53.45
17 Gavan Cuthbertson SR-4 Mount Olive 1:06.34 47.70 54.82
25 Eric Dixon SO-2 Lock Haven 1:11.88 49.59 55.72
28 Alex Smith SO-2 Morehouse 39.86 1:07.93 56.14
  Tyler Roach FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS
  Israel Zewdie FR-1 Beloit DNS DNS DNS
  Etaijen Easter SO-2 Bryant & Stratton (WI) DNS DNS DNS
Men's 400ms [Open] Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Kyron Odon FR-1 Central State 48.32 58.76 1:06.45 1:06.45 54.91
21 Joshua Akinsolu SO-2 Rutgers-Newark 54.78 48.14 43.71 1:11.93 55.33
24 Max Dailey FR-1 Westminster (Pa.) 1:11.83 45.10 45.66 49.00 55.68
31 Kyle Waldrum   Ottawa Lions 1:10.53 47.40 39.50 1:06.02 56.42
39 Braydon Lake SO-2 Indiana Kokomo 1:10.29 1:15.52 50.54 1:03.32 58.09
45 Mason Brennan   Ottawa Lions 1:08.30 55.26 1:05.20 1:15.75 1:02.09
  Remorreyan Lynn FR-1 Oakland City DNS DNS DNS DNS DNS
  Nick Redstone SO-2 Vassar DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 400ms [Open] Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Cody Sadikoff SO-2 Bryant & Stratton (WI) 59.66 54.73
26 Cameron Picard SR-4 New Haven 49.80 55.95
27 Zavien Cottonham SO-2 Shenandoah 1:00.59 56.10
30 Omar White-Evans FR-1 Morehouse 57.50 56.37
35 Mykeal Okwudibonye SO-2 Rutgers-Newark 43.72 57.52
37 Jacob George FR-1 Wooster 40.62 58.02
43 Jeremiah Freeman FR-1 Methodist 1:06.94 59.76
  Jaysen Angulo FR-1 Methodist DNF DNF
Men's 400ms [Open] Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
34 Patrick Benedict SO-2 Westminster (Pa.) 57.44
36 Keegan Smith SR-4 Wooster 57.57
40 Thomas Haase JR-3 Mount St. Mary's 58.14
44 Patrick Coffron FR-1 Shenandoah 1:01.94
48 Ike Ariri SO-2 Wooster 1:05.11
  Joyeux Ndabagoye FR-1 Oakland City DQ
  James Amodei SO-2 Slippery Rock DNS
  Dimitri Barnes FR-1 New Haven DNS
Men's 400ms [Open] Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Ahmasi Martin SR-4 Beloit 59.02 1:12.39 57.91 55.68 1:04.59 59.02 58.47
29 Alexander Solares FR-1 New Haven 58.96 52.79 49.42 56.15 58.96 48.85 1:10.19
38 Nathan Rindfuss SO-2 Colgate 58.03 45.85 41.79 58.03 56.87 58.61 1:00.94
41 Dawson Yocum SO-2 Westminster (Pa.) 42.41 1:15.99 45.95 58.90 56.55 1:07.15 1:14.81
46 Tony Cicchino FR-1 Westminster (Pa.) 50.92 52.20 1:03.02 1:03.65 1:10.02 57.93 1:08.11
49 Prince Upadhyay FR-1 Beloit 1:21.70 1:13.18 1:30.22 1:11.04 1:01.10 1:22.41 1:07.49
  Khamani Scott SO-2 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS