March 16-18, 2023
|
Doug Shaw Memorial Stadium - Myrtle Beach, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas PSAC HCAC AARTFC NEICAAA NCAC Liberty League IC4A/ECAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Connor Del Carmen SO-2 Earlham 15:11.02 18:04.12 13:58.14 11:59.71 10
2 Devon Navaroli JR-3 Slippery Rock 15:14.30 18:17.16 16:00.02 12:57.16 8
3 Tomas Duncan SO-2 Coastal Carolina 15:30.95 15:40.26 11:19.60 20:10.24 6
4 Jack Phieffer JR-3 UNC Pembroke 15:33.40 12:26.72 10:53.38 12:36.06 5
5 Rick Cimino JR-3 Heidelberg 15:37.84 14:50.95 11:34.01 17:58.52 4
6 Norman Junker SO-2 UNC Pembroke 15:40.92 13:00.97 14:16.24 18:58.52 3
7 Jason Cave SR-4 Salisbury 15:44.52 19:02.87 14:19.52 20:08.99 2
8 Hunter Levy JR-3 UNC Pembroke 15:46.92 16:15.33 14:40.64 20:12.06 1
9 Ethan Blackwelder SO-2 Coastal Carolina 15:49.91 11:14.44 17:53.40 19:37.89 -
10 Matt Grossi JR-3 Salisbury 15:54.65 13:02.82 15:16.47 11:08.26 -
11 Nicholas Ligday FR-1 VMI 15:59.39 14:33.05 18:32.90 17:06.55 -
12 Aman Tsegay SO-2 Mount Olive 16:04.39 11:15.08 18:38.70 19:36.56 -
13 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 16:06.56 16:35.56 19:00.54 14:00.91 -
14 David DiNardo JR-3 Franciscan (Ohio) 16:09.58 19:04.11 13:34.45 15:30.80 -
15 Alexander Roberts SR-4 Earlham 16:09.66 13:53.91 20:02.38 20:02.38 -
16 Luis Saldana JR-3 Indiana Kokomo 16:11.65 19:25.98 19:06.55 14:34.49 -
17 Mason Ochs SO-2 Lock Haven 16:13.38 13:57.11 15:24.71 17:11.79 -
18 Max Benda   Ottawa Lions 16:18.44 20:23.05 11:34.70 17:56.29   
19 Anthony Chiapetta FR-1 Bryant 16:19.01 12:43.63 18:36.08 14:21.53 -
20 Noah Shedden FR-1 Lock Haven 16:20.63 21:14.82 13:53.54 19:17.15 -
21 Brian Tavenner SO-2 VMI 16:21.57 17:20.47 16:11.76 12:16.18 -
22 Bryan Viera JR-3 UNC Pembroke 16:23.58 16:03.91 20:39.31 17:02.93 -
23 Nathan Lozoya JR-3 Indiana Kokomo 16:23.92 19:21.03 14:45.53 12:08.10 -
24 Ian Gorley SR-4 Earlham 16:27.72 11:51.16 13:10.18 13:29.93 -
25 Michael Novak FR-1 Slippery Rock 16:31.27 12:43.28 19:59.44 14:32.32 -
26 Cade McLaughlin SO-2 Lock Haven 16:32.14 18:41.12 19:50.57 18:41.12 -
27 Alex Campagna FR-1 Mount St. Mary's 16:34.42 17:14.20 16:04.59 15:24.81 -
28 Dawson Reynolds SO-2 Bryant 16:34.93 20:23.77 14:45.49 15:25.29 -
29 Aiden Masse FR-1 Bryant 16:35.66 18:25.19 13:16.53 13:16.53 -
30 Ben Nichols SO-2 Wooster 16:36.16 18:15.78 13:36.86 12:57.01 -
31 Patrick Kiernan SO-2 VMI 16:41.16 17:21.21 17:11.20 18:41.30 -
32 Noah Hurd FR-1 Shenandoah 16:48.32 21:10.49 15:07.49 16:28.16 -
33 Aaron Drumwright FR-1 Central State 17:10.65 15:17.28 14:36.06 13:23.91 -
34 Andrew Drumwright FR-1 Central State 17:11.34 22:20.75 13:34.76 21:29.18 -
35 Richard Villafranco SO-2 Mount Olive 17:12.09 14:26.96 16:41.13 12:33.43 -
36 QiAden Marks FR-1 Central State 17:13.87 16:32.52 16:11.84 20:09.63 -
37 Kyle Thibideau FR-1 Indiana Kokomo 17:15.26 18:27.73 15:52.44 13:37.86 -
38 Joshua Canavan FR-1 Shenandoah 17:15.91 15:53.04 21:45.25 18:28.43 -
39 Noah Carter SO-2 Methodist 17:57.62 12:45.11 14:43.65 19:02.28 -
40 Jackson Bernreuter SO-2 Vassar 17:59.88 15:07.10 23:13.05 14:56.30 -
41 Joe Ahmann FR-1 Wooster 18:03.63 23:28.72 17:20.29 18:25.31 -
42 Grady Baggett FR-1 Shenandoah 18:56.15 15:20.29 23:06.11 14:00.76 -
43 Sean Baggett FR-1 Shenandoah 19:07.99 17:47.63 15:52.84 16:04.32 -
44 Owen Eichfeld SO-2 Beloit 21:24.91 25:03.35 25:41.90 23:59.10 -
  Dominic Amilcare SO-2 Mount St. Mary's DNF DNF DNF DNF   
  Zachary Diller JR-3 VMI DNF DNF DNF DNF   
  Troy Hart JR-3 Slippery Rock DNF DNF DNF DNF   
  Mihalis Protopapadakis SO-2 Wooster DNS DNS DNS DNS   
  Caden Harsh JR-3 Westminster (Pa.) DNS DNS DNS DNS   
  Ronny Kiprono SO-2 Morehouse DNS DNS DNS DNS   
  Brett Reed JR-3 Heidelberg DNS DNS DNS DNS   
  Jordan Ellul SO-2 Morehouse DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Connor Del Carmen SO-2 Earlham 14:16.36 16:14.80 16:05.69 15:11.02 17:00.35 10
2 Devon Navaroli JR-3 Slippery Rock 11:25.73 17:22.31 15:14.30 15:14.30 17:13.16 8
3 Tomas Duncan SO-2 Coastal Carolina 16:17.50 19:51.62 14:16.48 15:30.95 17:22.67 6
4 Jack Phieffer JR-3 UNC Pembroke 16:38.74 18:30.75 13:41.40 15:33.40 14:56.07 5
5 Rick Cimino JR-3 Heidelberg 16:05.98 13:45.30 11:24.63 15:37.84 12:11.52 4
6 Norman Junker SO-2 UNC Pembroke 18:11.47 12:13.92 12:32.74 15:40.92 17:33.83 3
7 Jason Cave SR-4 Salisbury 19:02.87 14:28.96 12:35.62 15:44.52 13:13.40 2
8 Hunter Levy JR-3 UNC Pembroke 14:40.64 12:18.60 19:34.18 15:46.92 11:40.72 1
9 Ethan Blackwelder SO-2 Coastal Carolina 16:18.41 12:11.43 15:40.41 15:49.91 18:50.40 -
10 Matt Grossi JR-3 Salisbury 19:43.77 19:24.68 14:28.74 15:54.65 14:57.38 -
11 Nicholas Ligday FR-1 VMI 16:28.18 19:20.87 16:37.77 15:59.39 16:47.36 -
12 Aman Tsegay SO-2 Mount Olive 13:01.16 13:10.80 13:20.45 16:04.39 17:21.55 -
16 Luis Saldana JR-3 Indiana Kokomo 17:48.82 18:08.25 14:05.34 16:11.65 16:11.65 -
17 Mason Ochs SO-2 Lock Haven 17:11.79 12:48.97 16:03.65 16:13.38 15:24.71 -
18 Max Benda   Ottawa Lions 15:29.52 20:52.41 20:32.84 16:18.44 11:54.27   
19 Anthony Chiapetta FR-1 Bryant 17:56.92 17:37.33 15:20.27 16:19.01 13:52.16 -
21 Brian Tavenner SO-2 VMI 15:03.05 16:41.21 12:26.00 16:21.57 19:47.70 -
26 Cade McLaughlin SO-2 Lock Haven 18:11.36 15:12.77 17:21.75 16:32.14 14:33.09 -
28 Dawson Reynolds SO-2 Bryant 14:15.64 17:14.73 13:35.85 16:34.93 17:54.53 -
29 Aiden Masse FR-1 Bryant 13:16.53 19:34.88 17:55.32 16:35.66 12:26.75 -
30 Ben Nichols SO-2 Wooster 17:35.93 20:55.17 12:27.12 16:36.16 15:46.36 -
  Troy Hart JR-3 Slippery Rock DNF DNF DNF DNF DNF   
  Zachary Diller JR-3 VMI DNF DNF DNF DNF DNF   
  Dominic Amilcare SO-2 Mount St. Mary's DNF DNF DNF DNF DNF   
  Jordan Ellul SO-2 Morehouse DNS DNS DNS DNS DNS   
  Brett Reed JR-3 Heidelberg DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 16:06.56 19:00.54 -
14 David DiNardo JR-3 Franciscan (Ohio) 16:09.58 19:23.50 -
15 Alexander Roberts SR-4 Earlham 16:09.66 11:38.16 -
20 Noah Shedden FR-1 Lock Haven 16:20.63 16:01.02 -
22 Bryan Viera JR-3 UNC Pembroke 16:23.58 12:37.36 -
23 Nathan Lozoya JR-3 Indiana Kokomo 16:23.92 12:57.30 -
24 Ian Gorley SR-4 Earlham 16:27.72 17:46.74 -
25 Michael Novak FR-1 Slippery Rock 16:31.27 13:32.85 -
27 Alex Campagna FR-1 Mount St. Mary's 16:34.42 16:24.48 -
31 Patrick Kiernan SO-2 VMI 16:41.16 18:41.30 -
32 Noah Hurd FR-1 Shenandoah 16:48.32 12:16.08 -
33 Aaron Drumwright FR-1 Central State 17:10.65 20:16.17 -
34 Andrew Drumwright FR-1 Central State 17:11.34 20:16.99 -
35 Richard Villafranco SO-2 Mount Olive 17:12.09 17:22.41 -
36 QiAden Marks FR-1 Central State 17:13.87 17:44.89 -
37 Kyle Thibideau FR-1 Indiana Kokomo 17:15.26 20:31.96 -
38 Joshua Canavan FR-1 Shenandoah 17:15.91 20:43.10 -
39 Noah Carter SO-2 Methodist 17:57.62 15:37.53 -
40 Jackson Bernreuter SO-2 Vassar 17:59.88 14:02.31 -
41 Joe Ahmann FR-1 Wooster 18:03.63 21:40.36 -
42 Grady Baggett FR-1 Shenandoah 18:56.15 15:31.65 -
43 Sean Baggett FR-1 Shenandoah 19:07.99 24:52.39 -
44 Owen Eichfeld SO-2 Beloit 21:24.91 16:29.38 -
  Caden Harsh JR-3 Westminster (Pa.) DNS DNS   
  Ronny Kiprono SO-2 Morehouse DNS DNS   
  Mihalis Protopapadakis SO-2 Wooster DNS DNS