March 16-18, 2023
|
Doug Shaw Memorial Stadium - Myrtle Beach, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA DI PSAC AARTFC NEICAAA NCAC DIII New England Liberty League IC4A/ECAC

Women's 100ms [Qualifying Round]

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Asia Powell FR-1 James Madison 11.71 3.5
2 Jaiden Moody SR-4 Mount Olive 12.09 4.0
3 Clare Gillis FR-1 Colgate 12.12 3.8
4 Tramoni Myles SO-2 Fayetteville St. 12.24 5.2
5 Tylar Lightbourn JR-3 Central State 12.27 4.1
6 Channie Jefferson FR-1 Mount Olive 12.37 3.8
7 Emma Rudolph SR-4 Westminster (Pa.) 12.39 2.9
8 Jamesha Howell SO-2 Mount Olive 12.41 3.8
9 Lillian Sebastian FR-1 IUPUI 12.41 4.0
10 Raven Verner FR-1 N.C. Central 12.45 3.8
11 Traci Francis SO-2 Vassar 12.45 3.8
12 Wendy Wooden FR-1 Wheaton (Mass.) 12.49 4.0
13 Savannah Sistrunk JR-3 New Haven 12.50 5.2
14 Jessica Fatigati JR-3 Westminster (Pa.) 12.52 5.1
15 Michaina Loriston FR-1 Wheaton (Mass.) 12.55 4.0
16 Jordyn McDonald SR-4 Beloit 12.58 5.1
17 Anniyah Williams FR-1 Clark Atlanta 12.58 5.1
18 Haley Morgan SO-2 Slippery Rock 12.59 2.9
19 Dominique Jeffery SR-4 Mount St. Mary's 12.59 1.9
20 Regan Johnson JR-3 Slippery Rock 12.60 5.2
21 Kaylin Strahan JR-3 Clark Atlanta 12.62 4.0
22 SeMore Green FR-1 VMI 12.62 1.9
23 Diamond Lewis JR-3 Mount St. Mary's 12.63 5.2
24 Aniyah Johnson FR-1 Oakland City 12.67 4.1
25 Jessica Cammarata JR-3 Lynchburg 12.67 4.0
26 Nicole Makope SO-2 St. Norbert 12.70 5.1
27 Maya Gary JR-3 James Madison 12.73 2.3
28 Rylee Turner FR-1 Lynchburg 12.74 4.1
29 Patricia Adesanya JR-3 Bryant 12.75 5.2
30 Layne Miller FR-1 Slippery Rock 12.77 2.9
31 Ava Novak JR-3 Vassar 12.78 5.1
32 Garcelle Pierre SO-2 Mount St. Mary's 12.80 3.8
33 Vuronika Barnes JR-3 Lynchburg 12.81 5.2
34 Janelle Anderson SO-2 Shenandoah 12.84 3.8
35 Isis Lewis FR-1 Clark Atlanta 12.84 2.3
36 Breasia Williams FR-1 Fayetteville St. 12.86 3.8
37 Taniera Haynes FR-1 Bryant & Stratton (WI) 12.86 2.9
38 Nykaya Ebron SO-2 Winston-Salem St. 12.87 5.2
39 Karia Forvil FR-1 Salisbury 12.88 2.9
40 Madelynn Denny FR-1 IUPUI 12.89 5.1
41 Brandi Gardner FR-1 Methodist 12.90 5.1
42 Amaya Robinson FR-1 Slippery Rock 12.92 2.9
42 Kiara Smith SO-2 Lynchburg 12.92 4.0
44 Danica Mulvihill   Ottawa Lions 12.94 2.3
45 Drew Patterson JR-3 Wooster 12.96 2.4
46 Nesrine Charouel FR-1 Mount St. Mary's 12.99 1.2
47 Emily Zielinski SO-2 Wheaton (Mass.) 13.00 2.9
48 Kelis Miller FR-1 Winston-Salem St. 13.05 1.9
49 Kyndall Barrow SO-2 Winston-Salem St. 13.05 4.0
50 Agatha Nunez Herrera FR-1 Bryant 13.07 2.9
51 Taniyah Oates JR-3 Winston-Salem St. 13.12 2.3
52 Tamerra English FR-1 Oakland City 13.14 1.2
53 Brya Byrd SO-2 Rutgers-Newark 13.16 2.4
54 Sydney Passley-Harris FR-1 Vassar 13.30 2.3
55 Darcel Royster JR-3 Beloit 13.37 2.4
56 Madison Conley JR-3 Westminster (Pa.) 13.37 2.4
57 Ariana Coleman JR-3 Heidelberg 13.40 2.3
58 Jadah Payne FR-1 Cleveland St. 13.40 1.2
59 Malinda Smith SR-4 Vassar 13.41 2.3
60 Mahlia Parsons JR-3 Lynchburg 13.41 2.4
61 Anna Gumby FR-1 Westminster (Pa.) 13.43 1.9
62 Sanaa Brodie FR-1 Rutgers-Newark 13.46 5.2
63 Tatiana Pender   Ottawa Lions 13.50 2.4
64 Brianna Hill JR-3 Wheaton (Mass.) 13.56 2.4
65 Jahne Jones SO-2 Bryant & Stratton (WI) 13.64 1.2
66 Rose Basu   Ottawa Lions 13.67 3.5
67 Anna Hsia FR-1 Mount St. Mary's 13.67 1.9
68 Jazzmyn Shelton SO-2 Dalton State 13.79 3.5
69 Brianna Davis   UofSC Club Cross Country 14.16 3.5
70 Lily Falkowski SO-2 Vassar 14.21 2.4
71 Claire St. Bernard SO-2 Heidelberg 14.28 3.5
72 Riley Elliot FR-1 Heidelberg 14.50 1.2
73 Maddie Sundquist FR-1 Heidelberg 14.59 1.9
74 Sydney Shaffer FR-1 Heidelberg 14.74 1.2
75 Sara Jaquez JR-3 Rutgers-Newark 15.48 3.5
76 Tara Vera SO-2 Rutgers-Newark 15.59 1.2
77 Briana Ray SR-4 Dalton State 15.65 3.5
  Amiri Mason SO-2 Columbia (S.C.) DNS -
  Claire Short SR-4 Colgate DNS -
  Megan McGinnis SO-2 Duke DNS -
  Britney Chambers SR-4 UNC Pembroke DNS -
  Quonee' Bercy SO-2 Clark Atlanta DNS -
  Shelby Rambo FR-1 Westminster (Pa.) DNS -
  Isabella Cozzie FR-1 Wooster DNS -
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 1
W: 3.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Clare Gillis FR-1 Colgate 13.94 12.12 8.97 15.03 11.64 11.40
6 Channie Jefferson FR-1 Mount Olive 15.34 12.37 11.76 11.51 9.65 13.98
8 Jamesha Howell SO-2 Mount Olive 12.41 12.41 12.41 10.43 11.67 11.79
10 Raven Verner FR-1 N.C. Central 13.33 12.45 10.34 15.19 12.83 10.34
11 Traci Francis SO-2 Vassar 12.58 12.45 10.09 11.83 14.45 13.20
32 Garcelle Pierre SO-2 Mount St. Mary's 13.06 12.80 12.68 13.96 9.73 13.19
34 Janelle Anderson SO-2 Shenandoah 14.13 12.84 11.69 14.77 13.23 15.80
36 Breasia Williams FR-1 Fayetteville St. 9.78 12.86 11.96 11.84 10.81 13.64
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 2
W: 5.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Jessica Fatigati JR-3 Westminster (Pa.) 11.52 12.52 12.27 11.40 13.78 11.40
16 Jordyn McDonald SR-4 Beloit 10.82 12.58 11.83 10.82 14.47 13.09
17 Anniyah Williams FR-1 Clark Atlanta 13.21 12.58 11.70 15.48 13.09 13.59
26 Nicole Makope SO-2 St. Norbert 10.54 12.70 9.53 12.32 9.15 9.40
31 Ava Novak JR-3 Vassar 13.30 12.78 14.32 14.32 14.83 15.60
40 Madelynn Denny FR-1 IUPUI 16.12 12.89 15.09 11.09 15.99 9.93
41 Brandi Gardner FR-1 Methodist 13.16 12.90 15.74 14.07 15.74 11.10
  Britney Chambers SR-4 UNC Pembroke DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 3
W: 4.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jaiden Moody SR-4 Mount Olive 13.06 12.46 8.47 14.03 12.09
9 Lillian Sebastian FR-1 IUPUI 9.93 15.39 11.92 12.04 12.41
12 Wendy Wooden FR-1 Wheaton (Mass.) 9.00 9.12 11.37 11.62 12.49
15 Michaina Loriston FR-1 Wheaton (Mass.) 11.80 15.06 15.44 13.43 12.55
21 Kaylin Strahan JR-3 Clark Atlanta 11.74 11.74 9.09 15.40 12.62
25 Jessica Cammarata JR-3 Lynchburg 11.28 13.81 9.89 10.77 12.67
42 Kiara Smith SO-2 Lynchburg 15.77 9.31 11.50 13.31 12.92
49 Kyndall Barrow SO-2 Winston-Salem St. 16.84 15.27 16.06 11.75 13.05
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 4
W: 5.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Tramoni Myles SO-2 Fayetteville St. 13.59 9.92 12.24 14.08
13 Savannah Sistrunk JR-3 New Haven 9.88 12.38 12.50 13.88
20 Regan Johnson JR-3 Slippery Rock 14.37 10.97 12.60 11.34
23 Diamond Lewis JR-3 Mount St. Mary's 12.38 10.36 12.63 12.13
29 Patricia Adesanya JR-3 Bryant 14.92 10.97 12.75 10.71
33 Vuronika Barnes JR-3 Lynchburg 14.86 14.22 12.81 14.99
38 Nykaya Ebron SO-2 Winston-Salem St. 13.52 15.32 12.87 11.59
62 Sanaa Brodie FR-1 Rutgers-Newark 13.19 16.16 13.46 13.60
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 5
W: 2.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Emma Rudolph SR-4 Westminster (Pa.) 12.39 12.39 15.12 14.00
18 Haley Morgan SO-2 Slippery Rock 10.58 12.59 14.73 10.45
30 Layne Miller FR-1 Slippery Rock 11.24 12.77 15.84 12.77
37 Taniera Haynes FR-1 Bryant & Stratton (WI) 15.05 12.86 14.92 11.71
39 Karia Forvil FR-1 Salisbury 15.59 12.88 11.60 12.24
42 Amaya Robinson FR-1 Slippery Rock 13.31 12.92 12.79 15.90
47 Emily Zielinski SO-2 Wheaton (Mass.) 12.22 13.00 13.13 12.09
50 Agatha Nunez Herrera FR-1 Bryant 10.72 13.07 10.20 10.98
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 6
W: 2.3
PL NAME YEAR TEAM TIME
27 Maya Gary JR-3 James Madison 12.73
35 Isis Lewis FR-1 Clark Atlanta 12.84
44 Danica Mulvihill   Ottawa Lions 12.94
51 Taniyah Oates JR-3 Winston-Salem St. 13.12
54 Sydney Passley-Harris FR-1 Vassar 13.30
57 Ariana Coleman JR-3 Heidelberg 13.40
59 Malinda Smith SR-4 Vassar 13.41
  Amiri Mason SO-2 Columbia (S.C.) DNS
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 7
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
45 Drew Patterson JR-3 Wooster 10.89 16.20 16.20 12.96 12.70 16.07 12.83
53 Brya Byrd SO-2 Rutgers-Newark 11.85 14.74 16.06 13.16 16.98 16.19 17.11
55 Darcel Royster JR-3 Beloit 14.71 15.78 16.98 13.37 12.30 11.37 9.76
56 Madison Conley JR-3 Westminster (Pa.) 10.30 15.38 16.72 13.37 17.39 16.72 16.58
60 Mahlia Parsons JR-3 Lynchburg 15.56 10.60 16.36 13.41 11.27 17.30 12.48
63 Tatiana Pender   Ottawa Lions 11.88 10.67 15.26 13.50 14.72 16.88 9.86
64 Brianna Hill JR-3 Wheaton (Mass.) 10.31 10.17 13.84 13.56 14.92 13.02 11.67
70 Lily Falkowski SO-2 Vassar 10.95 12.08 16.63 14.21 16.20 10.80 17.91
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 8
W: 3.5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Asia Powell FR-1 James Madison 11.71
66 Rose Basu   Ottawa Lions 13.67
68 Jazzmyn Shelton SO-2 Dalton State 13.79
69 Brianna Davis   UofSC Club Cross Country 14.16
71 Claire St. Bernard SO-2 Heidelberg 14.28
75 Sara Jaquez JR-3 Rutgers-Newark 15.48
77 Briana Ray SR-4 Dalton State 15.65
  Quonee' Bercy SO-2 Clark Atlanta DNS
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 9
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Dominique Jeffery SR-4 Mount St. Mary's 14.99 12.59
22 SeMore Green FR-1 VMI 10.35 12.62
48 Kelis Miller FR-1 Winston-Salem St. 12.53 13.05
61 Anna Gumby FR-1 Westminster (Pa.) 16.93 13.43
67 Anna Hsia FR-1 Mount St. Mary's 11.90 13.67
73 Maddie Sundquist FR-1 Heidelberg 10.95 14.59
  Isabella Cozzie FR-1 Wooster DNS DNS
  Shelby Rambo FR-1 Westminster (Pa.) DNS DNS
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 10
W: 1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
46 Nesrine Charouel FR-1 Mount St. Mary's 12.99
52 Tamerra English FR-1 Oakland City 13.14
58 Jadah Payne FR-1 Cleveland St. 13.40
65 Jahne Jones SO-2 Bryant & Stratton (WI) 13.64
72 Riley Elliot FR-1 Heidelberg 14.50
74 Sydney Shaffer FR-1 Heidelberg 14.74
76 Tara Vera SO-2 Rutgers-Newark 15.59
  Megan McGinnis SO-2 Duke DNS
Women's 100ms [Qualifying Round] Section 11
W: 4.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Tylar Lightbourn JR-3 Central State 11.91 13.38 14.48 13.26 9.33 12.27
24 Aniyah Johnson FR-1 Oakland City 14.07 15.46 15.21 12.29 8.87 12.67
28 Rylee Turner FR-1 Lynchburg 10.20 12.74 13.38 13.00 14.27 12.74
  Claire Short SR-4 Colgate DNS DNS DNS DNS DNS DNS