February 11, 2023
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC NCAC IC4A/ECAC PSAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Nick Amos Senior Unattached 14:51.84 11:35.64
2 Casey Padgett FR-1 Duquesne 14:53.40 12:39.39
3 Anthony Litrenta JR-3 Duquesne 14:55.05 10:26.54
4 Tyler Jenkins FR-1 Rio Grande 14:56.58 18:04.87
5 Luke Baun SR-4 Youngstown St. 15:04.54 14:28.36
6 Troy Hart JR-3 Slippery Rock 15:07.79 13:00.70
7 Keegan Minahan JR-3 Kenyon 15:28.42 15:19.14
8 Alec Bidwell Junior Unattached 15:29.62 14:33.85
9 Sean O'Brien SO-2 Buffalo 15:29.96 14:34.17
10 Miguel Daez SR-4 Franciscan (Ohio) 15:34.08 13:13.97
11 Andrew Ye   Yeaster Bunny Track Club 15:38.01 19:41.90
12 Tucker Davis SO-2 Slippery Rock 15:39.17 18:18.83
13 Eric Alu Senior Unattached 15:41.44 18:21.49
14 Michael Williamson   Flagship City Track Club 15:42.90 11:47.18
15 Joshua Breard FR-1 Kenyon 15:45.91 19:23.47
16 Conal Delaney SO-2 Franciscan (Ohio) 15:46.82 19:34.06
17 Jared Lamsen FR-1 Buffalo 15:48.75 12:10.54
18 Nathaniel Schneider Sophomore UNAT-West Liberty 15:55.36 12:34.74
19 Robert Allen FR-1 West Liberty 15:55.98 12:54.35
20 William LeMaster Junior Unattached 15:59.06 14:03.98
21 David DiNardo SO-2 Franciscan (Ohio) 16:06.58 15:27.92
22 Cody Cornell Senior Flagship City Track Club 16:08.03 19:21.64
23 Colton Barger   Flagship City Track Club 16:09.03 14:12.75
24 Evan Haemmerle Freshman Unattached 16:10.52 15:12.29
25 Landon Owens   Unattached 16:13.93 16:33.41
26 Jacob Colbert FR-1 Grove City 16:17.17 14:29.69
27 Bennett Kerr SO-2 PSU-Behrend 16:17.70 16:17.70
28 Connor MacKelvey Senior Unattached 16:54.41 18:25.71
29 Joey George SO-2 PSU-Behrend 17:21.32 12:40.17
30 Emil George SO-2 PSU-Behrend 17:34.98 18:06.63
31 Chris Annear JR-3 PSU-Behrend 17:43.94 12:24.76
32 Caden Harsh JR-3 Westminster (Pa.) 17:47.89 12:27.53
33 Ethan Harman   Unattached 17:52.31 19:39.55
34 Aidan Kay SR-4 Franciscan (Ohio) 18:06.45 21:22.02
35 Benjamin Brown SO-2 Chatham 18:09.28 13:58.75
36 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 18:30.15 14:59.23
37 Ian Jackson SR-4 Westminster (Pa.) 19:59.49 14:59.62
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Conal Delaney SO-2 Franciscan (Ohio) 17:30.97 17:21.51 15:46.82 18:18.32 17:30.97 17:59.38 13:05.86
17 Jared Lamsen FR-1 Buffalo 20:04.92 16:55.17 15:48.75 13:07.47 19:36.45 13:07.47 15:10.80
20 William LeMaster Junior Unattached 11:40.12 11:11.35 15:59.06 16:08.65 19:01.29 18:22.92 13:06.43
21 David DiNardo SO-2 Franciscan (Ohio) 20:46.89 13:31.93 16:06.58 15:08.59 17:52.91 18:41.24 16:54.91
22 Cody Cornell Senior Flagship City Track Club 17:54.52 17:06.12 16:08.03 20:58.44 19:02.28 15:29.31 18:13.88
23 Colton Barger   Flagship City Track Club 11:28.02 15:30.27 16:09.03 17:36.25 19:51.91 19:22.84 13:43.68
24 Evan Haemmerle Freshman Unattached 14:23.77 11:58.19 16:10.52 14:43.18 14:23.77 12:17.60 17:18.46
25 Landon Owens   Unattached 13:08.89 19:48.20 16:13.93 16:52.89 20:56.37 18:59.50 17:22.11
26 Jacob Colbert FR-1 Grove City 11:53.34 17:45.12 16:17.17 13:40.83 17:25.58 19:13.06 11:53.34
27 Bennett Kerr SO-2 PSU-Behrend 18:54.14 17:35.92 16:17.70 18:54.14 14:59.49 11:53.73 14:10.60
28 Connor MacKelvey Senior Unattached 13:01.10 21:18.16 16:54.41 14:12.11 17:14.70 12:50.96 21:58.74
29 Joey George SO-2 PSU-Behrend 21:00.00 21:52.07 17:21.32 13:42.65 17:10.91 16:18.84 19:05.46
30 Emil George SO-2 PSU-Behrend 12:50.14 17:34.98 17:34.98 18:27.73 14:56.74 21:16.53 13:21.79
31 Chris Annear JR-3 PSU-Behrend 20:02.26 12:24.76 17:43.94 16:40.11 13:39.24 12:46.04 21:59.29
32 Caden Harsh JR-3 Westminster (Pa.) 21:21.47 15:39.75 17:47.89 20:38.76 15:29.07 22:25.55 22:57.58
33 Ethan Harman   Unattached 18:13.76 20:33.16 17:52.31 22:41.84 19:07.38 22:52.56 22:20.39
34 Aidan Kay SR-4 Franciscan (Ohio) 21:00.29 21:11.15 18:06.45 17:12.13 14:07.44 12:40.52 17:23.00
35 Benjamin Brown SO-2 Chatham 16:20.36 13:36.96 18:09.28 13:47.86 23:03.39 21:25.35 21:14.46
36 Ryan Armstrong JR-3 Westminster (Pa.) 18:19.05 13:08.21 18:30.15 23:18.79 18:19.05 20:32.27 17:56.85
37 Ian Jackson SR-4 Westminster (Pa.) 25:47.35 14:23.64 19:59.49 21:59.44 13:59.65 18:35.53 24:47.37
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nick Amos Senior Unattached 10:33.21 14:51.84 18:34.80 16:29.95 16:29.95 10:59.97 18:08.05
2 Casey Padgett FR-1 Duquesne 13:50.87 14:53.40 14:17.67 11:10.05 14:44.47 16:31.68 15:29.14
3 Anthony Litrenta JR-3 Duquesne 11:29.19 14:55.05 14:19.25 12:40.80 17:09.31 18:47.77 18:29.87
4 Tyler Jenkins FR-1 Rio Grande 13:44.86 14:56.58 17:11.07 12:42.10 14:56.58 10:54.51 17:02.11
5 Luke Baun SR-4 Youngstown St. 15:49.77 15:04.54 19:17.82 19:35.91 17:29.27 16:44.04 11:54.59
6 Troy Hart JR-3 Slippery Rock 13:18.86 15:07.79 19:21.98 16:38.57 19:12.90 11:02.69 16:38.57
7 Keegan Minahan JR-3 Kenyon 16:33.41 15:28.42 13:18.45 18:34.11 16:42.70 19:01.96 15:37.71
8 Alec Bidwell Junior Unattached 11:18.63 15:29.62 17:39.77 20:08.51 13:00.88 12:42.29 13:47.37
9 Sean O'Brien SO-2 Buffalo 13:56.97 15:29.96 12:51.87 16:07.16 15:48.56 14:34.17 11:28.17
10 Miguel Daez SR-4 Franciscan (Ohio) 15:43.42 15:34.08 19:27.60 16:30.13 12:17.93 11:59.25 20:14.31
11 Andrew Ye   Yeaster Bunny Track Club 19:23.14 15:38.01 10:56.61 20:10.04 16:34.29 12:11.65 18:45.62
12 Tucker Davis SO-2 Slippery Rock 18:28.22 15:39.17 18:56.40 18:18.83 15:48.57 16:26.13 12:40.73
13 Eric Alu Senior Unattached 20:23.88 15:41.44 15:50.86 17:06.17 19:08.56 20:05.05 14:35.54
14 Michael Williamson   Flagship City Track Club 17:07.77 15:42.90 20:16.35 14:55.76 14:27.47 18:04.34 17:07.77
15 Joshua Breard FR-1 Kenyon 13:14.57 15:45.91 13:05.11 11:02.14 14:01.86 16:52.13 14:20.78
18 Nathaniel Schneider Sophomore UNAT-West Liberty 20:13.31 15:55.36 16:43.13 12:44.29 12:34.74 18:28.22 12:25.18
19 Robert Allen FR-1 West Liberty 17:31.58 15:55.98 13:32.59 18:48.06 12:06.55 14:01.27 19:26.30