January 14, 2023
|
Trine-Indoor Track - Angola, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Andrew Whitinger JR-3 Purdue Fort Wayne 4:20.91 3:18.30 4:36.57 10
2 Harrison Niswander FR-1 Purdue Fort Wayne 4:20.92 3:20.91 4:02.66 8
3 Jack Beakas   Three Rivers Racing 4:24.33 3:07.68 3:31.47   
4 Nathan Mills SO-2 Purdue Fort Wayne 4:24.68 4:40.56 5:41.44 6
5 JT Hodges JR-3 Purdue Fort Wayne 4:24.90 4:24.90 3:10.73 5
6 Nicholas Mills SO-2 Purdue Fort Wayne 4:25.45 5:34.47 4:25.45 4
7 Austin Hall FR-1 Purdue Fort Wayne 4:27.58 5:34.48 5:05.05 3
8 Chase Mendham SR-4 Olivet 4:27.84 4:49.27 4:03.74 2
9 Chris Davis JR-3 Olivet 4:30.48 4:08.85 5:05.65 1
10 Josh Maier FR-1 Trine 4:35.43 5:36.03 3:54.12 -
11 Korry Hamlin SR-4 Grace 4:35.71 4:30.20 3:57.11 -
12 Zack Dunn FR-1 Lewis 4:35.98 5:58.78 5:17.38 -
13 Tyler Hartleroad FR-1 Trine 4:36.96 4:14.81 3:58.19 -
14 Alex Forster FR-1 Lewis 4:37.68 4:43.24 4:21.02 -
15 Michael Jarvis SR-4 Lewis 4:38.42 4:07.80 5:34.11 -
16 Cole Johnston FR-1 Grace 4:41.70 6:00.58 3:39.73 -
17 Clark Chustz FR-1 Marian (Ind.) 4:42.15 4:53.44 5:55.51 -
18 Colten Gasson FR-1 Purdue Fort Wayne 4:42.61 4:00.22 6:01.74 -
19 Mitchell Hayward SO-2 Marian (Ind.) 4:45.56 5:45.53 4:34.14 -
20 Carson Martin JR-3 Grace 4:46.40 4:06.31 5:12.18 -
21 Myron Lafty FR-1 Trine 4:47.91 4:33.52 4:13.36 -
22 Austin Smith SR-4 Trine 4:48.13 6:00.17 4:02.03 -
23 Tanner Pinks SR-4 Goshen 4:49.48 4:49.48 4:55.27 -
24 Eli Shoup FR-1 Trine 4:49.66 3:51.73 5:47.60 -
25 Lucas Tutrow FR-1 Trine 4:49.84 4:23.76 5:18.83 -
26 Ikenna Achara SR-4 Albion 4:50.35 3:55.19 3:55.19 -
27 Hayden Mullett JR-3 Grace 4:50.77 5:57.65 4:44.96 -
28 Matt Hoop FR-1 Trine 4:51.26 3:29.71 6:01.17 -
29 Luke Nier FR-1 Grace 4:52.26 5:39.03 3:30.43 -
30 Neil O'Brien   Trine Alumni 4:53.28 3:48.76 4:44.49   
31 Jack Hiller FR-1 Lewis 4:54.18 5:50.08 4:24.77 -
32 David Montalvo SO-2 St. Francis (Ill.) 4:54.58 5:56.45 5:09.31 -
33 Noah Flint SR-4 Albion 4:55.68 5:04.55 5:48.91 -
34 Noah Wright SO-2 Purdue Fort Wayne 4:56.34 3:33.37 4:26.71 -
35 Jacob Malinoff JR-3 St. Xavier 4:57.04 4:54.07 4:45.16 -
36 Rohindeep Bhattal FR-1 St. Xavier 4:57.85 5:33.60 3:52.33 -
37 Houston Bowen Jr. JR-3 Albion 4:58.55 5:25.42 6:25.13 -
38 Ian Harrold FR-1 Grace 4:58.55 3:49.89 4:19.74 -
39 Harrison Wealing FR-1 Grace 4:59.01 4:35.09 4:26.12 -
40 Kenneth Hammell SO-2 Marian (Ind.) 4:59.72 5:35.69 4:14.77 -
41 Josel Hernandez SR-4 St. Francis (Ill.) 5:00.98 4:57.97 5:52.15 -
42 Caden Ringer FR-1 Grace 5:02.44 3:37.76 5:14.54 -
43 Luke Snedden SO-2 St. Xavier 5:02.88 4:29.57 5:05.91 -
44 Carlos Galvan SO-2 St. Xavier 5:03.74 4:15.15 5:40.19 -
45 Christian Serrano SR-4 St. Xavier 5:05.38 4:59.28 5:08.44 -
46 Ruark Wicka SO-2 Albion 5:06.46 5:03.40 4:45.01 -
47 Juan Ramos FR-1 St. Xavier 5:06.80 3:43.97 3:43.97 -
48 Matthew Record JR-3 Albion 5:11.27 4:21.47 6:35.32 -
49 Dylan Steininger FR-1 Grace 5:13.57 4:51.62 5:19.85 -
50 Tim Murray   Trine Alumni 5:17.92 5:49.72 4:36.59   
51 Dallas Wilson FR-1 Albion 5:25.10 6:10.62 6:10.62 -
52 Connor Clark FR-1 Albion 5:27.00 4:05.25 4:31.41 -
  Russell Dill   Trine Alumni NT NT NT   
  Erik Tejeda SO-2 St. Francis (Ill.) NT NT NT   
  Oscar Tejeda SR-4 St. Francis (Ill.) NT NT NT   
  Lukas Ciardo SO-2 Lewis NT NT NT   
  Jordon Loukotka JR-3 Albion NT NT NT   
  Draven Thompson JR-3 Purdue Fort Wayne NT NT NT   
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
21 Myron Lafty FR-1 Trine 3:35.94 3:27.30 3:56.09 5:13.83 4:47.91 -
23 Tanner Pinks SR-4 Goshen 4:46.59 5:09.75 4:40.80 5:03.96 4:49.48 -
31 Jack Hiller FR-1 Lewis 4:07.12 3:43.58 4:48.30 4:54.18 4:54.18 -
41 Josel Hernandez SR-4 St. Francis (Ill.) 5:28.07 4:30.89 3:42.73 4:21.86 5:00.98 -
45 Christian Serrano SR-4 St. Xavier 5:17.60 4:37.90 4:25.68 4:19.58 5:05.38 -
46 Ruark Wicka SO-2 Albion 5:24.85 3:40.66 5:34.05 4:26.62 5:06.46 -
50 Tim Murray   Trine Alumni 5:24.28 6:53.30 4:01.62 5:21.10 5:17.92   
51 Dallas Wilson FR-1 Albion 4:55.85 6:30.12 6:13.87 4:20.08 5:25.10 -
  Jordon Loukotka JR-3 Albion NT NT NT NT NT   
  Russell Dill   Trine Alumni NT NT NT NT NT   
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
24 Eli Shoup FR-1 Trine 4:49.66 3:51.73 5:01.25 -
26 Ikenna Achara SR-4 Albion 4:50.35 4:06.80 3:31.96 -
28 Matt Hoop FR-1 Trine 4:51.26 4:07.58 4:48.35 -
30 Neil O'Brien   Trine Alumni 4:53.28 3:42.90 5:16.75   
33 Noah Flint SR-4 Albion 4:55.68 6:12.56 3:47.68 -
35 Jacob Malinoff JR-3 St. Xavier 4:57.04 4:30.31 5:32.69 -
36 Rohindeep Bhattal FR-1 St. Xavier 4:57.85 4:16.16 6:06.36 -
37 Houston Bowen Jr. JR-3 Albion 4:58.55 4:16.76 6:04.24 -
48 Matthew Record JR-3 Albion 5:11.27 6:13.53 4:27.70 -
49 Dylan Steininger FR-1 Grace 5:13.57 4:17.13 4:29.67 -
52 Connor Clark FR-1 Albion 5:27.00 5:17.19 6:45.48 -
  Lukas Ciardo SO-2 Lewis NT NT NT   
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Mitchell Hayward SO-2 Marian (Ind.) 5:31.25 5:16.98 4:31.29 4:31.29 4:45.56 3:42.74 5:19.83 -
22 Austin Smith SR-4 Trine 3:33.22 3:59.15 3:38.98 4:51.02 4:48.13 4:51.02 5:05.42 -
25 Lucas Tutrow FR-1 Trine 3:31.59 4:35.35 3:28.69 3:57.67 4:49.84 4:00.57 4:55.64 -
27 Hayden Mullett JR-3 Grace 3:35.17 4:27.51 3:35.17 5:22.76 4:50.77 3:32.27 3:26.45 -
32 David Montalvo SO-2 St. Francis (Ill.) 3:26.21 4:16.29 4:31.02 5:24.04 4:54.58 5:21.10 4:51.64 -
34 Noah Wright SO-2 Purdue Fort Wayne 5:08.20 4:00.04 6:16.36 4:03.00 4:56.34 5:02.27 4:38.56 -
38 Ian Harrold FR-1 Grace 5:22.44 5:37.37 4:31.68 5:37.37 4:58.55 5:55.28 4:04.82 -
39 Harrison Wealing FR-1 Grace 4:44.06 3:29.31 5:46.86 5:43.87 4:59.01 4:23.13 3:41.27 -
43 Luke Snedden SO-2 St. Xavier 6:03.46 3:44.14 6:33.75 4:41.68 5:02.88 4:08.37 6:06.49 -
44 Carlos Galvan SO-2 St. Xavier 3:41.73 5:09.82 5:49.31 4:12.11 5:03.74 6:10.57 3:50.85 -
47 Juan Ramos FR-1 St. Xavier 4:02.38 5:46.69 4:48.40 5:31.35 5:06.80 4:54.53 4:26.92 -
  Erik Tejeda SO-2 St. Francis (Ill.) NT NT NT NT NT NT NT   
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
9 Chris Davis JR-3 Olivet 4:30.48 5:21.88 1
10 Josh Maier FR-1 Trine 4:35.43 3:23.82 -
12 Zack Dunn FR-1 Lewis 4:35.98 4:44.26 -
14 Alex Forster FR-1 Lewis 4:37.68 4:26.58 -
15 Michael Jarvis SR-4 Lewis 4:38.42 4:43.99 -
16 Cole Johnston FR-1 Grace 4:41.70 5:57.76 -
17 Clark Chustz FR-1 Marian (Ind.) 4:42.15 5:21.65 -
20 Carson Martin JR-3 Grace 4:46.40 4:40.68 -
29 Luke Nier FR-1 Grace 4:52.26 6:02.41 -
40 Kenneth Hammell SO-2 Marian (Ind.) 4:59.72 6:02.67 -
42 Caden Ringer FR-1 Grace 5:02.44 3:31.71 -
  Oscar Tejeda SR-4 St. Francis (Ill.) NT NT   
Men's Mile Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Andrew Whitinger JR-3 Purdue Fort Wayne 3:44.39 3:02.64 4:20.91 4:54.83 4:36.57 3:15.69 10
2 Harrison Niswander FR-1 Purdue Fort Wayne 5:10.50 3:52.22 4:20.92 3:28.74 3:23.52 5:10.50 8
3 Jack Beakas   Three Rivers Racing 4:37.55 5:30.42 4:24.33 4:03.19 3:39.40 5:40.99   
4 Nathan Mills SO-2 Purdue Fort Wayne 5:25.56 3:05.28 4:24.68 5:44.09 3:52.92 4:37.92 6
5 JT Hodges JR-3 Purdue Fort Wayne 4:11.66 3:53.12 4:24.90 5:36.43 4:48.75 3:39.87 5
6 Nicholas Mills SO-2 Purdue Fort Wayne 3:21.75 3:16.44 4:25.45 4:54.65 5:05.27 4:49.34 4
7 Austin Hall FR-1 Purdue Fort Wayne 3:55.47 4:08.85 4:27.58 4:24.91 4:19.56 3:07.31 3
8 Chase Mendham SR-4 Olivet 3:15.53 4:25.17 4:27.84 4:46.59 4:54.63 3:53.02 2
11 Korry Hamlin SR-4 Grace 3:54.36 5:28.10 4:35.71 5:22.58 3:57.11 4:43.99 -
13 Tyler Hartleroad FR-1 Trine 5:37.90 5:18.51 4:36.96 4:53.58 3:16.65 5:07.43 -
18 Colten Gasson FR-1 Purdue Fort Wayne 3:51.74 4:17.18 4:42.61 4:36.96 4:48.27 6:07.40 -
  Draven Thompson JR-3 Purdue Fort Wayne NT NT NT NT NT NT