February 11, 2023
|
Houston-Yeoman FH-Banked
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Juliana Merlo FR-1 St. Edward's 4:07.76 5:48.11 5:13.61 6:25.74
2 Rachel Chiella SO-2 Southwestern (Tex.) 6:02.98 5:08.38 5:21.22 6:19.04
3 Faith Brothers JR-3 St. Edward's 4:50.33 4:24.53 5:22.59 6:17.43
4 Delaney Long FR-1 St. Edward's 5:23.19 4:05.63 5:23.19 5:52.28
5 Faith Loftus SO-2 St. Edward's 6:26.82 5:04.87 5:27.81 4:48.48
6 Josette Gurule FR-1 Trinity (Tex.) 5:09.22 6:32.34 5:32.49 6:25.69
7 Georgia Scott   Godspeed 6:43.89 6:40.55 5:33.79 6:27.20
8 Caroline Wildrick SO-2 St. Edward's 6:50.45 4:56.06 5:36.43 5:53.26
9 Emily Gnecco FR-1 Trinity (Tex.) 6:58.23 6:07.64 5:37.28 5:17.05
10 Ayanna Palomo FR-1 Texas A&M-CC 4:34.08 7:09.72 5:38.36 7:19.87
11 Ana Luna FR-1 St. Thomas (Tex.) 6:27.57 4:54.97 5:42.98 4:48.11
12 Hailey Perez FR-1 St. Thomas (Tex.) 4:35.72 4:28.83 5:44.65 4:25.38
13 Scarlett Perez FR-1 East Texas Baptist 4:53.36 6:19.65 5:45.13 7:04.51
14 Elizabeth McLauchlin SO-2 Trinity (Tex.) 4:34.15 6:35.61 5:47.02 5:50.49
15 Maggie Rittmeyer SO-2 St. Edward's 7:24.68 5:57.83 5:47.40 6:32.57
16 Lynzie Kutsner SR-4 Trinity (Tex.) 4:24.61 6:43.88 5:48.17 5:37.73
17 Tristan Nemec FR-1 Texas A&M-CC 6:36.85 6:36.85 5:51.19 4:33.93
18 Phoebe Dunham FR-1 East Texas Baptist 7:15.73 5:12.74 5:51.39 6:30.05
19 Jenna Saunders FR-1 St. Edward's 5:19.32 6:33.82 5:54.79 5:08.67
20 Samantha Hernandez JR-3 St. Thomas (Tex.) 7:29.16 5:17.26 5:56.47 6:49.94
21 Casey Gilbert FR-1 Southwestern (Tex.) 6:33.62 5:21.40 6:01.12 6:58.90
22 Abbie Wietstruck SO-2 Trinity (Tex.) 5:29.81 6:57.76 6:06.45 6:13.78
23 Hallie Martinez FR-1 Southwestern (Tex.) 6:34.07 5:19.01 6:15.30 5:52.79
24 Alyssa Galvan SO-2 St. Edward's 6:58.17 8:01.89 6:38.25 7:41.97
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Juliana Merlo FR-1 St. Edward's 5:16.75 5:13.61
2 Rachel Chiella SO-2 Southwestern (Tex.) 5:37.29 5:21.22
3 Faith Brothers JR-3 St. Edward's 4:53.56 5:22.59
4 Delaney Long FR-1 St. Edward's 4:08.86 5:23.19
5 Faith Loftus SO-2 St. Edward's 5:04.87 5:27.81
6 Josette Gurule FR-1 Trinity (Tex.) 4:55.92 5:32.49
7 Georgia Scott   Godspeed 6:47.23 5:33.79
8 Caroline Wildrick SO-2 St. Edward's 6:06.71 5:36.43
9 Emily Gnecco FR-1 Trinity (Tex.) 5:17.05 5:37.28
16 Lynzie Kutsner SR-4 Trinity (Tex.) 6:19.51 5:48.17
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Ayanna Palomo FR-1 Texas A&M-CC 4:54.38 6:52.80 7:16.49 6:46.04 5:38.36
11 Ana Luna FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:08.69 6:44.72 7:15.59 7:01.87 5:42.98
12 Hailey Perez FR-1 St. Thomas (Tex.) 7:21.16 5:23.97 5:37.76 4:15.04 5:44.65
13 Scarlett Perez FR-1 East Texas Baptist 5:45.13 6:36.90 6:43.81 5:17.52 5:45.13
14 Elizabeth McLauchlin SO-2 Trinity (Tex.) 5:29.67 5:43.55 6:52.96 6:59.90 5:47.02
15 Maggie Rittmeyer SO-2 St. Edward's 5:50.88 4:10.13 6:39.51 7:07.31 5:47.40
17 Tristan Nemec FR-1 Texas A&M-CC 7:15.48 6:19.29 5:51.19 5:09.05 5:51.19
18 Phoebe Dunham FR-1 East Texas Baptist 6:05.45 7:22.76 7:12.21 5:58.42 5:51.39
19 Jenna Saunders FR-1 St. Edward's 7:41.23 5:12.22 4:22.55 4:19.00 5:54.79
20 Samantha Hernandez JR-3 St. Thomas (Tex.) 6:32.12 5:49.34 4:13.10 6:00.04 5:56.47
21 Casey Gilbert FR-1 Southwestern (Tex.) 5:35.85 6:55.29 4:20.01 7:35.02 6:01.12
22 Abbie Wietstruck SO-2 Trinity (Tex.) 6:43.10 6:35.77 5:51.80 5:51.80 6:06.45
23 Hallie Martinez FR-1 Southwestern (Tex.) 7:56.64 4:22.71 4:52.74 5:45.28 6:15.30
24 Alyssa Galvan SO-2 St. Edward's 6:22.32 8:05.87 7:10.11 6:26.31 6:38.25