February 11, 2023
|
Houston-Yeoman FH-Banked
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Brandon Powell SO-2 East Texas Baptist 21.87 24.50
2 DeShawn Williams Senior 3D Athletics 21.98 26.60
3 Elijah Jefferson SO-2 Texas Lutheran 22.05 28.45
4 Bryce Mcintyre SO-2 St. Thomas (Tex.) 22.27 20.05
5 Charles Jackson Senior US Express Masters 22.38 20.37
6 Zach Richardson   Unattached 22.46 22.69
7 Legend Grigsby JR-3 Trinity (Tex.) 22.71 25.44
8 Tyriq Wilson FR-1 St. Edward's 22.74 22.06
9 Detaveon Lewis SR-4 East Texas Baptist 22.79 19.38
10 Grant Bishop JR-3 Trinity (Tex.) 22.80 23.72
11 Orie Piken FR-1 Trinity (Tex.) 22.99 29.20
12 Bryce Powell-Chimene JR-3 Texas Lutheran 23.01 19.56
13 Eduardo Waller SO-2 St. Thomas (Tex.) 23.03 18.89
14 Kaelen Baly FR-1 Southwestern (Tex.) 23.04 19.59
15 Wyatt Wilson SO-2 Texas Lutheran 23.06 26.29
16 Warren Barber SO-2 UNT-Dallas 23.06 17.99
17 Marcus Aguinaldo SO-2 St. Edward's 23.09 29.56
18 Justin Freeney FR-1 Texas Lutheran 23.10 18.02
19 Victor Davis FR-1 St. Thomas (Tex.) 23.12 24.28
20 Michael King FR-1 Southwestern (Tex.) 23.14 22.45
21 Kaden Landeros FR-1 Hardin-Simmons 23.18 29.21
22 Devon Sexton FR-1 Texas A&M-CC 23.23 16.27
23 Terrence Veal SO-2 St. Thomas (Tex.) 23.32 30.32
24 Carlos Torres-Izquierdo SO-2 East Texas Baptist 23.36 17.29
25 Zakyrn Jackson FR-1 Southwestern (Tex.) 23.40 29.96
26 Aidan Berwise FR-1 East Texas Baptist 23.47 24.41
27 Rickey Franks FR-1 Texas Lutheran 23.47 17.14
28 Kareem Mason FR-1 Hardin-Simmons 23.47 21.83
29 Justin Bingham FR-1 Hardin-Simmons 23.49 19.74
30 Evan Witt SR-4 Trinity (Tex.) 23.51 25.63
31 Jamal Maxey SO-2 Southwestern (Tex.) 23.52 29.64
32 Weston Guzman FR-1 Texas Lutheran 23.60 19.59
33 Javarian Belcha JR-3 Hardin-Simmons 23.61 24.09
34 Bain Shanklin FR-1 Hardin-Simmons 23.75 28.98
35 Yadon Tramel SO-2 Southwestern (Tex.) 23.75 24.94
36 David Ortega FR-1 St. Thomas (Tex.) 23.78 21.17
37 Ralph Miller SR-4 Texas Lutheran 23.81 30.72
38 Aiden Chalk FR-1 Hardin-Simmons 23.82 18.11
39 Todd Pierre FR-1 St. Thomas (Tex.) 23.84 26.70
40 Michael Gbunblee Senior The Speed Corps 23.85 21.71
41 Ja'kedric Watts JR-3 UNT-Dallas 23.97 30.21
42 Kaleb Brachett JR-3 Texas Lutheran 24.09 28.91
43 Jason Crampton   UNAT-St. Thomas (Tex.) 24.10 29.41
44 Nathan Wheelington SO-2 Hardin-Simmons 24.21 20.34
45 Jadyn Davis SO-2 Texas Lutheran 24.25 26.44
46 David Lanxon FR-1 Southwestern (Tex.) 24.26 25.96
47 Malik Cooper FR-1 East Texas Baptist 24.36 31.43
48 Aaron Trains Sophomore Unattached 24.40 29.53
49 DaMante McBride FR-1 Texas Lutheran 24.41 26.86
50 Ty'Rand Blanton FR-1 Southwestern Christian College 24.43 17.35
51 James Hadnot FR-1 Southwestern Christian College 24.46 20.55
52 Daylon Jackson FR-1 Southwestern Christian College 24.86 21.88
53 Noah Fulcomer SR-4 Trinity (Tex.) 24.94 20.95
54 J'ren Salais SO-2 Texas Lutheran 25.03 32.54
55 Giovan Zavala SO-2 Southwestern (Tex.) 25.05 22.05
56 Garrett Haass FR-1 Texas Lutheran 25.05 31.32
57 Kennan Dowling FR-1 Hardin-Simmons 25.12 19.10
58 Caleb Klein JR-3 UNT-Dallas 25.21 32.78
59 Scott Johnson FR-1 Southwestern (Tex.) 25.29 32.12
60 Xadrian Moore FR-1 Trinity (Tex.) 25.33 27.11
61 Jason Garcia JR-3 Texas Lutheran 25.66 18.48
62 Micah McAllister   Unattached 25.76 20.35
Men's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brandon Powell SO-2 East Texas Baptist 22.97 25.59 21.87 25.37 18.81
2 DeShawn Williams Senior 3D Athletics 27.48 26.60 21.98 26.16 23.30
Men's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Elijah Jefferson SO-2 Texas Lutheran 22.05
9 Detaveon Lewis SR-4 East Texas Baptist 22.79
16 Warren Barber SO-2 UNT-Dallas 23.06
Men's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Charles Jackson Senior US Express Masters 21.71 27.08 22.38 17.46
6 Zach Richardson   Unattached 16.62 17.75 22.46 28.08
24 Carlos Torres-Izquierdo SO-2 East Texas Baptist 25.70 20.33 23.36 21.03
33 Javarian Belcha JR-3 Hardin-Simmons 28.10 22.91 23.61 26.21
Men's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Bryce Mcintyre SO-2 St. Thomas (Tex.) 20.72 15.82 22.27 17.82 16.04 22.27
7 Legend Grigsby JR-3 Trinity (Tex.) 17.94 29.30 22.71 20.44 28.16 20.90
25 Zakyrn Jackson FR-1 Southwestern (Tex.) 29.96 24.57 23.40 19.89 29.96 29.96
Men's 200 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Orie Piken FR-1 Trinity (Tex.) 22.76 17.71 19.32 26.90 19.78 22.99
14 Kaelen Baly FR-1 Southwestern (Tex.) 17.98 26.04 17.05 20.97 25.35 23.04
19 Victor Davis FR-1 St. Thomas (Tex.) 29.14 26.82 29.83 26.13 25.90 23.12
20 Michael King FR-1 Southwestern (Tex.) 26.15 26.15 23.84 19.67 24.53 23.14
Men's 200 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Tyriq Wilson FR-1 St. Edward's 20.70 27.97 22.74 26.38 28.20 22.97 27.29
10 Grant Bishop JR-3 Trinity (Tex.) 18.24 22.80 22.80 24.86 26.45 22.12 19.38
13 Eduardo Waller SO-2 St. Thomas (Tex.) 17.51 20.73 23.03 20.04 28.33 26.26 20.04
17 Marcus Aguinaldo SO-2 St. Edward's 21.48 26.10 23.09 23.09 24.48 20.55 23.56
62 Micah McAllister   Unattached 29.89 29.63 25.76 31.95 29.63 29.63 24.22
Men's 200 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Terrence Veal SO-2 St. Thomas (Tex.) 23.32 20.53 25.89
26 Aidan Berwise FR-1 East Texas Baptist 23.47 23.00 23.94
29 Justin Bingham FR-1 Hardin-Simmons 23.49 28.66 30.31
47 Malik Cooper FR-1 East Texas Baptist 24.36 28.51 23.88
Men's 200 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Evan Witt SR-4 Trinity (Tex.) 23.51 20.93 29.86 19.99 17.64 25.39
40 Michael Gbunblee Senior The Speed Corps 23.85 23.85 18.61 18.13 26.95 29.34
42 Kaleb Brachett JR-3 Texas Lutheran 24.09 24.09 23.61 19.28 28.43 16.87
51 James Hadnot FR-1 Southwestern Christian College 24.46 24.95 29.85 23.24 18.59 27.40
60 Xadrian Moore FR-1 Trinity (Tex.) 25.33 28.88 21.28 28.88 25.33 17.99
Men's 200 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Bryce Powell-Chimene JR-3 Texas Lutheran 23.01 20.02 27.39
28 Kareem Mason FR-1 Hardin-Simmons 23.47 27.70 18.08
39 Todd Pierre FR-1 St. Thomas (Tex.) 23.84 18.84 28.37
46 David Lanxon FR-1 Southwestern (Tex.) 24.26 19.90 27.42
Men's 200 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 Justin Freeney FR-1 Texas Lutheran 18.25 24.26 23.10 29.57
21 Kaden Landeros FR-1 Hardin-Simmons 16.23 24.57 23.18 18.08
35 Yadon Tramel SO-2 Southwestern (Tex.) 18.29 30.64 23.75 24.23
55 Giovan Zavala SO-2 Southwestern (Tex.) 19.54 30.82 25.05 25.30
Men's 200 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Wyatt Wilson SO-2 Texas Lutheran 23.06 25.14 28.14 27.45 19.37 18.45 21.91
31 Jamal Maxey SO-2 Southwestern (Tex.) 23.52 16.47 21.17 28.93 21.17 18.11 20.00
37 Ralph Miller SR-4 Texas Lutheran 23.81 17.86 21.91 24.29 19.29 21.91 23.10
45 Jadyn Davis SO-2 Texas Lutheran 24.25 18.68 31.53 22.07 24.98 20.37 25.71
Men's 200 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
38 Aiden Chalk FR-1 Hardin-Simmons 23.82
44 Nathan Wheelington SO-2 Hardin-Simmons 24.21
48 Aaron Trains Sophomore Unattached 24.40
50 Ty'Rand Blanton FR-1 Southwestern Christian College 24.43
54 J'ren Salais SO-2 Texas Lutheran 25.03
Men's 200 Meters Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
34 Bain Shanklin FR-1 Hardin-Simmons 26.84 25.18 25.89 23.75
36 David Ortega FR-1 St. Thomas (Tex.) 30.44 22.83 18.79 23.78
53 Noah Fulcomer SR-4 Trinity (Tex.) 22.70 22.95 23.95 24.94
Men's 200 Meters Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Rickey Franks FR-1 Texas Lutheran 21.83 25.35 23.71 23.47 24.65 24.65 25.82
43 Jason Crampton   UNAT-St. Thomas (Tex.) 20.49 24.59 27.48 24.10 30.61 22.18 25.79
57 Kennan Dowling FR-1 Hardin-Simmons 23.37 31.40 31.15 25.12 24.62 27.38 26.38
61 Jason Garcia JR-3 Texas Lutheran 20.53 30.03 24.12 25.66 19.76 22.07 20.02
Men's 200 Meters Section 15
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
41 Ja'kedric Watts JR-3 UNT-Dallas 18.22 23.25 30.93 23.97 28.53
56 Garrett Haass FR-1 Texas Lutheran 23.05 30.06 30.06 25.05 32.07
58 Caleb Klein JR-3 UNT-Dallas 19.67 23.45 32.27 25.21 21.94
Men's 200 Meters Section 16
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Devon Sexton FR-1 Texas A&M-CC 23.23
32 Weston Guzman FR-1 Texas Lutheran 23.60
49 DaMante McBride FR-1 Texas Lutheran 24.41
52 Daylon Jackson FR-1 Southwestern Christian College 24.86
59 Scott Johnson FR-1 Southwestern (Tex.) 25.29