February 4, 2023
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
|
Timing: crossroadstiming.com
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Wright   Purdue Run Club 11:01.34 11:06.55 11:01.34 8:40.74 7:59.08
2 Derek Van Prooyen   3 Rivers Racing Elite 10:09.91 7:02.25 7:33.53 8:41.29 8:51.72
3 Ben Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 7:34.17 8:57.69 7:28.95 8:42.03 7:39.39
4 Ryan Hanak FR-1 Taylor 7:08.79 9:19.52 9:35.21 8:42.91 10:53.64
5 Braden Vernot SO-2 Indiana Wesleyan 11:10.65 8:02.03 6:12.00 8:43.94 10:07.77
6 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 8:13.16 9:10.87 8:23.65 8:44.63 10:45.30
7 Robert Murphy Senior 3 Rivers Racing Elite 9:22.62 10:30.98 6:23.85 8:45.81 8:03.75
8 Nelson Kemboi JR-3 Goshen 8:58.62 11:01.27 11:01.27 8:53.28 8:05.29
9 Colin Chambers   Purdue Run Club 10:31.72 9:22.12 9:06.06 8:55.35 7:18.99
10 Dean Reynolds SO-2 Spring Arbor 6:25.65 7:19.21 10:15.97 8:55.62 8:23.49
11 Joel Gomez   Purdue Run Club 11:26.57 6:31.56 8:18.84 8:56.38 7:57.38
12 Zami Moscoso   Purdue Run Club 8:08.49 6:37.24 10:11.96 8:56.80 8:08.49
13 Luke Linscott   Purdue Run Club 7:52.78 6:16.07 10:28.57 8:57.24 10:01.71
14 Josh Bainbridge SO-2 Indiana Wesleyan 6:37.82 8:57.59 11:01.24 8:57.59 7:20.83
15 Blake Hipkiss JR-3 Marian (Ind.) 11:23.06 9:19.36 10:34.66 8:57.84 6:16.49
16 Chris Parsons   Unattached 8:47.90 10:03.31 6:38.62 8:58.67 7:00.17
17 Gary Richardson SR-4 Spring Arbor 10:34.19 11:39.24 6:57.37 9:02.04 8:51.20
18 Jacob Singleton FR-1 Spring Arbor 10:53.76 11:42.80 6:21.36 9:04.80 11:10.11
19 Hunter Wasnich FR-1 Indiana Wesleyan 10:53.37 10:14.94 7:13.75 9:09.05 11:37.30
20 Grayson Rasmus SO-2 Taylor 6:57.91 10:37.85 9:26.37 9:09.87 9:53.86
21 Gannon Owen SO-2 Indiana Wesleyan 11:43.91 7:03.45 10:10.43 9:09.93 9:15.43
22 Ryan O'Rourke FR-1 Spring Arbor 8:20.92 10:00.01 9:32.48 9:10.46 11:39.09
23 Zach McKowen SO-2 Taylor 8:23.96 11:15.64 8:01.81 9:13.80 11:48.87
24 Nick Frank SO-2 Marian (Ind.) 10:04.40 11:44.21 10:09.94 9:14.49 8:57.86
25 Cole Johnston FR-1 Grace 6:28.80 11:39.83 6:34.35 9:15.42 6:56.57
26 Chase Hobson FR-1 Spring Arbor 11:01.11 11:17.92 6:48.99 9:20.26 7:28.21
27 Hayden Mullett JR-3 Grace 9:51.23 12:06.36 9:45.60 9:23.07 9:23.07
28 Kobe Blanco FR-1 Spring Arbor 7:42.53 11:05.59 7:19.97 9:24.06 8:27.66
29 Josh Hinderliter JR-3 Indiana Wesleyan 8:51.78 12:04.13 9:48.35 9:25.72 7:49.55
30 Tanner Pinks SR-4 Goshen 11:42.87 11:59.88 9:43.84 9:26.83 11:31.54
31 Richard Solomon   Purdue Run Club 8:17.75 11:55.15 9:03.52 9:32.12 8:40.63
32 Aaron Broderick SO-2 Marian (Ind.) 11:15.78 10:35.69 6:46.61 9:32.69 10:29.96
33 Drew Holok SR-4 Marian (Ind.) 9:35.27 6:48.45 8:08.98 9:35.27 11:53.34
34 Ben Huang   Purdue Run Club 10:04.81 12:00.02 8:44.17 9:36.01 10:56.66
35 Owen Fink   Killa Elite 10:24.68 9:49.97 8:00.08 9:38.40 10:01.54
36 Sean Bohne   Purdue Run Club 11:28.92 9:50.50 9:04.19 9:38.92 7:25.77
37 Ryan Bade FR-1 Taylor 7:04.40 8:43.23 9:52.99 9:41.36 8:25.79
38 James Rathbun SR-4 Indiana Wesleyan 8:28.01 12:04.06 11:46.55 9:43.92 10:59.83
39 Matthew Roach SO-2 Taylor 12:25.89 12:20.01 8:01.60 9:47.31 8:01.60
40 Grant Wasielewski   Purdue Run Club 12:33.71 9:19.39 8:38.17 9:48.83 10:30.05
41 Ryan San Juan   Purdue Run Club 12:06.50 10:37.91 9:09.31 9:50.65 11:36.97
42 Tyler Loucks FR-1 Huntington 9:08.34 8:50.46 11:07.55 9:56.02 8:44.50
43 Quinn Rudy JR-3 Taylor 10:46.99 8:11.23 7:17.32 9:59.06 11:04.96
44 Kenny Erow SR-4 Indiana Wesleyan 11:06.33 8:33.50 9:16.30 10:11.31 11:36.90
45 Jack Feehan   Purdue Run Club 13:22.83 10:48.44 11:19.32 10:17.56 12:02.55
46 David Florian-Carlson JR-3 Bethel (Ind.) 13:06.60 10:31.76 13:25.19 10:19.37 11:52.28
47 Josiah Dyck FR-1 Bethel (Ind.) 10:30.75 9:09.56 10:05.77 10:24.50 7:29.64
48 Taylor Cussen SO-2 Bethel (Ind.) 9:41.04 13:27.00 8:49.40 10:45.60 11:11.43
49 Luis Gamaliel Montiel SR-4 Bethel (Ind.) 13:33.26 10:19.94 14:19.92 11:06.60 11:19.94
  Alex Ortiz FR-1 Taylor DNF DNF DNF DNF DNF
  Dixon Minton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Tucker Burris FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Kyle Stanley FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Braden Sweet FR-1 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS
  Richard Bower FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Wyatt Beck FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Mylan Nocton FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS
  Nolan Pham   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Dylan Fritz   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Josiah Railton JR-3 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Abraham Longoria JR-3 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Wright   Purdue Run Club 9:11.99 8:14.71 6:46.18 11:01.34 8:40.74 6:25.35 8:56.37
2 Derek Van Prooyen   3 Rivers Racing Elite 7:12.67 8:04.80 11:17.68 10:56.83 8:41.29 7:33.53 7:54.38
3 Ben Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 6:21.09 10:52.54 7:34.17 10:10.78 8:42.03 9:02.92 10:42.10
4 Ryan Hanak FR-1 Taylor 7:29.71 6:06.04 11:19.79 6:58.33 8:42.91 7:08.79 9:29.98
5 Braden Vernot SO-2 Indiana Wesleyan 9:36.34 6:32.96 7:46.31 9:52.06 8:43.94 7:56.79 7:04.40
6 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 9:31.85 8:49.88 9:42.34 6:49.22 8:44.63 11:11.53 6:59.71
7 Robert Murphy Senior 3 Rivers Racing Elite 9:17.36 8:40.56 6:44.88 8:24.78 8:45.81 10:15.20 6:55.39
8 Nelson Kemboi JR-3 Goshen 9:03.95 10:13.28 8:05.29 9:30.61 8:53.28 9:41.28 7:38.62
10 Dean Reynolds SO-2 Spring Arbor 6:20.29 7:13.86 11:04.17 11:20.24 8:55.62 10:58.82 10:32.04
11 Joel Gomez   Purdue Run Club 7:09.11 8:56.38 9:44.66 9:55.39 8:56.38 10:54.39 10:16.84
12 Zami Moscoso   Purdue Run Club 8:13.86 10:44.16 10:22.69 7:52.39 8:56.80 11:27.11 9:02.17
13 Luke Linscott   Purdue Run Club 6:26.82 10:01.71 9:45.60 7:31.29 8:57.24 10:23.20 10:01.71
15 Blake Hipkiss JR-3 Marian (Ind.) 8:30.95 7:15.65 8:57.84 7:42.55 8:57.84 7:21.03 11:33.82
16 Chris Parsons   Unattached 8:26.35 9:47.15 6:17.07 7:10.94 8:58.67 8:37.13 9:25.61
17 Gary Richardson SR-4 Spring Arbor 6:19.43 9:45.41 7:57.00 9:12.88 9:02.04 7:24.48 6:24.85
19 Hunter Wasnich FR-1 Indiana Wesleyan 7:19.24 8:58.07 8:30.62 6:29.83 9:09.05 10:20.43 8:25.13
  Alex Ortiz FR-1 Taylor DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tucker Burris FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Richard Bower FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Braden Sweet FR-1 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Colin Chambers   Purdue Run Club 8:55.35
14 Josh Bainbridge SO-2 Indiana Wesleyan 8:57.59
20 Grayson Rasmus SO-2 Taylor 9:09.87
22 Ryan O'Rourke FR-1 Spring Arbor 9:10.46
23 Zach McKowen SO-2 Taylor 9:13.80
24 Nick Frank SO-2 Marian (Ind.) 9:14.49
25 Cole Johnston FR-1 Grace 9:15.42
27 Hayden Mullett JR-3 Grace 9:23.07
28 Kobe Blanco FR-1 Spring Arbor 9:24.06
29 Josh Hinderliter JR-3 Indiana Wesleyan 9:25.72
30 Tanner Pinks SR-4 Goshen 9:26.83
32 Aaron Broderick SO-2 Marian (Ind.) 9:32.69
35 Owen Fink   Killa Elite 9:38.40
36 Sean Bohne   Purdue Run Club 9:38.92
37 Ryan Bade FR-1 Taylor 9:41.36
  Kyle Stanley FR-1 Indiana East DNS
  Mylan Nocton FR-1 Indiana East DNS
  Wyatt Beck FR-1 Indiana East DNS
  Nolan Pham   Purdue Run Club DNS
  Dylan Fritz   Purdue Run Club DNS
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Jacob Singleton FR-1 Spring Arbor 9:53.84 9:04.80 9:04.80 9:15.70 10:42.87
21 Gannon Owen SO-2 Indiana Wesleyan 8:14.94 6:24.95 9:09.93 11:49.41 9:37.43
26 Chase Hobson FR-1 Spring Arbor 12:02.74 9:09.06 9:20.26 11:40.33 6:54.60
31 Richard Solomon   Purdue Run Club 8:29.19 10:00.73 9:32.12 9:03.52 7:03.37
33 Drew Holok SR-4 Marian (Ind.) 7:05.70 11:36.08 9:35.27 11:18.82 9:06.51
34 Ben Huang   Purdue Run Club 7:17.77 8:21.13 9:36.01 11:31.22 12:11.54
38 James Rathbun SR-4 Indiana Wesleyan 12:27.42 10:48.16 9:43.92 10:30.64 9:38.08
39 Matthew Roach SO-2 Taylor 7:49.85 9:47.31 9:47.31 7:14.61 7:26.36
40 Grant Wasielewski   Purdue Run Club 10:30.05 11:46.60 9:48.83 6:58.07 8:49.95
41 Ryan San Juan   Purdue Run Club 11:54.69 8:45.68 9:50.65 9:15.21 10:20.19
42 Tyler Loucks FR-1 Huntington 10:49.67 8:56.42 9:56.02 10:19.86 9:44.10
43 Quinn Rudy JR-3 Taylor 12:34.82 12:52.79 9:59.06 9:23.12 12:34.82
44 Kenny Erow SR-4 Indiana Wesleyan 11:18.56 7:07.92 10:11.31 7:32.37 12:31.92
45 Jack Feehan   Purdue Run Club 8:51.11 10:42.27 10:17.56 12:45.78 11:31.67
46 David Florian-Carlson JR-3 Bethel (Ind.) 12:54.22 9:11.24 10:19.37 11:27.50 10:37.96
47 Josiah Dyck FR-1 Bethel (Ind.) 8:07.11 8:44.58 10:24.50 12:48.14 11:26.95
48 Taylor Cussen SO-2 Bethel (Ind.) 9:02.31 10:19.78 10:45.60 12:28.90 13:01.18
49 Luis Gamaliel Montiel SR-4 Bethel (Ind.) 14:13.25 13:46.59 11:06.60 12:13.26 11:19.94
  Abraham Longoria JR-3 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Josiah Railton JR-3 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Dixon Minton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS