April 21, 2023
|
Grand Valley State - Allendale, MI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Anastasia Tucker SR-4 Hope 4:25.22 4:06.66 5:12.96 4:11.96
2 Meg Scheske JR-3 Hillsdale 4:31.09 4:12.12 4:09.41 3:53.14
3 Emily Paupore JR-3 Central Michigan 4:31.92 3:48.42 3:42.98 3:40.26
4 Anya Turner JR-3 Central Michigan 4:32.15 4:32.15 5:23.86 4:29.43
5 Brooke Berridge   UNAT-Grand Valley St. 4:36.87 3:41.50 4:53.49 5:15.64
6 Holly Little SR-4 Saint Leo 4:37.73 3:56.07 3:56.07 5:16.62
7 Kerry Reilly SR-4 Saint Leo 4:38.92 3:40.35 5:23.55 5:09.61
8 Maija Rettelle JR-3 Central Michigan 4:39.16 4:30.79 4:36.37 5:32.20
9 Hannah Adler SR-4 Aquinas 4:40.74 3:22.14 4:32.32 4:29.51
10 Olivia Quillan JR-3 Hope 4:41.95 4:33.50 4:08.12 4:08.12
11 Rebecca Markham JR-3 Hope 4:43.34 3:26.84 5:11.68 5:17.34
12 Anna Mason SR-4 Hope 4:43.77 5:32.01 4:32.42 4:38.10
13 Danae Feldpausch SO-2 Ferris State 4:46.59 5:58.24 4:15.07 6:03.97
14 Sydney Kubiak SR-4 Ferris State 4:46.76 3:37.94 5:18.31 4:29.56
15 Daisy Englund SO-2 Ferris State 4:47.70 3:38.66 3:53.04 6:11.14
16 Heleyna Tucker SR-4 Hope 4:51.79 3:41.76 6:04.74 5:18.06
17 Lauren Lasceski JR-3 Central Michigan 4:51.84 4:08.07 3:35.97 3:24.29
18 Paige Anderson SO-2 Kalamazoo 4:52.78 5:45.48 6:17.69 5:42.56
19 Christina Shaginaw JR-3 Purdue Northwest 4:53.18 4:35.59 4:00.41 4:32.66
20 Maddy Struck SO-2 Hope 4:54.60 5:56.47 4:54.60 6:02.36
21 Alison Hankins SO-2 Kalamazoo 4:55.84 4:23.30 4:11.47 5:43.18
22 Abigail Kiaunis   UNAT-Muskegon CC 4:57.32 6:23.55 4:42.46 3:54.89
23 Becci Castillo SO-2 Ferris State 4:57.64 5:03.60 5:30.38 5:24.43
24 Molly Harding FR-1 Aquinas 4:57.83 4:07.20 5:57.40 4:42.94
25 Kaylee Huey SO-2 Ferris State 4:58.94 3:50.19 6:28.63 5:01.93
26 Kayla Groppe FR-1 Saint Leo 4:58.98 6:19.71 5:58.78 4:11.15
27 Lauren Hasty FR-1 Grand Valley St. 4:59.26 4:14.37 5:20.21 6:23.06
28 Maggie McLaughlin FR-1 Grand Valley St. 5:00.12 3:57.10 3:48.10 3:33.09
29 Jessica Durkee FR-1 Ferris State 5:00.40 6:30.52 4:39.38 3:33.29
30 Jessica Schamanek JR-3 Hope 5:00.98 3:45.74 5:46.13 5:49.14
31 Audrey White SO-2 Hope 5:03.80 5:06.84 5:43.30 5:46.34
32 Sarah Storey FR-1 Central Michigan 5:05.19 5:47.92 6:21.49 6:21.49
33 Naomi Dykstra SO-2 Calvin 5:09.21 6:17.24 6:01.78 6:04.87
34 Holly Shaginaw SR-4 Purdue Northwest 5:12.33 5:56.06 6:30.42 4:28.61
35 Hannah Stitt SO-2 Aquinas 5:14.46 5:55.34 6:01.63 5:30.19
36 Haleigh Nower JR-3 Kalamazoo 5:17.35 5:26.87 5:11.01 5:52.26
37 Carina Alanis FR-1 Purdue Northwest 5:19.82 6:36.58 5:19.82 5:19.82
38 Abby Artherhults FR-1 Purdue Northwest 5:20.97 4:52.09 5:40.23 6:57.27
39 Claire Akin SO-2 Davenport 5:22.79 5:26.02 4:44.06 4:08.55
40 Skyelar Aguilar SR-4 Saint Leo 5:23.30 5:13.61 6:44.13 4:44.51
41 Mackenzie Schilthuis FR-1 Calvin 5:23.93 5:53.09 6:54.63 4:38.58
42 Olivia Richards JR-3 Davenport 5:24.40 4:35.74 4:06.55 6:13.06
43 Maya Alkema FR-1 Kalamazoo 5:27.23 7:02.13 4:21.79 4:11.97
44 Megan Teitge SR-4 Purdue Northwest 5:28.34 6:01.18 5:25.06 5:28.34
45 Anna Fedewa FR-1 Aquinas 5:29.30 6:12.11 4:53.08 3:53.81
46 Emma DeJoy FR-1 Hope 5:33.69 6:50.44 6:23.75 6:27.08
47 Christina Kooistra SO-2 Calvin 5:43.24 5:05.49 6:45.03 4:34.60
48 Lauren Anderson FR-1 Hope 5:44.71 5:34.37 5:41.27 7:21.23
49 Annabel Bishop SO-2 Aquinas 5:45.06 6:23.02 4:42.95 4:01.55
50 Caroline Scott FR-1 Hope 5:47.80 7:18.23 5:37.37 4:03.46
51 Grace Triemstra FR-1 Calvin 5:48.54 4:10.95 5:38.09 7:15.68
52 Kaylee Richardson   Unattached 6:03.60 7:41.78 6:39.96 7:12.69
53 Jamie Stiver FR-1 Olivet 6:16.04 5:42.20 6:34.85 7:12.45
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Anastasia Tucker SR-4 Hope 5:44.79 5:02.35 4:25.22 4:01.35
2 Meg Scheske JR-3 Hillsdale 5:25.31 3:12.48 4:31.09 3:39.59
3 Emily Paupore JR-3 Central Michigan 4:48.24 4:42.80 4:31.92 5:29.03
4 Anya Turner JR-3 Central Michigan 4:02.22 4:29.43 4:32.15 5:26.58
5 Brooke Berridge   UNAT-Grand Valley St. 5:29.48 3:19.35 4:36.87 3:19.35
6 Holly Little SR-4 Saint Leo 6:01.05 5:52.72 4:37.73 4:40.51
7 Kerry Reilly SR-4 Saint Leo 3:48.72 4:22.19 4:38.92 4:05.45
8 Maija Rettelle JR-3 Central Michigan 5:23.83 5:29.41 4:39.16 3:40.54
9 Hannah Adler SR-4 Aquinas 5:42.51 5:17.24 4:40.74 5:31.28
10 Olivia Quillan JR-3 Hope 6:00.90 4:02.48 4:41.95 5:18.61
11 Rebecca Markham JR-3 Hope 5:37.18 4:09.34 4:43.34 4:17.84
12 Anna Mason SR-4 Hope 4:21.07 5:32.01 4:43.77 4:18.23
13 Danae Feldpausch SO-2 Ferris State 6:06.84 4:49.46 4:46.59 5:20.98
14 Sydney Kubiak SR-4 Ferris State 3:55.15 4:15.22 4:46.76 6:01.32
15 Daisy Englund SO-2 Ferris State 3:35.78 5:19.35 4:47.70 3:30.03
16 Heleyna Tucker SR-4 Hope 4:16.78 4:34.29 4:51.79 4:34.29
20 Maddy Struck SO-2 Hope 5:59.42 5:00.50 4:54.60 3:26.22
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Lauren Lasceski JR-3 Central Michigan 4:51.84 5:12.27
18 Paige Anderson SO-2 Kalamazoo 4:52.78 3:27.88
19 Christina Shaginaw JR-3 Purdue Northwest 4:53.18 4:32.66
21 Alison Hankins SO-2 Kalamazoo 4:55.84 5:22.47
22 Abigail Kiaunis   UNAT-Muskegon CC 4:57.32 4:21.65
23 Becci Castillo SO-2 Ferris State 4:57.64 4:24.90
24 Molly Harding FR-1 Aquinas 4:57.83 4:01.25
25 Kaylee Huey SO-2 Ferris State 4:58.94 4:05.13
26 Kayla Groppe FR-1 Saint Leo 4:58.98 3:32.28
27 Lauren Hasty FR-1 Grand Valley St. 4:59.26 4:08.39
28 Maggie McLaughlin FR-1 Grand Valley St. 5:00.12 3:57.10
29 Jessica Durkee FR-1 Ferris State 5:00.40 6:27.52
30 Jessica Schamanek JR-3 Hope 5:00.98 5:07.00
31 Audrey White SO-2 Hope 5:03.80 3:38.74
33 Naomi Dykstra SO-2 Calvin 5:09.21 6:26.52
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
32 Sarah Storey FR-1 Central Michigan 5:05.19 4:31.62
34 Holly Shaginaw SR-4 Purdue Northwest 5:12.33 6:36.66
35 Hannah Stitt SO-2 Aquinas 5:14.46 5:33.33
36 Haleigh Nower JR-3 Kalamazoo 5:17.35 4:42.45
37 Carina Alanis FR-1 Purdue Northwest 5:19.82 6:33.38
38 Abby Artherhults FR-1 Purdue Northwest 5:20.97 6:02.70
39 Claire Akin SO-2 Davenport 5:22.79 5:35.71
40 Skyelar Aguilar SR-4 Saint Leo 5:23.30 3:46.31
41 Mackenzie Schilthuis FR-1 Calvin 5:23.93 5:43.37
42 Olivia Richards JR-3 Davenport 5:24.40 4:16.28
43 Maya Alkema FR-1 Kalamazoo 5:27.23 6:58.86
44 Megan Teitge SR-4 Purdue Northwest 5:28.34 5:41.48
45 Anna Fedewa FR-1 Aquinas 5:29.30 6:28.58
46 Emma DeJoy FR-1 Hope 5:33.69 4:03.60
47 Christina Kooistra SO-2 Calvin 5:43.24 4:24.30
48 Lauren Anderson FR-1 Hope 5:44.71 6:12.29
49 Annabel Bishop SO-2 Aquinas 5:45.06 5:58.87
50 Caroline Scott FR-1 Hope 5:47.80 6:08.67
51 Grace Triemstra FR-1 Calvin 5:48.54 4:59.75
52 Kaylee Richardson   Unattached 6:03.60 6:21.78
53 Jamie Stiver FR-1 Olivet 6:16.04 5:12.12