February 26, 2023
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII New England NEICAAA IC4A/ECAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yamato Yoshii   Chuo University 7:19.36 7:00.26 9:56.95 7:57.56 5:39.07
2 Cole Benoit JR-3 Mississippi College 7:49.65 8:08.82 10:13.42 7:59.23 10:13.42
3 Gus Gannon FR-1 Rice 7:30.85 6:42.88 6:57.27 7:59.62 7:50.03
4 Samuel Gerstenbacher Senior FMTC 6:58.68 5:51.31 5:46.50 8:01.24 5:51.31
5 Brian Llamas   Newton / Mexico 8:51.17 6:16.65 6:45.62 8:02.88 7:09.77
6 Isaac Prather SR-4 Concord 8:47.01 6:31.63 9:25.69 8:03.49 8:51.84
7 Aaron Himes SO-2 Lee (Tenn.) 8:13.31 9:01.67 9:54.87 8:03.63 10:23.89
8 Matthew Kearney SR-4 MIT 9:36.71 7:35.56 5:58.63 8:04.63 7:21.02
9 Arthur Cosson SR-4 Saint Leo 9:50.15 6:00.92 6:59.44 8:07.72 7:04.32
10 Julius Diehr   Ocean State AC/ New Balance 8:46.93 9:35.71 9:55.23 8:07.89 5:46.41
11 Ramsey Little JR-3 Marist 9:31.33 9:02.03 10:25.04 8:08.31 6:35.54
12 Andrew Mah SR-4 MIT 6:55.85 7:15.42 9:37.30 8:09.23 7:20.31
13 Dage Minors   Bermuda 7:08.06 6:28.70 6:43.46 8:12.02 10:19.95
14 Byron Grevious Junior Phillips Exeter 10:25.09 8:56.49 9:30.94 8:12.19 6:58.37
15 Hunter Kurz SR-4 Mississippi College 10:19.63 6:21.69 8:25.62 8:15.70 8:15.70
16 Brendon Shea SO-2 Embry-Riddle 7:32.20 7:12.32 7:02.39 8:16.92 8:56.68
17 Christian Schaaf   Railroad Athletics 6:43.19 9:37.41 9:22.47 8:17.76 9:57.32
18 Lee Sortore SR-4 Roberts Wesleyan 10:07.91 6:43.61 10:27.84 8:18.28 6:03.75
19 Eion Nohilly   Empire Elite TC 7:58.53 7:18.65 5:53.91 8:18.46 8:53.36
20 Keith Carlson Freshman Pacers/GRC New Balance 10:04.08 6:59.37 8:49.20 8:19.24 9:24.15
21 Luke Coffin   Unattached 9:29.42 6:22.98 9:14.31 8:23.91 10:45.01
22 Christopher Sullivan Senior Baker Street Track Club 7:33.56 7:03.32 6:28.05 8:23.95 8:59.23
23 Evan Bork Senior Unattached 10:12.26 7:05.04 6:59.98 8:26.00 6:29.62
24 Wendesen King Junior Unattached-OU 9:11.74 10:02.36 5:54.33 8:26.18 10:32.73
25 Patrick Dowd Senior Blue Jay Distance Project 10:44.34 6:50.96 9:28.24 8:27.35 7:16.33
26 Cameron Leonard Senior Northeastern University C 8:03.27 6:16.44 7:42.92 8:28.70 6:57.14
27 Joey Sandel Freshman Unattached 10:15.54 8:03.28 10:56.24 8:28.71 7:37.84
28 Robert Buisson Senior Blue Jay Distance Project 8:10.16 8:30.58 10:58.65 8:30.58 10:02.49
29 Kevin Baranoski   Bot Squad 10:09.07 9:48.60 9:07.65 8:31.82 10:44.90
30 Jack DesRoches   Blue Jay Distance Project 11:01.77 10:00.21 7:05.79 8:33.00 9:49.95
31 Tamrat Gavenas Sophomore Phillips Academy Andover 6:19.63 8:27.88 7:10.93 8:33.01 7:51.97
32 Landen Vaillancourt   UNAT-UMass Lowell 7:06.89 10:27.47 9:41.19 8:34.32 9:36.04
33 Cyrus Kurd JR-3 Northeastern 10:28.65 6:05.85 10:28.65 8:35.28 10:28.65
34 Grady Satterfield FR-1 Providence 10:45.20 9:07.13 7:08.42 8:36.16 9:01.97
35 Aidan Cox Senior Unattached 9:24.49 8:53.42 10:31.82 8:37.88 8:27.53
36 Alexander Predhome   Tracksmith Boston Hares 10:32.18 9:24.26 8:11.12 8:42.46 8:26.79
37 Jacob Logan Senior Unattached 7:06.78 11:19.68 7:54.20 8:46.88 7:17.31
38 Conrad Heinemann FR-1 Academy of Art 6:36.02 10:33.63 9:19.71 8:48.02 7:44.66
39 Christopher Helminski 8 Hartbeat Track Club 8:32.47 6:30.96 6:57.38 8:48.32 8:21.91
40 Willy Pierce Senior Hartbeat Track Club 9:06.78 9:43.94 10:31.72 8:50.85 9:38.63
41 Ryan Fortin   New England Elite Track Club 10:49.03 9:15.52 11:22.03 9:10.02 7:20.02
42 Noah VanHorn Sophomore Unattached 6:39.81 7:13.60 7:41.75 9:23.11 10:25.06
43 Adam Cook   Boston-North 7:49.06 8:11.67 8:11.67 9:25.13 11:12.51
44 Christopher Hovet Sophomore Groton School 7:13.71 8:33.61 9:47.79 9:30.67 11:13.39
  Malik Mahmud   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Jack Yearian   Oregon Track Club DNF DNF DNF DNF DNF
  Reed Brown   Oregon Track Club DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Yamato Yoshii   Chuo University 8:02.34 8:50.10 7:57.56
2 Cole Benoit JR-3 Mississippi College 8:27.99 9:49.46 7:59.23
3 Gus Gannon FR-1 Rice 6:52.48 9:59.53 7:59.62
4 Samuel Gerstenbacher Senior FMTC 7:46.81 6:53.87 8:01.24
5 Brian Llamas   Newton / Mexico 6:11.82 5:52.51 8:02.88
6 Isaac Prather SR-4 Concord 8:27.67 7:44.15 8:03.49
7 Aaron Himes SO-2 Lee (Tenn.) 10:04.54 6:36.58 8:03.63
8 Matthew Kearney SR-4 MIT 6:47.09 9:46.41 8:04.63
9 Arthur Cosson SR-4 Saint Leo 9:40.39 9:59.90 8:07.72
10 Julius Diehr   Ocean State AC/ New Balance 9:50.35 10:34.26 8:07.89
11 Ramsey Little JR-3 Marist 8:13.20 5:41.82 8:08.31
12 Andrew Mah SR-4 MIT 10:16.43 10:06.65 8:09.23
13 Dage Minors   Bermuda 9:25.83 10:34.71 8:12.02
14 Byron Grevious Junior Phillips Exeter 8:56.49 6:43.60 8:12.19
15 Hunter Kurz SR-4 Mississippi College 6:16.74 5:46.99 8:15.70
19 Eion Nohilly   Empire Elite TC 9:58.16 6:58.71 8:18.46
35 Aidan Cox Senior Unattached 6:38.77 6:49.13 8:37.88
  Jack Yearian   Oregon Track Club DNF DNF DNF
  Reed Brown   Oregon Track Club DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Brendon Shea SO-2 Embry-Riddle 6:17.66 8:16.92 7:57.05
17 Christian Schaaf   Railroad Athletics 9:37.41 8:17.76 6:28.26
18 Lee Sortore SR-4 Roberts Wesleyan 8:33.23 8:18.28 8:18.28
20 Keith Carlson Freshman Pacers/GRC New Balance 10:39.03 8:19.24 10:24.05
21 Luke Coffin   Unattached 7:33.52 8:23.91 9:29.42
22 Christopher Sullivan Senior Baker Street Track Club 7:18.44 8:23.95 8:13.88
24 Wendesen King Junior Unattached-OU 6:39.89 8:26.18 9:42.11
25 Patrick Dowd Senior Blue Jay Distance Project 10:18.97 8:27.35 7:56.91
28 Robert Buisson Senior Blue Jay Distance Project 9:57.38 8:30.58 9:21.64
30 Jack DesRoches   Blue Jay Distance Project 6:24.75 8:33.00 7:31.44
31 Tamrat Gavenas Sophomore Phillips Academy Andover 10:20.75 8:33.01 7:16.06
33 Cyrus Kurd JR-3 Northeastern 7:43.76 8:35.28 10:38.95
  Malik Mahmud   Unattached DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Evan Bork Senior Unattached 8:26.00 10:17.32
26 Cameron Leonard Senior Northeastern University C 8:28.70 10:05.36
27 Joey Sandel Freshman Unattached 8:28.71 10:10.46
29 Kevin Baranoski   Bot Squad 8:31.82 8:01.11
32 Landen Vaillancourt   UNAT-UMass Lowell 8:34.32 8:54.90
34 Grady Satterfield FR-1 Providence 8:36.16 8:00.03
36 Alexander Predhome   Tracksmith Boston Hares 8:42.46 6:10.95
37 Jacob Logan Senior Unattached 8:46.88 10:37.53
38 Conrad Heinemann FR-1 Academy of Art 8:48.02 10:49.47
39 Christopher Helminski 8 Hartbeat Track Club 8:48.32 10:28.70
40 Willy Pierce Senior Hartbeat Track Club 8:50.85 9:59.86
41 Ryan Fortin   New England Elite Track Club 9:10.02 7:58.52
42 Noah VanHorn Sophomore Unattached 9:23.11 7:47.39
43 Adam Cook   Boston-North 9:25.13 7:15.15
44 Christopher Hovet Sophomore Groton School 9:30.67 10:04.91