March 30-April 1, 2023
|
Widener - Chester, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII CACC MAC AARTFC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jamie Moreland SR-4 Haverford 12:48.03 14:42.79 10:35.61 16:46.38 14:16.31
2 James Daniels   New Freedom Athletics 15:20.99 14:45.56 18:00.39 17:07.25 17:07.25
3 Michael McCann FR-1 Marywood 18:01.00 14:46.06 15:56.95 13:08.60 14:46.06
4 Logan Horst SO-2 Messiah 14:30.09 14:47.84 18:20.93 19:14.20 14:12.33
5 Reza Eshghi SO-2 Haverford 16:43.81 14:48.32 18:48.17 19:05.94 13:19.49
6 Matt Denton JR-3 Haverford 18:30.89 14:48.71 11:50.97 11:33.20 15:59.81
7 Ben Woodward SR-4 Rowan 17:13.80 14:51.20 14:15.56 14:24.47 16:20.32
8 Connor Harriman   Philly Runner Track Club 18:43.38 14:51.57 13:58.08 19:01.21 17:14.23
9 Kevin Baranoski FR-1 CCBC Essex 14:43.99 14:52.92 15:19.71 11:27.55 16:13.29
10 Jack Baronski SO-2 Marywood 16:13.44 14:53.06 15:37.72 10:51.94 16:58.09
11 Peter Buckley   Philadelphia Runner TC 16:41.86 14:54.51 16:06.07 11:10.89 15:39.24
12 Nico Tripeny SR-4 Haverford 10:44.91 14:55.70 19:06.50 16:25.27 15:13.62
13 Hiro Kawakatsu   Unattached 18:26.82 14:59.85 19:29.81 18:08.82 17:50.83
14 Hayden Schindler JR-3 Stevenson 13:17.06 15:05.75 11:10.26 11:28.37 17:21.62
15 Eric DuBois   Breakneck Track Club 11:48.96 15:08.92 18:56.15 14:05.30 12:34.41
16 Sam Brody JR-3 Swarthmore 16:17.19 15:13.26 16:53.72 17:11.99 15:04.13
17 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 19:14.34 15:16.14 11:17.95 16:38.60 12:03.75
18 Thomas Lee SO-2 Marywood 11:54.97 15:16.62 15:25.79 19:14.95 11:54.97
19 Tom Thomas   Philadelphia Runner Track Club 18:02.88 15:17.69 15:54.40 18:48.76 18:39.59
20 Bryce Ryder SO-2 Marywood 16:03.63 15:17.74 19:34.71 10:51.60 16:58.70
21 Micah Lachman FR-1 Haverford 11:59.44 15:22.36 11:41.00 14:36.25 19:31.40
22 Michael Franco SR-4 Haverford 18:42.88 15:28.00 12:13.12 14:41.60 16:14.40
23 Rowan Orlijan-Rhyne SO-2 Swarthmore 17:56.79 15:28.26 12:41.18 16:42.52 10:49.79
24 Jacob Riley SO-2 Rowan 12:04.27 15:28.54 11:17.84 15:28.54 12:22.84
25 Jake Aylmer JR-3 Stevens 10:50.34 15:29.05 18:06.99 11:08.92 18:53.45
26 Josiah Moyer SO-2 Messiah 16:24.91 15:29.16 15:29.16 19:21.45 14:24.12
27 Josh Bauman SO-2 Messiah 17:24.78 15:32.84 18:58.07 19:54.04 15:04.86
28 Chris Mateer Freshman Philadelphia Runner Track Club 14:44.01 15:40.43 15:40.43 12:41.75 15:49.84
29 Joseph Cardillo FR-1 Marywood 14:57.19 15:44.41 15:25.53 19:12.18 13:51.08
30 Jakob Maiwald FR-1 Haverford 14:30.91 15:46.64 11:49.98 11:02.65 11:12.12
31 Thomas Bricker FR-1 Misericordia 15:21.59 15:50.09 11:43.07 16:09.10 19:19.11
32 Zeke Colyer FR-1 Messiah 11:15.31 15:51.14 14:16.03 12:21.89 12:59.94
33 Sammy Schindel JR-3 Haverford 12:54.96 15:56.74 11:19.29 15:08.91 19:46.36
34 William Harris JR-3 Haverford 11:10.88 15:58.39 15:58.39 15:10.47 12:37.13
35 Caleb Clevenger SO-2 Rowan 18:25.44 16:01.25 13:37.07 20:30.40 15:42.03
36 Cole Mylan FR-1 Rowan 13:47.09 16:01.73 15:13.65 19:42.93 19:42.93
37 Nick Scardigno SR-4 Haverford 15:27.89 16:06.55 15:08.56 12:14.58 18:02.54
38 Ryan Quenemoen SR-4 Haverford 18:26.11 16:10.27 13:25.33 20:03.14 14:04.14
39 Jeff Bash   Breakneck Track Club 12:27.61 16:10.92 16:59.47 18:46.27 16:40.05
40 Reed Solomon SO-2 Haverford 18:12.58 16:15.51 16:25.27 18:41.84 18:12.58
41 Joseph De Rosa FR-1 Haverford 12:23.19 16:17.88 13:12.09 13:31.64 19:23.68
42 Andrew Cheng SO-2 Swarthmore 16:49.26 16:19.86 13:43.09 13:33.29 13:13.69
43 Alexander Conlon Senior Unattached 19:00.66 16:23.32 11:47.99 12:37.16 11:57.83
44 Eric Ricco JR-3 DeSales 13:17.78 16:24.91 19:41.90 18:03.41 12:48.23
45 Spencer Cole JR-3 Stevenson 14:11.37 16:29.96 19:38.06 19:18.26 11:42.88
46 Joseph Menta SR-4 DeSales 19:25.53 16:36.18 21:35.04 11:37.33 13:36.87
47 Stuart Crawford   Unattached 16:07.02 16:36.92 16:56.86 12:07.76 19:26.40
48 Xander Smith SO-2 Messiah 17:09.86 16:49.66 19:31.21 13:27.73 18:20.53
49 Isaiah Halley SO-2 CCBC Essex 14:09.11 16:50.84 19:52.80 17:11.06 17:31.28
50 Tommaso Wheeler SO-2 Haverford 19:33.11 16:51.30 14:49.95 14:19.61 19:23.00
51 Kevin Walter SR-4 Arcadia 13:23.50 16:57.08 21:21.52 15:25.55 14:34.69
52 Michael Dowd SR-4 Wilmington (Del.) 19:37.72 17:04.10 21:40.61 17:34.83 18:05.55
53 Matthew Skikus FR-1 Delaware Valley 16:35.84 17:06.64 18:39.04 15:03.45 15:23.98
54 Charlie Hepler FR-1 RC - Gloucester CC 15:48.35 17:10.81 17:00.51 13:34.34 21:49.13
55 Aidan Eagle JR-3 Swarthmore 20:45.93 17:18.27 17:59.80 19:02.10 19:33.25
56 Mike Abate SO-2 RC - Gloucester CC 22:19.49 17:18.36 14:11.46 16:47.21 22:19.49
57 Sam Rasinske SO-2 Messiah 19:51.08 17:43.46 13:38.87 14:32.04 16:29.02
58 Kieran McDonnell SO-2 Haverford 20:26.07 17:46.14 18:39.45 15:16.88 22:12.68
59 Luke Seebode FR-1 CCBC Essex 23:08.00 18:12.91 23:40.79 13:39.69 18:34.77
60 Xingyun Yang JR-3 Haverford 19:00.78 18:16.90 22:18.22 17:33.03 23:24.04
61 Nicholas Licup FR-1 Wilmington (Del.) 23:02.75 18:44.18 18:10.46 19:40.39 15:55.56
62 Derek Wyllie FR-1 RC - Gloucester CC 16:56.01 18:48.90 24:16.29 17:52.46 14:40.55
63 John Schilling FR-1 RC - Gloucester CC 16:55.86 19:55.12 24:06.10 16:08.05 17:55.61
  Raymon Gonzalez SO-2 Wilmington (Del.) DNF DNF DNF DNF DNF
  Nathaniel Leighninger JR-3 Haverford DNF DNF DNF DNF DNF
  Jesse Spector   Breakneck Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Flyn Meadows FR-1 Haverford DNS DNS DNS DNS DNS
  William Makinen   Princeton Running Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Justin Kelly JR-3 Rowan DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke Myers   Philadelphia Runner TC DNS DNS DNS DNS DNS
  Caleb Shea FR-1 Misericordia DNS DNS DNS DNS DNS
  Jesse Jones   Greater Philadelphia TC DNS DNS DNS DNS DNS
  Will Sheehy FR-1 Swarthmore DNS DNS DNS DNS DNS
  Logan Strouse SO-2 Wilmington (Del.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jamie Moreland SR-4 Haverford 17:30.52 14:07.48 14:16.31 14:42.79 12:12.72
2 James Daniels   New Freedom Athletics 16:31.83 16:40.69 18:44.67 14:45.56 17:24.96
3 Michael McCann FR-1 Marywood 14:10.62 10:37.97 14:46.06 14:46.06 11:57.71
4 Logan Horst SO-2 Messiah 14:12.33 13:10.18 15:41.11 14:47.84 16:25.51
5 Reza Eshghi SO-2 Haverford 16:26.04 12:52.84 17:19.34 14:48.32 12:35.08
6 Matt Denton JR-3 Haverford 14:48.71 14:13.17 17:02.02 14:48.71 17:55.34
7 Ben Woodward SR-4 Rowan 11:17.32 18:25.09 17:22.71 14:51.20 10:41.67
8 Connor Harriman   Philly Runner Track Club 10:59.77 18:52.30 13:58.08 14:51.57 10:50.85
9 Kevin Baranoski FR-1 CCBC Essex 14:08.28 18:45.08 13:41.49 14:52.92 17:42.58
10 Jack Baronski SO-2 Marywood 15:46.65 18:18.47 19:20.98 14:53.06 13:32.69
11 Peter Buckley   Philadelphia Runner TC 17:53.42 12:04.56 17:08.69 14:54.51 12:58.23
12 Nico Tripeny SR-4 Haverford 14:46.75 12:05.52 15:58.40 14:55.70 18:21.72
13 Hiro Kawakatsu   Unattached 18:08.82 12:08.88 13:47.87 14:59.85 13:38.87
14 Hayden Schindler JR-3 Stevenson 18:15.96 10:34.03 18:34.08 15:05.75 11:01.20
15 Eric DuBois   Breakneck Track Club 12:07.14 13:47.12 18:47.06 15:08.92 11:21.69
17 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 13:17.05 12:12.92 11:27.11 15:16.14 14:39.50
20 Bryce Ryder SO-2 Marywood 16:03.63 19:07.18 14:04.32 15:17.74 15:36.10
22 Michael Franco SR-4 Haverford 18:15.04 12:31.68 16:14.40 15:28.00 12:03.84
24 Jacob Riley SO-2 Rowan 14:42.12 14:23.55 16:52.11 15:28.54 19:20.68
28 Chris Mateer Freshman Philadelphia Runner Track Club 19:26.14 16:08.65 15:31.03 15:40.43 15:40.43
30 Jakob Maiwald FR-1 Haverford 18:46.51 11:31.05 19:43.30 15:46.64 12:37.32
35 Caleb Clevenger SO-2 Rowan 11:51.33 20:20.79 13:37.07 16:01.25 16:10.87
  Nathaniel Leighninger JR-3 Haverford DNF DNF DNF DNF DNF
  Will Sheehy FR-1 Swarthmore DNS DNS DNS DNS DNS
  Justin Kelly JR-3 Rowan DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Sam Brody JR-3 Swarthmore 14:55.00 18:52.45 12:38.01 15:13.26 17:30.25 12:28.88 18:52.45
18 Thomas Lee SO-2 Marywood 10:41.64 11:36.64 11:45.80 15:16.62 17:15.78 18:19.95 12:31.63
19 Tom Thomas   Philadelphia Runner Track Club 13:09.22 13:45.93 11:37.45 15:17.69 16:58.64 16:58.64 16:03.58
21 Micah Lachman FR-1 Haverford 15:50.03 14:36.25 17:31.49 15:22.36 15:13.14 18:08.39 14:45.47
23 Rowan Orlijan-Rhyne SO-2 Swarthmore 13:55.44 15:18.98 13:18.31 15:28.26 17:19.66 17:28.94 12:13.33
25 Jake Aylmer JR-3 Stevens 14:33.31 13:46.86 19:12.03 15:29.05 15:10.47 16:06.22 11:55.37
26 Josiah Moyer SO-2 Messiah 19:58.62 15:38.46 15:19.87 15:29.16 14:42.71 12:04.75 17:20.66
27 Josh Bauman SO-2 Messiah 19:07.40 16:10.16 13:22.25 15:32.84 15:42.17 17:24.78 15:14.19
29 Joseph Cardillo FR-1 Marywood 13:41.64 16:59.97 18:15.52 15:44.41 11:19.98 16:41.08 20:27.74
31 Thomas Bricker FR-1 Misericordia 13:37.08 15:59.59 12:02.07 15:50.09 11:24.07 11:33.57 14:15.09
32 Zeke Colyer FR-1 Messiah 12:50.43 20:36.49 17:54.79 15:51.14 16:38.70 11:53.36 20:17.46
33 Sammy Schindel JR-3 Haverford 11:47.99 14:01.94 20:24.63 15:56.74 14:01.94 17:22.85 14:01.94
34 William Harris JR-3 Haverford 17:05.48 14:41.72 15:48.81 15:58.39 12:37.13 16:36.73 17:05.48
37 Nick Scardigno SR-4 Haverford 16:54.88 15:37.56 15:47.22 16:06.55 20:56.52 13:31.91 13:41.57
38 Ryan Quenemoen SR-4 Haverford 18:35.81 20:51.65 17:37.60 16:10.27 18:26.11 19:04.92 13:54.44
39 Jeff Bash   Breakneck Track Club 14:04.70 16:49.76 18:46.27 16:10.92 17:57.73 20:23.36 20:42.78
40 Reed Solomon SO-2 Haverford 13:29.68 13:19.92 15:26.74 16:15.51 18:02.82 19:01.35 20:48.66
41 Joseph De Rosa FR-1 Haverford 12:42.75 16:27.66 14:00.98 16:17.88 18:44.57 19:04.12 15:58.33
43 Alexander Conlon Senior Unattached 17:02.66 18:50.82 18:31.16 16:23.32 14:54.83 17:02.66 13:26.33
  Raymon Gonzalez SO-2 Wilmington (Del.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Flyn Meadows FR-1 Haverford DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  William Makinen   Princeton Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jesse Spector   Breakneck Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke Myers   Philadelphia Runner TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jesse Jones   Greater Philadelphia TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Cole Mylan FR-1 Rowan 16:01.73 19:14.08 12:59.01
42 Andrew Cheng SO-2 Swarthmore 16:19.86 15:01.48 17:18.66
44 Eric Ricco JR-3 DeSales 16:24.91 11:29.44 20:21.29
45 Spencer Cole JR-3 Stevenson 16:29.96 14:50.97 15:20.67
46 Joseph Menta SR-4 DeSales 16:36.18 16:46.15 16:56.11
47 Stuart Crawford   Unattached 16:36.92 18:36.55 20:26.22
48 Xander Smith SO-2 Messiah 16:49.66 17:50.24 13:07.54
49 Isaiah Halley SO-2 CCBC Essex 16:50.84 15:40.09 16:00.30
50 Tommaso Wheeler SO-2 Haverford 16:51.30 20:43.90 18:22.32
51 Kevin Walter SR-4 Arcadia 16:57.08 14:44.86 18:59.13
52 Michael Dowd SR-4 Wilmington (Del.) 17:04.10 15:21.69 15:21.69
53 Matthew Skikus FR-1 Delaware Valley 17:06.64 21:54.10 22:04.37
54 Charlie Hepler FR-1 RC - Gloucester CC 17:10.81 15:58.66 16:19.27
55 Aidan Eagle JR-3 Swarthmore 17:18.27 21:27.46 21:58.61
56 Mike Abate SO-2 RC - Gloucester CC 17:18.36 17:07.98 14:42.61
57 Sam Rasinske SO-2 Messiah 17:43.46 18:57.91 17:32.83
58 Kieran McDonnell SO-2 Haverford 17:46.14 18:50.11 22:23.34
59 Luke Seebode FR-1 CCBC Essex 18:12.91 23:29.86 22:24.28
60 Xingyun Yang JR-3 Haverford 18:16.90 17:11.09 22:18.22
61 Nicholas Licup FR-1 Wilmington (Del.) 18:44.18 14:25.62 21:55.29
62 Derek Wyllie FR-1 RC - Gloucester CC 18:48.90 23:19.84 19:34.06
63 John Schilling FR-1 RC - Gloucester CC 19:55.12 19:07.32 17:07.81
  Logan Strouse SO-2 Wilmington (Del.) DNS DNS DNS
  Caleb Shea FR-1 Misericordia DNS DNS DNS