March 24-25, 2023
|
Murray State - Murray, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jordan Anderson Senior Unattached 3:19.02 3:21.83 4:17.89 4:31.90 4:40.31 4:06.68   
2 Juliana Stogsdill JR-3 Ball State 3:28.57 5:01.57 5:15.66 5:35.39 4:41.84 5:26.94 10
3 Sarah Mahnensmith SO-2 Ball State 4:45.54 3:23.56 6:01.87 3:23.56 4:42.71 5:53.39 8
4 Lydia Tankersley SO-2 Tennessee-Martin 4:02.50 4:36.74 5:39.50 4:33.88 4:45.29 3:19.71 6
5 Katilee Croft SO-2 Lincoln Memorial 4:00.87 4:58.21 3:32.19 4:12.34 4:46.74 4:55.35 5
6 Mikaela Smith SR-4 Austin Peay 4:23.26 5:21.12 3:25.40 5:55.83 4:49.29 5:29.79 4
7 Elke Wijkmans SO-2 Lincoln Memorial 4:04.18 5:11.03 5:02.31 5:25.57 4:50.68 3:46.73 3
8 Melanie Helder SR-4 Evansville 5:17.55 4:10.55 6:01.25 5:02.99 4:51.33 5:05.90 2
9 Shelby Christman SO-2 Ball State 5:38.14 4:42.27 5:55.78 5:46.96 4:54.03 4:59.91 1
10 Rita Eimer SO-2 Tennessee-Martin 4:22.29 6:08.38 6:23.11 4:13.45 4:54.70 5:03.55 -
11 Maggie Roy FR-1 Tennessee-Martin 4:55.32 4:58.28 4:43.51 3:53.31 4:55.32 5:07.14 -
12 Lauren Lewis SO-2 Austin Peay 5:58.71 5:08.31 5:26.10 6:19.46 4:56.45 5:08.31 -
13 Ella Fullmer SO-2 Ball State 6:19.75 5:49.85 3:32.30 5:43.87 4:59.01 6:10.78 -
14 Ashley Doyle SO-2 Austin Peay 5:39.94 5:51.98 4:09.69 4:00.67 5:00.83 3:45.63 -
15 Abigail Lesniak SO-2 Kentucky Wesleyan 4:59.40 4:04.96 4:04.96 6:15.00 5:02.42 5:08.47 -
16 Ainsley Smith SO-2 Murray State 6:15.13 4:02.02 5:41.85 5:23.70 5:02.52 4:05.05 -
17 Savannah Fruth JR-3 Austin Peay 5:09.31 4:05.63 4:57.18 3:53.50 5:03.24 4:48.08 -
18 Victoria Holliday SO-2 Tennessee-Martin 5:56.61 4:16.03 4:12.98 4:37.36 5:04.79 6:05.75 -
19 Grace Rose SO-2 Lincoln Memorial 4:34.32 6:20.99 4:00.79 5:56.61 5:04.79 6:08.80 -
20 Sarah Vanderhoof-Dossett SR-4 Kentucky Wesleyan 4:14.40 4:51.63 6:40.21 4:57.83 5:10.24 3:37.17 -
21 Kjirsten Guilford FR-1 Central Methodist 5:09.73 5:35.02 5:19.21 4:09.68 5:16.05 6:25.59 -
22 Hope Ware FR-1 Murray State 6:22.58 5:19.35 6:25.74 4:44.57 5:16.18 6:03.61 -
23 Cierra Nord JR-3 Tennessee-Martin 6:26.59 3:54.49 4:23.01 5:23.21 5:16.87 3:41.81 -
24 Gillian Strealy SO-2 Lincoln Memorial 6:41.45 6:35.08 5:15.43 4:14.89 5:18.61 4:02.15 -
25 Carmela Shorkey SO-2 Brescia 5:58.05 5:25.50 6:53.39 3:54.36 5:25.50 4:33.42 -
26 Aubrey Bachtel SO-2 Lincoln Memorial 6:02.04 6:15.09 6:57.49 5:26.16 5:26.16 7:04.01 -
27 Clara Alford FR-1 Tennessee-Martin 4:14.87 6:35.37 4:47.54 7:01.51 5:26.75 5:16.95 -
28 Abby Page FR-1 Indiana East 4:55.56 6:50.49 3:53.16 4:52.27 5:28.39 3:59.73 -
29 Cecilia Tellez SO-2 Bethel (Tenn.) 4:03.07 4:06.40 6:56.22 5:32.97 5:32.97 6:59.55 -
30 Quanisha Marshall SR-4 Lane 6:42.96 4:37.67 6:26.03 5:14.92 5:38.62 7:06.67 -
31 Olivia Truelove FR-1 Lincoln Memorial 5:21.03 7:06.90 6:56.66 4:36.64 5:41.52 6:49.83 -
32 Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan 6:30.18 6:06.22 7:24.94 6:02.80 5:42.26 5:32.00 -
33 Hailey Wallace FR-1 Bethel (Tenn.) 4:28.70 6:44.79 6:20.36 7:16.19 5:48.95 6:41.30 -
34 Lillian Turley SO-2 Lincoln Memorial 7:22.07 5:46.58 6:43.16 5:46.58 5:53.65 5:14.75 -
35 Makenya Gaskin JR-3 Bethel (Tenn.) 4:37.12 7:17.00 5:05.54 5:12.65 5:55.28 7:17.00 -
36 Madison Northern SO-2 Bethel (Tenn.) 6:22.95 4:37.18 7:54.13 7:24.95 6:04.71 5:57.42 -
37 Emily Roque JR-3 Bethel (Tenn.) 6:39.04 6:27.41 7:52.64 5:21.55 6:27.41 5:44.80 -
38 Claire Griffy SR-4 Evansville 6:36.60 6:45.62 9:23.35 6:41.11 7:30.68 7:44.20 -
39 Trinidy Craft SO-2 Lane 8:47.67 10:26.24 8:24.47 10:03.05 9:39.85 9:57.25 -
  Andrea De La Rosa SR-4 Bethel (Tenn.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Gabrielle Brown FR-1 Tennessee-Martin DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Jordan Anderson Senior Unattached 5:58.80 5:53.19 4:40.31   
2 Juliana Stogsdill JR-3 Ball State 4:55.94 3:56.75 4:41.84 10
3 Sarah Mahnensmith SO-2 Ball State 5:08.16 4:48.37 4:42.71 8
4 Lydia Tankersley SO-2 Tennessee-Martin 5:30.94 4:45.29 4:45.29 6
5 Katilee Croft SO-2 Lincoln Memorial 4:03.73 4:49.61 4:46.74 5
6 Mikaela Smith SR-4 Austin Peay 5:06.65 6:16.08 4:49.29 4
7 Elke Wijkmans SO-2 Lincoln Memorial 4:27.43 3:32.20 4:50.68 3
9 Shelby Christman SO-2 Ball State 4:33.45 3:52.29 4:54.03 1
10 Rita Eimer SO-2 Tennessee-Martin 4:16.39 3:58.71 4:54.70 -
12 Lauren Lewis SO-2 Austin Peay 5:26.10 4:17.92 4:56.45 -
15 Abigail Lesniak SO-2 Kentucky Wesleyan 4:32.18 6:27.10 5:02.42 -
19 Grace Rose SO-2 Lincoln Memorial 6:02.70 5:10.89 5:04.79 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
8 Melanie Helder SR-4 Evansville 4:51.33 2
11 Maggie Roy FR-1 Tennessee-Martin 4:55.32 -
13 Ella Fullmer SO-2 Ball State 4:59.01 -
14 Ashley Doyle SO-2 Austin Peay 5:00.83 -
16 Ainsley Smith SO-2 Murray State 5:02.52 -
17 Savannah Fruth JR-3 Austin Peay 5:03.24 -
18 Victoria Holliday SO-2 Tennessee-Martin 5:04.79 -
20 Sarah Vanderhoof-Dossett SR-4 Kentucky Wesleyan 5:10.24 -
22 Hope Ware FR-1 Murray State 5:16.18 -
23 Cierra Nord JR-3 Tennessee-Martin 5:16.87 -
  Andrea De La Rosa SR-4 Bethel (Tenn.) DNS   
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
21 Kjirsten Guilford FR-1 Central Methodist 4:57.09 6:06.62 3:44.40 6:47.71 5:16.05 -
24 Gillian Strealy SO-2 Lincoln Memorial 5:09.06 6:35.08 6:41.45 3:55.78 5:18.61 -
25 Carmela Shorkey SO-2 Brescia 5:18.99 4:26.91 4:20.40 5:54.80 5:25.50 -
26 Aubrey Bachtel SO-2 Lincoln Memorial 3:54.84 4:53.55 4:47.02 6:21.61 5:26.16 -
27 Clara Alford FR-1 Tennessee-Martin 4:21.40 6:58.24 7:04.78 4:31.21 5:26.75 -
28 Abby Page FR-1 Indiana East 5:48.10 4:09.58 5:57.95 6:34.07 5:28.39 -
31 Olivia Truelove FR-1 Lincoln Memorial 6:12.26 6:19.09 5:51.77 4:53.71 5:41.52 -
34 Lillian Turley SO-2 Lincoln Memorial 6:57.31 4:28.78 6:18.41 6:25.48 5:53.65 -
36 Madison Northern SO-2 Bethel (Tenn.) 6:37.54 6:08.36 6:01.07 5:39.18 6:04.71 -
  Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS   
  Gabrielle Brown FR-1 Tennessee-Martin DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
29 Cecilia Tellez SO-2 Bethel (Tenn.) 4:16.39 5:46.29 7:02.88 5:32.97 -
30 Quanisha Marshall SR-4 Lane 5:55.56 6:46.35 4:24.13 5:38.62 -
32 Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan 4:47.50 6:37.03 6:09.64 5:42.26 -
33 Hailey Wallace FR-1 Bethel (Tenn.) 5:07.08 5:48.95 6:48.28 5:48.95 -
35 Makenya Gaskin JR-3 Bethel (Tenn.) 6:23.71 4:19.36 6:09.50 5:55.28 -
37 Emily Roque JR-3 Bethel (Tenn.) 8:00.39 5:13.81 6:35.16 6:27.41 -
38 Claire Griffy SR-4 Evansville 6:18.58 8:20.26 6:14.07 7:30.68 -
39 Trinidy Craft SO-2 Lane 12:10.62 7:55.48 11:18.43 9:39.85 -