March 24-25, 2023
|
Murray State - Murray, KY
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Jordan Anderson Senior Unattached 4:17.89 6:01.60 4:40.31   
2 Juliana Stogsdill JR-3 Ball State 5:01.57 5:29.76 4:41.84 10
3 Sarah Mahnensmith SO-2 Ball State 5:42.08 3:49.00 4:42.71 8
4 Lydia Tankersley SO-2 Tennessee-Martin 4:51.00 4:22.47 4:45.29 6
5 Katilee Croft SO-2 Lincoln Memorial 3:49.40 6:01.30 4:46.74 5
6 Mikaela Smith SR-4 Austin Peay 3:28.29 5:21.12 4:49.29 4
7 Elke Wijkmans SO-2 Lincoln Memorial 4:56.50 5:08.12 4:50.68 3
8 Melanie Helder SR-4 Evansville 5:08.81 3:29.76 4:51.33 2
9 Shelby Christman SO-2 Ball State 4:51.09 4:36.39 4:54.03 1
10 Rita Eimer SO-2 Tennessee-Martin 5:18.28 5:18.28 4:54.70 -
11 Maggie Roy FR-1 Tennessee-Martin 5:16.00 4:40.56 4:55.32 -
12 Lauren Lewis SO-2 Austin Peay 3:39.38 6:04.64 4:56.45 -
13 Ella Fullmer SO-2 Ball State 5:34.90 3:35.29 4:59.01 -
14 Ashley Doyle SO-2 Austin Peay 4:48.80 4:15.71 5:00.83 -
15 Abigail Lesniak SO-2 Kentucky Wesleyan 6:33.15 5:29.64 5:02.42 -
16 Ainsley Smith SO-2 Murray State 3:43.87 4:59.50 5:02.52 -
17 Savannah Fruth JR-3 Austin Peay 5:57.83 5:30.54 5:03.24 -
18 Victoria Holliday SO-2 Tennessee-Martin 5:47.46 4:58.70 5:04.79 -
19 Grace Rose SO-2 Lincoln Memorial 5:16.99 3:45.55 5:04.79 -
20 Sarah Vanderhoof-Dossett SR-4 Kentucky Wesleyan 3:46.48 4:42.32 5:10.24 -
21 Kjirsten Guilford FR-1 Central Methodist 6:03.46 6:22.42 5:16.05 -
22 Hope Ware FR-1 Murray State 5:47.80 5:22.51 5:16.18 -
23 Cierra Nord JR-3 Tennessee-Martin 3:44.98 4:00.83 5:16.87 -
24 Gillian Strealy SO-2 Lincoln Memorial 5:40.92 6:19.15 5:18.61 -
25 Carmela Shorkey SO-2 Brescia 5:09.23 4:20.40 5:25.50 -
26 Aubrey Bachtel SO-2 Lincoln Memorial 4:37.24 5:45.73 5:26.16 -
27 Clara Alford FR-1 Tennessee-Martin 4:50.81 4:18.14 5:26.75 -
28 Abby Page FR-1 Indiana East 5:28.39 4:29.28 5:28.39 -
29 Cecilia Tellez SO-2 Bethel (Tenn.) 4:49.69 6:46.23 5:32.97 -
30 Quanisha Marshall SR-4 Lane 5:11.53 4:17.36 5:38.62 -
31 Olivia Truelove FR-1 Lincoln Memorial 6:29.34 6:49.83 5:41.52 -
32 Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan 5:59.38 4:30.39 5:42.26 -
33 Hailey Wallace FR-1 Bethel (Tenn.) 4:11.25 6:44.79 5:48.95 -
34 Lillian Turley SO-2 Lincoln Memorial 4:14.63 7:22.07 5:53.65 -
35 Makenya Gaskin JR-3 Bethel (Tenn.) 4:15.81 5:37.52 5:55.28 -
36 Madison Northern SO-2 Bethel (Tenn.) 6:33.89 6:44.83 6:04.71 -
37 Emily Roque JR-3 Bethel (Tenn.) 5:17.68 6:15.79 6:27.41 -
38 Claire Griffy SR-4 Evansville 6:00.55 9:27.86 7:30.68 -
39 Trinidy Craft SO-2 Lane 6:51.70 8:18.68 9:39.85 -
  Andrea De La Rosa SR-4 Bethel (Tenn.) DNS DNS DNS   
  Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan DNS DNS DNS   
  Gabrielle Brown FR-1 Tennessee-Martin DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jordan Anderson Senior Unattached 4:40.31 5:25.16 4:31.90 3:44.25 5:05.54 3:35.84 4:01.07   
2 Juliana Stogsdill JR-3 Ball State 4:41.84 4:55.94 4:39.03 5:01.57 5:41.03 4:58.75 3:53.93 10
3 Sarah Mahnensmith SO-2 Ball State 4:42.71 4:42.71 5:05.33 4:31.41 4:14.44 5:47.74 3:29.21 8
4 Lydia Tankersley SO-2 Tennessee-Martin 4:45.29 4:05.35 4:56.71 4:02.50 5:10.97 5:50.91 3:48.24 6
5 Katilee Croft SO-2 Lincoln Memorial 4:46.74 6:09.90 4:58.21 5:32.62 5:21.15 5:52.69 5:38.36 5
6 Mikaela Smith SR-4 Austin Peay 4:49.29 4:52.19 4:52.19 3:57.22 3:42.76 5:41.37 3:57.22 4
7 Elke Wijkmans SO-2 Lincoln Memorial 4:50.68 3:49.64 6:06.26 6:06.26 4:53.59 4:12.90 4:59.40 3
9 Shelby Christman SO-2 Ball State 4:54.03 6:13.42 5:49.90 5:32.26 4:09.93 3:25.82 4:21.69 1
10 Rita Eimer SO-2 Tennessee-Martin 4:54.70 3:49.87 5:18.28 5:00.60 5:33.01 5:35.96 5:59.54 -
12 Lauren Lewis SO-2 Austin Peay 4:56.45 6:16.50 5:20.17 5:32.03 4:41.63 4:11.99 6:10.57 -
15 Abigail Lesniak SO-2 Kentucky Wesleyan 5:02.42 4:44.28 6:27.10 5:29.64 5:29.64 4:47.30 5:23.59 -
19 Grace Rose SO-2 Lincoln Memorial 5:04.79 6:36.23 6:20.99 6:30.14 6:24.04 6:05.75 4:46.51 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
8 Melanie Helder SR-4 Evansville 4:51.33 4:42.59 2
11 Maggie Roy FR-1 Tennessee-Martin 4:55.32 4:55.32 -
13 Ella Fullmer SO-2 Ball State 4:59.01 5:37.89 -
14 Ashley Doyle SO-2 Austin Peay 5:00.83 5:33.93 -
16 Ainsley Smith SO-2 Murray State 5:02.52 5:14.62 -
17 Savannah Fruth JR-3 Austin Peay 5:03.24 5:06.28 -
18 Victoria Holliday SO-2 Tennessee-Martin 5:04.79 4:40.41 -
20 Sarah Vanderhoof-Dossett SR-4 Kentucky Wesleyan 5:10.24 5:16.45 -
22 Hope Ware FR-1 Murray State 5:16.18 6:47.88 -
23 Cierra Nord JR-3 Tennessee-Martin 5:16.87 6:29.75 -
  Andrea De La Rosa SR-4 Bethel (Tenn.) DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
21 Kjirsten Guilford FR-1 Central Methodist 5:16.05 5:38.18 -
24 Gillian Strealy SO-2 Lincoln Memorial 5:18.61 6:22.34 -
25 Carmela Shorkey SO-2 Brescia 5:25.50 4:10.64 -
26 Aubrey Bachtel SO-2 Lincoln Memorial 5:26.16 4:40.50 -
27 Clara Alford FR-1 Tennessee-Martin 5:26.75 7:04.78 -
28 Abby Page FR-1 Indiana East 5:28.39 6:01.23 -
31 Olivia Truelove FR-1 Lincoln Memorial 5:41.52 5:44.94 -
34 Lillian Turley SO-2 Lincoln Memorial 5:53.65 4:50.00 -
36 Madison Northern SO-2 Bethel (Tenn.) 6:04.71 6:37.54 -
  Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan DNS DNS   
  Gabrielle Brown FR-1 Tennessee-Martin DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
29 Cecilia Tellez SO-2 Bethel (Tenn.) 6:52.89 4:03.07 5:32.97 6:42.90 6:02.94 4:09.73 -
30 Quanisha Marshall SR-4 Lane 5:42.01 5:11.53 5:38.62 3:57.04 4:34.29 4:17.36 -
32 Abigail Greene JR-3 Kentucky Wesleyan 3:59.59 5:49.11 5:42.26 7:24.94 4:13.28 6:43.87 -
33 Hailey Wallace FR-1 Bethel (Tenn.) 7:05.72 4:28.70 5:48.95 4:04.27 6:27.34 6:51.76 -
35 Makenya Gaskin JR-3 Bethel (Tenn.) 5:12.65 6:41.47 5:55.28 5:30.41 5:26.86 6:59.23 -
37 Emily Roque JR-3 Bethel (Tenn.) 6:19.67 8:00.39 6:27.41 6:15.79 7:17.78 8:19.76 -
38 Claire Griffy SR-4 Evansville 6:36.60 7:35.19 7:30.68 7:12.66 9:41.38 9:41.38 -
39 Trinidy Craft SO-2 Lane 11:41.62 8:53.47 9:39.85 6:51.70 6:57.50 9:22.46 -