March 25, 2023
|
Cedarville U. - Cedarville, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B HCAC NCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Lincoln Johnston   Michigan Running Club 1:51.23 2:34.29 1:26.12 1:39.27 1:59.60 10
2 Harry Ross-Hughes FR-1 Lake Erie 1:28.72 1:49.09 2:17.87 2:11.87 1:59.88 8
3 Kaden Mendenhall Junior Unattached 1:30.57 1:25.74 2:08.00 2:30.94 2:00.75 6
4 Braedon Killion SR-4 Cedarville 1:48.69 2:11.63 2:21.29 2:26.12 2:00.76 5
5 Daniel Berg   Michigan Running Club 2:25.36 1:51.16 2:22.92 1:36.50 2:02.15 4
6 Ben Place JR-3 Cedarville 2:28.63 2:22.49 2:12.66 1:53.01 2:02.83 3
7 Jordan Garlinger SO-2 Goshen 2:11.91 2:18.08 1:41.09 2:31.64 2:03.28 2
8 Jonathan Alecusan FR-1 Cedarville 1:48.64 2:15.80 2:07.16 2:23.21 2:03.45 1
9 Robin Aguilar-Gonzalez JR-3 Marian (Ind.) 1:52.63 2:35.94 1:55.10 1:32.82 2:03.76 -
10 Isaac Ramseyer JR-3 Mount Vernon Nazarene 1:51.49 1:42.82 1:57.68 2:41.04 2:03.87 -
11 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 2:23.73 1:46.56 2:23.73 2:01.43 2:03.90 -
12 Andrew Barchet   Ohio State Running Club 2:12.79 2:25.20 1:54.18 2:19.00 2:04.10 -
13 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 1:40.73 2:10.57 2:30.47 2:09.33 2:04.35 -
14 Alexander Jenney JR-3 Mount Vernon Nazarene 1:27.27 1:36.00 2:32.10 1:59.69 2:04.67 -
15 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 1:42.33 2:12.28 2:26.01 1:31.10 2:04.79 -
16 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 1:30.00 2:08.74 2:18.74 2:22.49 2:04.99 -
17 Ben Hulbert SR-4 Cedarville 1:52.63 2:26.42 2:08.90 2:35.18 2:05.14 -
18 Danuel Persinger SO-2 Rio Grande 2:06.46 2:00.20 2:16.47 2:27.74 2:05.20 -
19 Rickey Shackelford   Michigan Running Club 2:06.98 1:54.41 2:17.04 2:27.10 2:05.72 -
20 Anthony Roberts FR-1 Goshen 2:09.64 1:58.31 1:52.02 2:23.48 2:05.86 -
21 Patrick Statzer FR-1 Wright State 2:15.98 2:00.87 1:48.28 2:37.38 2:05.90 -
22 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 1:38.30 2:12.33 1:37.04 1:44.60 2:06.02 -
23 Michael Cole FR-1 Wright State 2:40.18 1:35.86 1:42.16 2:08.65 2:06.12 -
24 Dylan French SO-2 Shawnee State 2:05.90 1:53.19 2:03.36 2:28.79 2:07.17 -
25 Thomas Richards FR-1 Marian (Ind.) 1:53.27 1:43.08 2:30.17 1:41.81 2:07.26 -
26 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 1:41.84 2:39.12 1:50.75 2:34.02 2:07.29 -
27 Kevin Liddell SO-2 Goshen 2:22.83 2:40.68 1:52.22 1:36.92 2:07.52 -
28 Evan Caldwell JR-3 Ohio Christian 2:05.10 2:38.64 1:40.60 2:36.06 2:08.97 -
29 Ezekiel Bennett JR-3 Wittenberg 2:04.51 2:38.23 2:17.48 1:46.35 2:09.69 -
30 Peter Caine SO-2 Wittenberg 2:01.27 2:36.47 2:39.08 1:39.10 2:10.39 -
31 Adam Klauck SR-4 Cedarville 2:05.32 1:33.99 2:24.90 1:56.18 2:10.54 -
32 Jeremy Johnson FR-1 Cedarville 1:43.22 2:00.20 2:26.33 2:39.40 2:10.65 -
33 William Stenson JR-3 Lake Erie 2:04.05 2:47.59 2:46.27 2:08.01 2:11.96 -
34 Eric Ji   Michigan Running Club 1:36.44 2:26.65 1:48.33 1:33.80 2:12.11 -
35 Trevor Billingsley FR-1 Cedarville 2:33.31 1:47.05 2:21.42 2:43.88 2:12.16 -
36 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 1:38.82 2:22.88 2:10.86 2:32.23 2:13.53 -
37 Nathaniel Hobbs   Michigan Running Club 1:52.31 2:37.77 1:34.93 1:41.62 2:13.70 -
38 Hayden Mink Senior Unattached 2:04.54 2:20.61 1:49.81 1:49.81 2:13.91 -
39 Manny Villanueva JR-3 Goshen 2:14.00 2:24.72 2:19.36 2:42.14 2:14.00 -
40 Kenneth Hammell SO-2 Marian (Ind.) 1:56.51 2:35.79 2:56.12 1:47.03 2:15.47 -
41 Korban Cominsky FR-1 Ohio Christian 2:38.76 2:21.12 1:52.63 2:30.62 2:15.69 -
42 Tanner Pinks SR-4 Goshen 2:52.41 2:22.54 2:17.11 2:06.25 2:15.75 -
43 Morgan Adams SR-4 Bluffton 2:45.96 2:26.92 1:52.91 2:21.48 2:16.03 -
44 Sam Sering FR-1 Trine 2:33.91 2:02.58 1:51.69 2:24.38 2:16.20 -
45 Matt Hoop FR-1 Trine 2:45.37 1:41.14 1:54.81 2:26.24 2:16.67 -
46 Stephen Hanna FR-1 Lake Erie 2:20.78 2:16.68 2:54.95 1:54.82 2:16.68 -
47 Zack Britton SO-2 Findlay 2:56.35 1:50.73 2:22.17 1:58.93 2:16.70 -
48 Will Hanak JR-3 Cedarville 1:52.23 2:05.92 2:04.55 2:00.44 2:16.86 -
49 Isaac Madding SR-4 Georgetown (Ky.) 2:07.46 2:58.17 1:57.87 2:43.09 2:17.05 -
50 Aaron Yeakey SO-2 Goshen 2:32.47 1:52.64 2:18.74 2:42.09 2:17.36 -
51 Bryce Michaelis FR-1 Lake Erie 1:56.86 2:10.78 2:06.60 2:28.86 2:19.12 -
52 Jack Monroe FR-1 Shawnee State 2:41.89 1:40.49 1:48.86 2:57.25 2:19.56 -
53 Eli Shoup FR-1 Trine 1:37.81 2:16.94 2:40.69 2:37.90 2:19.73 -
54 Brady Johns FR-1 Findlay 2:49.10 2:43.51 1:50.41 2:29.54 2:19.75 -
55 Mugisha Pomossene FR-1 Rio Grande 2:24.52 2:03.48 3:01.00 3:02.41 2:20.31 -
56 Aidan Ruiz JR-3 Findlay 1:45.45 2:58.57 2:51.54 2:17.79 2:20.60 -
57 Ethan Callarman SO-2 Cedarville 1:42.82 2:20.85 2:51.84 2:08.18 2:20.85 -
58 Tyson Lesher SO-2 Bluffton 2:10.13 1:54.57 2:41.25 2:56.80 2:21.44 -
59 Jarrod Roudebush FR-1 Bluffton 1:55.49 2:22.58 1:51.22 1:49.79 2:22.58 -
60 Reid Weigle   UC Running Club 2:00.27 2:51.81 2:14.58 1:50.24 2:23.17 -
61 Ben Schepers FR-1 Marian (Ind.) 2:13.16 2:58.98 1:58.84 2:30.34 2:23.18 -
62 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 2:27.24 2:56.11 2:37.35 1:41.05 2:24.35 -
63 Joshua Forsythe SR-4 Lake Erie 2:42.42 2:09.06 2:29.36 2:01.81 2:25.01 -
64 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 2:03.77 2:50.37 1:55.04 2:28.53 2:25.61 -
65 Benjamin Patchett FR-1 Findlay 2:55.24 2:45.02 1:50.99 2:43.56 2:26.03 -
66 Aiden Brien SO-2 Bluffton 1:50.25 2:59.33 3:03.74 2:25.52 2:26.99 -
67 Alex Wood FR-1 Lake Erie 2:25.64 2:14.91 2:17.97 3:14.70 2:33.30 -
68 Patrick Johnson Freshman Unattached 2:35.84 2:01.89 3:05.15 2:40.47 2:34.29 -
69 Jacob Wellman JR-3 Wright State 2:56.13 3:19.50 1:56.90 3:11.71 2:35.86 -
70 Pavel Ermakov   Unattached 2:07.06 2:13.41 2:07.06 2:57.88 2:38.82 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
2 Harry Ross-Hughes FR-1 Lake Erie 1:59.88 8
3 Kaden Mendenhall Junior Unattached 2:00.75 6
4 Braedon Killion SR-4 Cedarville 2:00.76 5
6 Ben Place JR-3 Cedarville 2:02.83 3
7 Jordan Garlinger SO-2 Goshen 2:03.28 2
8 Jonathan Alecusan FR-1 Cedarville 2:03.45 1
10 Isaac Ramseyer JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:03.87 -
19 Rickey Shackelford   Michigan Running Club 2:05.72 -
32 Jeremy Johnson FR-1 Cedarville 2:10.65 -
37 Nathaniel Hobbs   Michigan Running Club 2:13.70 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Lincoln Johnston   Michigan Running Club 2:18.74 1:59.60 2:19.94 10
5 Daniel Berg   Michigan Running Club 1:52.38 2:02.15 1:40.17 4
9 Robin Aguilar-Gonzalez JR-3 Marian (Ind.) 1:45.20 2:03.76 1:53.86 -
11 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 2:01.43 2:03.90 1:56.47 -
12 Andrew Barchet   Ohio State Running Club 2:22.72 2:04.10 2:28.92 -
14 Alexander Jenney JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:19.63 2:04.67 2:15.89 -
15 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 1:59.80 2:04.79 1:54.81 -
16 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 2:42.49 2:04.99 1:53.74 -
17 Ben Hulbert SR-4 Cedarville 2:01.39 2:05.14 1:37.61 -
18 Danuel Persinger SO-2 Rio Grande 1:50.18 2:05.20 2:23.98 -
20 Anthony Roberts FR-1 Goshen 1:46.99 2:05.86 1:28.11 -
21 Patrick Statzer FR-1 Wright State 1:48.28 2:05.90 2:02.13 -
35 Trevor Billingsley FR-1 Cedarville 2:04.23 2:12.16 1:35.16 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 1:46.94 2:04.35 -
23 Michael Cole FR-1 Wright State 1:35.86 2:06.12 -
27 Kevin Liddell SO-2 Goshen 1:59.87 2:07.52 -
29 Ezekiel Bennett JR-3 Wittenberg 2:13.58 2:09.69 -
30 Peter Caine SO-2 Wittenberg 1:56.05 2:10.39 -
33 William Stenson JR-3 Lake Erie 2:38.36 2:11.96 -
40 Kenneth Hammell SO-2 Marian (Ind.) 1:53.80 2:15.47 -
48 Will Hanak JR-3 Cedarville 1:59.07 2:16.86 -
51 Bryce Michaelis FR-1 Lake Erie 1:59.65 2:19.12 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 2:09.80 2:06.02 1:28.22 2:06.02 2:11.06 1:37.04 -
24 Dylan French SO-2 Shawnee State 2:40.24 2:07.17 1:54.46 1:32.84 2:13.53 2:40.24 -
25 Thomas Richards FR-1 Marian (Ind.) 1:39.27 2:07.26 2:39.08 2:26.35 2:32.72 1:45.63 -
28 Evan Caldwell JR-3 Ohio Christian 1:45.76 2:08.97 2:30.90 2:01.24 1:56.08 2:05.10 -
34 Eric Ji   Michigan Running Club 2:06.83 2:12.11 2:31.93 2:34.57 2:02.87 2:29.29 -
41 Korban Cominsky FR-1 Ohio Christian 2:06.20 2:15.69 2:23.84 1:41.77 1:45.84 2:48.26 -
44 Sam Sering FR-1 Trine 2:55.70 2:16.20 2:38.00 2:29.82 2:02.58 2:33.91 -
47 Zack Britton SO-2 Findlay 2:18.07 2:16.70 2:07.14 2:52.25 1:43.90 2:54.98 -
53 Eli Shoup FR-1 Trine 2:02.97 2:19.73 2:18.34 2:08.56 3:00.26 2:36.50 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
26 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 1:55.84 2:07.29 -
31 Adam Klauck SR-4 Cedarville 2:09.24 2:10.54 -
42 Tanner Pinks SR-4 Goshen 1:49.96 2:15.75 -
45 Matt Hoop FR-1 Trine 2:33.07 2:16.67 -
46 Stephen Hanna FR-1 Lake Erie 2:44.02 2:16.68 -
50 Aaron Yeakey SO-2 Goshen 2:42.09 2:17.36 -
54 Brady Johns FR-1 Findlay 2:47.70 2:19.75 -
55 Mugisha Pomossene FR-1 Rio Grande 2:38.55 2:20.31 -
56 Aidan Ruiz JR-3 Findlay 1:45.45 2:20.60 -
57 Ethan Callarman SO-2 Cedarville 2:50.43 2:20.85 -
60 Reid Weigle   UC Running Club 2:28.90 2:23.17 -
65 Benjamin Patchett FR-1 Findlay 2:53.78 2:26.03 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
36 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 1:54.84 2:13.53 2:21.55 2:29.56 2:33.56 1:56.18 -
38 Hayden Mink Senior Unattached 1:47.13 2:13.91 2:34.00 1:39.10 2:00.52 2:32.66 -
39 Manny Villanueva JR-3 Goshen 2:39.46 2:14.00 1:39.16 1:41.84 2:36.78 2:18.02 -
43 Morgan Adams SR-4 Bluffton 2:51.40 2:16.03 1:46.11 1:54.27 2:33.72 2:21.48 -
49 Isaac Madding SR-4 Georgetown (Ky.) 2:26.65 2:17.05 1:49.64 1:42.79 2:52.69 1:57.87 -
58 Tyson Lesher SO-2 Bluffton 2:22.86 2:21.44 2:04.47 1:55.98 2:15.79 1:55.98 -
59 Jarrod Roudebush FR-1 Bluffton 1:46.94 2:22.58 1:49.79 1:56.92 2:14.03 1:56.92 -
63 Joshua Forsythe SR-4 Lake Erie 2:54.02 2:25.01 1:54.56 2:27.91 2:13.41 2:17.76 -
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
52 Jack Monroe FR-1 Shawnee State 1:55.84 2:19.56 -
61 Ben Schepers FR-1 Marian (Ind.) 2:26.05 2:23.18 -
62 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 1:59.81 2:24.35 -
64 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 2:48.91 2:25.61 -
66 Aiden Brien SO-2 Bluffton 1:53.19 2:26.99 -
67 Alex Wood FR-1 Lake Erie 2:28.71 2:33.30 -
68 Patrick Johnson Freshman Unattached 2:43.55 2:34.29 -
69 Jacob Wellman JR-3 Wright State 3:14.83 2:35.86 -
70 Pavel Ermakov   Unattached 2:53.12 2:38.82 -