March 24-25, 2023
|
Emory - Atlanta, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA DI Appalachian AC NCCAA NCAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Spencer Moore SR-4 Emory 4:25.89 3:55.30 10
2 Spencer Watry JR-3 Emory 3:41.83 3:55.99 8
3 Jack Petkash SO-2 Emory 3:17.69 3:58.17 6
4 Justin Pecore SR-4 Emory 4:57.78 3:58.22 5
5 Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:53.80 3:58.86 4
6 Joey Tindale FR-1 Erskine 3:42.89 3:59.66 3
7 Demarco Hernandez JR-3 Emmanuel (Ga.) 3:35.76 3:59.73 2
8 Joseph Pitard JR-3 Montevallo 3:03.23 4:04.30 1
9 Felipe Barrios SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:47.05 4:05.34 -
10 Jacob Cofield SO-2 Montevallo 5:20.45 4:06.50 -
11 Tavian Anderson   Unattached 3:29.79 4:06.81 -
12 Nikhil Makker FR-1 Emory 3:56.98 4:06.85 -
13 Josh Stidfole FR-1 Montevallo 4:11.88 4:06.94 -
14 Tyler Hartleroad FR-1 Trine 5:16.77 4:09.42 -
15 Patrick Latting SO-2 Emory 3:34.52 4:09.44 -
16 Camron Gaddis FR-1 Clayton State 4:50.27 4:10.23 -
17 Connor Morgan SO-2 Truett-McConnell 5:15.92 4:10.73 -
18 Brendan Conniff FR-1 Emory 4:59.11 4:13.48 -
19 Holden Martin SR-4 Trine 5:22.09 4:13.61 -
20 Joshua Jackson JR-3 Montevallo 4:42.21 4:14.24 -
21 Philip Nemecek SO-2 Trine 4:55.20 4:14.48 -
22 Reece Pasley FR-1 Columbus St. 4:07.06 4:14.70 -
23 Declan Toomey SO-2 Denison 4:41.53 4:15.93 -
24 Turner Goetsch SO-2 Emory 4:03.29 4:16.09 -
25 Luke Maly SR-4 Emory 5:28.53 4:16.66 -
26 Gehrig Longe SO-2 Trine 3:25.83 4:17.28 -
27 Ian Dougherty JR-3 Point 4:17.67 4:17.67 -
28 Owen Hartshorn FR-1 Columbus St. 3:29.02 4:18.04 -
29 James Kilgore SR-4 Clayton State 4:57.15 4:18.39 -
30 Tim Park   Unattached 4:50.05 4:18.97 -
31 Joshua Lamb FR-1 Denison 3:32.52 4:19.16 -
32 Zachary Benner FR-1 Oglethorpe 4:58.44 4:19.51 -
33 Andrew Farber JR-3 Oglethorpe 5:32.48 4:19.75 -
34 Mcdonald Tandoh SO-2 Columbus St. 3:40.95 4:19.94 -
35 Patrick Smith SR-4 Oglethorpe 5:00.41 4:21.22 -
36 Evan Woska SO-2 Emory 3:11.00 4:21.64 -
37 Reilly Gobin SR-4 Erskine 5:01.93 4:22.54 -
38 Vijay Weedon FR-1 Thomas (Ga.) 4:36.09 4:22.94 -
39 Evan Malinow FR-1 Emory 3:04.41 4:23.44 -
40 Josh Maier FR-1 Trine 5:30.15 4:24.12 -
41 William Allain SO-2 Denison 3:47.36 4:24.37 -
42 Sam Slough FR-1 Trine 5:29.84 4:26.00 -
43 Thomas Monier SO-2 Spring Hill 4:31.84 4:26.51 -
44 Ben Stewart FR-1 Marion Military Institute 3:45.41 4:28.34 -
45 DeMario Thomas JR-3 Brewton-Parker 3:48.63 4:28.97 -
46 Jesse Boyd SO-2 Tallahassee CC 4:05.69 4:29.99 -
47 Jeremiah Wheeler FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:38.13 4:30.03 -
48 Joshua Meadows SR-4 Erskine 5:30.01 4:30.50 -
49 Alex Lucas Sophomore Unattached 5:57.48 4:34.98 -
50 Parker Hicks FR-1 Marion Military Institute 3:38.75 4:36.89 -
51 Keller Bishop FR-1 Birmingham-Southern 5:23.23 4:38.64 -
52 Spencer Evans FR-1 Columbia Int'l 4:31.48 4:39.87 -
53 Hunter Milhollin SO-2 Brewton-Parker 3:24.46 4:43.96 -
54 Barrett Draiss FR-1 Marion Military Institute 3:26.20 4:46.39 -
55 Eric Smith SO-2 Brewton-Parker 3:49.56 4:46.95 -
56 Bryson Swartz FR-1 Truett-McConnell 5:41.52 4:49.42 -
57 Jack Rodgers FR-1 Birmingham-Southern 4:27.94 4:51.24 -
58 Nigel Collins FR-1 Clayton State 5:46.91 4:51.52 -
59 Stephen Jones FR-1 Montevallo 5:55.95 4:54.17 -
60 Andrew Stone SR-4 Thomas (Ga.) 4:50.65 5:12.52 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
22 Reece Pasley FR-1 Columbus St. 4:14.70 -
25 Luke Maly SR-4 Emory 4:16.66 -
29 James Kilgore SR-4 Clayton State 4:18.39 -
30 Tim Park   Unattached 4:18.97 -
32 Zachary Benner FR-1 Oglethorpe 4:19.51 -
33 Andrew Farber JR-3 Oglethorpe 4:19.75 -
35 Patrick Smith SR-4 Oglethorpe 4:21.22 -
37 Reilly Gobin SR-4 Erskine 4:22.54 -
41 William Allain SO-2 Denison 4:24.37 -
42 Sam Slough FR-1 Trine 4:26.00 -
43 Thomas Monier SO-2 Spring Hill 4:26.51 -
44 Ben Stewart FR-1 Marion Military Institute 4:28.34 -
45 DeMario Thomas JR-3 Brewton-Parker 4:28.97 -
48 Joshua Meadows SR-4 Erskine 4:30.50 -
56 Bryson Swartz FR-1 Truett-McConnell 4:49.42 -
58 Nigel Collins FR-1 Clayton State 4:51.52 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
28 Owen Hartshorn FR-1 Columbus St. 3:00.63 4:18.04 4:07.72 -
34 Mcdonald Tandoh SO-2 Columbus St. 5:22.33 4:19.94 5:17.13 -
46 Jesse Boyd SO-2 Tallahassee CC 3:30.60 4:29.99 3:33.30 -
47 Jeremiah Wheeler FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:08.43 4:30.03 3:17.13 -
49 Alex Lucas Sophomore Unattached 4:07.49 4:34.98 4:07.49 -
50 Parker Hicks FR-1 Marion Military Institute 4:53.51 4:36.89 5:10.12 -
51 Keller Bishop FR-1 Birmingham-Southern 4:33.07 4:38.64 3:31.77 -
52 Spencer Evans FR-1 Columbia Int'l 4:00.69 4:39.87 3:21.51 -
53 Hunter Milhollin SO-2 Brewton-Parker 4:46.80 4:43.96 5:40.76 -
54 Barrett Draiss FR-1 Marion Military Institute 5:57.99 4:46.39 5:49.40 -
55 Eric Smith SO-2 Brewton-Parker 4:58.43 4:46.95 4:09.65 -
57 Jack Rodgers FR-1 Birmingham-Southern 3:58.82 4:51.24 4:59.98 -
59 Stephen Jones FR-1 Montevallo 5:26.53 4:54.17 3:34.75 -
60 Andrew Stone SR-4 Thomas (Ga.) 5:59.40 5:12.52 5:12.52 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Spencer Moore SR-4 Emory 3:17.66 3:52.95 2:49.42 4:09.42 3:20.01 3:55.30 10
2 Spencer Watry JR-3 Emory 3:01.72 3:06.44 4:38.47 5:06.79 2:49.92 3:55.99 8
3 Jack Petkash SO-2 Emory 4:21.99 3:15.30 3:53.41 5:07.24 4:07.70 3:58.17 6
4 Justin Pecore SR-4 Emory 2:51.52 3:43.93 3:41.55 2:51.52 3:03.43 3:58.22 5
5 Brandon Martin SO-2 Emmanuel (Ga.) 3:11.09 4:10.81 3:23.04 2:54.37 5:08.13 3:58.86 4
6 Joey Tindale FR-1 Erskine 3:18.92 4:21.23 4:38.01 3:50.08 5:09.17 3:59.66 3
7 Demarco Hernandez JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:40.49 4:28.50 4:35.69 5:06.86 3:16.58 3:59.73 2
8 Joseph Pitard JR-3 Montevallo 3:25.22 3:39.87 4:55.61 3:30.10 3:56.98 4:04.30 1
19 Holden Martin SR-4 Trine 3:35.57 5:17.02 4:36.44 5:11.94 5:17.02 4:13.61 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Felipe Barrios SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:51.96 5:01.77 4:02.89 4:29.88 4:05.34 4:02.89 -
12 Nikhil Makker FR-1 Emory 3:12.55 5:20.91 4:56.22 3:59.45 4:06.85 5:13.50 -
13 Josh Stidfole FR-1 Montevallo 4:31.64 2:57.80 4:14.35 4:24.23 4:06.94 3:52.13 -
15 Patrick Latting SO-2 Emory 4:01.96 4:09.44 2:59.60 3:04.59 4:09.44 3:42.01 -
18 Brendan Conniff FR-1 Emory 5:11.78 5:29.53 4:56.58 5:01.65 4:13.48 5:16.85 -
23 Declan Toomey SO-2 Denison 4:38.97 5:07.12 4:44.09 4:44.09 4:15.93 3:37.54 -
26 Gehrig Longe SO-2 Trine 3:46.41 4:40.44 3:02.67 3:33.55 4:17.28 3:41.26 -
27 Ian Dougherty JR-3 Point 4:58.90 4:35.71 3:39.02 5:06.63 4:17.67 3:59.64 -
38 Vijay Weedon FR-1 Thomas (Ga.) 3:22.47 3:51.39 4:54.50 4:59.76 4:22.94 4:22.94 -
39 Evan Malinow FR-1 Emory 5:08.23 5:05.59 4:31.35 4:07.64 4:23.44 5:39.84 -
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Jacob Cofield SO-2 Montevallo 2:52.55 4:53.34 4:41.01 4:06.50 3:17.20 2:55.02 3:54.18 -
11 Tavian Anderson   Unattached 4:11.75 5:18.39 5:08.52 4:06.81 3:12.52 5:08.52 4:36.43 -
14 Tyler Hartleroad FR-1 Trine 3:59.45 4:06.93 4:29.38 4:09.42 5:16.77 4:26.88 5:09.28 -
16 Camron Gaddis FR-1 Clayton State 5:07.79 4:15.24 4:35.26 4:10.23 2:55.16 4:37.76 4:22.75 -
17 Connor Morgan SO-2 Truett-McConnell 3:43.15 2:55.52 5:18.43 4:10.73 3:03.04 3:23.10 3:48.17 -
20 Joshua Jackson JR-3 Montevallo 4:39.67 3:23.40 4:37.13 4:14.24 5:07.63 4:04.07 4:01.53 -
21 Philip Nemecek SO-2 Trine 3:23.59 5:05.38 5:07.92 4:14.48 3:49.04 4:32.30 4:19.57 -
24 Turner Goetsch SO-2 Emory 3:04.39 4:03.29 4:05.85 4:16.09 5:27.80 3:55.61 4:36.58 -
31 Joshua Lamb FR-1 Denison 4:29.53 5:29.14 3:45.47 4:19.16 3:19.56 4:11.39 3:09.19 -
36 Evan Woska SO-2 Emory 4:19.03 5:08.74 4:03.33 4:21.64 5:29.67 3:26.70 3:45.01 -
40 Josh Maier FR-1 Trine 4:47.89 3:47.15 3:23.38 4:24.12 5:01.10 3:23.38 3:15.45 -