March 24-25, 2023
|
Emory - Atlanta, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA DI Appalachian AC NEICAAA NCAC DIII New England

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Ella Whinney FR-1 Wellesley 4:48.46 10
2 Ellie Murphy-Weise SR-4 Wellesley 4:51.75 8
3 Liesl Scherrer SO-2 Emory 4:52.43 6
4 Madison Tiaffay FR-1 Emory 4:54.20 5
5 Elle Haushalter SO-2 Emory 4:56.43 4
6 Sarah Owen FR-1 Truett-McConnell 4:58.40 3
7 Shana Fitzmaurice SR-4 Emory 5:00.37 2
8 Michelle Mittaz SO-2 Emory 5:00.76 1
9 Anna Lindower SR-4 Denison 5:02.70 -
10 Katherine Kennedy FR-1 Emory 5:05.75 -
11 Royal Delay SO-2 Columbus St. 5:06.95 -
12 Ana Parker JR-3 Trine 5:07.20 -
13 Lucy Hansen SO-2 Emory 5:09.63 -
14 Olivia Tabron Senior Unattached 5:09.98 -
15 Bailey Puckett FR-1 Trine 5:10.81 -
16 Eleanor Young FR-1 Trine 5:10.88 -
17 Abby Snyder SO-2 Montevallo 5:12.08 -
18 Carolyn Trent FR-1 Denison 5:14.72 -
19 Jada Warren FR-1 Clayton State 5:15.01 -
20 Marissa Kenney JR-3 Trine 5:15.42 -
21 Emily Wahl FR-1 Trine 5:16.38 -
22 Natalie Sandlow SO-2 Emory 5:18.84 -
23 Kaeleigh Brooks FR-1 Columbus St. 5:19.88 -
24 Raleigh Faulkner FR-1 Erskine 5:19.96 -
25 Madeline Knightly JR-3 Spring Hill 5:21.96 -
26 Elizabeth Mak SO-2 Capital 5:24.85 -
27 Alexa Daley JR-3 Capital 5:25.72 -
28 Elle Sims SO-2 Truett-McConnell 5:26.55 -
29 Sacha Brickey FR-1 Georgia State 5:27.38 -
30 Emily Byrd FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:29.05 -
31 Becca Bowers JR-3 Erskine 5:30.42 -
32 Allison Craft SO-2 Truett-McConnell 5:33.95 -
33 Vivian Bryant FR-1 Erskine 5:34.30 -
34 Hannah Rhodes FR-1 Oglethorpe 5:35.26 -
35 Taylor Farmer JR-3 Emmanuel (Ga.) 5:35.31 -
36 Victoria Richards SO-2 Thomas (Ga.) 5:36.07 -
37 Meg Dugan FR-1 Wellesley 5:36.80 -
38 Riley Michaud SO-2 Oglethorpe 5:38.38 -
39 Kalkidan Hawkins SO-2 Clayton State 5:38.50 -
40 Gabe Earhart FR-1 Birmingham-Southern 5:42.58 -
41 Betsy Perez FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:44.87 -
42 Hannah Griffith FR-1 Marion Military Institute 5:48.90 -
43 Chayney Whelchel FR-1 Erskine 5:50.10 -
44 Fiona Coleman FR-1 Denison 5:56.85 -
45 Elliott Baker FR-1 Oglethorpe 6:03.02 -
46 Elizabeth Hetzler FR-1 Marion Military Institute 6:07.98 -
47 Ava Courtney SO-2 Spring Hill 6:12.32 -
48 Gracie Tingelhoff FR-1 Emmanuel (Ga.) 6:12.76 -
49 Jamison Sevilla FR-1 Marion Military Institute 6:16.17 -
50 Caiti Panten FR-1 Denison 6:32.20 -
51 Cassidy Dilks SR-4 Spring Hill 6:41.41 -
52 Hannah Hutchens SR-4 Columbus St. 6:41.73 -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Ana Parker JR-3 Trine 5:07.20 3:47.33 -
23 Kaeleigh Brooks FR-1 Columbus St. 5:19.88 5:26.28 -
27 Alexa Daley JR-3 Capital 5:25.72 3:48.01 -
30 Emily Byrd FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:29.05 5:09.31 -
32 Allison Craft SO-2 Truett-McConnell 5:33.95 6:17.37 -
36 Victoria Richards SO-2 Thomas (Ga.) 5:36.07 4:15.42 -
37 Meg Dugan FR-1 Wellesley 5:36.80 4:36.18 -
40 Gabe Earhart FR-1 Birmingham-Southern 5:42.58 4:44.35 -
41 Betsy Perez FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:44.87 5:44.87 -
42 Hannah Griffith FR-1 Marion Military Institute 5:48.90 4:07.72 -
43 Chayney Whelchel FR-1 Erskine 5:50.10 6:25.11 -
44 Fiona Coleman FR-1 Denison 5:56.85 4:13.37 -
45 Elliott Baker FR-1 Oglethorpe 6:03.02 5:26.72 -
46 Elizabeth Hetzler FR-1 Marion Military Institute 6:07.98 6:04.30 -
47 Ava Courtney SO-2 Spring Hill 6:12.32 4:24.35 -
48 Gracie Tingelhoff FR-1 Emmanuel (Ga.) 6:12.76 7:16.13 -
49 Jamison Sevilla FR-1 Marion Military Institute 6:16.17 5:34.80 -
50 Caiti Panten FR-1 Denison 6:32.20 6:12.59 -
51 Cassidy Dilks SR-4 Spring Hill 6:41.41 7:17.54 -
52 Hannah Hutchens SR-4 Columbus St. 6:41.73 7:37.98 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ella Whinney FR-1 Wellesley 4:48.46 5:23.08 10
2 Ellie Murphy-Weise SR-4 Wellesley 4:51.75 3:41.73 8
3 Liesl Scherrer SO-2 Emory 4:52.43 4:46.59 6
4 Madison Tiaffay FR-1 Emory 4:54.20 6:10.70 5
5 Elle Haushalter SO-2 Emory 4:56.43 4:53.47 4
6 Sarah Owen FR-1 Truett-McConnell 4:58.40 6:27.92 3
7 Shana Fitzmaurice SR-4 Emory 5:00.37 4:45.36 2
8 Michelle Mittaz SO-2 Emory 5:00.76 4:51.74 1
9 Anna Lindower SR-4 Denison 5:02.70 6:18.38 -
14 Olivia Tabron Senior Unattached 5:09.98 5:25.48 -
21 Emily Wahl FR-1 Trine 5:16.38 4:47.91 -
22 Natalie Sandlow SO-2 Emory 5:18.84 5:44.35 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Katherine Kennedy FR-1 Emory 5:36.33 5:05.75 3:52.37 3:49.32 6:34.42 -
11 Royal Delay SO-2 Columbus St. 3:41.01 5:06.95 3:59.43 3:34.87 5:22.30 -
13 Lucy Hansen SO-2 Emory 6:36.33 5:09.63 6:39.43 5:06.54 5:22.02 -
15 Bailey Puckett FR-1 Trine 3:43.79 5:10.81 6:16.08 5:07.71 4:45.95 -
16 Eleanor Young FR-1 Trine 5:45.08 5:10.88 5:45.08 4:39.80 6:16.17 -
20 Marissa Kenney JR-3 Trine 4:34.42 5:15.42 4:40.73 5:53.27 4:56.50 -
24 Raleigh Faulkner FR-1 Erskine 6:11.16 5:19.96 4:54.37 5:03.97 5:51.96 -
29 Sacha Brickey FR-1 Georgia State 6:55.78 5:27.38 6:52.50 5:01.19 4:35.00 -
31 Becca Bowers JR-3 Erskine 5:27.12 5:30.42 6:49.72 5:20.51 6:33.20 -
38 Riley Michaud SO-2 Oglethorpe 4:51.01 5:38.38 5:11.31 4:23.94 5:21.46 -
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
17 Abby Snyder SO-2 Montevallo 5:02.72 5:05.84 3:44.70 4:31.51 3:38.46 4:22.15 5:12.08 -
18 Carolyn Trent FR-1 Denison 4:52.69 5:11.58 5:27.31 4:05.49 6:17.67 6:14.52 5:14.72 -
19 Jada Warren FR-1 Clayton State 6:14.87 6:02.27 6:24.32 5:37.06 3:46.81 6:27.47 5:15.01 -
25 Madeline Knightly JR-3 Spring Hill 6:03.82 4:56.21 6:55.33 5:54.16 3:55.03 4:01.47 5:21.96 -
26 Elizabeth Mak SO-2 Capital 6:13.58 6:00.59 6:03.84 6:03.84 4:42.62 4:13.39 5:24.85 -
28 Elle Sims SO-2 Truett-McConnell 6:38.40 6:18.80 6:41.66 4:37.57 4:40.84 5:23.29 5:26.55 -
33 Vivian Bryant FR-1 Erskine 5:44.33 6:07.73 3:54.01 3:54.01 4:24.10 6:44.51 5:34.30 -
34 Hannah Rhodes FR-1 Oglethorpe 5:01.74 5:28.56 6:25.55 6:38.96 6:38.96 5:08.44 5:35.26 -
35 Taylor Farmer JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:55.08 5:35.31 3:54.72 6:05.49 6:15.55 6:08.85 5:35.31 -
39 Kalkidan Hawkins SO-2 Clayton State 4:57.88 6:42.82 4:34.19 7:06.51 5:28.35 4:24.03 5:38.50 -