March 3- 4, 2023
|
UNC-Wilmington - Wilmington, NC
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas USCAA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Gretchen Bingham SR-4 UNCW 2:54.57 1:42.19 2:21.92 2:38.95 1:57.80 10
2 Celine Fleurilus JR-3 Mount Olive 3:03.27 2:51.72 2:24.30 2:01.22 2:43.06 8
3 Andrea Gallegos JR-3 Meredith 2:33.76 3:04.80 2:27.84 2:26.37 3:00.37 6
4 Caitlin Peck FR-1 UNCW 2:10.89 3:05.92 2:28.73 1:54.53 2:33.20 5
5 Mia Zuniga SO-2 Belmont Abbey 2:39.19 2:37.69 2:30.18 1:52.64 2:54.21 4
6 Hailey Russell FR-1 Barton 2:52.19 2:32.55 2:31.04 2:08.39 1:57.82 3
7 Courtney Drumm   Unattached 2:40.20 3:03.30 2:34.03 2:07.85 2:18.63   
8 Maura Baird FR-1 Belmont Abbey 2:35.03 2:55.59 2:38.19 2:06.56 2:38.19 2
9 Sydney Keller SO-2 Belmont Abbey 2:16.06 2:41.37 2:38.20 2:27.13 2:03.40 1
10 Caitlin Brown FR-1 Meredith 2:38.23 2:01.84 2:38.23 1:52.35 3:20.96 -
11 Annika Deveau FR-1 Belmont Abbey 2:30.26 3:10.78 2:48.83 3:34.42 2:55.59 -
12 Ashlynne Wike FR-1 Meredith 2:09.38 2:46.83 2:50.23 2:11.08 3:02.15 -
13 Imani Corbett SO-2 Shaw 2:40.84 2:56.24 2:51.10 3:06.50 3:35.59 -
14 Michelle Gladdis SR-4 Meredith 2:24.15 2:15.57 2:51.60 2:22.43 2:32.73 -
15 Serena Arnold FR-1 Albion 2:36.63 3:04.78 2:55.98 2:29.59 2:11.99 -
16 Kristina Dolgacheva SO-2 Albion 3:05.43 2:14.22 2:56.60 3:28.39 2:53.07 -
17 Aydia Cobb FR-1 Shaw 2:25.01 3:18.06 2:56.84 2:26.78 2:32.09 -
18 Hailey Bilski FR-1 Meredith 3:12.35 2:20.70 2:58.10 3:33.72 2:06.46 -
19 Melanie Symons FR-1 Albion 3:51.34 3:47.75 2:59.33 2:57.54 3:33.41 -
20 MacKinley Perry FR-1 Francis Marion 2:20.19 2:25.59 2:59.73 2:29.18 3:05.13 -
21 Paige Witteborg SO-2 Mount Olive 3:30.36 2:11.71 3:02.92 2:22.68 3:19.39 -
22 Caroline Allred SO-2 Mount Olive 3:42.33 2:43.53 3:03.74 2:15.97 3:34.98 -
23 Megan Chipman FR-1 Albion 2:40.02 2:12.43 3:03.93 2:16.11 2:25.31 -
24 Laura Brown FR-1 Meredith 2:40.42 3:04.95 3:08.72 2:15.88 2:44.19 -
  Caitlin Bobbitt SO-2 William Peace DNS DNS DNS DNS DNS   
  Mary Fallon FR-1 Belmont Abbey DNS DNS DNS DNS DNS   
  Tori Thompson FR-1 Belmont Abbey DNS DNS DNS DNS DNS   
  Natalie Baldwin FR-1 Mount Olive DNS DNS DNS DNS DNS   
  Angela James-Creech SO-2 Barton DNS DNS DNS DNS DNS   
  Aliyah Bradley FR-1 Allen DNS DNS DNS DNS DNS   
  Thea Schillaci FR-1 Shaw DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ashleigh Pemberton FR-1 Meredith DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Gretchen Bingham SR-4 UNCW 2:09.15 2:00.64 2:03.47 2:21.92 2:30.44 10
2 Celine Fleurilus JR-3 Mount Olive 2:15.65 2:53.16 3:01.82 2:24.30 3:04.71 8
4 Caitlin Peck FR-1 UNCW 2:21.30 2:58.48 2:10.89 2:28.73 3:08.89 5
5 Mia Zuniga SO-2 Belmont Abbey 2:09.16 2:45.20 1:45.13 2:30.18 2:57.22 4
6 Hailey Russell FR-1 Barton 3:07.29 2:05.37 3:02.76 2:31.04 3:10.31 3
7 Courtney Drumm   Unattached 1:53.99 1:58.61 2:41.74 2:34.03 3:12.54   
8 Maura Baird FR-1 Belmont Abbey 2:25.54 2:09.72 2:52.43 2:38.19 3:13.00 2
9 Sydney Keller SO-2 Belmont Abbey 3:22.50 1:57.07 2:35.04 2:38.20 1:58.65 1
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
3 Andrea Gallegos JR-3 Meredith 2:27.84 6
10 Caitlin Brown FR-1 Meredith 2:38.23 -
14 Michelle Gladdis SR-4 Meredith 2:51.60 -
20 MacKinley Perry FR-1 Francis Marion 2:59.73 -
  Thea Schillaci FR-1 Shaw DNS   
  Ashleigh Pemberton FR-1 Meredith DNS   
  Tori Thompson FR-1 Belmont Abbey DNS   
  Angela James-Creech SO-2 Barton DNS   
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Annika Deveau FR-1 Belmont Abbey 2:43.77 2:48.83 2:37.02 3:17.54 2:55.59 2:25.20 3:31.04 -
18 Hailey Bilski FR-1 Meredith 3:42.63 2:58.10 2:36.73 2:40.29 3:46.19 2:34.95 2:54.54 -
19 Melanie Symons FR-1 Albion 2:57.54 2:59.33 2:28.85 2:53.95 2:41.40 2:55.75 3:31.61 -
21 Paige Witteborg SO-2 Mount Olive 3:50.48 3:02.92 2:28.17 3:48.65 2:33.66 3:28.53 2:28.17 -
23 Megan Chipman FR-1 Albion 2:28.99 3:03.93 3:07.61 2:27.15 2:16.11 3:07.61 3:27.84 -
24 Laura Brown FR-1 Meredith 3:31.37 3:08.72 3:21.93 3:10.61 3:01.18 3:35.14 3:50.24 -
  Natalie Baldwin FR-1 Mount Olive DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Mary Fallon FR-1 Belmont Abbey DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
12 Ashlynne Wike FR-1 Meredith 3:32.79 2:50.23 3:12.36 -
13 Imani Corbett SO-2 Shaw 2:59.66 2:51.10 2:27.15 -
15 Serena Arnold FR-1 Albion 3:13.58 2:55.98 2:17.27 -
16 Kristina Dolgacheva SO-2 Albion 3:05.43 2:56.60 3:42.52 -
17 Aydia Cobb FR-1 Shaw 2:55.08 2:56.84 2:21.48 -
22 Caroline Allred SO-2 Mount Olive 2:23.32 3:03.74 2:10.46 -
  Aliyah Bradley FR-1 Allen DNS DNS DNS   
  Caitlin Bobbitt SO-2 William Peace DNS DNS DNS