February 9, 2023
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Raymond Brugmans JR-3 Carson-Newman 1:54.36 1:45.03 1:56.69 1:46.19 1:57.86 1:34.52
2 Raphael Degenero JR-3 Davidson 2:20.88 2:00.93 1:57.40 1:37.45 1:45.66 1:35.10
3 Miles Kominsky JR-3 Davidson 2:11.60 1:38.70 1:57.50 1:44.58 1:45.75 2:32.75
4 Ryan Harris FR-1 Davidson 2:06.05 2:20.19 1:57.80 2:29.61 1:48.38 2:20.19
5 Josh Gillis FR-1 Lees-McRae 1:26.21 2:22.89 1:58.09 2:21.71 1:33.30 1:56.91
6 Christian Henry JR-3 Carson-Newman 2:03.04 1:28.73 1:58.30 2:04.22 1:47.66 1:52.39
7 Ethan Marchman FR-1 Southern Wesleyan 2:13.75 2:34.06 1:59.42 1:47.48 2:04.20 2:11.37
8 Christopher Upton SO-2 Montreat 1:46.30 2:19.74 1:59.43 2:28.10 1:43.91 1:31.97
9 Owen Lekki SO-2 Davidson 2:10.28 1:32.03 1:59.52 1:32.03 1:46.38 2:16.26
10 Grady Clark FR-1 Southern Wesleyan 1:27.72 2:22.99 2:00.16 2:20.59 1:38.54 1:42.14
11 Adam Willett SO-2 Belmont Abbey 2:18.45 1:26.68 2:00.39 2:08.82 2:31.70 2:19.66
12 Dustyn Scruggs FR-1 Erskine 1:37.74 1:53.42 2:00.66 2:35.66 2:29.62 2:06.70
13 Joey Tindale FR-1 Erskine 2:29.82 2:14.11 2:00.82 1:43.91 1:41.49 1:55.99
14 Brian Sause SO-2 Belmont Abbey 1:54.04 2:34.08 2:01.32 1:29.78 1:45.55 1:27.35
15 Gabriel Blackwelder SO-2 UNC Pembroke 1:44.47 2:31.84 2:01.47 1:43.25 2:13.62 2:30.63
16 Ethan Board SO-2 Concord 2:24.05 1:26.67 2:02.07 2:17.94 1:27.89 1:47.43
17 Ruchen Blaauw SO-2 Montreat 1:52.72 2:25.80 2:02.52 2:03.75 2:06.20 1:26.99
18 Ethan Urichko FR-1 Lees-McRae 1:35.61 1:29.40 2:04.16 2:07.89 2:37.69 2:12.86
19 Aidan O'Donnell FR-1 Citadel 2:16.12 1:31.17 2:04.88 2:31.11 1:43.65 2:41.10
20 Jakel Chalmers JR-3 UNC Pembroke 1:42.43 2:41.14 2:04.91 2:08.66 2:38.64 2:42.39
21 Irenge Nkere FR-1 Belmont Abbey 2:27.46 1:34.97 2:04.96 1:41.22 1:38.72 2:38.70
22 Liam O'Donnell FR-1 Citadel 1:36.38 1:27.62 2:05.16 2:41.46 1:35.13 2:28.94
23 Zach Wilson SO-2 Concord 1:55.29 2:04.06 2:05.31 1:47.77 2:21.60 2:41.65
24 Daniel McArthur Junior Unattached 1:55.44 1:46.65 2:05.47 1:42.89 2:20.53 1:37.87
25 Larry Scott SO-2 Newberry 2:04.82 1:48.43 2:06.08 2:02.30 1:37.09 2:17.43
26 Oska Gobin FR-1 Montreat 2:27.65 2:35.29 2:07.28 1:34.19 2:39.10 1:58.37
27 Ben Gribbins SO-2 Lees-McRae 2:34.48 1:43.42 2:07.67 1:56.18 2:17.89 1:33.20
28 Tavarian Thompson FR-1 Newberry 2:46.05 2:43.48 2:08.72 2:39.62 2:13.87 1:46.84
29 Brett Cobb FR-1 Citadel 2:42.68 1:57.49 2:09.11 2:24.61 1:40.71 1:56.20
30 Sutter Guttery FR-1 Citadel 2:06.85 2:01.62 2:10.77 1:59.00 2:43.47 2:23.85
31 Charles May SO-2 Belmont Abbey 2:03.19 2:08.43 2:11.05 2:34.64 1:43.53 1:46.15
32 Henry Johnson SO-2 Newberry 2:15.39 1:48.32 2:15.39 1:42.90 2:08.62 2:04.56
33 Parker Key FR-1 Lees-McRae 2:30.30 2:39.96 2:17.89 1:46.18 2:16.52 2:20.65
34 Mark Waclawik SO-2 Belmont Abbey 1:56.62 2:42.98 2:20.50 2:16.29 2:12.07 2:40.17
35 Johnathan Payne FR-1 Concord 2:49.34 2:23.94 2:21.11 2:01.36 1:43.01 2:19.70
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Raymond Brugmans JR-3 Carson-Newman 2:06.03 1:56.69
3 Miles Kominsky JR-3 Davidson 1:29.30 1:57.50
9 Owen Lekki SO-2 Davidson 1:32.03 1:59.52
12 Dustyn Scruggs FR-1 Erskine 1:48.60 2:00.66
16 Ethan Board SO-2 Concord 1:42.54 2:02.07
17 Ruchen Blaauw SO-2 Montreat 1:39.25 2:02.52
20 Jakel Chalmers JR-3 UNC Pembroke 1:58.67 2:04.91
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Raphael Degenero JR-3 Davidson 1:40.97 1:57.40 2:04.45 1:42.14 1:46.84
4 Ryan Harris FR-1 Davidson 1:34.24 1:57.80 2:02.52 1:27.18 2:10.76
5 Josh Gillis FR-1 Lees-McRae 1:30.93 1:58.09 1:29.75 1:45.10 2:24.07
6 Christian Henry JR-3 Carson-Newman 1:25.18 1:58.30 1:45.29 2:07.77 2:27.88
7 Ethan Marchman FR-1 Southern Wesleyan 1:25.99 1:59.42 1:31.96 1:33.15 2:03.01
8 Christopher Upton SO-2 Montreat 2:35.26 1:59.43 1:53.46 1:34.35 2:30.49
11 Adam Willett SO-2 Belmont Abbey 1:24.28 2:00.39 1:51.97 2:25.68 2:29.29
14 Brian Sause SO-2 Belmont Abbey 1:56.47 2:01.32 1:33.42 2:07.39 1:49.19
18 Ethan Urichko FR-1 Lees-McRae 1:55.47 2:04.16 1:36.85 1:31.88 1:50.51
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Grady Clark FR-1 Southern Wesleyan 2:00.16
13 Joey Tindale FR-1 Erskine 2:00.82
15 Gabriel Blackwelder SO-2 UNC Pembroke 2:01.47
21 Irenge Nkere FR-1 Belmont Abbey 2:04.96
23 Zach Wilson SO-2 Concord 2:05.31
24 Daniel McArthur Junior Unattached 2:05.47
25 Larry Scott SO-2 Newberry 2:06.08
26 Oska Gobin FR-1 Montreat 2:07.28
27 Ben Gribbins SO-2 Lees-McRae 2:07.67
31 Charles May SO-2 Belmont Abbey 2:11.05
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Aidan O'Donnell FR-1 Citadel 2:04.88 2:32.36 2:21.12 1:27.42 2:31.11
22 Liam O'Donnell FR-1 Citadel 2:05.16 1:27.62 2:20.18 1:58.91 2:15.18
28 Tavarian Thompson FR-1 Newberry 2:08.72 1:40.41 2:34.47 2:13.87 2:13.87
29 Brett Cobb FR-1 Citadel 2:09.11 2:43.97 2:23.32 2:32.35 1:51.04
30 Sutter Guttery FR-1 Citadel 2:10.77 1:43.31 2:50.01 2:42.16 1:52.47
32 Henry Johnson SO-2 Newberry 2:15.39 1:45.61 2:49.24 1:44.25 2:20.81
33 Parker Key FR-1 Lees-McRae 2:17.89 2:34.44 2:12.38 2:31.68 1:44.80
34 Mark Waclawik SO-2 Belmont Abbey 2:20.50 1:42.57 2:09.26 2:23.31 2:21.91
35 Johnathan Payne FR-1 Concord 2:21.11 1:54.30 2:21.11 2:21.11 2:49.34