April 14-15, 2023
|
Anderson University - Anderson, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC USCAA IC4A/ECAC

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Raina Andrews JR-3 Catawba 1:49.97 2:10.91 1:47.35 10
2 Ruth Spijker FR-1 Converse 1:35.89 2:13.17 1:47.87 8
3 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 1:41.47 2:13.51 1:56.16 6
4 Olivia Rish SR-4 Anderson (S.C.) 1:48.31 2:15.38 2:54.64 5
5 Natalie Almond FR-1 Catawba 1:49.87 2:15.64 1:36.31 4
6 Abigail Misch FR-1 Flagler 2:17.77 2:17.77 2:10.89 3
7 Emily McBride SO-2 North Georgia 2:57.00 2:18.28 2:43.17 2
8 Emma Whitaker FR-1 Anderson (S.C.) 1:47.03 2:18.99 2:17.60 1
9 Katy Neubert SR-4 King 2:30.89 2:19.71 1:47.58 -
10 Maddi Hood SO-2 Flagler 2:45.19 2:19.99 2:53.59 -
11 Sarah Owen FR-1 Truett-McConnell 2:48.59 2:20.49 1:50.99 -
12 Clemence Treguer FR-1 Flagler 2:22.06 2:20.65 2:54.41 -
13 Emery Ryan JR-3 North Georgia 2:32.32 2:21.03 2:50.65 -
14 Khasmine Harris SR-4 Limestone 1:59.98 2:22.83 1:45.70 -
15 Zoe Adams SO-2 Claflin 2:17.72 2:24.96 2:36.56 -
16 Jonnica Fuller JR-3 Claflin 2:12.45 2:25.54 2:06.62 -
17 Bayley Robinson JR-3 Converse 2:08.68 2:26.22 3:05.70 -
18 Lindsay Allan SR-4 North Georgia 2:43.79 2:26.24 1:46.76 -
19 Delaney Eller FR-1 Emory & Henry 3:08.05 2:28.07 2:34.00 -
20 Anna Baugh FR-1 Montreat 3:02.76 2:29.80 2:35.80 -
21 Francesca Peters FR-1 Bob Jones 2:03.13 2:30.15 2:36.16 -
22 susannah wedgewood Senior Unattached 2:15.03 2:31.71 3:17.23   
23 Alaya Lindquist SR-4 Newberry 2:40.85 2:31.74 1:49.26 -
24 Cavel Barnett JR-3 Benedict 1:47.74 2:31.74 2:07.47 -
25 Sydney Keller SO-2 Belmont Abbey 2:54.99 2:32.16 2:32.16 -
26 Jasmine Hernandez FR-1 Montreat 2:57.73 2:33.21 1:47.25 -
27 Ava Labrant SO-2 Southern Wesleyan 2:10.56 2:33.60 2:38.21 -
28 Makayla Ward SR-4 Catawba 2:07.62 2:33.75 1:49.17 -
29 Taylor Farmer JR-3 Emmanuel (Ga.) 1:58.62 2:34.05 1:52.46 -
30 Haley Morgan JR-3 Southern Wesleyan 2:56.21 2:34.57 3:17.85 -
31 Maura Baird FR-1 Belmont Abbey 1:54.36 2:36.65 3:15.82 -
32 Damaris Kimaiyo FR-1 Emmanuel (Ga.) 3:23.77 2:36.74 3:08.09 -
33 Kristi Gallagher FR-1 Converse 2:18.73 2:37.64 2:23.46 -
34 Emily Spies FR-1 Johnson & Wales (N.C.) 2:57.58 2:38.55 3:05.51 -
35 Isabel Whitman FR-1 Presbyterian 2:06.96 2:38.69 2:46.63 -
36 Margaret Snyder SR-4 Bob Jones 2:10.44 2:39.07 2:51.80 -
37 Sandra Diaz-Martinez FR-1 Brevard 3:14.09 2:39.09 2:16.82 -
38 Caroline Rairigh SO-2 Presbyterian 2:09.46 2:39.82 2:03.07 -
39 Yenilitza Roman JR-3 Johnson & Wales (N.C.) 3:02.26 2:39.87 2:20.69 -
40 Elise McKinney FR-1 Emory & Henry 3:02.77 2:40.32 2:17.88 -
41 Taylor Marotta SO-2 Coker 2:13.26 2:40.55 2:14.87 -
42 Skyler Andrews FR-1 Claflin 1:54.10 2:40.70 2:59.99 -
43 Joy Hast SO-2 Bob Jones 2:50.41 2:40.76 2:08.61 -
44 Keyli Gomez JR-3 Presbyterian 3:22.10 2:41.68 2:54.62 -
45 Nicole Feagan FR-1 Southern Wesleyan 2:26.47 2:42.74 2:00.43 -
46 Shawnteanna Tillman FR-1 Coker 2:54.36 2:42.95 3:15.54 -
47 Josie Chenevey FR-1 Montreat 2:44.60 2:44.60 2:03.45 -
48 Laken Crockett JR-3 Emory & Henry 3:04.47 2:46.19 2:54.50 -
49 Gisselle Lopez JR-3 Southern Wesleyan 2:11.33 2:46.23 2:31.27 -
50 Presley Madden FR-1 Truett-McConnell 2:08.93 2:47.43 2:35.71 -
51 Floma Okumu SO-2 Benedict 2:21.63 2:50.63 2:52.34 -
52 Paige Trent SO-2 North Greenville 2:33.74 2:52.74 2:47.56 -
53 Janae Johnson JR-3 Benedict 2:18.23 2:54.97 3:14.22 -
54 Kinna Magette SO-2 Emory & Henry 3:01.07 2:57.52 2:36.22 -
55 Chayney Whelchel FR-1 Erskine 3:48.66 2:58.64 2:24.70 -
56 Alyssa Campbell FR-1 Lander 2:12.59 2:59.17 3:43.97 -
57 Claire Marion FR-1 Emory & Henry 3:10.32 3:06.58 3:56.96 -
  Samantha Payne JR-3 Catawba DNF DNF DNF   
  Destiny Haller JR-3 King DNS DNS DNS   
  Yessenia Castellanos SO-2 Montreat DNS DNS DNS   
  Emily Byrd FR-1 Emmanuel (Ga.) DNS DNS DNS   
  Amanda Lowery FR-1 King DNS DNS DNS   
  Avery Shope FR-1 North Greenville DNS DNS DNS   
  Georgia McGahey 2 Unattached DNS DNS DNS   
  Auryn West Junior Unattached DNS DNS DNS   
  Elisabeth Farley FR-1 Bob Jones DNS DNS DNS   
  Dylan Garcia SO-2 Montreat DNS DNS DNS   
  Kilia Hasty SO-2 Montreat DNS DNS DNS   
  Madison McDonald SO-2 Claflin DNS DNS DNS   
  Lili Jaraczewski SR-4 Presbyterian DNS DNS DNS   
  Megan Thompson JR-3 Benedict DNS DNS DNS   
  Devin Helms SR-4 North Georgia DNS DNS DNS   
  Kacey Miller SO-2 North Greenville DNS DNS DNS   
  Claire Mills JR-3 North Georgia DNS DNS DNS   
  Emma Bright SO-2 North Greenville DNS DNS DNS   
  Mia Zuniga SO-2 Belmont Abbey DNS DNS DNS   
  Annika Deveau FR-1 Belmont Abbey DNS DNS DNS   
  Madeline Bishop JR-3 Emory & Henry DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Raina Andrews JR-3 Catawba 2:44.95 2:10.91 2:33.17 2:48.88 2:43.64 1:56.51 10
2 Ruth Spijker FR-1 Converse 2:51.79 2:13.17 2:18.50 2:53.12 2:19.83 2:45.13 8
3 Ella Stoudenmire SO-2 North Georgia 1:36.13 2:13.51 2:48.23 2:17.52 1:45.48 2:34.88 6
4 Olivia Rish SR-4 Anderson (S.C.) 1:37.48 2:15.38 2:45.17 1:42.89 1:38.83 2:46.52 5
5 Natalie Almond FR-1 Catawba 2:23.78 2:15.64 1:52.59 2:06.15 2:38.70 2:50.91 4
6 Abigail Misch FR-1 Flagler 2:21.91 2:17.77 2:24.66 2:31.55 2:20.53 2:05.37 3
8 Emma Whitaker FR-1 Anderson (S.C.) 1:38.69 2:18.99 2:10.65 1:51.20 2:30.11 1:59.54 1
14 Khasmine Harris SR-4 Limestone 2:37.12 2:22.83 2:55.68 2:05.69 2:19.98 2:15.69 -
  Samantha Payne JR-3 Catawba DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Dylan Garcia SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Yessenia Castellanos SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
7 Emily McBride SO-2 North Georgia 1:54.78 2:18.28 1:45.10 2:18.28 2
9 Katy Neubert SR-4 King 1:53.17 2:53.24 2:43.46 2:19.71 -
10 Maddi Hood SO-2 Flagler 2:39.59 1:47.80 2:42.39 2:19.99 -
11 Sarah Owen FR-1 Truett-McConnell 2:35.95 2:38.76 3:01.24 2:20.49 -
12 Clemence Treguer FR-1 Flagler 2:54.41 2:36.13 2:03.78 2:20.65 -
13 Emery Ryan JR-3 North Georgia 1:51.42 2:01.29 2:04.11 2:21.03 -
17 Bayley Robinson JR-3 Converse 1:48.21 1:49.67 2:08.68 2:26.22 -
  Avery Shope FR-1 North Greenville DNS DNS DNS DNS   
  Claire Mills JR-3 North Georgia DNS DNS DNS DNS   
  Megan Thompson JR-3 Benedict DNS DNS DNS DNS   
  Kilia Hasty SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
15 Zoe Adams SO-2 Claflin 2:24.96 -
16 Jonnica Fuller JR-3 Claflin 2:25.54 -
18 Lindsay Allan SR-4 North Georgia 2:26.24 -
20 Anna Baugh FR-1 Montreat 2:29.80 -
24 Cavel Barnett JR-3 Benedict 2:31.74 -
25 Sydney Keller SO-2 Belmont Abbey 2:32.16 -
28 Makayla Ward SR-4 Catawba 2:33.75 -
51 Floma Okumu SO-2 Benedict 2:50.63 -
  Mia Zuniga SO-2 Belmont Abbey DNS   
  Devin Helms SR-4 North Georgia DNS   
  Auryn West Junior Unattached DNS   
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
19 Delaney Eller FR-1 Emory & Henry 2:28.07 2:16.23 -
21 Francesca Peters FR-1 Bob Jones 2:30.15 2:04.63 -
22 susannah wedgewood Senior Unattached 2:31.71 3:05.09   
23 Alaya Lindquist SR-4 Newberry 2:31.74 2:27.19 -
26 Jasmine Hernandez FR-1 Montreat 2:33.21 2:08.70 -
29 Taylor Farmer JR-3 Emmanuel (Ga.) 2:34.05 2:29.43 -
30 Haley Morgan JR-3 Southern Wesleyan 2:34.57 3:19.40 -
31 Maura Baird FR-1 Belmont Abbey 2:36.65 2:06.89 -
  Madison McDonald SO-2 Claflin DNS DNS   
  Amanda Lowery FR-1 King DNS DNS   
  Georgia McGahey 2 Unattached DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
27 Ava Labrant SO-2 Southern Wesleyan 2:02.88 2:33.60 2:09.03 3:10.47 2:21.32 2:09.03 2:02.88 -
33 Kristi Gallagher FR-1 Converse 2:32.91 2:37.64 2:07.69 3:04.44 3:24.94 3:06.02 2:31.34 -
35 Isabel Whitman FR-1 Presbyterian 3:26.30 2:38.69 2:22.83 2:13.30 2:29.17 2:59.32 2:37.11 -
38 Caroline Rairigh SO-2 Presbyterian 3:24.57 2:39.82 2:03.07 1:55.07 3:27.77 2:33.43 2:25.44 -
41 Taylor Marotta SO-2 Coker 3:12.66 2:40.55 3:07.85 2:48.58 3:03.03 2:10.05 1:52.39 -
42 Skyler Andrews FR-1 Claflin 2:32.67 2:40.70 2:03.74 2:56.77 2:08.56 2:06.96 2:32.67 -
43 Joy Hast SO-2 Bob Jones 2:10.22 2:40.76 2:11.83 2:08.61 2:40.76 2:35.94 2:48.80 -
47 Josie Chenevey FR-1 Montreat 3:04.36 2:44.60 2:31.44 3:06.00 3:22.46 2:52.83 2:52.83 -
  Emily Byrd FR-1 Emmanuel (Ga.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lili Jaraczewski SR-4 Presbyterian DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Destiny Haller JR-3 King DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
34 Emily Spies FR-1 Johnson & Wales (N.C.) 2:38.55 -
36 Margaret Snyder SR-4 Bob Jones 2:39.07 -
37 Sandra Diaz-Martinez FR-1 Brevard 2:39.09 -
39 Yenilitza Roman JR-3 Johnson & Wales (N.C.) 2:39.87 -
40 Elise McKinney FR-1 Emory & Henry 2:40.32 -
44 Keyli Gomez JR-3 Presbyterian 2:41.68 -
45 Nicole Feagan FR-1 Southern Wesleyan 2:42.74 -
48 Laken Crockett JR-3 Emory & Henry 2:46.19 -
  Emma Bright SO-2 North Greenville DNS   
  Madeline Bishop JR-3 Emory & Henry DNS   
  Annika Deveau FR-1 Belmont Abbey DNS   
Women's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
32 Damaris Kimaiyo FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:36.74 2:24.20 2:43.01 -
46 Shawnteanna Tillman FR-1 Coker 2:42.95 2:46.21 1:54.07 -
49 Gisselle Lopez JR-3 Southern Wesleyan 2:46.23 2:06.34 2:47.90 -
50 Presley Madden FR-1 Truett-McConnell 2:47.43 2:59.15 2:05.58 -
52 Paige Trent SO-2 North Greenville 2:52.74 2:23.38 2:25.11 -
53 Janae Johnson JR-3 Benedict 2:54.97 2:46.23 3:01.97 -
54 Kinna Magette SO-2 Emory & Henry 2:57.52 2:55.75 2:34.45 -
55 Chayney Whelchel FR-1 Erskine 2:58.64 3:50.45 3:00.43 -
56 Alyssa Campbell FR-1 Lander 2:59.17 2:59.17 2:19.76 -
57 Claire Marion FR-1 Emory & Henry 3:06.58 2:55.39 3:47.63 -
  Elisabeth Farley FR-1 Bob Jones DNS DNS DNS   
  Kacey Miller SO-2 North Greenville DNS DNS DNS