February 3- 4, 2023
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B IC4A/ECAC Appalachian AC NJCAA

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Carter Mckenna SO-2 Davis & Elkins 4:17.20 4:50.64 4:45.50
2 Jackson Gibson SO-2 Davis & Elkins 4:19.33 3:24.87 5:08.61
3 Ryan Morita SO-2 Gardner-Webb 4:19.63 4:32.62 4:43.00
4 Josh Fingerhut SO-2 Washington and Lee 4:23.47 3:43.95 3:07.07
5 Ryan Rasco SO-2 Hagerstown CC 4:24.89 5:28.47 4:48.73
6 Cooper Gibson FR-1 Davis & Elkins 4:25.79 5:26.93 3:16.69
7 John Flynn, Jr SO-2 Saint Francis 4:27.87 5:32.16 4:43.95
8 Konnor Allison FR-1 Davis & Elkins 4:28.11 4:17.39 3:29.13
9 Edimo Nintereste   UNAT-Bryan 4:28.40 4:55.24 3:50.83
10 Zachary Sever JR-3 Bryan 4:28.78 5:06.41 4:36.85
11 Benjamin Hagerich FR-1 VMI 4:30.36 3:41.70 4:38.47
12 Jackson Hughes SR-4 Bryan 4:33.13 4:35.87 5:55.07
13 Ethan Bentley SO-2 Gardner-Webb 4:33.92 4:22.97 4:01.05
14 Max Thomas JR-3 Washington and Lee 4:35.17 4:21.42 4:43.43
15 Colin Verrett FR-1 Washington and Lee 4:35.20 3:53.92 5:02.72
16 Row Sterne SO-2 Washington and Lee 4:35.40 3:43.08 4:38.16
17 Matthew Berzonsky JR-3 Saint Francis 4:39.35 3:54.66 4:30.97
18 Bastian Luthmann FR-1 Davis & Elkins 4:40.14 3:58.12 5:41.77
19 Zachary Diller JR-3 VMI 4:40.48 3:55.61 5:39.38
20 Jude Martyak FR-1 Saint Francis 4:43.10 4:06.30 3:46.48
21 Ross Fallaw FR-1 Wofford 4:47.44 3:52.83 4:38.82
22 John Bolinger FR-1 Wofford 4:48.46 4:48.46 6:03.46
23 Jerry Ricker FR-1 Tusculum 4:49.13 4:05.76 4:43.35
24 Brady Reese FR-1 Saint Francis 4:53.08 3:33.95 4:17.91
25 Joseph Piccirillo FR-1 Saint Francis 4:55.10 4:46.25 5:24.61
26 Nathan Hopkins FR-1 Wofford 4:55.39 4:46.53 3:29.73
27 Christian Turner FR-1 Bryan 4:56.02 5:37.47 5:55.23
28 Alexander Cockerham FR-1 Alderson Broaddus 5:04.89 5:59.77 4:49.65
29 Derrick Chesire SO-2 Virginia Union 5:06.48 5:52.46 6:13.91
  Martin Lucas FR-1 Davis & Elkins DNS DNS DNS
  Scott Barker SR-4 Davis & Elkins DNS DNS DNS
  Austin Wingfield FR-1 Bryan DNS DNS DNS
  Thomas Bildheiser FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS
  Trevor Page FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Bastian Luthmann FR-1 Davis & Elkins 4:45.75 5:19.36 5:55.78 4:40.14 4:54.15 3:38.51
19 Zachary Diller JR-3 VMI 3:44.39 3:55.61 5:42.19 4:40.48 5:14.14 3:55.61
20 Jude Martyak FR-1 Saint Francis 5:00.09 3:18.17 4:09.13 4:43.10 3:37.99 4:11.96
21 Ross Fallaw FR-1 Wofford 4:41.70 5:33.43 5:36.31 4:47.44 5:56.43 3:32.71
23 Jerry Ricker FR-1 Tusculum 3:42.63 5:46.96 5:58.53 4:49.13 3:31.07 3:36.85
24 Brady Reese FR-1 Saint Francis 6:06.35 4:32.57 5:22.39 4:53.08 6:06.35 3:25.16
25 Joseph Piccirillo FR-1 Saint Francis 5:03.96 5:42.32 6:05.93 4:55.10 3:29.53 4:49.20
26 Nathan Hopkins FR-1 Wofford 4:31.76 4:22.90 6:12.20 4:55.39 5:33.79 3:38.59
27 Christian Turner FR-1 Bryan 6:21.87 5:46.35 3:36.10 4:56.02 3:44.98 5:16.75
28 Alexander Cockerham FR-1 Alderson Broaddus 3:57.82 3:36.48 3:54.77 5:04.89 6:36.36 3:42.57
29 Derrick Chesire SO-2 Virginia Union 6:16.97 5:43.26 5:55.52 5:06.48 4:51.16 3:55.99
  Austin Wingfield FR-1 Bryan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Ryan Rasco SO-2 Hagerstown CC 3:08.08 4:24.89 3:47.81 3:45.16 4:06.35 4:24.89
6 Cooper Gibson FR-1 Davis & Elkins 4:52.37 4:25.79 4:20.48 4:47.06 4:49.72 5:45.53
7 John Flynn, Jr SO-2 Saint Francis 5:32.16 4:27.87 5:42.88 5:02.70 5:08.05 4:25.20
11 Benjamin Hagerich FR-1 VMI 3:20.07 4:30.36 5:46.06 5:35.25 5:19.03 5:35.25
12 Jackson Hughes SR-4 Bryan 5:14.10 4:33.13 5:22.30 3:52.16 4:11.28 3:57.63
13 Ethan Bentley SO-2 Gardner-Webb 4:28.45 4:33.92 5:20.49 5:01.32 4:31.18 4:44.88
14 Max Thomas JR-3 Washington and Lee 3:18.13 4:35.17 5:08.19 5:05.44 4:13.16 4:35.17
15 Colin Verrett FR-1 Washington and Lee 4:40.71 4:35.20 5:21.99 4:21.44 3:59.43 3:23.65
22 John Bolinger FR-1 Wofford 5:31.73 4:48.46 4:39.81 6:06.35 3:24.81 3:39.23
  Trevor Page FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Scott Barker SR-4 Davis & Elkins DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Carter Mckenna SO-2 Davis & Elkins 5:18.93 3:43.77 4:06.92 5:13.79 4:24.92 4:17.20 3:48.91
2 Jackson Gibson SO-2 Davis & Elkins 3:55.99 3:24.87 5:11.20 5:31.95 4:45.27 4:19.33 3:17.09
3 Ryan Morita SO-2 Gardner-Webb 4:55.98 3:38.09 4:53.39 5:34.93 5:01.17 4:19.63 4:24.83
4 Josh Fingerhut SO-2 Washington and Lee 4:44.55 3:38.68 3:25.51 5:18.80 4:20.84 4:23.47 4:23.47
8 Konnor Allison FR-1 Davis & Elkins 3:42.54 4:12.03 5:05.65 3:53.26 5:21.74 4:28.11 4:41.52
9 Edimo Nintereste   UNAT-Bryan 4:36.46 4:17.67 3:40.09 4:44.51 5:22.08 4:28.40 4:28.40
10 Zachary Sever JR-3 Bryan 4:44.91 3:40.40 3:10.84 3:43.09 4:01.91 4:28.78 4:07.28
16 Row Sterne SO-2 Washington and Lee 3:51.34 5:27.73 4:49.17 5:30.48 4:16.13 4:35.40 5:02.94
17 Matthew Berzonsky JR-3 Saint Francis 5:29.64 3:26.72 4:33.77 4:47.73 5:38.02 4:39.35 3:26.72
  Thomas Bildheiser FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Martin Lucas FR-1 Davis & Elkins DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS