January 27-28, 2023
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: IC4A/ECAC NJCAA

Men's 500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Charles Shimukowa   Mountain South Elite 1:13.74 1:04.12 51.94 56.43 1:15.02
2 Bautista Vivanco SO-2 Winthrop 57.59 1:06.19 1:18.77 57.59 54.94
3 Korey Pratt SO-2 Louisburg College 1:03.74 1:06.39 1:10.38 1:17.68 1:00.42
4 Antonio Aparicio SR-4 Tusculum 1:21.13 1:06.50 1:15.81 1:04.51 48.55
5 Elias McGhie JR-3 Shenandoah 1:01.39 1:08.21 1:02.76 1:27.31 1:01.39
6 Christopher Owens SO-2 UNC-Asheville 1:18.47 1:08.23 51.86 1:25.97 1:25.97
7 DeWayne Morris FR-1 Tusculum 1:06.97 1:09.04 50.40 56.62 54.55
8 Adam Graham SO-2 UNC-Asheville 49.80 1:09.16 1:11.93 1:07.78 1:03.63
9 Terry Towah JR-3 Johnson C. Smith 1:11.36 1:09.28 1:27.99 1:11.36 1:00.28
10 Stephen Brewer SO-2 Tusculum 1:18.57 1:09.53 1:09.53 55.63 1:08.84
11 Noah Schagelin JR-3 VMI 1:19.56 1:09.79 1:08.40 1:16.08 1:14.68
12 Jalen Jackson JR-3 Johnson C. Smith 1:14.97 1:10.72 55.87 1:00.12 1:08.60
13 Lozie Goolsby   Unattached 1:24.57 1:11.06 1:11.77 49.75 54.72
14 Landen Locklear SO-2 Tusculum 58.35 1:11.15 50.52 1:08.31 50.52
15 Nehemiah Shannon FR-1 Louisburg College 1:28.30 1:11.21 56.26 1:04.09 1:01.96
16 Seth Shaffer JR-3 Ferrum 1:18.11 1:11.66 57.33 55.18 1:26.00
17 Nathan Lee FR-1 Shenandoah 1:09.29 1:12.17 1:19.39 1:29.49 1:25.16
18 Porquer Llorenc JR-3 Bluefield 1:06.33 1:15.37 1:19.14 58.04 1:13.87
  Sam Peters JR-3 Lincoln Memorial DNS DNS DNS DNS DNS
  Richard Edwards SO-2 VMI DNS DNS DNS DNS DNS
  Marek Banks JR-3 Bluefield DNS DNS DNS DNS DNS
  Bryson Riddick JR-3 UNC-Asheville DNS DNS DNS DNS DNS
  Brailyn Washington SO-2 Winthrop DNS DNS DNS DNS DNS
  Ian Gresham SO-2 Winthrop DNS DNS DNS DNS DNS
  Mykkel Banks JR-3 Bluefield DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 DeWayne Morris FR-1 Tusculum 1:07.66 1:12.50 1:00.76 1:13.19 1:09.04
9 Terry Towah JR-3 Johnson C. Smith 1:30.07 1:30.07 50.58 1:27.30 1:09.28
12 Jalen Jackson JR-3 Johnson C. Smith 1:29.11 58.70 53.75 50.92 1:10.72
18 Porquer Llorenc JR-3 Bluefield 1:13.11 1:21.40 1:02.56 1:08.59 1:15.37
  Brailyn Washington SO-2 Winthrop DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Landen Locklear SO-2 Tusculum 1:11.15 1:31.08 1:04.75 1:13.29 1:14.00
16 Seth Shaffer JR-3 Ferrum 1:11.66 1:04.50 1:00.20 1:18.11 1:08.08
17 Nathan Lee FR-1 Shenandoah 1:12.17 57.74 1:14.34 1:20.83 1:21.56
  Marek Banks JR-3 Bluefield DNS DNS DNS DNS DNS
  Mykkel Banks JR-3 Bluefield DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Christopher Owens SO-2 UNC-Asheville 52.54 1:06.19 1:04.82 1:06.19 51.86 1:08.23 1:03.46
8 Adam Graham SO-2 UNC-Asheville 1:24.38 1:09.16 55.33 1:23.69 58.10 1:09.16 1:11.24
11 Noah Schagelin JR-3 VMI 1:15.38 1:20.96 58.63 1:07.00 1:18.87 1:09.79 51.65
15 Nehemiah Shannon FR-1 Louisburg College 1:07.65 1:17.62 1:04.81 1:30.44 1:14.77 1:11.21 1:02.67
  Sam Peters JR-3 Lincoln Memorial DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Korey Pratt SO-2 Louisburg College 1:06.39 1:20.34 52.45 50.46
5 Elias McGhie JR-3 Shenandoah 1:08.21 51.16 1:26.63 1:14.35
13 Lozie Goolsby   Unattached 1:11.06 57.56 1:30.96 56.14
  Ian Gresham SO-2 Winthrop DNS DNS DNS DNS
  Bryson Riddick JR-3 UNC-Asheville DNS DNS DNS DNS
Men's 500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Charles Shimukowa   Mountain South Elite 45.53 44.89 1:11.18 1:04.12
2 Bautista Vivanco SO-2 Winthrop 1:10.17 1:14.14 53.62 1:06.19
4 Antonio Aparicio SR-4 Tusculum 1:18.47 57.19 54.53 1:06.50
10 Stephen Brewer SO-2 Tusculum 1:24.14 51.46 1:19.27 1:09.53
  Richard Edwards SO-2 VMI DNS DNS DNS DNS