May 19, 2022
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Aaron Easker 8 Wisconsin Runner Racing T 12:01.70 13:02.56 11:09.53 14:29.51 12:36.48
2 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 12:37.09 17:09.99 14:49.14 14:40.33 18:11.61
3 Isaac Wegner SO-2 Wis.-La Crosse 10:54.30 13:08.74 15:14.22 14:56.29 12:59.78
4 Josh Evans   Unattached 14:49.09 17:12.78 17:12.78 14:58.07 16:18.90
5 Colin Beck SR-4 Luther 15:18.62 15:45.90 17:53.24 15:09.52 11:40.33
6 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 12:08.23 11:31.82 15:10.28 15:10.28 16:41.31
7 Mason Shea FR-1 Wis.-Eau Claire 17:24.03 16:19.92 10:59.39 15:15.81 18:18.98
8 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 19:42.65 19:51.82 12:40.93 15:16.78 15:35.12
9 Tom Altier SR-4 Luther 13:39.75 15:30.27 16:16.33 15:21.06 13:02.91
10 Alex Strojny FR-1 Wis.-La Crosse 16:18.31 19:50.58 17:41.37 15:22.93 11:32.20
11 Eamon Cavanaugh FR-1 St. John's (Minn.) 20:04.14 15:17.00 16:31.10 15:26.26 17:08.15
12 Brett Haffner SR-4 Wis.-Eau Claire 12:02.56 17:54.57 18:59.41 15:26.35 16:31.20
13 Joseph Kehoe JR-3 Wis.-Oshkosh 17:11.43 18:53.64 17:02.14 15:29.21 18:44.35
14 Sid Gross JR-3 Wis.-Eau Claire 11:46.32 13:28.55 11:27.73 15:29.36 18:53.82
15 Ben Stangel FR-1 Wis.-La Crosse 19:19.11 19:56.50 19:37.80 15:34.76 16:12.15
16 Tracy Bye FR-1 Wis.-La Crosse 15:45.17 18:24.26 16:22.60 15:35.81 15:17.10
17 Andrew Skemp FR-1 St. Olaf 12:58.07 13:35.57 16:33.68 15:37.43 13:35.57
18 Adam McCollor Junior Unattached 14:16.37 19:55.15 13:57.55 15:41.06 20:23.38
19 Jesse Peterson FR-1 Wis.-Eau Claire 14:27.08 13:58.80 16:20.17 15:42.47 16:20.17
20 Jonah Decleene FR-1 Ripon 18:35.22 15:34.12 11:45.36 15:53.18 13:30.21
21 Reed Anderson SR-4 Wis.-La Crosse 17:02.08 16:52.53 12:44.17 15:55.21 14:48.35
22 Ryan Rogers SR-4 Luther 15:47.52 20:25.08 18:39.80 15:57.09 19:37.22
23 Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire 19:57.08 12:46.13 14:21.90 15:57.66 19:18.77
24 Fred Farrand SR-4 Luther 13:17.90 20:01.65 13:08.29 16:01.32 12:00.99
25 Ryan Dolnik JR-3 Wis.-Oshkosh 18:45.44 17:47.72 12:59.15 16:01.91 12:49.53
26 Kaeden Fellingham SO-2 Luther 19:05.32 20:03.07 14:16.58 16:02.45 19:14.94
27 Joey Barber FR-1 Wis.-Eau Claire 17:21.96 12:22.88 19:46.67 16:04.77 17:41.25
28 Caleb Burjes SR-4 Luther 17:01.00 15:23.77 13:46.53 16:12.38 19:07.41
29 Quenton Max SR-4 Luther 17:02.73 14:36.62 11:21.82 16:14.02 15:54.54
30 Billy Daniels JR-3 Lawrence 17:13.99 20:30.94 17:33.69 16:24.75 12:57.96
31 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 15:34.37 15:44.31 14:24.79 16:34.01 13:54.97
32 Caleb Boudreau FR-1 Wis.-Eau Claire 16:52.53 19:42.95 19:02.85 16:42.50 20:23.05
  Harry Dudley SR-4 Simpson (Iowa) DNF DNF DNF DNF DNF
  Spencer Moon SO-2 Simpson (Iowa) DNF DNF DNF DNF DNF
  Christopher Wolfe FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF
  Logan Bocovich SO-2 St. Olaf DNF DNF DNF DNF DNF
  Chad Franz SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Gregg SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Eamon Cavanaugh FR-1 St. John's (Minn.) 18:31.52 16:21.84 15:26.26 14:02.90 19:27.09 16:12.58 19:36.35
14 Sid Gross JR-3 Wis.-Eau Claire 17:39.47 10:59.85 15:29.36 15:10.78 17:39.47 19:12.41 17:39.47
15 Ben Stangel FR-1 Wis.-La Crosse 18:13.67 19:19.11 15:34.76 19:37.80 14:57.37 16:58.89 12:27.81
16 Tracy Bye FR-1 Wis.-La Crosse 12:19.29 11:41.86 15:35.81 12:00.58 17:09.40 14:11.59 12:28.65
18 Adam McCollor Junior Unattached 11:08.16 15:31.65 15:41.06 11:55.21 18:11.63 16:18.71 17:43.40
19 Jesse Peterson FR-1 Wis.-Eau Claire 18:41.54 14:27.08 15:42.47 16:01.32 18:50.97 11:18.58 15:42.47
20 Jonah Decleene FR-1 Ripon 12:33.02 16:21.78 15:53.18 15:15.06 19:13.35 16:12.25 14:36.93
22 Ryan Rogers SR-4 Luther 14:40.53 15:28.38 15:57.09 17:23.23 14:21.39 20:34.65 15:47.52
23 Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire 16:07.24 16:45.55 15:57.66 19:18.77 20:16.23 13:43.59 15:48.09
24 Fred Farrand SR-4 Luther 19:32.81 16:39.78 16:01.32 18:25.52 17:47.07 16:30.16 13:27.51
25 Ryan Dolnik JR-3 Wis.-Oshkosh 16:40.39 19:33.53 16:01.91 16:40.39 13:28.01 15:04.20 13:47.25
26 Kaeden Fellingham SO-2 Luther 14:26.21 18:17.20 16:02.45 14:45.46 18:17.20 15:04.71 17:09.83
28 Caleb Burjes SR-4 Luther 12:09.29 11:30.39 16:12.38 19:36.58 15:23.77 15:04.32 13:17.36
29 Quenton Max SR-4 Luther 21:06.23 20:46.75 16:14.02 14:26.88 18:59.61 17:02.73 14:56.10
30 Billy Daniels JR-3 Lawrence 14:46.28 19:02.31 16:24.75 15:55.21 19:51.55 15:25.67 18:13.08
31 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 14:04.91 12:45.39 16:34.01 14:04.91 16:14.13 20:32.58 14:54.61
32 Caleb Boudreau FR-1 Wis.-Eau Claire 20:23.05 18:32.78 16:42.50 19:22.90 11:41.75 20:23.05 20:53.13
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Aaron Easker 8 Wisconsin Runner Racing T 14:29.51 17:58.20 12:19.09
2 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 14:40.33 12:54.69 13:29.91
3 Isaac Wegner SO-2 Wis.-La Crosse 14:56.29 17:46.59 11:21.18
4 Josh Evans   Unattached 14:58.07 19:18.51 10:37.63
5 Colin Beck SR-4 Luther 15:09.52 15:18.62 15:09.52
6 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 15:10.28 16:32.21 13:21.05
7 Mason Shea FR-1 Wis.-Eau Claire 15:15.81 17:42.34 11:36.02
8 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 15:16.78 14:30.94 18:56.81
9 Tom Altier SR-4 Luther 15:21.06 14:16.59 18:34.49
10 Alex Strojny FR-1 Wis.-La Crosse 15:22.93 13:04.49 13:13.72
12 Brett Haffner SR-4 Wis.-Eau Claire 15:26.35 16:31.20 13:16.67
13 Joseph Kehoe JR-3 Wis.-Oshkosh 15:29.21 13:28.42 17:02.14
17 Andrew Skemp FR-1 St. Olaf 15:37.43 19:31.79 15:28.06
21 Reed Anderson SR-4 Wis.-La Crosse 15:55.21 15:07.45 12:15.52
27 Joey Barber FR-1 Wis.-Eau Claire 16:04.77 18:58.43 14:28.30
  Ethan Gregg SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF
  Chad Franz SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF
  Logan Bocovich SO-2 St. Olaf DNF DNF DNF
  Harry Dudley SR-4 Simpson (Iowa) DNF DNF DNF
  Spencer Moon SO-2 Simpson (Iowa) DNF DNF DNF
  Christopher Wolfe FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF