May 6, 2022
|
USD - Greenfield, SD
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nicole Greyer SO-2 South Dakota St. 4:30.31 4:08.02 4:38.67
2 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 4:22.91 5:35.63 4:39.69
3 Paige Holub JR-3 Northern Iowa 3:33.77 4:35.65 4:41.27
4 Helen Gould JR-3 South Dakota 3:46.19 4:42.73 4:42.73
5 Maya Nachtigal JR-3 Omaha 6:12.48 4:54.52 4:48.74
6 Ella Kubas   UNAT-South Dakota 4:28.80 4:11.46 4:49.03
7 Maddie Yardley FR-1 Omaha 6:02.27 5:47.78 4:49.81
8 Sydney Schaffer SO-2 Northern Iowa 5:30.93 5:48.35 4:50.29
9 Tianna Voigt JR-3 Sioux Falls 4:16.30 4:16.30 4:51.24
10 Kasey Klocek SO-2 South Dakota St. 6:10.69 4:57.72 4:51.88
11 Joanna Topham SR-4 Omaha 4:05.51 5:33.19 4:52.27
12 Renee Thompson SO-2 South Dakota 5:02.30 5:16.97 4:53.49
13 Abby Riley SO-2 Northern Iowa 6:09.83 5:14.06 4:53.51
14 Christina Elder   LRCN 4:48.44 4:42.55 4:54.32
15 Josephine Boyd SO-2 Sioux Falls 3:38.36 6:02.94 4:55.07
16 Cassandra Dalbec   UNAT-South Dakota 6:10.03 6:24.83 4:56.02
17 McKenna Marsh FR-1 Nebraska Wesleyan 5:44.23 3:47.49 4:59.33
18 Abbey Stadler JR-3 South Dakota St. 4:42.08 6:09.10 5:00.08
19 Allie Rosener SR-4 Wayne State (Neb.) 3:36.46 4:45.61 5:00.64
20 Grace Schaefer SO-2 Northern Iowa 5:04.28 4:13.06 5:01.26
21 Zoe Christenson SO-2 Omaha 4:11.03 6:05.96 5:02.44
22 Camryn Larsen SR-4 Nebraska Wesleyan 4:12.52 5:59.01 5:04.24
23 Bridget Henne SO-2 South Dakota St. 5:51.22 4:15.71 5:08.08
24 Nicole Kelly SO-2 South Dakota 5:57.97 3:54.53 5:08.59
25 Malorie Schmoll SO-2 South Dakota St. 3:36.12 4:59.47 5:08.73
26 Moriah Bullerman SO-2 Sioux Falls 6:30.99 5:19.05 5:12.79
27 Lauren Klein FR-1 Northern Iowa 6:25.89 5:07.46 5:13.73
28 Thea Seibel FR-1 Nebraska Wesleyan 6:06.23 4:06.26 5:15.71
29 Avery Murray FR-1 Northern State 5:36.94 6:43.69 5:17.86
30 Hannah Nelson SO-2 South Dakota St. 5:17.78 6:31.61 5:20.99
31 Jada Anderson SO-2 Dakota State 4:53.33 5:48.13 5:22.34
32 Megan Sievers SO-2 South Dakota St. 6:31.28 3:46.36 5:23.37
33 Molly Robinson FR-1 South Dakota 5:11.42 6:55.22 5:24.39
34 Ella Kolb FR-1 Sioux Falls 3:54.57 6:53.76 5:25.79
35 Claire Kallhoff FR-1 Nebraska Wesleyan 5:03.54 3:58.26 5:26.38
36 Hannah Neusch FR-1 South Dakota St. 4:04.89 6:48.15 5:26.52
37 Hannah Ebert SR-4 Sioux Falls 6:20.55 5:51.03 5:28.06
38 Genna Blakely FR-1 Nebraska Wesleyan 4:18.39 4:21.74 5:35.56
39 Kate Schoening SO-2 Nebraska Wesleyan 6:38.74 4:16.82 5:37.91
40 Danielle Wood FR-1 Waldorf 6:00.34 5:15.30 5:46.48
41 Karlee Phillips SO-2 South Dakota 5:52.54 5:24.62 5:49.05
42 Kate Slama SO-2 Nebraska Wesleyan 6:40.16 7:40.36 5:54.12
43 Abigail Cawley SO-2 Nebraska Wesleyan 5:11.66 6:16.15 5:58.23
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Bridget Henne SO-2 South Dakota St. 5:08.08 4:21.87
24 Nicole Kelly SO-2 South Dakota 5:08.59 4:09.96
28 Thea Seibel FR-1 Nebraska Wesleyan 5:15.71 4:56.77
29 Avery Murray FR-1 Northern State 5:17.86 5:49.65
30 Hannah Nelson SO-2 South Dakota St. 5:20.99 6:02.72
31 Jada Anderson SO-2 Dakota State 5:22.34 5:32.01
33 Molly Robinson FR-1 South Dakota 5:24.39 5:21.15
34 Ella Kolb FR-1 Sioux Falls 5:25.79 3:57.83
35 Claire Kallhoff FR-1 Nebraska Wesleyan 5:26.38 5:32.91
37 Hannah Ebert SR-4 Sioux Falls 5:28.06 5:31.34
38 Genna Blakely FR-1 Nebraska Wesleyan 5:35.56 6:46.03
39 Kate Schoening SO-2 Nebraska Wesleyan 5:37.91 6:11.71
40 Danielle Wood FR-1 Waldorf 5:46.48 7:16.57
41 Karlee Phillips SO-2 South Dakota 5:49.05 5:56.04
42 Kate Slama SO-2 Nebraska Wesleyan 5:54.12 4:39.76
43 Abigail Cawley SO-2 Nebraska Wesleyan 5:58.23 5:25.99
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Maddie Yardley FR-1 Omaha 4:26.63 4:49.81 5:13.00 4:29.53
9 Tianna Voigt JR-3 Sioux Falls 4:39.59 4:51.24 6:12.79 4:10.47
12 Renee Thompson SO-2 South Dakota 3:51.86 4:53.49 3:25.45 5:02.30
15 Josephine Boyd SO-2 Sioux Falls 6:02.94 4:55.07 5:51.14 4:37.37
16 Cassandra Dalbec   UNAT-South Dakota 3:44.98 4:56.02 6:07.07 6:01.15
17 McKenna Marsh FR-1 Nebraska Wesleyan 5:20.29 4:59.33 4:11.44 6:20.15
18 Abbey Stadler JR-3 South Dakota St. 3:57.07 5:00.08 5:15.09 4:24.07
19 Allie Rosener SR-4 Wayne State (Neb.) 5:09.66 5:00.64 5:36.72 5:09.66
21 Zoe Christenson SO-2 Omaha 5:53.86 5:02.44 4:38.25 4:38.25
25 Malorie Schmoll SO-2 South Dakota St. 4:44.04 5:08.73 4:59.47 6:10.48
26 Moriah Bullerman SO-2 Sioux Falls 5:44.07 5:12.79 4:03.98 4:25.88
27 Lauren Klein FR-1 Northern Iowa 5:51.38 5:13.73 3:39.62 5:35.70
32 Megan Sievers SO-2 South Dakota St. 3:52.83 5:23.37 4:02.53 4:51.04
36 Hannah Neusch FR-1 South Dakota St. 4:37.55 5:26.52 7:01.21 4:11.42
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nicole Greyer SO-2 South Dakota St. 3:15.07 6:02.28 4:38.67 3:23.43 4:02.45 4:16.38
2 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 3:54.94 5:55.21 4:39.69 3:43.76 5:30.04 5:30.04
3 Paige Holub JR-3 Northern Iowa 4:46.90 4:52.52 4:41.27 4:55.34 4:44.09 4:44.09
4 Helen Gould JR-3 South Dakota 5:13.83 5:25.14 4:42.73 4:22.94 4:20.12 4:31.42
5 Maya Nachtigal JR-3 Omaha 3:22.12 5:32.06 4:48.74 3:42.33 5:40.72 3:59.66
6 Ella Kubas   UNAT-South Dakota 3:42.56 6:09.96 4:49.03 3:31.00 5:49.73 3:57.01
8 Sydney Schaffer SO-2 Northern Iowa 4:47.39 4:27.07 4:50.29 4:24.17 4:12.56 5:48.35
10 Kasey Klocek SO-2 South Dakota St. 4:37.29 4:40.21 4:51.88 4:08.10 5:09.40 6:13.61
11 Joanna Topham SR-4 Omaha 5:18.58 4:14.28 4:52.27 3:53.82 3:39.21 6:11.19
13 Abby Riley SO-2 Northern Iowa 3:48.94 6:09.83 4:53.51 5:28.74 6:18.63 5:58.09
14 Christina Elder   LRCN 5:47.30 3:28.97 4:54.32 3:52.52 5:14.93 5:11.98
20 Grace Schaefer SO-2 Northern Iowa 4:10.05 3:42.94 5:01.26 6:01.52 4:16.07 6:22.60
22 Camryn Larsen SR-4 Nebraska Wesleyan 5:25.54 6:32.47 5:04.24 6:02.05 5:55.96 5:10.33