May 13-14, 2022
|
St. Mary's (Minn.) - Winona, MN

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Hannah Sankey SR-4 Bethel (Minn.) 55.35 54.21 43.94 57.06 10
2 Lindsey Bernardy FR-1 Hamline 40.88 53.15 1:10.08 58.40 8
3 Jocelyn Ferguson FR-1 Carleton 54.44 1:08.05 1:03.91 59.17 6
4 Britta Nordberg SO-2 Bethel (Minn.) 43.88 1:17.08 1:10.56 59.29 5
5 Karla Kroschel SO-2 St. Olaf 52.65 43.08 1:17.18 59.83 4
6 Maddie Guler SO-2 Concordia-Moorhead 51.68 52.28 52.88 1:00.09 3
7 Megan Geraets FR-1 Gustavus Adolphus 42.47 1:08.56 57.03 1:00.67 2
8 Olivia Edstrom SO-2 St. Olaf 45.56 1:09.25 1:08.03 1:00.74 1
9 Mirjana Ganley SO-2 St. Benedict 1:19.18 52.18 1:09.98 1:01.38 -

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Hannah Sankey SR-4 Bethel (Minn.) 45.90 58.10
2 Lindsey Bernardy FR-1 Hamline 51.85 58.92
3 Britta Nordberg SO-2 Bethel (Minn.) 51.15 59.47
4 Karla Kroschel SO-2 St. Olaf 57.28 59.05
5 Jocelyn Ferguson FR-1 Carleton 1:08.87 59.37
6 Maddie Guler SO-2 Concordia-Moorhead 1:14.37 59.97
7 Mirjana Ganley SO-2 St. Benedict 59.81 1:00.41
8 Olivia Edstrom SO-2 St. Olaf 56.26 1:00.49
9 Megan Geraets FR-1 Gustavus Adolphus 58.91 1:00.73
10 Sidela Nyuga SO-2 St. Benedict 59.02 1:00.84
11 Makenna Brown SO-2 Bethel (Minn.) 52.34 1:00.86
12 Hailey Gregg FR-1 Bethel (Minn.) 45.69 1:00.92
13 Anna Kiminiski FR-1 St. Scholastica 51.72 1:01.57
14 Abrianna Utgaard JR-3 Saint Mary's (Minn.) 44.65 1:02.01
15 Laura Mitch SR-4 St. Benedict 58.51 1:02.24
16 Sydney Hauger FR-1 Gustavus Adolphus 51.15 1:02.37
17 Emma Storbakken FR-1 St. Olaf 51.85 1:02.46
18 Meraf Haileslassie SO-2 St. Olaf 1:15.16 1:03.69
19 Emme Nelson FR-1 Hamline 53.60 1:03.80
20 Ququ Holman SO-2 St. Olaf 1:15.68 1:04.13
21 Annika Voss JR-3 St. Scholastica 45.36 1:04.79
22 Mya Bishop SO-2 Augsburg 1:12.93 1:05.11
23 Caitlyn Wrzesien FR-1 Bethel (Minn.) 59.45 1:05.32
24 Emilia Helms-Leslie FR-1 Gustavus Adolphus 1:11.53 1:05.62
25 Caley Wrzesien FR-1 Bethel (Minn.) 1:21.92 1:06.06
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Britta Nordberg SO-2 Bethel (Minn.) 59.47 1:11.37 1:00.66
7 Mirjana Ganley SO-2 St. Benedict 1:00.41 58.60 48.94
9 Megan Geraets FR-1 Gustavus Adolphus 1:00.73 51.02 1:03.77
10 Sidela Nyuga SO-2 St. Benedict 1:00.84 1:19.10 1:01.45
12 Hailey Gregg FR-1 Bethel (Minn.) 1:00.92 45.69 54.83
19 Emme Nelson FR-1 Hamline 1:03.80 1:21.67 54.87
22 Mya Bishop SO-2 Augsburg 1:05.11 1:24.00 1:06.42
23 Caitlyn Wrzesien FR-1 Bethel (Minn.) 1:05.32 47.69 59.45
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Hannah Sankey SR-4 Bethel (Minn.) 1:14.37 43.58 58.10
4 Karla Kroschel SO-2 St. Olaf 53.15 1:11.45 59.05
8 Olivia Edstrom SO-2 St. Olaf 44.77 45.98 1:00.49
13 Anna Kiminiski FR-1 St. Scholastica 56.03 1:16.35 1:01.57
14 Abrianna Utgaard JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:18.76 1:00.15 1:02.01
15 Laura Mitch SR-4 St. Benedict 1:05.98 57.26 1:02.24
17 Emma Storbakken FR-1 St. Olaf 57.47 1:02.46 1:02.46
24 Emilia Helms-Leslie FR-1 Gustavus Adolphus 49.22 58.41 1:05.62
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Lindsey Bernardy FR-1 Hamline 1:02.46 58.92 1:09.53
5 Jocelyn Ferguson FR-1 Carleton 49.87 59.37 53.44
6 Maddie Guler SO-2 Concordia-Moorhead 44.98 59.97 47.38
11 Makenna Brown SO-2 Bethel (Minn.) 45.04 1:00.86 48.69
16 Sydney Hauger FR-1 Gustavus Adolphus 1:18.59 1:02.37 52.39
18 Meraf Haileslassie SO-2 St. Olaf 55.41 1:03.69 1:13.25
20 Ququ Holman SO-2 St. Olaf 53.87 1:04.13 1:12.47
21 Annika Voss JR-3 St. Scholastica 1:17.10 1:04.79 1:22.94
25 Caley Wrzesien FR-1 Bethel (Minn.) 46.91 1:06.06 1:15.31