May 13-14, 2022
|
St. Mary's (Minn.) - Winona, MN

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 3:55.92 4:21.36 3:35.10 3:51.29 10
2 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 3:57.59 4:18.56 3:29.64 3:52.93 8
3 Ian Curtis SO-2 St. Olaf 2:45.92 3:04.61 4:47.43 3:53.68 6
4 Noah Massanari SO-2 St. Olaf 4:46.33 4:34.49 2:55.11 3:56.63 5
5 Tucker Wallin FR-1 Gustavus Adolphus 3:50.34 3:50.34 4:19.13 3:59.93 4
6 Lars DeWall FR-1 St. Scholastica 5:09.94 3:53.06 3:33.84 4:00.26 3
7 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 4:30.56 3:25.34 4:30.56 4:01.57 2
8 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 3:34.44 5:09.48 4:03.68 4:03.68 1
9 Olaf Coffey FR-1 St. Olaf 4:23.46 5:17.13 4:38.10 4:03.94 -
10 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 3:20.65 3:25.60 5:14.60 4:07.71 -
11 Elijah Jones JR-3 Carleton 5:02.52 3:05.97 5:04.99 4:07.96 -
12 Zak Sather JR-3 Carleton 3:09.19 4:59.11 4:56.56 4:15.65 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 4:57.84 3:42.16 4:04.13 3:17.75 3:22.63 4:23.66
2 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 2:54.78 4:52.93 4:06.16 3:09.55 4:03.70 5:10.17
3 Lars DeWall FR-1 St. Scholastica 4:10.04 3:18.56 4:05.13 4:12.49 3:40.62 4:12.49
4 Noah Massanari SO-2 St. Olaf 3:29.33 3:41.65 4:06.27 3:31.80 2:59.78 2:54.86
5 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 5:16.71 3:31.14 4:05.51 5:04.44 3:21.32 4:34.98
6 Ian Curtis SO-2 St. Olaf 4:55.62 3:07.23 4:06.35 4:28.53 4:06.35 4:11.28
7 Tucker Wallin FR-1 Gustavus Adolphus 3:38.52 3:40.97 4:05.52 3:55.70 4:47.26 3:31.15
8 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 3:19.69 4:48.44 4:06.53 3:56.67 3:04.90 3:02.44
9 Elijah Jones JR-3 Carleton 4:32.54 3:38.53 4:05.53 2:51.87 3:31.16 3:06.61
10 Zak Sather JR-3 Carleton 3:46.93 5:15.73 4:06.66 4:58.46 4:14.06 4:36.26
11 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 3:14.01 4:20.32 4:05.58 3:01.73 4:47.33 3:28.75
12 Olaf Coffey FR-1 St. Olaf 4:14.40 4:29.22 4:06.99 4:11.93 2:52.90 4:29.22
13 Nathan Neu FR-1 St. Scholastica 4:51.84 3:15.39 4:07.32 4:49.37 4:12.27 3:05.49
14 Reuben Kosche JR-3 St. Olaf 2:56.78 3:44.09 4:08.98 4:11.47 5:08.74 4:08.98
15 Mitchell Grand SO-2 St. John's (Minn.) 5:22.48 3:29.99 4:09.98 4:47.48 3:37.49 4:24.98
16 Brock Lawhead SO-2 St. Olaf 4:25.42 5:02.98 4:10.39 5:25.51 3:10.30 4:05.39
17 Alex Fendig SO-2 Macalester 4:19.31 2:58.75 4:11.75 5:24.76 3:21.40 4:49.52
18 Avery Watts JR-3 Carleton 5:17.48 3:55.55 4:16.03 4:33.96 3:19.71 4:08.35
19 Nick Ihrke FR-1 Macalester 5:23.46 5:00.35 4:16.71 4:29.55 3:56.18 3:25.37
20 Henry Hinchcliffe FR-1 Gustavus Adolphus 4:22.92 5:29.94 4:17.76 4:25.50 3:51.99 3:44.26
21 Daniel Kloeppner SO-2 St. John's (Minn.) 3:04.50 5:19.63 4:19.86 3:22.69 3:22.69 3:51.28
22 Joe Madell FR-1 Macalester 5:26.33 4:02.79 4:21.06 4:00.18 3:21.02 3:31.46
23 Max Jacobson FR-1 Augsburg 4:36.96 5:03.09 4:21.28 3:29.03 4:55.25 4:21.28
24 Penn Sagedahl SO-2 St. Olaf 4:24.74 3:42.80 4:22.11 4:16.87 4:40.46 5:06.67
25 Bereket Wondimu SO-2 Augsburg 5:11.96 4:01.18 4:22.15 4:50.99 4:01.18 4:30.02
26 Justus Fast JR-3 St. John's (Minn.) 3:17.08 4:28.99 4:26.32 4:52.96 5:38.23 4:50.29
27 Luke Peterson FR-1 Bethel (Minn.) 4:26.83 5:28.20 4:26.83 5:38.88 3:17.46 4:53.52
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 4:35.70 2:52.32 3:09.55 5:02.78 4:06.16 3:39.09 4:43.09
4 Noah Massanari SO-2 St. Olaf 4:45.68 4:03.81 3:04.71 3:17.02 4:06.27 4:55.53 5:07.84
6 Ian Curtis SO-2 St. Olaf 4:08.82 3:04.77 2:57.38 4:40.84 4:06.35 3:58.96 5:05.48
8 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 5:18.03 4:18.86 3:02.44 4:50.91 4:06.53 4:23.79 3:27.09
10 Zak Sather JR-3 Carleton 4:46.13 3:07.47 4:53.53 5:18.20 4:06.66 3:44.46 3:02.53
12 Olaf Coffey FR-1 St. Olaf 4:19.34 4:19.34 3:05.25 4:39.10 4:06.99 4:11.93 3:10.19
13 Nathan Neu FR-1 St. Scholastica 4:46.90 2:53.13 5:01.73 4:04.85 4:07.32 3:20.33 5:19.05
18 Avery Watts JR-3 Carleton 3:14.59 3:04.35 3:37.63 4:51.88 4:16.03 3:19.71 4:10.91
19 Nick Ihrke FR-1 Macalester 4:32.12 3:12.54 4:11.58 4:21.85 4:16.71 3:58.74 5:13.19
22 Joe Madell FR-1 Macalester 4:02.79 3:05.36 4:08.01 5:34.16 4:21.06 4:13.23 5:18.50
24 Penn Sagedahl SO-2 St. Olaf 3:16.59 4:06.39 5:22.40 3:11.34 4:22.11 4:45.70 5:27.64
26 Justus Fast JR-3 St. John's (Minn.) 5:11.60 4:10.34 3:09.09 3:22.41 4:26.32 4:07.68 4:05.02
27 Luke Peterson FR-1 Bethel (Minn.) 4:34.84 4:40.18 5:20.20 3:54.81 4:26.83 5:22.87 5:38.88
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 4:04.13
3 Lars DeWall FR-1 St. Scholastica 4:05.13
5 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 4:05.51
7 Tucker Wallin FR-1 Gustavus Adolphus 4:05.52
9 Elijah Jones JR-3 Carleton 4:05.53
11 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 4:05.58
14 Reuben Kosche JR-3 St. Olaf 4:08.98
15 Mitchell Grand SO-2 St. John's (Minn.) 4:09.98
16 Brock Lawhead SO-2 St. Olaf 4:10.39
17 Alex Fendig SO-2 Macalester 4:11.75
20 Henry Hinchcliffe FR-1 Gustavus Adolphus 4:17.76
21 Daniel Kloeppner SO-2 St. John's (Minn.) 4:19.86
23 Max Jacobson FR-1 Augsburg 4:21.28
25 Bereket Wondimu SO-2 Augsburg 4:22.15