May 26-28, 2022
|
SPIRE Institute - Geneva, OH
ICON KEY: NWC AARTFC DIII NE NEICAAA Liberty League ECAC DIII

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME PT
1 Keaton Wood SR-4 Linfield 47.78 48.75 37.05 873
2 Stephen Peper JR-3 St. Olaf 1:03.12 49.70 50.70 828
3 Jackson Anderson FR-1 Williams 46.05 50.05 1:00.56 812
4 Lukas Walton JR-3 Bethel (Minn.) 35.37 50.53 1:04.68 790
5 Jacob Rice SR-4 Wis.-Platteville 40.48 50.59 1:01.72 788
6 Isaiah Clausen JR-3 Wheaton (Ill.) 1:05.98 50.75 56.34 780
7 Marcus Weaver SO-2 Wis.-Eau Claire 43.76 50.88 53.43 774
8 Thomas Rich SO-2 Carnegie Mellon 1:02.11 50.91 57.53 773
9 Tayler Phillips SR-4 George Fox 45.43 51.04 49.51 767
10 Maguire Petersen SO-2 St. John's (Minn.) 49.81 51.35 37.49 753
11 Jaxon Thompson FR-1 Central College 48.43 51.52 54.62 746
12 Mitch Stegeman SO-2 Wis.-Eau Claire 1:06.17 51.69 1:00.48 738
13 Aeden Angelone SO-2 Rochester 59.47 52.16 57.38 718
14 Lucas Heitz FR-1 Central College 46.97 52.18 1:03.66 717
15 Brody Klein FR-1 Central College 1:04.36 52.32 37.15 711
16 Charles Moody SR-4 Southern Maine 47.13 52.36 1:03.88 709
17 Reid Pakkebier FR-1 Central College 1:07.63 52.42 1:07.63 706
18 Sam Rodmyre SR-4 Wisconsin Lutheran 51.36 52.94 1:08.30 684
19 Abrahm Schroedl SR-4 Wis.-Eau Claire 58.38 53.07 39.28 679
20 Mason Barth FR-1 Wis.-Stout 1:09.17 53.62 57.38 655
Men's Decathlon 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
7 Marcus Weaver SO-2 Wis.-Eau Claire 56.48 50.88 38.67 42.23 774
15 Brody Klein FR-1 Central College 1:00.17 52.32 1:03.83 55.99 711
16 Charles Moody SR-4 Southern Maine 51.32 52.36 48.18 45.56 709
18 Sam Rodmyre SR-4 Wisconsin Lutheran 1:06.71 52.94 50.30 43.41 684
19 Abrahm Schroedl SR-4 Wis.-Eau Claire 1:03.69 53.07 1:01.57 41.93 679
20 Mason Barth FR-1 Wis.-Stout 46.12 53.62 46.65 45.58 655
Men's Decathlon 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
5 Jacob Rice SR-4 Wis.-Platteville 50.59 43.51 788
6 Isaiah Clausen JR-3 Wheaton (Ill.) 50.75 43.65 780
9 Tayler Phillips SR-4 George Fox 51.04 54.62 767
12 Mitch Stegeman SO-2 Wis.-Eau Claire 51.69 36.70 738
13 Aeden Angelone SO-2 Rochester 52.16 1:00.51 718
14 Lucas Heitz FR-1 Central College 52.18 46.44 717
17 Reid Pakkebier FR-1 Central College 52.42 52.95 706
Men's Decathlon 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Keaton Wood SR-4 Linfield 48.75 52.17 49.24 873
2 Stephen Peper JR-3 St. Olaf 49.70 42.75 1:03.62 828
3 Jackson Anderson FR-1 Williams 50.05 56.06 40.04 812
4 Lukas Walton JR-3 Bethel (Minn.) 50.53 39.42 46.49 790
8 Thomas Rich SO-2 Carnegie Mellon 50.91 48.88 57.53 773
10 Maguire Petersen SO-2 St. John's (Minn.) 51.35 1:06.76 1:04.71 753
11 Jaxon Thompson FR-1 Central College 51.52 38.13 59.77 746