May 26-28, 2022
|
SPIRE Institute - Geneva, OH
ICON KEY: MAC OAC AARTFC SUNYAC DIII NE IC4A/ECAC NEICAAA Liberty League ECAC DIII

Women's 3000 Steeplechase Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Evie Miller SR-4 Trine 11:32.06 9:00.30 10:07.07 8:48.15 11:44.21 11:07.78 9:36.72 10
2 Aubrie Fisher SO-2 Wartburg 8:35.38 8:47.80 10:20.94 11:10.62 11:47.88 11:23.04 12:49.97 8
3 Molly Fitzgibbons SO-2 Williams 12:36.69 13:08.22 10:30.57 12:24.08 8:55.99 10:43.19 11:39.94 6
4 Rachel Hirschkind SO-2 SUNY Geneseo 10:49.31 8:35.63 10:36.57 7:44.70 13:22.08 12:12.06 8:03.80 5
5 Alyssa Laughner JR-3 Baldwin Wallace 7:51.27 7:25.80 10:36.85 10:24.12 9:33.17 10:36.85 8:48.59 4
6 Ellie Meyer FR-1 Wartburg 8:31.00 10:45.13 10:38.74 10:38.74 10:00.42 7:59.06 12:27.33 3
7 Kendall Accetta SO-2 Colorado College 12:29.05 11:37.83 10:40.21 8:06.56 10:40.21 7:47.36 13:52.28 2
8 Emma Malooly JR-3 Wis.-La Crosse 13:52.93 8:38.98 10:40.71 9:23.83 12:36.04 13:52.93 10:21.49 1
9 Sara Stephenson SO-2 Johns Hopkins 10:57.85 14:00.22 10:51.33 11:36.93 9:26.66 12:16.01 14:00.22 -
10 Isabella Glenn SR-4 Redlands 13:15.38 10:25.88 10:51.95 8:54.60 9:53.28 12:42.79 13:41.46 -
11 Jenna Allman SO-2 Calvin 11:57.24 12:29.84 10:52.03 12:03.76 11:05.07 11:18.12 13:08.96 -
12 Emily Gilligan SR-4 Elmhurst 12:32.97 8:17.61 10:54.75 9:16.54 13:58.08 11:53.68 9:55.83 -

Women's 3000 Steeplechase Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aubrie Fisher SO-2 Wartburg 10:40.10
2 Evie Miller SR-4 Trine 10:42.37
3 Alyssa Laughner JR-3 Baldwin Wallace 10:46.27
4 Molly Fitzgibbons SO-2 Williams 10:48.54
5 Ellie Meyer FR-1 Wartburg 10:48.75
6 Rachel Hirschkind SO-2 SUNY Geneseo 10:53.41
7 Emma Malooly JR-3 Wis.-La Crosse 10:49.68
8 Kendall Accetta SO-2 Colorado College 10:56.94
9 Jenna Allman SO-2 Calvin 10:55.89
10 Isabella Glenn SR-4 Redlands 10:59.18
11 Emily Gilligan SR-4 Elmhurst 10:59.70
12 Sara Stephenson SO-2 Johns Hopkins 11:00.07
13 Caroline McMartin FR-1 Central College 11:03.57
14 Einat Gavish SO-2 MIT 11:07.81
15 Emma Palumbo FR-1 St. Lawrence 11:09.38
16 Nora Blodgett SR-4 Swarthmore 11:14.06
17 Kate Kenny JR-3 Middlebury 11:19.20
18 Mary Bernotas JR-3 Eastern 11:20.87
19 Kelsey Lagunas SO-2 Lynchburg 11:22.78
20 Audrey Grimes JR-3 Middlebury 11:26.88
21 Maya Bradbury SR-4 Wellesley 11:41.33
22 Bayleigh Redd FR-1 Southern Virginia 11:52.75
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Evie Miller SR-4 Trine 10:42.37
3 Alyssa Laughner JR-3 Baldwin Wallace 10:46.27
6 Rachel Hirschkind SO-2 SUNY Geneseo 10:53.41
8 Kendall Accetta SO-2 Colorado College 10:56.94
10 Isabella Glenn SR-4 Redlands 10:59.18
11 Emily Gilligan SR-4 Elmhurst 10:59.70
14 Einat Gavish SO-2 MIT 11:07.81
16 Nora Blodgett SR-4 Swarthmore 11:14.06
18 Mary Bernotas JR-3 Eastern 11:20.87
20 Audrey Grimes JR-3 Middlebury 11:26.88
22 Bayleigh Redd FR-1 Southern Virginia 11:52.75
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Aubrie Fisher SO-2 Wartburg 10:40.10 8:32.08 11:56.92
4 Molly Fitzgibbons SO-2 Williams 10:48.54 13:17.71 12:32.31
5 Ellie Meyer FR-1 Wartburg 10:48.75 12:58.50 9:24.42
7 Emma Malooly JR-3 Wis.-La Crosse 10:49.68 13:58.09 8:46.24
9 Jenna Allman SO-2 Calvin 10:55.89 9:43.75 9:56.86
12 Sara Stephenson SO-2 Johns Hopkins 11:00.07 14:18.10 10:20.47
13 Caroline McMartin FR-1 Central College 11:03.57 11:03.57 10:03.85
15 Emma Palumbo FR-1 St. Lawrence 11:09.38 9:49.06 12:16.32
17 Kate Kenny JR-3 Middlebury 11:19.20 8:22.61 8:22.61
19 Kelsey Lagunas SO-2 Lynchburg 11:22.78 13:12.03 8:52.57
21 Maya Bradbury SR-4 Wellesley 11:41.33 9:56.13 14:50.69