May 5- 6, 2022
|
Southwestern College (Kan.) - Winfield, KS
|
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Luis Perez FR-1 St. Mary (Kan.) 2:45.30 3:56.13 10
2 Liam Neidig SO-2 St. Mary (Kan.) 3:38.85 3:57.88 8
3 Eric Vazquez SR-4 St. Mary (Kan.) 4:38.48 3:58.01 6
4 Dillon Callaway FR-1 Tabor 4:46.06 3:58.38 5
5 Ablel Gebreselase JR-3 Southwestern (Kan.) 2:55.34 4:00.18 4
6 Arran Kearney SO-2 Bethel (Kan.) 4:20.28 4:01.00 3
7 Brendan Erwin SR-4 St. Mary (Kan.) 4:04.79 4:02.36 2
8 Mauro Arancibia Campos SR-4 Bethel (Kan.) 3:04.39 4:02.61 1
9 Elvis Rojas-King FR-1 St. Mary (Kan.) 3:07.91 4:04.03 -
10 Josiah Bolton SO-2 Friends 3:55.02 4:04.81 -
11 Hosea Kiptoo JR-3 York (Neb.) 4:00.11 4:05.01 -
12 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 2:51.69 4:05.27 -
13 Brock Lauer FR-1 McPherson 3:54.67 4:07.02 -
14 Gavin Tucker FR-1 Kansas Wesleyan 4:44.46 4:11.73 -
15 Andrew Graber FR-1 Bethel (Kan.) 4:16.64 4:16.64 -
16 Tristan Reed FR-1 Tabor 3:15.71 4:17.51 -
17 Luke Schmidt FR-1 Bethel (Kan.) 5:15.62 4:18.70 -
18 Jack Horacek FR-1 Kansas Wesleyan 4:24.47 4:19.28 -
19 Aaron Espinoza JR-3 Friends 3:07.64 4:20.61 -
20 Jackson Montei-Wallace FR-1 Bethany (Kan.) 3:41.80 4:20.94 -
21 Braiden Sturtevant FR-1 St. Mary (Kan.) 4:01.91 4:22.94 -
22 Cobie Villegas SO-2 Tabor 3:46.19 4:23.01 -
23 Caleb Meyer JR-3 Ottawa 4:03.38 4:24.54 -
24 Nathan Standley FR-1 Friends 3:54.59 4:26.57 -
25 Nathanael Anderberg FR-1 Oklahoma Wesleyan 4:43.62 4:27.56 -
26 Luis Bellor-Gardner FR-1 Southwestern (Kan.) 3:18.50 4:28.24 -
27 Gabe Vannucchi JR-3 Southwestern (Kan.) 5:27.34 4:28.31 -
28 Jacob Baer SO-2 Southwestern (Kan.) 4:46.08 4:29.88 -
29 Wyatt Allen FR-1 McPherson 4:24.12 4:32.28 -
30 Maliki Pope JR-3 Southwestern (Kan.) 5:33.37 4:33.25 -
31 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 5:36.88 4:38.41 -
32 Isaac Hale FR-1 McPherson 4:50.28 4:39.11 -
33 Austin Moffet FR-1 McPherson 3:24.53 4:40.17 -
34 Casey Timm FR-1 Bethany (Kan.) 3:47.58 4:40.96 -
35 Reagan Thai FR-1 McPherson 5:42.56 4:43.10 -
36 Justin Morwood FR-1 Tabor 5:31.76 4:46.00 -
37 Dillon Boldt FR-1 Friends 3:21.79 4:48.27 -
38 Nathan Jones SO-2 Sterling 5:31.71 4:50.97 -
39 Ruben Lopez FR-1 Oklahoma Wesleyan 3:45.47 4:52.81 -
40 Peyton Wardell SR-4 Southwestern (Kan.) 4:20.18 4:55.65 -
41 Carter Funk SO-2 Bethel (Kan.) 4:53.97 5:09.44 -
42 Todd Truelove SO-2 McPherson 4:26.37 5:32.96 -
  Caden Cunningham FR-1 Tabor DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
17 Luke Schmidt FR-1 Bethel (Kan.) 3:52.83 4:18.70 3:45.07 -
25 Nathanael Anderberg FR-1 Oklahoma Wesleyan 4:32.92 4:27.56 4:46.29 -
26 Luis Bellor-Gardner FR-1 Southwestern (Kan.) 3:21.18 4:28.24 4:09.47 -
28 Jacob Baer SO-2 Southwestern (Kan.) 3:14.32 4:29.88 4:10.99 -
31 Robbie Crager SO-2 Bethel (Kan.) 3:56.65 4:38.41 4:16.14 -
32 Isaac Hale FR-1 McPherson 4:08.41 4:39.11 4:27.95 -
33 Austin Moffet FR-1 McPherson 5:08.19 4:40.17 4:45.78 -
34 Casey Timm FR-1 Bethany (Kan.) 4:43.77 4:40.96 5:34.35 -
35 Reagan Thai FR-1 McPherson 3:18.17 4:43.10 3:21.01 -
37 Dillon Boldt FR-1 Friends 4:19.45 4:48.27 5:28.63 -
38 Nathan Jones SO-2 Sterling 5:31.71 4:50.97 4:45.15 -
39 Ruben Lopez FR-1 Oklahoma Wesleyan 5:30.88 4:52.81 3:48.40 -
40 Peyton Wardell SR-4 Southwestern (Kan.) 4:32.00 4:55.65 4:05.39 -
41 Carter Funk SO-2 Bethel (Kan.) 6:14.43 5:09.44 4:16.84 -
42 Todd Truelove SO-2 McPherson 5:39.62 5:32.96 6:19.58 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Brock Lauer FR-1 McPherson 4:07.02 4:04.55 3:44.79 3:59.61 3:17.62 5:03.84 -
14 Gavin Tucker FR-1 Kansas Wesleyan 4:11.73 3:51.60 4:01.66 5:14.67 3:51.60 4:36.91 -
15 Andrew Graber FR-1 Bethel (Kan.) 4:16.64 3:53.55 4:39.74 4:19.21 4:11.51 5:15.67 -
16 Tristan Reed FR-1 Tabor 4:17.51 3:41.46 3:38.89 4:14.94 3:13.14 3:46.61 -
18 Jack Horacek FR-1 Kansas Wesleyan 4:19.28 5:18.92 4:34.84 4:11.51 4:40.03 4:55.58 -
19 Aaron Espinoza JR-3 Friends 4:20.61 5:10.13 3:36.31 5:30.98 5:04.92 3:38.92 -
20 Jackson Montei-Wallace FR-1 Bethany (Kan.) 4:20.94 5:31.40 3:57.46 3:54.85 4:47.04 3:28.76 -
21 Braiden Sturtevant FR-1 St. Mary (Kan.) 4:22.94 3:48.76 4:38.72 5:31.31 4:17.69 4:49.24 -
22 Cobie Villegas SO-2 Tabor 4:23.01 3:35.67 5:18.25 3:27.78 5:23.51 3:48.82 -
23 Caleb Meyer JR-3 Ottawa 4:24.54 4:32.48 4:37.77 4:08.67 5:33.32 3:05.18 -
24 Nathan Standley FR-1 Friends 4:26.57 4:37.24 5:03.89 4:13.25 4:37.24 3:41.26 -
27 Gabe Vannucchi JR-3 Southwestern (Kan.) 4:28.31 5:05.88 3:13.19 4:17.58 4:09.53 4:41.73 -
30 Maliki Pope JR-3 Southwestern (Kan.) 4:33.25 4:25.06 5:00.58 5:16.97 4:00.46 4:19.59 -
36 Justin Morwood FR-1 Tabor 4:46.00 4:28.84 3:54.52 4:48.86 4:11.68 5:37.48 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Luis Perez FR-1 St. Mary (Kan.) 4:55.17 4:43.36 3:56.13 4:45.72 10
2 Liam Neidig SO-2 St. Mary (Kan.) 3:53.13 5:04.49 3:57.88 5:02.11 8
3 Eric Vazquez SR-4 St. Mary (Kan.) 2:51.37 4:36.10 3:58.01 2:58.51 6
4 Dillon Callaway FR-1 Tabor 5:00.36 4:48.44 3:58.38 3:41.70 5
5 Ablel Gebreselase JR-3 Southwestern (Kan.) 4:53.02 3:50.58 4:00.18 3:57.78 4
6 Arran Kearney SO-2 Bethel (Kan.) 3:29.67 4:44.38 4:01.00 3:07.98 3
7 Brendan Erwin SR-4 St. Mary (Kan.) 3:47.82 3:59.94 4:02.36 2:54.50 2
8 Mauro Arancibia Campos SR-4 Bethel (Kan.) 3:28.65 3:55.34 4:02.61 3:55.34 1
9 Elvis Rojas-King FR-1 St. Mary (Kan.) 4:40.64 2:50.83 4:04.03 4:50.40 -
10 Josiah Bolton SO-2 Friends 4:21.95 3:40.33 4:04.81 2:58.72 -
11 Hosea Kiptoo JR-3 York (Neb.) 3:55.21 4:29.52 4:05.01 3:30.71 -
12 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 3:01.50 3:43.20 4:05.27 4:59.23 -
29 Wyatt Allen FR-1 McPherson 3:18.77 3:10.60 4:32.28 5:02.23 -
  Caden Cunningham FR-1 Tabor DNS DNS DNS DNS